Nieograniczone przez Jima Kwika

Health Jim Kwik Lifestyle Limitless Memory Improvement Mind-Body Medicine Naturopathy Self Help

Ulepsz swój mózg, ucz się wszystkiego szybciej i odblokuj wyjątkowe życie

Limitless by Jim Kwik

Kup książkę - Limitless Jima Kwika

Jaki jest temat książki Limitless?

Możliwe jest pełne wykorzystanie niesamowitych mocy mózgu, zgodnie z książką Limitless (2020). Dedykowany jest każdemu, kto kiedykolwiek pomyślał, że jest zbyt głupi, zbyt wolny lub zbyt niekompetentny do osiągnięcia. Dowiedz się, jak odblokować potencjał swojego mózgu - i zdobądź zdolność do osiągnięcia wszystkiego, na co masz ochotę.

Kto czyta książkę Limitless?

  • Ludzie, którzy uczą się przez całe życie i mają duże ambicje
  • Samokrytycy, którzy obawiają się, że nigdy nie będą w stanie uczyć się tak szybko, jak wszyscy inni
  • Przedsiębiorcy, studenci i pracownicy, którzy chcą dopasować naukę do swoich napiętych harmonogramów, mogą skorzystać z tego programu.

Kim dokładnie jest Jim Kwik?

Jim Kwik jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie meta-learningu — procesu uczenia się, jak się uczyć — i opublikował wiele książek i artykułów na ten temat. Kwik urodził się z zaburzeniami uczenia się w wyniku kontuzji w młodości. Podczas gdy od lat zmagał się w szkole, Kwik zaczął odkrywać tajemnice samej nauki. To jego odkrycia stały się podstawą Kwik Learning, oprogramowania instruktażowego, które jest obecnie używane przez ludzi i firmy w ponad 100 krajach na całym świecie.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Uwolnij potencjał swojego mózgu, aby uczyć się i osiągać wszystko.

 Jim Kwik, autor, urodził się z katastrofalnym uszkodzeniem mózgu, którego doznał jako dziecko. To spowodowało, że miał trudności w nauce, co oznaczało, że musiał pracować znacznie ciężej niż inni uczniowie, aby odnieść sukces w szkole. Co więcej, był narażony na wiele prześladowań. Nawet nauczyciel podobno nazwał go „dzieciakiem z roztrzaskanym mózgiem” z powodu jego stanu. Autor przez lata wierzył, że w wyniku swojej niepełnosprawności będzie musiał włożyć wiele wysiłku, aby nauczyć się nowych rzeczy. Z drugiej strony Kwik odkrył, że na studiach istniała inna droga. Nie musiał ciężej pracować; po prostu musiał uczyć się bardziej efektywnie. Techniki, które odkrył, pozwoliły mu wyostrzyć koncentrację, poprawić pamięć i zacząć wchłaniać materiały w szybszym tempie niż kiedykolwiek wcześniej.

Ty, podobnie jak autor, możesz mieć fałszywe wyobrażenia na temat własnej postaci. Z poniższych notatek dowiesz się, że zaledwie kilka drobnych zmian w Twoim nastawieniu, motywacji i technikach może pomóc Ci stać się naprawdę nieograniczonym. Ten zestaw notatek nauczy Cię, dlaczego taksówkarze mają większe mózgi niż ogólna populacja, jak Bach może wspomóc twoje wysiłki w nauce i dlaczego nie jesteś lepszy w czytaniu niż trzecioklasista.

Technologia ułatwia nam życie, ale może również wpływać na naszą zdolność uczenia się nowych rzeczy.

 Czy technologia cyfrowa jest zmianą pozytywną czy negatywną? Pomimo tego, że pytanie jest podstawowe, rozwiązanie jest wszystko, ale. Z jednej strony smartfony i tablety mogą wydawać się darmowymi urządzeniami. W końcu umożliwiają nam „zlecanie na zewnątrz” niektórych prostszych procesów naszego mózgu. Brzmi fantastycznie, prawda? Być może tak nie jest. Według niektórych ekspertów ten cyfrowy nawyk staje się problemem w społeczeństwie. Uważają, że ma to negatywny wpływ na nasze zdolności poznawcze. Zastanów się, jak wszyscy nieustannie przełączamy się między różnymi rzeczami – od pracy, przez sprawdzanie alertów do wysyłania SMS-ów – bez zastanowienia. Jeden z neurologów, Daniel J. Levitin, uważa, że ​​ten mechanizm powoduje, że mózg szybciej spala swoje paliwo, co powoduje, że czujemy się zmartwieni i zmęczeni.Najważniejsze jest to, że chociaż technologia ułatwia nam życie, może również wpływać na naszą zdolność uczenia się

Mamy ciągły dostęp do mnóstwa informacji, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nie powinien dziwić fakt, że przeciętna osoba konsumuje obecnie trzy razy więcej informacji niż w latach sześćdziesiątych. W każdym razie bombardowanie się taką ilością wiedzy nie zawsze jest pozytywnym doświadczeniem. Czemu? Ponieważ dostęp do informacji w każdej chwili, kiedy jej potrzebujesz, pogarsza twoją pamięć. Obumiera jak mięsień, który nie był używany od dłuższego czasu. Alternatywnie, zmuszanie się do zapamiętywania informacji naprawdę skutkuje tworzeniem i wzmacnianiem nowych wspomnień. Nadużywanie technologii może również osłabić zdolność krytycznego myślenia w pewnych sytuacjach. W końcu w Internecie nie brakuje różnych punktów widzenia. Niektórzy mogą twierdzić, że jest to pozytywny rozwój, ponieważ pozwala nam spojrzeć na problemy z różnych punktów widzenia.

Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​większość z nas nie szuka aktywnie innych punktów widzenia. Zamiast tego wybieramy kilka źródeł, z którymi już się zgadzamy i wykorzystujemy je do wzmocnienia naszych poglądów, zasadniczo przyjmując perspektywę innych, która została już dla nas uformowana. Oznacza to, że nasza zdolność rozumowania i rozwiązywania problemów zaczyna się pogarszać i zaczynamy tracić zdolność krytycznego myślenia. W rezultacie utrzymanie optymalnej funkcji mózgu jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Jak najlepiej się do tego zabrać? Jim Kwik przedstawił kilka zaleceń. Prostą sugestią, która jest szczególnie istotna w erze cyfrowej, jest zarezerwowanie 30 minut każdego dnia na wyłączenie wszystkich elektronicznych gadżetów. Pozwól sobie na relaks i bycie kreatywnym w tym czasie. Pozwól swoim myślom wędrować.

Ale co się stanie, jeśli skończysz spędzać zbyt dużo czasu ze swoimi urządzeniami elektronicznymi? Czy to zmieni ciebie – i twój mózg – na resztę twojego życia? Być może tak nie jest. Jak zobaczymy w następnej sekcji, nasze mózgi są zarówno wytrzymałe, jak i adaptacyjne.

Każdy z nas ma możliwość zmiany sposobu funkcjonowania naszego mózgu.

 Czy to możliwe, że powiedziałeś sobie: „Jestem za głupi, żeby nauczyć się drugiego języka”, „Mam słabą pamięć” lub „Po prostu nie jestem dobry w tym temacie” więcej niż raz? Łatwo jest wpaść w pułapkę przekonania, że ​​jesteśmy jakoś mniej utalentowani niż nasi koledzy, kiedy spędzamy zbyt dużo czasu porównując się do nich. Jednak w wyniku tego możemy nie być w stanie wykorzystać naszego pełnego potencjału. Możesz być niezadowolony ze swoich obecnych wyników - ale nie wyklucza to możliwości osiągnięcia świetności w przyszłości. Twój mózg jest niezwykle neuroplastyczny, jak nazywają go naukowcy, co oznacza, że ​​może się zmieniać z czasem. Mówiąc najprościej, oznacza to, że ewoluuje przez całe życie. To fantastyczna okazja. Najważniejszą lekcją jest to, że każdy z nas ma możliwość zmiany funkcji naszego mózgu.

Duża liczba osób uważa, że ​​nasze mózgi osiągają maksymalną wydajność w okresie dojrzewania. Potem, zgodnie z legendą, stamtąd wszystko jest w dół. Na szczęście istnieje mnóstwo danych, które sugerują coś przeciwnego. Rozważ sytuację taksówkarzy w Londynie. Aby uzyskać licencję, osoby muszą ukończyć znaczną ilość zajęć i zdać wyjątkowo trudny egzamin. Aby zostać londyńskim taksówkarzem, potencjalny kierowca musi spędzić trzy do czterech lat, pamiętając każdą z 25 000 ulic w promieniu 10 kilometrów od miasta. Cała ta nauka ma znaczący wpływ na ich zdolności poznawcze. Naukowcy zbadali istotę szarą w regionach pamięci londyńskich taksówkarzy w porównaniu ze zwykłymi osobami i odkryli, że kierowcy faktycznie mieli więcej szarej substancji.

Praktyka zapamiętywania tysięcy ulic wydaje się skłaniać ich mózgi do rozwijania nowych połączeń nerwowych w wyniku tego doświadczenia. Zmienia strukturę ich mózgów, a nawet może powodować ich wzrost. Co to dokładnie oznacza dla nas? Dobrą wiadomością jest to, że wszyscy możemy zrobić dokładnie to samo, co jest ulgą. Ale przede wszystkim musimy oczyścić nasz mózg z tego, co autor nazywa kłamstwami. Wyrażenie „Limited Ideas Entertained” jest skracane jako „LIFE”. Jednym z najbardziej szkodliwych kłamstw, jakich się uczymy, jest to, że nasze IQ jest ustawione na resztę naszego życia. To nie jest takie proste. Prawdą jest, że Twoje wyniki testu IQ mają tendencję do pozostawania na stałym poziomie w czasie. Jednak inteligencja nie ocenia twojej zdolności do uczenia się. Co więcej, nie odzwierciedla Twojego prawdziwego poziomu intelektualnego, który może się zmieniać i poprawiać z czasem.

Ponieważ to Kłamstwo – pojęcie ustalonego IQ – jest zarówno ograniczające, jak i szkodliwe, należy go unikać. Każdy może być geniuszem – po prostu nie wierzymy w to, kiedy widzimy to przed sobą. W rezultacie może nadszedł czas, aby odzwyczaić się od tych KŁAMSTW i zacząć myśleć bardziej optymistycznie.

Negatywne pomysły należy wyeliminować z głowy i zastąpić dobrymi.

 Każdy z nas każdego dnia ma dziesiątki tysięcy pomysłów, którymi nie dzielimy się z nikim innym. Znaczna ich część to zapytania. I wiele osób znowu to robi. Wszyscy mamy tak zwane „dominujące pytania”, które pojawiają się częściej niż inne w naszych rozmowach. Na przykład autor został kiedyś poproszony o spędzenie czasu z gwiazdą Willem Smithem na planie filmu w Toronto, na co chętnie się zgodził. Aktorzy i ekipa pracowali na świeżym powietrzu w środku zimy, od godziny 18:00. do godziny 6:00 na czas realizacji. To właśnie podczas krótkiego okresu przestoju Smith i autor odkryli, że jednym z najczęściej zadawanych pytań aktora było: „Jak mogę uczynić to doświadczenie jeszcze bardziej magicznym?”. Smith podjął szereg działań w odpowiedzi na swoje główne pytanie. W przeciwieństwie do relaksu, wykorzystał swoją przerwę, aby podać wszystkim gorącą czekoladę i żartować, co sprawiło, że całe wydarzenie było przyjemniejsze dla wszystkich zaangażowanych.

Najważniejszą lekcją tutaj jest uwolnienie umysłu od negatywnych pomysłów i zastąpienie ich dobrymi. A więc, jak myślisz, jakie są obecnie najczęściej zadawane pytania? Czy uważasz, że jest to korzystne? Wielu z nas niestety ma negatywne lub osłabiające myśli, takie jak „Jak mogę sprawić, by ludzie mnie polubili?” lub „Jak mogę przekonać innych, żeby mnie polubili?” Alternatywnie: „Jak mogę stać się niewidzialny?” Tego rodzaju pytania przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Wszystko, co robią, to ukrywanie twojej prawdziwej natury. Zamiast tego możesz spróbować wymyślić nowe pytania, które dodadzą ci większej mocy. Prawie na pewno będą różne dla każdego z nas. Oto pytania, które zadaje sobie autor: „Jak mogę to ulepszyć?” Oraz „Jak działa mój umysł, abym mógł prawidłowo funkcjonować?”

Większość zapytań ma charakter pozytywny. I mają zdolność do pełnienia bardzo ważnej funkcji: mogą zmienić twoje nastawienie z negatywnego, ograniczonego na pozytywne, nieograniczone. Ten nowy sposób myślenia może nawet na dłuższą metę być dobry dla twojego zdrowia. Na przykład badania wykazały, że osoby optymistyczne są o 13 procent mniej narażone na choroby serca lub depresję. Więc następnym razem, gdy złapiesz się na wypowiadaniu rzeczy takich jak „nie mogę”, „nie jestem” lub „nie”, spróbuj odwrócić te słowa. Zamiast tego zgłoś następujące stwierdzenie: „Nie zawsze byłem w tym doskonały, ale nie wyklucza to, że dzisiaj będę w tym świetny”. Przypomnij sobie chwile, w których odniosłeś sukces – nawet jeśli był to tylko częściowy.

To wszystko są doskonałe strategie, aby zacząć uciszać swojego wewnętrznego krytyka Jeśli chcesz, możesz nawet nadać mu absurdalną osobowość, pełną zwariowanych cech fizycznych i głupie imię. Powinno być wyśmiewane za każdym razem, gdy próbuje cię powalić, i powinieneś być biegły w odróżnianiu tego samokrytyki od prawdziwego ciebie. Naucz się być optymistą, a staniesz się bardziej otwarty na radości życia i wszystkie możliwości, jakie ma do zaoferowania.

Zmotywuj się do zmiany swojego zachowania, wyraźnie określając siebie i powód, dla którego to robisz.

 Terminy „pasja” i „cel” są często używane w tym samym zdaniu. Te słowa są używane do mówienia o wszystkim, co rozpala w nas ogień, o czymś, co lubimy robić bardziej niż cokolwiek innego. Ale w rzeczywistości pasja i cel to dwie bardzo różne rzeczy. Pasja to coś, co istnieje w tobie. Oczekiwania lub uprzedzenia innych ludzi dotyczące ciebie są ukryte pod twoim wewnętrznym rdzeniem, gdzie można je znaleźć tylko poprzez głębokie kopanie. Jednak cel jest skierowany na to, czego teraz doświadczasz. Jest to coś, czym możesz podzielić się z innymi lub wnieść wkład w świat. Na przykład możesz mieć silne pragnienie nauczenia się wyplatania koszyków. Możliwe jednak, że Twoim celem jest nauczenie ludzi, jak wyplatać koszyki. To wszystko może wydawać się skomplikowane, ale jeśli chcesz mieć nieskończony zapas energii i energii, ważne jest, aby najpierw zidentyfikować swoją pasję, a następnie wykorzystać tę pasję do odkrycia życiowej misji.

Najważniejszą lekcją, jaką należy z tego wyciągnąć, jest: zmotywuj się do zmiany swojego zachowania, wyraźnie identyfikując siebie i powód, dla którego to robisz. Rozważ następujący scenariusz. Weźmy pod uwagę 70-latka, który cieszy się dobrym zdrowiem. Aby rano zdążyć na siłownię, codziennie wstaje o 5:00 rano. Czemu? Wczesne poranki lub podnoszenie ciężarów to dwie rzeczy, do których może być entuzjastycznie nastawiony. Nie. Robi to, ponieważ wierzy, że jest w tym większe dobro. A to tylko po to, by nadążyć za jego wnukami. Co to oznacza dla ciebie osobiście? Zastanów się, jak często próbujesz znaleźć chęć dokończenia rzeczy. Być może powinieneś przede wszystkim zastanowić się, dlaczego postanowiłeś wykonać te obowiązki. Jeśli rozwiązanie jest powiązane z Twoim celem, będziesz bardziej zainspirowany do podjęcia działań.

Ponadto istnieje druga technika motywacji. Zastanów się nad własną tożsamością i tym, co odróżnia Cię od innych. Odpowiedzi na te pytania mogą być silnymi motywatorami do zmiany zachowania. Autor posługuje się przykładem badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda, aby zilustrować swój punkt widzenia. Uczestnicy zostali podzieleni przez psychologów na dwie grupy. Powiedzieli do jednej grupy: „Jak myślisz, jak ważne jest dla ciebie głosowanie?” Pytanie zadane drugiej grupie było nieco inne: „Jak myślisz, jak ważne jest dla ciebie bycie wyborcą?”. Druga grupa odpowiedziała pozytywnie. Osoby, które zapytano, czy są zarejestrowane do głosowania, miały o 13 procent większe szanse na oddanie głosu niż osoby, które nie były zarejestrowane. Czego to nas uczy o nas? Innymi słowy, wydaje się, że kiedy identyfikujesz się z celem, który chcesz osiągnąć lub nawykiem, który chcesz kultywować, twoja motywacja wzrasta.

Jednakże, chociaż ta odpowiedź jest obiecująca, nie spełnia oczekiwań. Jeśli brakuje Ci motywacji, może brać pod uwagę wiele innych czynników. Niektóre z nich staną się bardziej oczywiste w poniższych uwagach.

Zadbaj o odpowiedni sen, spożywaj pożywne posiłki i podejmuj regularną aktywność fizyczną, aby utrzymać zdrowy mózg.

 W rezultacie masz jasne poczucie celu i motywację do działania. Jednak wciąż jest coś, co może uniemożliwić Ci osiągnięcie celów.Co to za przeszkoda? Istnieje wiele możliwych przyczyn, w tym brak energii spowodowany spożywaniem niewłaściwego rodzaju jedzenia lub niewystarczająca ilość snu. Brak snu wiąże się z szeroką gamą problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Depresja, drażliwość, choroby serca, a nawet choroba Alzheimera należą do schorzeń na tej liście. Krótko mówiąc, nie narażaj swojego snu! Odpowiednia ilość snu, odżywianie i aktywność fizyczna są niezbędne, aby Twój mózg działał na optymalnym poziomie. Najważniejszą lekcją tutaj jest dbanie o swój mózg poprzez odpowiedni sen, spożywanie pożywnych posiłków i regularne ćwiczenia.

Na pierwszy rzut oka sen i ćwiczenia nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak w rzeczywistości są ze sobą bardzo blisko spokrewnieni. Regularne ćwiczenia mogą naprawdę pomóc ci lepiej spać. Na przykład uczestnicy 16-tygodniowego badania nad wpływem ćwiczeń aerobowych na sen odkryli, że spali dłużej każdej nocy po codziennym chodzeniu na siłownię. Dokładniej zajmie to jeszcze jedną i kwadrans. Być może fakt, że aktywność fizyczna jest niezbędna, nie jest już nowością. Dlaczego więc nic z tym nie robimy? W końcu wszyscy mamy mnóstwo powodów. Podnoszenie ciężarów jest żmudne. Nie mamy czasu, a karnety na siłownię są zbyt kosztowne.

Faktem jest jednak, że zalety ćwiczeń znacznie przewyższają wszystkie te obawy. A te zalety nie ograniczają się tylko do wzrostu mięśni i utraty wagi; mają również wpływ na Twoje funkcje poznawcze. Regularne ćwiczenia aerobowe mogą zwiększyć rozmiar hipokampu, który jest ośrodkiem pamięci i uczenia się mózgu. W rezultacie Twój mózg potrzebuje wystarczającej ilości snu i regularnej aktywności fizycznej. Co jeszcze tu jest? Jest jednak inny ważny wymóg: żywność wysokiej jakości. Zdaniem dr Lisy Mosconi, neurologa i dietetyka, istnieje 45 różnych źródeł pożywienia dla mózgu. Awokado, jagody, brokuły, gorzka czekolada, jajka, warzywa liściaste, łosoś, kurkuma, orzechy włoskie i woda należą do 10 najczęściej spożywanych pokarmów. Ważny jest sen, ćwiczenia i zdrowa dieta. Pytanie brzmi: w jaki sposób możesz zapewnić, że przyjmowanie ich wystarczającej ilości stanie się nawykiem?

Będziesz musiał włożyć trochę wysiłku. Może zająć od 18 do 254 dni, aby stać się nawykiem - ale możesz to zrobić, bez względu na to, ile czasu to zajmie! Zacznij od jednej małej korekty na raz, a z czasem nowy nawyk stopniowo, ale stale stanie się częścią Twojej codziennej rutyny.

Zwiększ swoją produktywność, przechodząc w stan przepływu i wykorzystując moc drobnych działań do osiągnięcia swoich celów.

 Pamiętasz ostatni raz, kiedy byłeś tak pochłonięty zadaniem, że zupełnie straciłeś z oczu upływ czasu? Najprawdopodobniej doświadczyłeś tego, co psychologowie nazywają „przepływem”. Kiedy jesteśmy w takim stanie, odnosimy wrażenie, że praca, którą wykonujemy, jest prawie łatwa. Mamy poczucie, że jesteśmy poddawani próbie – jednak test nie jest zbyt trudny do pokonania. I mamy tendencję do odczuwania komfortu i przyjemności w tym, co robimy, w wyniku naszych działań. Kiedy jesteśmy w przepływie, nasza produktywność może wzrosnąć nawet o 500 procent, co jest jednym z najbardziej korzystnych aspektów przepływu. Wejście w stan przepływu i wykorzystanie mocy małych kroków to dwa najważniejsze komunikaty, które należy przekazywać z dala od tego.

Jakich metod używasz, aby dostać się do przepływu? Wszystko zaczyna się od usunięcia wszystkich źródeł rozproszenia. Próba ponownego uruchomienia przepływu podczas sprawdzania kont w mediach społecznościowych co kilka minut jest niemożliwa. Wykazano, że powrót do pracy po przerwaniu może zająć do 20 minut. Aby pomyślnie wykonać pracę, musisz zapewnić sobie wystarczającą ilość czasu.Podejmij zobowiązanie na co najmniej 90 minut, ale najlepiej dwie godziny. Oprzyj się także pokusie wielozadaniowości podczas pracy. Naukowcy wykazali, że wielozadaniowość naprawdę zmniejsza zdolność do produktywności. Bycie w przepływie to przez większość czasu wspaniałe uczucie. Jednak obecny stan rzeczy sprawia, że ​​niektórych obowiązków nie da się skutecznie wykonać. Niemal często są one albo trudne, albo po prostu nieprzyjemne do uczestnictwa. Więc co byś im powiedział, gdybyś musiał? Możesz jednak zastosować inną strategię: małe kroki.

Prokrastynacja jest naturalną reakcją na czynności, które są trudne lub czasochłonne. Jednak opóźnianie ma znaczny koszt psychologiczny. Nieskończone zadanie powoduje stres w mózgu. Po prostu nie możesz przestać o tym myśleć, dopóki zadanie nie zostanie wykonane. Co więcej: zwlekanie często wiąże się z poczuciem winy i wstydu. Jak myślisz, co ludzie mogą zrobić, aby zapobiec tym emocjom? Są znacznie bardziej podatni na zwlekanie! Jednak podejmując drobne, podstawowe czynności, aby wykonać pracę, możesz przezwyciężyć swoje skłonności do prokrastynacji i osiągnąć sukces. Powiedzmy, że boisz się napisania długiego przemówienia. Na początek możesz się przekonać, że nie musisz od razu wypełniać całego dokumentu. Wszystko, co musisz zrobić, to napisać przemówienie.

Możliwe jest to, że podczas składania wszystkiego razem, możesz odkryć, że jesteś na fali i skończysz wykonując więcej pracy, niż początkowo przewidywałeś. Dzieląc zadania w ten sposób, znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo pomyślnego zakończenia pracy.

Efektywnie wykorzystuj czas nauki.

 Co Twoim zdaniem Bach ma wspólnego z uczeniem się? Nie przejmuj się, jeśli drapiesz się po głowie, ponieważ link nie jest oczywisty. Liczne badania wykazały, że istnieje ścisły związek między muzyką, nastrojem i wynikami w nauce. Wykazano, że niektóre rodzaje muzyki znacznie poprawiają naszą zdolność uczenia się. W tym momencie pojawia się Bach. Szczególnie skuteczna w skupieniu uwagi jest muzyka barokowa w tempie od 50 do 80 uderzeń na minutę. Muzyka to tylko jeden z życiowych trików, które mogą nam pomóc w wykorzystaniu mniej znanych zdolności naszego mózgu do promowania uczenia się i zatrzymywania. Najważniejszą lekcją, jaką należy z tego wyciągnąć, jest efektywne wykorzystanie czasu na naukę.

Zdolność koncentracji podczas nauki wzmacnia zapach, podobnie jak muzyka. Zapachy są często kojarzone ze wspomnieniami. Zastanów się na przykład, jak zapach konkretnej przyprawy może przenieść Cię z powrotem do gotowania Twojej babci. Istnieje wiele przykładów na to, jak silne mogą być zapachy, jeśli chodzi o wywoływanie wspomnień w naszych umysłach. Teraz, gdy już wiesz o tym, możesz poeksperymentować z zapachami następnym razem, gdy będziesz przygotowywać się do testu lub przygotowywać się do prezentacji. Kiedy się uczysz, wetrzyj kilka kropli olejku eterycznego w nadgarstek. Następnie, tuż przed testem lub prezentacją, powtórz proces. Możliwe, że zapach pomoże Ci przywołać wspomnienia!

Jim Kwik, autor, oferuje szereg innych strategii, które pomogą Ci w nauce. Na przykład możesz chcieć skorzystać z koncepcji prymatu i aktualności. Coś, czego uczysz się natychmiast na początku sesji, z większym prawdopodobieństwem pozostanie w Twojej pamięci na dłużej. Rzeczy, które pojawiają się natychmiast po zakończeniu sesji, powinny być zrobione w ten sam sposób. Co to oznacza dla ciebie osobiście? Teraz, gdy nauczyłeś się tych pojęć, możesz ponownie przemyśleć, jak zamierzasz podejść do nauki. Być może najistotniejsze tematy powinny być umieszczone na początku i na końcu każdej lekcji, z częścią środkową zarezerwowaną na rzeczy, które nie są tak krytyczne.

Metoda Pomodoro może być wykorzystana do efektywnego wykorzystania priorytetu i aktualności w Twojej pracy. Pomodoro to 25-minutowe fragmenty produktywności, które są wykorzystywane w tej technice, aby podzielić Twoją pracę lub studia na łatwe do opanowania części. Po zakończeniu każdej sesji Pomodoro następuje 5-minutowy odpoczynek. To tak proste, jak ustawienie timera na komputerze! Możliwe, że pomodoro będą działać jeszcze lepiej, jeśli zostaną użyte w połączeniu z inną metodą zwaną aktywnym przywoływaniem. Zasadniczo wiąże się to z przeglądaniem niektórych informacji, a następnie natychmiastową weryfikacją ich, aby upewnić się, że zostały prawidłowo zatopione. To tak proste, jak zamknięcie książki lub wstrzymanie oglądanego filmu i zanotowanie tego, czego się do tej pory nauczyłeś.

Więc doszedłeś do zakończenia lekcji. Czy jesteś gotowy, aby to nazwać dzień? Szczerze mówiąc, nie do końca. Inną techniką, którą można znaleźć w książce, jest powtarzanie w odstępach. Każdy krok wymaga częstego przeglądania treści. Możesz trochę się uczyć rano przed śniadaniem, a potem wieczorem przed obiadem, jeśli ci to odpowiada. Pomoże to w zapewnieniu, że informacje zostaną zachowane. Następnie przyjrzyjmy się, co jeszcze możesz zrobić, aby nowo zdobyte informacje były jeszcze bardziej niezapomniane.

Techniki, takie jak wizualizacja, mogą pomóc w poprawie pamięci i uwagi.

 Koncentracja działa podobnie do mięśnia, ponieważ im częściej go używasz, tym staje się silniejszy. Oto jedna technika na podniesienie tętna: wizualizuj cel swojej koncentracji jako migoczącą kulę światła. Rozważ następujący przykład: Jeśli prowadzisz dyskusję, dialog jest reprezentowany przez świecącą kulę. Kiedy zauważysz, że twoja uwaga zaczyna błądzić, sprowadź ją z powrotem do jasnego światła. Udawaj, że na świecie nie ma nic innego. Jest to znane jako metoda wizualizacji, a techniki takie jak ta mogą pomóc Ci poprawić koncentrację na swoich umiejętnościach. Są również bardzo skuteczne, jeśli chodzi o zapamiętywanie informacji. Głównym punktem, który należy od tego wyciągnąć, jest to, że metody wizualizacji mogą pomóc w poprawie pamięci i uwagi.

Często ludzie wierzą, że mają „doskonałą pamięć” lub „słabą pamięć”. Zamiast tego możesz zdecydować, że masz wytrenowaną pamięć, a nawet, że masz niewytrenowaną pamięć. Jaki jest więc najlepszy sposób na poprawę pamięci? Obrazowanie wizualne to najskuteczniejsza metoda uczenia się łączenia słów z liczbami lub wszystkim, co należy przede wszystkim zapamiętać. Jak to działa? Rozważ następujący scenariusz. Weź pod uwagę następujące terminy: hydrant, balon, bateria, beczka, deska i diament. Możliwe, że gdybyś musiał zapamiętać tę listę słów, zrobiłbyś to, powtarzając słowa w kółko. Jednak to podejście nie powiodło się. Najprawdopodobniej w krótkim czasie zapomnisz wszystkiego, czego się nauczyłeś.

Zamiast tego spróbuj wymyślić śmieszną narrację opartą na słowach. Obraz, który przychodzi mi do głowy, to prawdopodobnie obraz hydrantu unoszonego w powietrze przez balony. Z drugiej strony za przebijanie balonów odpowiedzialne są baterie, które są umieszczone w masywnych beczkach. Całe urządzenie – baterie zamknięte w beczkach skierowanych w stronę balonów – jest wyrzucane w powietrze przez dużą deskę, która działa jak huśtawka, wyrzucając baterie w powietrze. Wreszcie masywny diament służy jako podpora dla całej planszy. Zobacz, o ile lepiej słowa są teraz zakorzenione w Twojej pamięci. Podobną metodę można zastosować, aby pomóc ci przygotować się do wystąpień publicznych. Jest to określane jako technika loci. Aby z niego skorzystać, najpierw wybierz 10 najważniejszych tematów, które chcesz omówić. Następnie zwizualizuj lokalizację lub pomieszczenie, które znasz i zastanów się nad trasą przez nie.

Każdy punkt rozmowy powinien być teraz powiązany z odrębnym przedmiotem lub miejscem w pokoju — na przykład myśl przewodnia może być reprezentowana przez światło w sypialni. Na koniec przećwicz prezentację, korzystając z wycieczki po Twoje miejsce, które jest określane jako loci. Dobrze wyszkolona pamięć pozwoli Ci szybko opanować nowy język, dostarczać znakomite prezentacje lub po prostu być dobrze zorientowanym ekspertem w dowolnym temacie.

Czytanie jest niezbędnym elementem nauki i możesz poprawić swoje umiejętności czytania.

 Spójrzmy prawdzie w oczy, czytanie nie jest ulubioną rozrywką każdego. Wiele osób uważa, że ​​praca jest z natury trudna, nudna i czasochłonna. Dla takich osób, relaks po ciężkim dniu pracy najlepiej osiągnąć przed telewizorem lub grając w grę wideo. Jednak badania wykazały, że istnieje związek między umiejętnością czytania a ogólnymi osiągnięciami życiowymi w wieku dorosłym. Im silniejsza jest twoja umiejętność czytania, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zatrudniony do lepiej płatnej pracy i tym większe masz szanse na sukces. A oto kolejna rzecz: czytanie to świetny sposób na dobre ćwiczenie mózgu. Pobudza jednocześnie wiele różnych procesów psychicznych. Pomaga poprawić pamięć i koncentrację poprzez zwiększenie koncentracji. Rezygnacja z czytania jest równoznaczna z rezygnacją z edukacji w najbardziej podstawowym tego słowa znaczeniu. Najważniejszą lekcją tutaj jest to, że czytanie jest niezbędnym elementem uczenia się i że możesz poprawić swoje umiejętności czytania.

Jak myślisz, jaka jest Twoja szybkość czytania? Dla większości osób jest to około 200 słów na minutę. Co zaskakujące, większość dorosłych nie czyta szybciej niż dzieci w szkole podstawowej. Wynika to z faktu, że lekcje czytania często kończą się między drugą a piątą klasą. Co sprawia, że ​​niektóre osoby czytają powoli? Rozwiązanie często znajduje się w technice zwanej subwokalizacją. Oznacza to po prostu, że kiedy ludzie czytają, w myślach wymawiają każde słowo, gdy czytają je na głos. Ma to negatywny wpływ na ich umiejętności czytania. Kiedy subwokalizujesz, możesz czytać tylko z prędkością, z jaką mówisz. Jeśli to cię opisuje, nie trać jeszcze nadziei. Twój umysł jest w stanie przetwarzać informacje w znacznie szybszym tempie. Liczenie na głos podczas czytania może pomóc w zminimalizowaniu subwokalizacji. Po prostu powtarzaj liczby „jeden, dwa, trzy” i tak dalej, przechodząc w dół strony.

Liczenie podczas czytania to trudne zadanie. Jednak nauczy twój mózg mniej subwokalizacji. Z biegiem czasu zaczniesz wizualizować słowa, zamiast je wypowiadać. Kiedy opanujesz tę technikę, czytanie stanie się bardziej jak oglądanie filmu niż słuchanie wykładu. Używanie stymulatora to kolejna doskonała technika zmniejszania subwokalizacji i czytania więcej „wizualnie” podczas czytania. Proces jest prosty: po prostu przesuń palcem w dół strony podczas czytania, aby rozpocząć. Ta metoda jest skuteczna, ponieważ nasze oczy są zaprogramowane do podążania za poruszającymi się przedmiotami, co czyni tę technikę dość skuteczną. Kiedy czytasz z wizualnym stymulatorem, możesz poprawić swoją szybkość czytania o od 25 do 100%! Oczywiście żadna z tych strategii nie będzie skuteczna, chyba że poważnie zaangażujesz się w czytanie. W rezultacie przeznaczam na czytanie co najmniej 30 minut dziennie.

Teraz, gdy poprawiłeś szybkość czytania, nadszedł czas, aby rozwiązać ostatni element układanki: nauczyć się skuteczniej myśleć.

Aby poprawić swoje umiejętności rozwiązywania problemów, eksperymentuj ze świeżymi i różnorodnymi sposobami myślenia.

 Kto jest pierwszą osobą, która przychodzi na myśl, gdy słyszysz określenie „geniusz”? Być może na myśl przychodzą Albert Einstein lub Marie Curie. Jednak termin „geniusz” nie odnosi się tylko do osób, które posiadają wyjątkową inteligencję lub zdolności matematyczne.Inteligencję można podzielić na wiele odrębnych kategorii. Rozważmy na przykład przypadek Wenus Williams. Ona również jest geniuszem pod wieloma względami — kimś o wyjątkowej inteligencji cielesno-kinestetycznej. To znaczy, jest bardzo biegła w używaniu swojego ciała. Ważną lekcją z tego jest to, że aby lepiej radzić sobie z rozwiązywaniem problemów, należy eksperymentować z nowymi i zróżnicowanymi sposobami myślenia. Uczenie się, jaki rodzaj intelektu posiadasz, jest tylko pierwszym krokiem w kierunku poprawy twojej zdolności do jaśniejszego i bardziej efektywnego myślenia. Dostępnych jest również wiele dodatkowych strategii.

Na przykład możesz eksperymentować z różnymi sposobami myślenia; możesz próbować podejść do spraw w sposób, który jest dla ciebie zupełnie nieznany; możesz eksperymentować z łamaniem swoich wzorców myślowych. Jednym ze sposobów na zrobienie tego jest założenie „myślącego kapelusza”. Rozważ następujący scenariusz: masz kolekcję czapek w różnych kolorach. Kiedy patrzysz na problem, możesz teraz przełączać się między czapkami co kilka minut. Udawajmy, że nosisz czerwony kapelusz. To wskazuje, że nadszedł czas na bardziej emocjonalne podejście do problemu. Z kolei zielony kapelusz może inspirować pomysłowość.

Jednak nawet wyrafinowane podejście, takie jak to, może nie wystarczyć w niektórych przypadkach. Niektóre kwestie wymagają myślenia w zupełnie inny sposób niż jesteś przyzwyczajony: wykładniczo, a nie liniowo. Kiedy myślisz w kategoriach wzrostu wykładniczego, nie musisz już stawiać czoła kryzysowi za kryzysem, który trzeba rozwiązać. Alternatywnie powinieneś odkryć źródło problemu i stamtąd go rozwiązać. Naveen Jain, wynalazca i laureat Medalu Technologicznego Alberta Einsteina, jest jednym z orędowników wykładniczego myślenia w biznesie. Rozważmy na przykład przypadek jego firmy, Viome. Jego motywacją do ustanowienia tego było przekonanie, że najpoważniejszym podstawowym problemem zdrowotnym, z jakim boryka się świat, jest choroba przewlekła.

Więc jego firma zajmuje się badaniami i rozwojem leków na takie choroby? Z drugiej strony Jain wybrał inną strategię. Trzeba mu przyznać, że zauważył, że na nasz układ odpornościowy znaczny wpływ ma sposób trawienia pokarmu przez bakterie jelitowe, a nie szukanie fragmentarycznych odpowiedzi. W rezultacie Jain opracował metodę oceny mikroflory jelitowej danej osoby. Umożliwia osobom poprawę stanu zdrowia poprzez spożywanie posiłków najlepiej dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Możliwe, że Twoim ostatecznym celem nie jest rozwiązywanie dużych problemów, takich jak ten, z którym walczy Jain. Jednak eksperymentując z różnymi sposobami myślenia, będziesz w stanie przedstawić różne perspektywy. Jest prawie prawdopodobne, że zwiększy to Twoje szanse na osiągnięcie wielkich rzeczy.

Zakończenie powieści jest nieograniczone.

Najważniejszą lekcją z tych notatek jest to, że wielu z nas nakłada sztuczne ograniczenia na swoje talenty, ponieważ mamy błędne wyobrażenia na temat naszego intelektu lub innych umiejętności. Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​nie musisz urodzić się geniuszem, aby odnieść sukces. Wystarczy, że rozwiniesz własne unikalne umiejętności i motywację. Robisz to, definiując swoją misję i wykorzystując ją jako motywator do kontynuowania. Jest to zatem kwestia wyboru najbardziej odpowiedniej techniki uczenia się, koncentracji, zapamiętywania, czytania i myślenia spośród wielu dostępnych doskonałych opcji. W wyniku tego Twoja nauka stanie się naprawdę nieograniczona. Rady, które można wprowadzić w życie: Zrób listę rzeczy, których nie chcesz robić. Tworzenie list zadań do wykonania jest tradycyjnym narzędziem zwiększającym produktywność, ale problem polega na tym, że nie są one skuteczne w ustalaniu priorytetów działań. Wtedy przydaje się lista „nie rób”. Aby je utworzyć, zacznij od wypisania wszystkich prac, których nie możesz wykonać z powodu nieprzewidzianych okoliczności.Następnie sporządź listę czynności, które możesz uznać za „pracę zajętą”. Następnie wypisz wszystkie zadania, które możesz przypisać innym osobom lub zadania, do których masz już zautomatyzowany system. Miej listę rzeczy, których nie powinieneś próbować robić dzisiaj!

Kup książkę - Limitless Jima Kwika

Napisany przez BrookPad Team na podstawie Limitless autorstwa Jima Kwika

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals