Nawyki atomowe James Clear

Atomic Habits Cognition Cognitive Psychology Family Health James Clear Lifestyle

Łatwy i sprawdzony sposób budowania dobrych nawyków i łamania złych

Atomic Habits by James Clear

Kup książkę – „Atomowe nawyki” Jamesa Cleara

Co jest tematem książki Atomic Habits?

Tworzenie dobrych nawyków i łamanie złych nawyków to praktyczne i sprawdzone ramy do rozwijania dobrych nawyków i łamania złych. Pokazuje, poprzez badania naukowe i przykłady z życia wzięte, jak niewielkie zmiany w zachowaniu mogą skutkować rozwojem nowych nawyków, które mogą pomóc Ci osiągnąć wspaniałe rzeczy w Twoim życiu.

Kto przeczytał książkę Atomic Habits?

  • Ludzie, którzy chcą wypracować lepsze nawyki lub przełamać złe
  • osoby, które lubią wiedzieć, dlaczego zachowują się w określony sposób
  • ludzie, którzy chcą osiągnąć jeszcze większe wyżyny; oraz osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o sobie.

Kim jest James Clear i jakie jest jego pochodzenie?

James Clear jest autorem i przedsiębiorcą, który specjalizuje się w badaniu nawyków i ich zdolności do wspomagania rozwoju osobistego. Clear pisze o nauce o nawykach i ludzkich zachowaniach w cotygodniowym e-mailu, który czytają setki tysięcy ludzi. W swoim pisaniu dzieli się opowieściami z własnego życia, a także historiami z życia najlepszych ludzi w biznesie, sporcie, sztuce i innych dziedzinach.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Odkryj, jak pozornie drobne zachowanie może mieć znaczący wpływ na Twoje życie.

Przeglądając te notatki, omówimy sposoby wprowadzenia pozytywnych zmian w Twoim życiu. Okazuje się, że kultywowanie właściwych nawyków jest najprostszą metodą dokonania dobrej zmiany. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o nawykach, w tym o tym, czym one są, jak je rozwijać i, co najważniejsze, jak sprawić, by najlepsze z nich pozostały. Jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych wskazówek i dokonasz drobnych zmian w zachowaniu, możesz osiągnąć niesamowite rezultaty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Zacznijmy więc tę imprezę!

Niewielkie działania mogą mieć zaskakująco duży wpływ na jakość życia.

Rozważmy scenariusz samolotu startującego z Los Angeles w drodze do Nowego Jorku. Podczas startu pilot może zdecydować się na zmianę kierunku o 3,5 stopnia na południe i zaobserwować tylko niewielką zmianę w pozycji dziobu samolotu. Nikt na pokładzie nie zauważyłby drobnego ruchu, gdyby miał miejsce poza kokpitem. Jednak w trakcie lotu międzykrajowego efekt zmiany byłby znaczący, a zdezorientowani pasażerowie wysiadaliby z samolotu w Waszyngtonie, a nie w Nowym Jorku.

Nie jesteśmy świadomi drobnych zmian, ponieważ ich natychmiastowy efekt jest tak nieistotny. Jeśli nie masz dziś formy i zdecydujesz się na 20-minutowy jogging, następnego dnia nadal będziesz w złej formie. Z drugiej strony, jeśli zjesz rodzinną pizzę na kolację, nie staniesz się otyły z dnia na dzień. Jeśli jednak na co dzień powtarzamy drobne czynności, nasze wybory kumulują się i mają poważne konsekwencje. Jeśli jesz pizzę codziennie przez rok, prawie na pewno przytyjesz. Jeśli codziennie biegasz przez 20 minut, w końcu staniesz się szczuplejszy i bardziej wysportowany, nawet jeśli nie jesteś świadomy zachodzących zmian. Dobra zmiana w Twoim życiu wymaga cierpliwości, a także wiary w zdolność do utrzymania dotychczasowego zachowania – nawet jeśli nie zauważasz natychmiastowych korzyści.

Jeśli odkryjesz, że twoje obecne działania i nawyki nie przynoszą pożądanych rezultatów, spróbuj skupić uwagę na bieżącej trajektorii, a nie na bieżących wynikach. W przypadku, gdy masz mało pieniędzy w banku, ale oszczędzasz co miesiąc, możesz być pewien, że Twoja trajektoria finansowa jest na właściwym torze.Twoje obecne wyniki mogą nie być spektakularne, ale jeśli będziesz postępować we właściwy sposób, po kilku miesiącach lub latach zauważysz znaczny wzrost. Natomiast miliarder, który wydaje więcej niż zarabia każdego miesiąca, może nie martwić się jego wyciągi bankowe z miesiąca na miesiąc, ale jego trajektoria finansowa w końcu go dogoni. Tworzenie znaczących zmian w twoim życiu nie wymaga ogromnych wstrząsów; nie musisz zmieniać swojego zachowania ani wymyślać siebie na nowo, aby osiągnąć sukces. Zamiast tego możesz dokonać niewielkich zmian w swoim zachowaniu, które, jeśli będą wykonywane w kółko, rozwiną nawyki, które mogą prowadzić do znacznej poprawy Twojej sytuacji.

Nawyk to zestaw automatycznych działań, które nabyliśmy dzięki naszym doświadczeniom życiowym.

Kiedy wchodzisz do ciemnego pokoju, nie przestajesz zastanawiać się, co powinieneś zrobić dalej; zamiast tego automatycznie chwytasz za włącznik światła. To zachowanie zostało w tobie zakorzenione w wyniku wielu powtórzeń i teraz pojawia się automatycznie. Jak więc dokładnie tworzą się nawyki? Nasz mózg uczy się, jak reagować na nowe okoliczności w procesie prób i błędów, który szczegółowo opisano tutaj. Aby zilustrować ten punkt, eksperyment, w którym koty umieszczano w czarnej skrzynce, przeprowadził w szczególności dziewiętnastowieczny psycholog Edward Thorndike. Każdy kot natychmiast próbował wydostać się z pudełka, wąchając jego rogi i drapiąc się po ścianach, co nieoczekiwanie zakończyło się sukcesem. Nieuniknione było, że kot natrafi na dźwignię, która po naciśnięciu otworzy drzwi, umożliwiając mu ucieczkę.

Thorndike następnie zebrał koty, którym udało się uciec, i ponownie przeprowadził z nimi eksperyment. Jakie były jego ustalenia? Po kilku powtórzeniach umieszczenia w pudełku, każdy kot wymyślił, co robić. Jednak zamiast biegać bez celu przez minutę lub dwie, koty rzuciły się bezpośrednio na dźwignię. Nawet po 20 lub 30 nieudanych próbach, typowy kot był w stanie uciec w zaledwie sześć sekund. Innymi słowy, proces wychodzenia z pudełka stał się dla nich drugą naturą. Thorndike odkrył, że działania, które skutkują satysfakcjonującymi rezultatami – w tym przypadku uzyskaniem wolności – są częściej powtarzane, dopóki nie staną się drugą naturą jednostki. Podobnie jak koty w XIX wieku, my również spotykamy się z satysfakcjonującymi rozwiązaniami problemów i kłopotów życiowych. I na szczęście teraz lepiej rozumiemy, jak działają nawyki.

Nawyki zaczynają się od podpowiedzi, która jest zachętą do podjęcia działania. Kiedy wchodzisz do ciemnego pokoju, jesteś wzywany do wykonania akcji, która pozwoli ci widzieć. Następuje intensywne pragnienie zmiany własnego stanu istnienia, a mianowicie zdolności postrzegania. Dalej następuje nasza reakcja lub działanie — w tym przypadku włączenie włącznika światła. Nagroda jest ostatnim etapem procesu, a także ostatecznym celem każdego zachowania. Jest to uczucie umiarkowanej przyjemności i komfortu, wynikające z możliwości obserwowania tego, co dzieje się wokół ciebie w tej sytuacji. Każdy nawyk podlega temu samemu zestawowi okoliczności. Czy regularnie pijesz rano kawę? Kiedy się budzisz, wyzwala cię pragnienie bycia przebudzonym i świadomym. W reakcji na zaistniałą sytuację wstajesz z łóżka i nalewasz sobie filiżankę kawy. Twoją nagrodą będzie dobre samopoczucie i gotowość do stawienia czoła światu. Ale oczywiście nie wszystkie zachowania są korzystne dla naszego zdrowia. Teraz, gdy lepiej rozumiemy, jak działają nawyki, przyjrzyjmy się, jak możemy rozwinąć dobre nawyki, które poprawią nasze życie.

Budowanie nowych nawyków wymaga użycia trudnych do przeoczenia sygnałów oraz jasnego planu działania.

Wszyscy mamy sygnały, które powodują, że angażujemy się w określone zachowania. Na przykład brzęczenie telefonu służy jako przypomnienie o sprawdzeniu wiadomości.Ponadto, jeśli rozumiesz, w jaki sposób różne rodzaje bodźców mogą prowadzić do nawykowego zachowania, możesz wykorzystać te informacje, aby zmienić swoje zachowanie. Jak? Pierwszym krokiem jest wprowadzenie zmian w swoim otoczeniu i ogólnym środowisku w celu promowania zdrowszych zachowań. Weźmy na przykład pracę dr Anne Thorndike, która praktykuje w Bostonie. Chciała zmienić nawyki żywieniowe swoich pacjentów bez zmuszania ich do samodzielnego dokonywania świadomego wyboru. Jaki był jej sekret, że to zrobiła? W wyniku jej wysiłków zmieniła się szpitalna stołówka. Przez długi czas w sąsiadujących z kasami lodówkach zaopatrywano się tylko w colę. Thorndike wprowadził wodę nie tylko w tym miejscu, ale także w każdej innej stacji pojenia. W tym samym okresie sprzedaż sody spadła o 11 procent, podczas gdy sprzedaż wody wzrosła o 25 procent, według Nielsena. Fakt, że sygnał do picia wody, a nie napojów gazowanych był bardziej widoczny, oznaczał, że ludzie dokonywali lepszych wyborów.

Z drugiej strony proste zmiany w naszym otoczeniu mogą mieć znaczący wpływ. Chcesz nauczyć się grać na gitarze? Umieść instrument na środku pokoju, na uboczu. Próbujesz jeść bardziej pożywne przekąski? Zamiast wkładać je do szuflady na sałatki, zostaw je na blacie. Połóż jak największy nacisk na swoje sygnały, a z większym prawdopodobieństwem zwrócisz na nie uwagę. Wykorzystanie intencji implementacyjnych to druga doskonała metoda wzmacniania wskazówek. Większość z nas ma tendencję do nieprecyzyjnego określania swoich celów. Składamy sobie obietnice, takie jak: „Będę jeść lepiej”, a potem mamy nadzieję, że naprawdę dotrzymamy tego kroku. Przedstawienie intencji wdrożenia ustanawia jasny plan działania, określając, kiedy i gdzie chcesz wprowadzić w życie zachowanie, które chcesz rozwinąć. A badania wykazały, że to działa. W badaniu wyborców w Stanach Zjednoczonych odkryto, że osoby, którym zadano pytanie „Kiedy zagłosujesz?” i „Jak dostaniesz się do lokalu wyborczego?” byli bardziej skłonni do głosowania niż ci, których właśnie zapytano, czy planują wziąć udział w wyborach.

Więc nie deklaruj po prostu: „Będę częściej biegał”. Na przykład możesz powiedzieć: „Kiedy włączy mi się budzik w poniedziałek, środę i piątek, pierwszą rzeczą, którą zrobię, to założę buty do biegania i pobiegnę przez dwa kilometry. „Następnie umieść buty do biegania w widocznym miejscu Zobaczysz je. Będziesz dostarczać sobie jasną strategię, a także wyraźny sygnał, i możesz być zaskoczony, o ile prostsze będzie naprawdę wyrobienie sobie dobrego nawyku biegowego w wyniku tego.

Ludzie kierują się oczekiwaniem nagrody. Uatrakcyjnianie rutyny pomoże ci utrzymać zaangażowanie.

Eksperyment mający na celu zbadanie neurologii pożądania został przeprowadzony przez neurologów Jamesa Olda i Petera Milnera w 1954 roku. Użyli elektrod, aby zapobiec uwalnianiu neuroprzekaźnika dopaminy u szczurów. Szczury, ku swemu zdumieniu, po prostu straciły chęć przeżycia. Nie mieli ochoty jeść ani pić, rozmnażać się ani angażować w jakąkolwiek inną działalność. Zaledwie kilka dni później wszyscy umarli z pragnienia. Kiedy angażujemy się w przyjemne czynności, takie jak jedzenie lub seks, ludzki mózg wytwarza dopaminę, hormon, który pomaga nam czuć się dobrze ze sobą. Jednak, gdy tylko przewidujemy takie przyjemne zachowania, otrzymujemy zastrzyk dopaminy, który sprawia, że ​​czujemy się dobrze. Możemy myśleć o tym jako o metodzie mózgu, która popycha nas do przodu i motywuje nas, aby naprawdę osiągnąć rzeczy w naszym życiu. W rezultacie w mózgowym systemie nagradzania pragnienie czegoś jest równoznaczne z otrzymaniem czegoś, co znacznie wyjaśnia, dlaczego dzieci są tak podekscytowane perspektywą Bożego Narodzenia. Jest to również jeden z powodów, dla których fantazjowanie o następnej gorącej randce jest tak przyjemne.

Możemy również wykorzystać te informacje na naszą korzyść, gdy próbujemy ustanowić nowe zachowania. Prawdopodobieństwo, że wykonamy coś i naprawdę coś osiągniemy, wzrasta dramatycznie, gdy wyrobimy sobie nawyk robienia czegoś, co lubimy. W tej sytuacji bardzo skuteczna jest metoda łączenia pokus. Termin ten odnosi się do procesu przyjmowania zachowania, które uważasz za niezbędne, ale nieatrakcyjne, i łączenia go z zachowaniem, które uważasz za atrakcyjne – takim, które spowoduje motywujący przypływ dopaminy. Ronan Byrne, student inżynierii w Irlandii, zdawał sobie sprawę, że musi zwiększyć swoją aktywność fizyczną, ale treningi nie były dla niego interesujące. Z drugiej strony Netflix był czymś, co lubił robić. Dlatego zmodyfikował rower treningowy, podłączając go do laptopa i tworząc kod, który umożliwiłby działanie Netflixa tylko wtedy, gdy rowerzysta jedzie w określonym tempie. Czyniąc to, zamienił nieprzyjemną czynność w taką, która sprawiała mu przyjemność. Zrobił to, łącząc ćwiczenia z nawykiem, który go naturalnie pociągał.

Nie musisz być inżynierem, aby zastosować to w praktyce w swoim codziennym życiu. Aby poćwiczyć i nadążać za najnowszymi plotkami z listy A, możesz zobowiązać się do czytania czasopism na siłowni przez cały czas treningu. Jeśli chcesz oglądać sport, ale musisz wykonywać rozmowy sprzedażowe, obiecaj sobie, że po rozmowie z dziesiątym potencjalnym klientem obejrzysz pół godziny ESPN. Możliwe, że w przyszłości polubisz wykonywanie tych nieatrakcyjnych czynności, ponieważ podczas ich wykonywania będziesz oczekiwać przyjemnej nagrody.

Jeśli chcesz wyrobić sobie nowy nawyk, postaraj się, aby inni podążali za twoim tropem tak łatwo, jak to tylko możliwe.

Często poświęcamy dużo czasu na czynności, które są bardzo proste. Na przykład przeglądanie mediów społecznościowych wymaga niewielkiego wysiłku, co ułatwia nam spędzanie na tym znacznej ilości czasu. Z drugiej strony wykonanie stu pompek lub nauka mandaryńskiego chińskiego wymaga znacznej ilości pracy. Trudno jest nadążyć za takimi nawykami na co dzień, dopóki nie staną się automatyczne. Aby zamienić działania w nawyki, konieczne jest uczynienie ich tak prostymi, jak to tylko możliwe. Na szczęście istnieje kilka technik, dzięki którym wszystko wydaje się mniej trudne. Pierwszym krokiem jest skoncentrowanie się na zmniejszeniu tarcia. Jeśli chodzi o wysyłanie kartek z życzeniami, autor zawsze ponosił marne porażki, a jego żona zawsze jest pod tym względem skuteczna. Czemu? Z drugiej strony trzyma w domu pudełko kartek z życzeniami, które organizuje przy okazji, ułatwiając przekazywanie gratulacji, kondolencji lub czegokolwiek innego, co jest wymagane. Fakt, że nie musi wychodzić po kartkę, gdy ktoś bierze ślub lub ma wypadek, oznacza, że ​​wysyłanie kartki jest procesem bezproblemowym.

Ta strategia może być również wykorzystana do zwiększenia wydajności poprzez zwiększenie tarcia o niepożądane zachowania. Aby skrócić czas spędzany przed telewizorem, odłącz go i wyjmij baterie z pilota. Zapewni to wystarczające tarcie, aby zagwarantować, że będziesz oglądać tylko wtedy, gdy naprawdę chcesz coś zobaczyć. Drugą techniką ułatwiającą utrzymanie nawyku na dłuższą metę jest zasada dwóch minut, której można użyć, aby każda nowa aktywność wydawała się wykonalna przez pierwsze dwie minuty. Podstawowa koncepcja polega na tym, że każde działanie można sprowadzić do nawyku, który można wykonać w mniej niż dwie minuty. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zamiast zobowiązywać się do czytania jednej książki tygodniowo, wyrób sobie nawyk czytania dwóch stron każdego wieczoru w ramach wieczornej rutyny. Chcesz wziąć udział w maratonie? Zobowiąż się do zakładania butów do biegania i codziennego biegania po pracy.

Zasada dwóch minut to proste podejście do ustalenia łatwych do utrzymania nawyków, które mogą prowadzić do większych osiągnięć w przyszłości Po założeniu butów do biegania prawdopodobnie pójdziesz na spacer lub biec truchtem. Najprawdopodobniej będziesz kontynuować czytanie po przeczytaniu pierwszych dwóch stron. Uznając fakt, że samo rozpoczęcie jest pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku osiągnięcia celu, zasada mówi, że powinieneś rozważyć ostateczną wytyczną dotyczącą używania nawyków w celu poprawy jakości życia, która jest następująca:

Sprawienie, aby Twoje nawyki były natychmiast przyjemne, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia trwałej modyfikacji zachowania.

W latach 90. wysiłki badacza zdrowia publicznego Stephena Luby'ego w Karaczi w Pakistanie spowodowały masowy 52-procentowy spadek biegunki wśród miejscowych dzieci. To osiągnięcie przypisuje się Luby'emu. Wskaźniki zapalenia płuc spadły o 48%, podczas gdy infekcje skóry spadły o 35% w tym samym roku. Jaki jest sekret Luby? To cudowne mydło. Luby doskonale zdawał sobie sprawę, że mycie rąk i podstawowe warunki sanitarne mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom i chorobom. Miejscowi też byli tego świadomi; po prostu nie wykorzystywali swoich nowo odkrytych informacji w praktyce. Kiedy Luby współpracował z Proctor & Gamble, aby zapewnić mieszkańcom darmowe mydło wysokiej jakości, cała okolica uległa przemianie. Mycie rąk przez noc zmieniło się w przyjemną czynność. Nowe mydło szybko się pieniło i miało przyjemny zapach. Nie trwało długo, zanim wszyscy umyli ręce, ponieważ stało się to przyjemną rozrywką. Ostatnią i najistotniejszą wskazówką dla osiągnięcia zmiany zachowania jest tworzenie nawyków, które są przyjemne.

Ze względów ewolucyjnych może to być trudne. Żyjemy teraz w tym, co naukowcy nazywają „środowiskiem opóźnionego powrotu”. Pomimo tego, że pojawiłaś się dzisiaj w biurze, Twoja pensja nie zostanie dostarczona do końca miesiąca. Nawet jeśli z samego rana pójdziesz na siłownię, nie schudniesz z dnia na dzień. Z drugiej strony nasze mózgi ewoluowały, aby radzić sobie ze środowiskiem natychmiastowego powrotu wcześniejszych ludzi, którzy nie byli zainteresowani długoterminowymi zwrotami, takimi jak oszczędzanie na emeryturę lub przestrzeganie diety w czasie ich ewolucji. Byli zajęci pilnymi problemami, takimi jak znajdowanie następnego jedzenia, znajdowanie schronienia i bycie wystarczająco czujnym, aby uniknąć zasadzki przez pobliskie lwy. Natychmiastowe powroty mogą również służyć promowaniu niezdrowych zachowań. Palenie może powodować raka płuc w ciągu 20 lat, ale w krótkim okresie zmniejsza napięcie i zaspokaja zapotrzebowanie na nikotynę, więc możesz przeoczyć długoterminowe konsekwencje i pozwolić sobie na papierosa. Tak więc, gdy realizujesz zachowania, które zapewnią ci opóźnioną nagrodę, spróbuj skojarzyć je z czymś, co zapewni ci natychmiastową przyjemność.

Na przykład autor zna parę, która chciała mniej jeść poza domem i więcej gotować, a także stać się zdrowsza i zaoszczędzić pieniądze. Aby to osiągnąć, założyli konto oszczędnościowe o nazwie „Wycieczka do Europy” i wpłacali na nie 50 dolarów za każdym razem, gdy unikali jedzenia poza domem. Widok 50 dolarów na ich konto oszczędnościowe dał im krótkoterminową przyjemność, której potrzebowali, aby utrzymać się na dobrej drodze do ostatecznej, długoterminowej nagrody. Możemy być w stanie wykształcić nawyki, które są przyjemne i satysfakcjonujące, ale możemy nie być w stanie ich utrzymać. Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób możemy pozostać wierni naszym dobrym intencjom w przyszłości.

Stwórz strukturę, która pomoże Ci być na bieżąco ze swoimi nawykami, w tym trackerami i kontraktami.

Niezależnie od tego, czy próbujesz stworzyć pamiętnik, czy rzucić palenie, kontrolowanie własnych nawyków może być trudne. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które można podjąć, aby pomóc. Monitorowanie nawyków to prosta, ale skuteczna metoda poprawy własnego zachowania.Wiele osób zachowało zapis swoich nawyków, a Benjamin Franklin jako jeden z najbardziej znanych Franklin zaczął prowadzić dziennik, gdy miał 20 lat, w którym udokumentował swoje przywiązanie do 13 cech osobistych, w tym celów, takich jak unikanie frywolna rozmowa i ciągłe zaangażowanie w coś ważnego. Każdej nocy sporządzał listę swoich osiągnięć. Możesz stworzyć narzędzie do śledzenia nawyków, korzystając z podstawowego kalendarza lub notatnika i zaznaczając każdy dzień, w którym trzymasz się wybranych nawyków. Przekonasz się, że odniesie sukces, ponieważ monitorowanie nawyków jest atrakcyjnym i satysfakcjonującym nawykiem, jak pokazano powyżej. Oczekiwanie i akcja sprawdzania każdego dnia poza swoją listą sprawi, że poczujesz się dobrze i utrzymasz motywację.

Wypracowanie nawyku kontraktu, w którym nieprzestrzeganie warunków kontraktu powoduje negatywne reperkusje, to druga metoda do rozważenia. Pan Bryan Harris, odnoszący sukcesy biznesmen z Nashville, bardzo poważnie potraktował swój pakt z nałogiem. Umowa podpisana przez niego, jego żonę i osobistego trenera mówi, że schudnie, dopóki nie osiągnie docelowej wagi 200 funtów. Kilka zachowań, takich jak codzienne monitorowanie przyjmowania pokarmu i ważenie się raz w tygodniu, uznano za korzystne dla niego w osiągnięciu celu. Następnie ustalił konsekwencje niezastosowania się do tych wymagań. Gdyby nie śledził konsumpcji jedzenia, musiałby zapłacić swojemu trenerowi 100 dolarów; gdyby się nie ważył, musiałby zapłacić żonie 500 dolarów. Z powodu strachu przed utratą pieniędzy, ale także przed utratą twarzy przed dwiema ważnymi dla niego osobami, udało mu się zrealizować swój plan. Ludzie są bardzo towarzyskimi stworzeniami. Sama świadomość, że ktoś na ciebie patrzy, może być silną motywacją do osiągnięcia, ponieważ wszyscy jesteśmy zainteresowani poglądami ludzi w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.

Dlaczego więc nie zawrzeć ze sobą umowy, aby przełamać zły nawyk? Nawet jeśli twoja obietnica nie jest tak wyczerpująca jak obietnica Harrisa, powinieneś rozważyć złożenie jej małżonkowi, najbliższemu przyjacielowi lub koledze. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będziesz trzymać się rutyny, jeśli ty i twój partner uzgodnicie zestaw kar za nie dotrzymanie obietnic. A jak widzieliśmy, wyrobienie dobrego nawyku, nieważne jak małego, jest niezawodnym sposobem na osiągnięcie wspaniałych rzeczy w życiu.

Nawyki atomowe to tytuł ostatniego rozdziału książki.

Najważniejszą lekcją płynącą z tych notatek jest to, że niewielkie dostosowanie swojego zachowania nie zmieni całkowicie Twojego życia z dnia na dzień. Jeśli jednak przekształcisz to zachowanie w nawyk, który praktykujesz codziennie, może to przynieść znaczną poprawę. Kluczem do zmiany swojego życia nie jest dokonywanie wielkich odkryć ani całkowita zmiana spojrzenia na życie. Ale zamiast tego chodzi o wypracowanie dobrego systemu zachowań, które w połączeniu mogą przynieść niezwykłe rezultaty. Rady, które można wprowadzić w życie Wprowadź do swojego życia nowe nawyki, stosując układanie nawyków. Spróbuj nałożyć nowy nawyk na istniejący, jeśli próbujesz ustanowić nowy. Rozważ następujący scenariusz: chcesz zacząć medytować, ale nie możesz znaleźć czasu. Zastanów się nad czynnościami, które wykonujesz na co dzień, które wydają Ci się naturalne, na przykład popijając kawę rano. Następnie po prostu umieść nowy nawyk na starym. Postaraj się medytować każdego ranka po wypiciu kawy i wykorzystaj naturalny pęd wynikający z zaangażowania w nawyk, który już masz.

Kup książkę – „Atomowe nawyki” Jamesa Cleara

Napisany przez zespół BrookPad na podstawie Atomic Habits autorstwa Jamesa Clear.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals