Flow by Mihaly Csikszentmihalyi

Flow by Mihaly Csikszentmihalyi

The Psychology of Optimal Experience

Flow by Mihaly Csikszentmihalyi

Buy book - Flow by Mihaly Csikszentmihalyi

What exactly is the subject of the Flow book?

Flow (1990) investigates how we may enjoy ourselves more fully in our lives by exercising control over our attention and strengthening our determination. This is accomplished by immersing ourselves in an activity or topic that does not cause us to get worried (if it is too difficult) or bored (if it is too easy). When we are in this "flow state," we are no longer mindful of ourselves, selfish of others, or aware of the passage of time. We may create a state of flow by establishing goals and receiving quick feedback. This improves our connection with work, enhances our sense of self-worth, and gives our life meaning and purpose.

Who is it that reads the Flow book?

  • Anyone who wants to be more involved in their relationships, their job, or the world Anyone who wants to rise beyond mediocrity and achieve mastery over anything Anyone who wants to learn how ancient wisdom and different cultures may help them improve their health

What is the identity of Mihaly Csikszentmihalyi?

Mihaly Csikszentmihalyi is a professor of psychology at the University of Chicago, and he has a PhD in psychology from the same institution. In the fields of positive psychology, creativity, and motivation, he has been dubbed "the world's most prominent researcher." His other books, which are also based on this study, are Creativity: The Psychology of Discovery and Invention and Finding Flow: The Psychology of Engagement with Everyday Life, all of which are available on Amazon.

Co dokładnie jest dla mnie? Simply going with the flow is the best way to find purpose in your life.

When some individuals live a joyful and creative life, others appear to be stuck in a comfortable but stressful rut. What is it about certain people that makes them happy and creative? Flow, by Mihaly Csikszentmihalyi, provides the solution. According to Flow, a landmark book in psychology, in our increasingly worried and distracted lifestyles, we may become too focused on external incentives and opinions, leading to burnout (for example, by compulsively comparing ourselves with our peers). A much needed cure is provided by the book, which provides methods that allow us to concentrate instead on intrinsic rewards, which may lead us to get so completely immersed in our hobbies that we reach a state of pure flow. As a result, we simply do not care about external rewards such as power or money, and we do not even bother to examine the views of others while we are in this condition.

The book Flow, which is based on years of scientific study, also draws on ancient wisdom and philosophy, as well as contemporary psychology, to offer a plethora of instances of individuals who have found how to "go into the zone," and as a result, lead happy lives and perform their best work. For example, you will learn that many scientists carried out some of their most groundbreaking research in their free time. The reasons why a physician or a wealthy athlete may be profoundly bored will be revealed, as will the reasons why a factory worker waxes poetic about a variety of topics. You'll also learn how, as Malcolm X discovered, spending time in prison may help you find your objectives and strengthen your determination - as it did for him. You will also learn how being more aware of your surroundings may help you get the greatest enjoyment out of listening to music in the last section of this article.

W przypadku, gdy jesteś niezadowolony z pracy lub znudzony i nieszczęśliwy w domu, notatki te zszokują cię z rutyny i zmotywują cię do jak najlepiej wykorzystać swój krótki czas na tej planecie, która jest teraz.

Używamy religii i bogactwa, aby chronić się przed rzeczywistością, która jest obojętna i pozbawiona celu.

Kiedy patrzymy wstecz na nasze życie, zdajemy sobie sprawę, jak małe są. A kiedy przyjrzymy się im bliżej, zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy niezadowoleni i niezadowoleni. Większość z nas szuka ukojenia w religii lub nagrodach zewnętrznych, takich jak pieniądze lub celebrytka, aby poradzić sobie z wyzwaniami życiowymi. Chociaż ta metoda wydaje się tworzyć logikę, może potencjalnie doprowadzić do utraty naszej zdolności krytycznego myślenia. Tak więc, na przykład, chociaż zorganizowane religie, takie jak chrześcijaństwo i islam, dostarczyły nam reguły do ​​życia i nadawania naszego życia, odkryliśmy z pierwszej ręki, że podstawowe zasady religii są nieprawidłowe. To doprowadziło nas do zakwestionowania ważności zorganizowanych religii. Mimo to wiele osób nadal przestrzega przekonań religijnych, ponieważ sprawia, że ​​czują się bardziej komfortowo, wierząc, że życie ma cel.

Po drugie, wiele imperiów i cywilizacji zachęcało swoich ludzi do myślenia, że ​​kontrolują swoje własne przeznaczenie - na przykład Rzymianie w czasach świetności i Chińczycy wcześniej do inwazji Mongolskiej - ale nie zawsze tak było. Chociaż ten pomysł zapewnił wielu komfortowi, okazało się, że jest całkowicie niepoprawny, gdy każda z tych cywilizacji upadła. A jeśli nie ukrywamy się za religią ani ideologią polityczną, aby uniknąć bezsensowności naszego istnienia, staramy się uzyskać zewnętrzne przyjemności, takie jak włada, pieniądze lub celebrytka za pomocą niezbędnych środków. Jednak nie zadowolą nas przez bardzo długi czas.

Bez wątpienia żyjemy w czasach luksusowych, a osoby z przeszłości byłyby trudne, by wierzyć w wygody, które ma do zaoferowania współczesne życie. Jednak posiadanie większej ilości pieniędzy i gromadzenie większej liczby rzeczy nie wydaje się być szczęśliwi. Według jednych badań poziom szczęścia z życiem ma niewiele wspólnego z poziomem bogactwa. Nie musisz posunąć się daleko, aby znaleźć tego dowód: po prostu rozważ dużą liczbę zamożnych ludzi, którzy często szukają leczenia od psychiatrów. W rezultacie, aby dać nasz cel życiowy, staramy się zmienić środowisko, w którym żyjemy, czy to, obnosząc się z naszymi bogactwem, aby zaimponować innym lub zajmować ważne stanowiska. Wszyscy jednak nie podtrzymują naszej przyjemności.

Nasze geny skłaniają nas do szukania prostych przyjemności, a nie umiejętności i trudności związanych z satysfakcją.

Podczas gdy nasza uwaga może przyjąć tylko skończoną ilość informacji przez całe życie, większość z nas preferuje natychmiastową satysfakcję jako sposób na rekompensatę za codzienne grozę naszego życia z tego malejącego zasobu. Wynika to z faktu, że wybieramy nieskomplikowaną przyjemność z bardziej satysfakcjonujących, ale trudniejszych do zdobycia, przyjemności życia. Podobnie jak spanie lub jedzenie, przyjemność oferuje podstawowy porządek naprawczy: ludzie rozwinęli się do tego stopnia, że ​​kiedy nasz cukier we krwi jest niski, czujemy się głodni i jesteśmy zmuszeni do spożywania czegoś. Kiedy dobrze się bawimy, pchamy się, wykorzystując nasze umiejętności i uwagę, aby przezwyciężyć pozorne granice genów, z którymi się urodziliśmy. W rezultacie przyjemność pomaga nam w osiągnięciu wyniosłych celów, które sobie wyznaczyliśmy i pozwala nam zdobyć kontrolę nad naszą uwagą.

Zastanów się nad następującym scenariuszem: gotujemy danie, którego nigdy wcześniej nie przygotowaliśmy. W wyniku cierpliwości i chęci wypróbowania nowych rzeczy, które wymaga tej pracy, zdobywamy wyrafinowany smak, który pozwala nam cieszyć się każdym kęsem. Niemniej jednak przyjemność, a nie przyjemność, której ludzie wydają się pragnąć, często objawiając się w postaci bezbolesnego eskapizmu i hedonizmu. Z drugiej strony są pozbawione możliwości innowacji i rozwoju. Na przykład wielu z nas siedzi przed telewizorem lub ogląda filmy lub filmy po długim dniu pracy. Kiedy jesteśmy w tym stanie czystego konsumpcji, jesteśmy najbardziej pasywni i podatni na rozproszenie uwagi. Ponadto wielu z nas relaksuje się z alkoholem lub innymi substancjami w weekendy, co jest powszechną praktyką. Podczas gdy narkotyki mogą obiecać relaks lub rozszerzenie świadomości, rzeczywistość jest taka, że ​​często tracimy zdolność do skupienia się i utraty kontroli w wyniku ich użycia.

Przewidywalne narracje programów telewizyjnych, a także fałszywy raj napoju lub narkotyków, oba wymagają zewnętrznego bodźca, ale żadne z nich nie pozwala nam wykonywać wiedzy specjalistycznej ani poświęcić całej naszej uwagi na nasze cele. Nasze mózgi często nie osiągają rozwoju lub złożoności pomimo naszych najlepszych wysiłków, ale powinniśmy unikać drogi najmniejszego oporu i największej rozproszenia za wszelką cenę.

Jednak chociaż elementy przyjemności są dostępne dla wszystkich, nasze indywidualne cele są odrębne.

Mimo że osoby mówią w różnych językach i kulturach, wszystkie używają tych samych słów, aby opisać wrażenie „w strefie”. Zamiast przyjemności, jest to poczucie satysfakcji, które pojawia się, gdy jesteś zaangażowany w pracę lub działalność, która równoważy umiejętności i trudności, ma jasne cele i zapewnia szybkie informacje zwrotne. Rozważ przypadek chirurgów, którzy są w stanie wykonywać bardzo złożone procedury. Brak krwi w nacięciu zapewnia im natychmiastowe widoczne informacje zwrotne na temat tego, jak dobrze sobie radzą, podczas gdy usunięcie chorego narządu może z zadowoleniem z powodu pewności, że operacja zakończyła się sukcesem.

Jednak nie wszyscy będą dzielić te same cele. Rozważ różnice między chirurgami i praktykami medycyny wewnętrznej. Zdefiniowali cele, podobnie jak chirurdzy; Ponieważ jednak nie mogą uzyskać natychmiastowej informacji zwrotnej, muszą ustanowić alternatywne cele przyjemności, takie jak prawidłowe zdiagnozowanie choroby i w odpowiednim czasie podawanie odpowiednich leków. Bycie w strefie oznacza, że ​​jesteś całkowicie wchłaniany w danej aktywności. Jest to połączenie aktywności i świadomości, które daje poczucie dowodzenia. Rozważ zawód rockowych wspinaczy. W dążeniu do swoich celów niewątpliwie konfrontują się z wielkim ryzykiem, ale najbardziej kochają swoją pracę, wykorzystuje swoją wiedzę, aby złagodzić swoje lęki - na przykład poprzez prawidłową ocenę trudności wspinaczki. Aby to zrobić, muszą dać całą koncentrację pracy.

Wśród żeglarzy melanezyjskich zauważono również, że są całkowicie zanurzeni i całkowicie skoncentrowani. Po zaślepieniu i przetransportowaniu setek mil od ich domowej wyspy naukowcy odkryli, że ci żeglarze byli w stanie zidentyfikować swoją dokładną pozycję, zwracając uwagę na sposób, w jaki prądy oceaniczne kierowały łódź. Ze względu na siłę tej absorpcji, której możemy być świadkami w chirurgach, wspinaczach skalnych i melanejskim żeglarze, możemy zostać zwolnieni z naszej samoświadomości, obaw i obaw, i jesteśmy w stanie stracić czas. Rzeczywiście, wspinacz skalny staje się tak pochłonięty złożonością skalnej twarzy, że zapomina o swoich trudnościach, a chirurdzy poinformowali, że ich zespół operacyjny jest jednym organizmem podczas wykonywania swoich procedur.

Konieczne jest stawienie czoła trudnościom związanym z osobistymi korzyściami, aby nauczyć się nowych i fascynujących umiejętności.

Pewnego ranka gość ze Stanów Zjednoczonych poszedł do sklepu z antykami w Neapolu i poprosił o zakup rzeźby. Po zacytowaniu wysokiej ceny właściciel zmienił zdanie, gdy zobaczył, że gość jest gotowy zapłacić i stwierdził, że rzeźba nie była na sprzedaż. Czemu? Zamiast próbować skorzystać z turysty, ustalił wysoką cenę, ponieważ lubił negocjować i walczyć o rozum, które pociągało za to, co pomogło mu poprawić jego zdolność umysłową i zdolności sprzedaży, które wykorzystał na swoją korzyść. Angażując się w coś takiego - coś, co nie jest ani zbyt proste, ani zbyt trudne - mamy tendencję do przekraczania własnych granic i osiągania większych rzeczy niż w innym przypadku. Nowicjusz w tenisie najpierw doceni prosty akt próby uderzenia w piłkę nad siecią, jak widać na tej ilustracji. W końcu to proste zadanie stanie się żmudne, a zaczniesz szukać nowych i trudniejszych wyzwań - najprawdopodobniej konkurując z inną osobą.

W przypadku, gdy wybierzesz przeciwnika, który jest znacznie bardziej utalentowany niż ty, możesz szybko czuć się z głębi i zmartwiony. Ponieważ zadanie jest tak trudne, możesz nawet zrezygnować z możliwości nauki nowych talentów w wyniku tego. Jeśli jednak wybierzesz przeciwnika, który jest trochę lepszy od ciebie, twoje umiejętności mogą naprawdę wzrosnąć. Z drugiej strony poprawa wymaga, aby talenty te były powiązane z osobistymi celami i zainteresowaniami oraz że pozostają nietknięte przez warunki zewnętrzne, takie jak obietnica nagrody, jeśli dobrze sobie poradzisz, lub strach przed karą, jeśli nie osiągniesz dobrze dobrze . Weźmy na przykład ceramik Eva Zeisel, który został zatrzymany przez tajną policję Stalina. Zainspirowana osobistą pragnieniem zachowania zdrowia psychicznego, zaangażowała się w gimnastykę psychiczną, grała w szachy przeciwko sobie, zapamiętane wiersze i wykonywała inne działania. Nawet w najtrudniejszych okolicznościach utrzymywała się, aby rozwijać swoje umiejętności.

Ludzie tacy jak Zeisel, którzy nie mieli nic innego do motywacji, stworzyli gry dla siebie, aby zachować zdrowe, zwiększające zdolności i moc wyobraźni oraz zachować kontrolę nad własną świadomością i świadomością.

Możemy wykorzystać nasze zmysły i ruchy, aby pomóc nam dostroić się do bardziej ostrego poziomu świadomości, jeśli ćwiczymy dyscyplinę w tym obszarze.

Dla większości z nas koncepcją zwracania uwagi na nasz ruch jest terytorium zagraniczne. Chodzenie to tylko sposób na przejście z A do B., zwracając uwagę na różnorodność zabytków i dźwięków wokół ciebie - ludzi, ich relacje, artefakty historyczne, architektura itp. spacer, może być podniesiony. Możemy nauczyć się obserwować znacznie więcej niż nasza naturalna reakcja na środowisko, umożliwiając nam świadomość naszego otoczenia. Rzeczywiście świat jest bogaty w możliwości kreatywności. Niebo jest płonące z formami i odcieniami, które są zarówno piękne, jak i dziwne. Świadomość takich cudów pozwala nam czuć się bardziej związanym ze światem i patrzeć na rzeczy w innym świetle. Rozważmy na przykład moc muzyki. Dzisiaj mamy mnóstwo opcji i możemy słuchać praktycznie każdej muzyki z dotykiem przycisku.

Mimo to rzadko jesteśmy w stanie zgubić się w całej jego zawiłości. Umiejętność uważania muzyki, której słuchamy, może otworzyć drzwi do innych poziomów doświadczenia: sensorycznego, w którym możesz poczuć, jak twoje ciało reaguje na rytm i bas; Analogiczny, w którym widzisz odpowiednie obrazy w oku umysłu (być może Tchaikovsky napędza cię sanitem przez pokryty śniegiem las); oraz analityczny, w którym analizujesz strukturę utworu i porównujesz go z innymi wersjami, a także komponujesz muzykę. Jednak, aby uświadomić sobie, musimy najpierw rozwinąć się więcej samokontroli, co można osiągnąć, opierając się na starszej wiedzy wschodniej.

Joga jest wykonywana od tysięcy lat jako sposób uwolnienia się od własnego ego. Możliwość skupienia naszej uwagi w dobrym kierunku, który jest powiązany z poszczególnymi celami, jest jednak potężnym narzędziem. Dyscypliny niestosowania przemocy, posłuszeństwa, czystości, zdyscyplinowanego badania i uznania siły wyższej są niektórymi środkami, które joga zaleca pomoże nam skoncentrować naszą uwagę. Zdecydowanie możliwe jest wywieranie niezwykłego wpływu na twój umysł, używając nic więcej niż ciało fizyczne, w którym teraz mieszkasz.

Nasza pamięć i myśli mogą być opracowane tak, aby były bardziej skoncentrowane na skomplikowanych pojęciach niż na naszych wadach.

Wielu z nas, którzy uczestniczą w sporcie i fitnessie, czeka przyjemność w skoncentrowanej koncentracji, której potrzebują te działania. Możemy to osiągnąć nie tylko dzięki sporcie; Możemy również wykorzystać nasze mózgi do gry w gry i wejść do „stanu przepływu”, który jest stanem całkowitego relaksu związanego z przyjemnością. Możliwe jest osiągnięcie stanu przepływu umysłowego poprzez uczestnictwo w grach językowych i pamięci i ćwiczeniach. Na przykład krzyżówki są świetnym sposobem na przekazanie czasu w pociągach, ale ta aktywność zależy od zewnętrznej stymulacji. Zamiast tego możesz spróbować swoich sił w projektowaniu własnych krzyżówek. Oprócz rosnącego przepływu może to również zwiększyć zdolności do gry słów, co może zwiększyć dyskusje, przekraczając typową małą rozmowę i nudne wymiany, które są powszechne w większości interakcji.

Możesz również użyć swojej pamięci na swoją korzyść. Znajdź temat, który cię fascynuje i poznaj wszystko, co możesz na ten temat, taki jak linia poezji lub wydarzenia II wojny światowej, które uważasz za przekonujące. Kiedy to robisz, dajesz sobie możliwość polegania na własnych wspomnieniach, aby podniecić umysł i odczuwać związek z tematem. Ponadto osiągnięcie stanu przepływu można osiągnąć, koncentrując się na innych czynnikach, a nie na własnych niedociągnięciach. Aby być szczęśliwym, możesz spróbować zrobić to, co Bertrand Russell zrobił, aby się uszczęśliwić: zapominać o swoich wadach i zamiast tego koncentrować się na świecie zewnętrznym, zanurzając się w wielu różnych dziedzinach wiedzy lub skupiając się na osobach, które lubisz i podziwiasz. W rezultacie nawet skomplikowane dziedziny nauki i filozofii mogą być doceniane zarówno przez amatorskich, jak i zawodowych badaczy, ponieważ promują refleksję i zastosowanie rozumowania.

Tysiące naukowców osiągnęło sukces tylko dlatego, że uwielbiają proces doskonalenia swoich umiejętności naukowych i uczenia się nowych. Na przykład Isaac Newton spędził dwa lata mieszkając samotnie w wiejskim domu, podczas którego rozwinął swoją teorię grawitacji, która została później opublikowana. Z drugiej strony Gregor Mendel był kapłanem, którego hobby ogrodnicze zaowocowało odkryciem genetyki. I nie zapomnijmy o Einsteina, który w ciągu dnia pracował w szwajcarskim biurze patentowym, ale spędził wolny czas, rozwijając swoje pomysły na komputerze.

Praca traktowana jako gra, z wewnętrznymi zachętami i różnorodnym zestawem umiejętności, przestaje być uważane za „pracę”.

Wiele osób jest niezadowolonych z codziennych rutyn, a ich zatrudnienie jest często winne za to niezadowolenie. To, co pogarsza sytuację, to to, że ich wolny czas spędza na regeneracji z pracy w najbardziej trybunalny sposób. Z drugiej strony praca może zostać przekształcona w coś, co oferuje wyzwanie, koncentruje naszą uwagę i pomaga nam poradzić sobie z naszymi zmartwieniami. Aby zilustrować, rozważ wioskę we włoskich Alpach, w której osoby starsze nie rozróżniają ich codziennej pracy od czasu wolnego. Codziennie musieli obudzić się o 5 rano, aby mleczne krowy, nosić bale siana na kilometry, utrzymywać sad i przygotować posiłki dla rodziny. Niemniej jednak zapytani, co zrobiliby inaczej, gdyby byli bogaci, powiedzieli, że nie zmieniliby nic w swoim życiu.

Wiele osób powiedziało, że podczas pracy są bardziej prawdopodobne, że będą w stanie przepływu niż wtedy, gdy nie pracują. Wyrazili także większe zaufanie do własnych zdolności do kreatywności i koncentracji. Tworzenie wewnętrznych nagród (to znaczy, które nie są napędzane zachętami pieniężnymi lub mocą zewnętrzną) to jedna metoda wejścia do stanu przepływu. Przykłady wewnętrznych nagród obejmują próbę przewyższania poprzedniego poziomu wydajności lub nauka jak najwięcej na temat swojego zawodu.

Weźmy na przykład spawacz samochodów kolejowych, który był bardzo lubiany przez swoich współpracowników i klientów. Duża część jego popularności wynikała z faktu, że opanował każdą ważną pracę na linii montażowej swojej firmy i że naprawdę lubił robić każdy z nich. Odrzucił także promocje, ponieważ lubił wykonywać różne fizyczne prace i czerpał przyjemność z przekształcenia każdego z nich w nowe wyzwanie. Jego dzień się skończył, a zamiast szukać schronienia, spędził wolny czas na swoim ogrodzie, który sam zasadził. Z tego powodu, aby osiągnąć stan przepływu w pracy, powinieneś aktywnie szukać nowych wyzwań, aby uzyskać jak najwięcej wiedzy na temat wszystkich ważnych działań związanych z utrzymaniem działalności gospodarczej, a nie tylko taktowania w i wychodzenie.

Nasza przyjemność, wyrażanie siebie i rozwój są zwiększone, gdy spędzamy czas z naszymi rodzinami, przyjaciółmi i społecznością.

Pociągi, które są przepełnione i otwarte miejsca pracy, mogą mieć wpływ na nasze poczucie wolności i wyjątkowości. Zdolność do poświęcenia całej naszej koncentracji na wszystko pozwala nam skorzystać z czasu samotnego, ale może również skutkować nudą. Wtedy potrzebujemy pomocy tych, których znamy i ufamy. Krótko mówiąc, wspierająca rodzina, przyjaciele i sąsiada. Dobre rodziny oferują uczciwą krytykę, bezwarunkową akceptację i poczucie długoterminowego kierunku. Rodziny sprzyjające przyjemnym doświadczeniom są zróżnicowane, obejmują unikalne talenty i cechy każdego członka rodziny dla tego, czym są, i zintegrowane - są uczciwe, uczciwe wobec wszystkich i nie ignorując nikogo - w ich podejściu. Aby zapewnić przykład, rodzice, którzy uczestniczą w wymagających fizycznie, opartych na umiejętnościach zajęciach, takich jak stolarstwo lub gotowanie, zamiast biernie oglądać telewizję lub picie, częściej widzą, że ich dzieci próbują naśladować te dobre cechy.

Potrzebujemy również silnych przyjaźni, ponieważ są one niezbędne do rozwoju naszej ekspresyjnej strony. Umiejętności, które posiadamy, są albo praktyczne, takie jak przetrwanie i umiejętności zawodowe, lub ekspresyjne, takie jak zdolność skutecznego komunikowania się z naszymi osobowościami. W porównaniu, spędzanie czasu z przyjaciółmi sprzyja naszej ekspresyjnej stronie: powoduje znacznie większy poziom przyjemności, samooceny, siły i popędu-nie wspominając o możliwości występu przed publicznością. Wreszcie, polegamy na naszych sąsiadach i społecznościach, aby dać nam szansę na nowość i rozwój, gdy jej potrzebujemy. Jeśli zignorujemy naszych sąsiadów i pozostaniemy poza kontaktem z naszą społecznością, stracimy ich pomoc w przyszłości i będziemy zmuszeni do powrotu do naszych poprzednich zachowań.

Rozważmy na przykład indyjskie plemiona Kanady, które często odkrywają lokalizacje z obfitymi dostawami żywności i budują stałe osady w tych obszarach. Ale wykorzystają i przenoszą się do nowej lokalizacji, w której muszą nauczyć się nowych metod żerowania i zbierania żywności. Oznacza to, że muszą nauczyć się nowych technik lokalizowania i zbierania żywności z każdym pokoleniem. Aby otrząsnąć się ze swojego regularnego stylu życia i odzyskać świeże umiejętności, zdrowie lub witalność, angażują się w tę działalność. W rezultacie inwestuj w swoje relacje, ponieważ będą one oferować wiele możliwości przyjemności i rozwoju w przyszłości.

Skupiona uwaga pomaga nam oddzielić się od naszych obaw, pozwalając nam zdobyć perspektywę i odkryć świeże możliwości wzrostu.

W pewnym momencie naszego życia wszyscy jesteśmy w obliczu przeciwności losu. Zamiast po prostu poddać się, ponieważ nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem, możemy użyć jednej z trzech metod przedstawionych poniżej, aby nam pomóc: przede wszystkim musimy porzucić nasze ego i przekazać naszą wiarę w naszą zdolność do radzenia sobie okoliczności, jakie występują. Na przykład wszyscy mieliśmy komputer, który odmawia funkcjonowania bez wyraźnego powodu, zazwyczaj, gdy jesteśmy w środku czegoś krytycznego. Większość z nas miała niefortunne doświadczenie bycia w pociągach, które się zepsuły, powodując, że przegapimy nasze spotkania na cały dzień. „Dlaczego to się ze mną dzieje?” Myślimy sobie regularnie. Powodem naszego niezadowolenia jest to, że takie okoliczności wydają się być sprzeczne z naszymi celami. W rezultacie musimy nauczyć się oceniać i szanować nie tylko nasze osobiste potrzeby i motywacje, ale także zasady kontrolujące komputer lub pociąg.

Drugim podejściem jest trenowanie się, aby być bardziej świadomym naszego otoczenia. Rozważmy przypadek Charlesa Lindbergha, pierwszej osoby, która latała sama nad Oceanem Atlantyckim. Większość ludzi byłaby przerażona perspektywą wykonania tak pozornie ryzykownego lotu, ale Lindbergh postanowił skoncentrować się na szczegółach kokpitu - dźwigniach, pokrętłach, a nawet śladach spawalniczych - a nie jego poczuciu strachu. Lindbergh był w stanie przezwyciężyć nerwowość poprzez praktykę uważności. Zamiast poddać się w obliczu trudnych okoliczności, powinieneś wykorzystać je jako odskocznię do opracowania nowych podejść do ich rozwiązania. Zastanów się nad następującym scenariuszem: spędzałeś długie godziny w pracy, ale Twoja jedna okazja w rozwoju jest zagrożona przez unikalne połączenie twojego szefa z współpracownikiem.

Jedną z opcji jest próba zdobycia przychylności z pracodawcą poprzez ingrację siebie. Możesz jednak przyjąć bardziej kreatywne podejście, takie jak przyjęcie stanowiska z inną działalnością, podążanie inną ścieżką zawodową lub po prostu decydowanie o poświęcenie więcej czasu na własne inicjatywy. Nie ma jednej opcji, która jest lepsza od drugiej, chociaż ta ostatnia przedstawiałby ci znacznie większe trudności z zabawą niż te pierwsze.

Odkrywanie celu twojego życia zaczyna się od zestawu jasnych celów i woli wprowadzania ich w działanie.

Ponieważ Ziemia nie jest centrum wszechświata i ponieważ nasze geny mają zdolność zmiany naszego istnienia, życie może wydawać się pozbawione ostatecznego znaczenia. Możemy jednak stworzyć znaczenie, a piękno tego polega na tym, że każdy z nas ma zdolność wyboru tego znaczenia. Aby odkryć cel swojego życia, musisz mieć długoterminowy cel, na którym można się skoncentrować. Ostateczny cel jest nieistotny, o ile całkowicie zanurza cię w trudniejszych problemach, umożliwiając ignorowanie poglądów innych, aby to osiągnąć. Na przykład malarze renesansowi, dążyli do i zanurzyli się w idealistycznym społeczeństwie, wybierając swobodnie z najlepszych z dwóch sprzecznych kultur: jednej skoncentrowanej na zdrowiu fizycznym i namacalnym zmysłom, drugim w abstrakcji i duchowości i tak dalej.

Po ustaleniu celu musisz podjąć działania, aby go osiągnąć, co wymaga użycia silnych intencji i rozwiązań. Zbyt łatwo jest mieć wizję życia, ale nigdy nie podąża za nią. Rzeczywiście, wiele osób nadal jest „działaczami foteli”, opóźniając, tworząc niekończące się listy rzeczy do zrobienia jako rodzaj zwlekania. Na przykład Antonio Gramsci mógł z łatwością stać się po prostu kolejnym osłoniętym uczonym, ale zamiast tego przekazał swoje choroby dziecińskie i ubóstwo w całe życie walkę z okolicznościami społeczno -ekonomicznymi, które nękały jego rodzinę. Z powodu jego wytrwałości stał się głosem politycznym reżimu Mussoliniego i zmarł w jednym z więzień Mussoliniego jako jeden z najbardziej zdeterminowanych przeciwników faszyzmu. Wreszcie, twoje cele i postanowienia powinny być w harmonii i odzwierciedlają powtarzający się motyw w twoim życiu.

Malcolm X był jedną z osób, które osiągnęły sukces w tej dziedzinie. Wychował się w ubóstwie, pracował jako sprzedawca narkotyków i spędził czas w więzieniu. To właśnie tam znalazł czytanie i kontemplację, a także samoświadomość, która podsyciła jego determinację do zostania działaczem na rzecz praw obywatelskich i pozytywnie zmieniają życie innych. Zastanów się, gdzie byśmy byli, gdybyśmy nie mieli tak jasnych celów i silnego poczucia celu. Czy moglibyśmy walczyć z strasznymi chorobami, tworzyć arcydzieła lub iść na księżyc, jeśli żyjemy w przyszłości?

Flow kończy się ostatecznym podsumowaniem.

Jednym z najważniejszych wiadomości w tej książce jest to, że aby żyć idealnym życiem, należy unikać kołysania przez zewnętrzne zachęty lub osądy innych. Możesz znaleźć przyjemność w życiu, koncentrując się na każdej chwili, będąc świadomym otoczenia i zanurzając się w swoich hobby i zainteresowaniach. Wreszcie, nigdy nie powinieneś unikać trudnych trudności, ponieważ mogą one napełnić cię w rozwoju osobistym i osiągnięciu. Porady, które można wprowadzić w życie: Dowiedz się więcej o obowiązkach swojego stanowiska. Wyznacz sobie cel, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat swojego zawodu, przyjąć szanse na dodatkowe obowiązki i pracuj bardziej wydajnie i skutecznie niż w przeszłości. Spowoduje to nie tylko mniej zwlekania, ale spowoduje to, że czas upłynie znacznie szybciej. Ponadto zyskasz większą popularność wśród współpracowników, a możesz nawet uzyskać awans, ale nie pozwól, aby te korzyści będą Twoim głównym dążeniem. Wyłącz telewizor i użyj swojej wyobraźni. Zamiast spędzać wieczory na oglądaniu telewizji lub filmów, spędzaj czas z przyjaciółmi, partnerami lub członkami swojej społeczności i naciskaj się na pisanie i występowanie we własnych sztukach lub zakładanie klubu książkowego. Jeśli czujesz, że chcesz marnować weekend, pijąc, dlaczego nie spróbować tańca salsy, komedii stand-up lub czytania Kamy Sutra? Twoja pewność siebie wzrośnie w wyniku tych ćwiczeń, a twoje dyskusje będą podwyższone poza typową małą rozmową i chit.

Kup książkę - Flow autorstwa Mihaly Csikszentmihalyi

Scenariusz BrookPad Zespół oparty na przepływie przez Mihaly Csikszentmihalyi

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.