Życie stoików, Ryan Holiday, Stephen Hansel

Family Health Lifestyle Lives of the Stoics Motivational Ryan Holiday Self Help Stephen Hansel

Lives of the Stoics by Ryan Holiday, Stephen Hansel

Kup książkę - Lives of the Stoics Ryan Holiday, Stephen Hansel

Jaki jest temat książki The Lives of the Stoics?

Życie stoików (2020) to film dokumentalny, który analizuje filozofię stoicyzmu poprzez życie jego pierwszych zwolenników. Te notatki, wypełnione spostrzeżeniami na temat przywódców, bitew i polityki starożytnej starożytności, zapewniają nowe, ale historycznie dokładne spojrzenie na tę słynną ideologię.

Kto przeczytał książkę Żywoty stoików?

  • Miłośnicy filozofii szukają nowych pomysłów.
  • Napastnicy szukają motywacji.
  • W poszukiwaniu innego punktu widzenia aspirujący historycy

Kim jest Ryan Holiday, Stephen Hansel i jaka jest jego historia?

Ryan Holiday jest autorem i strategiem medialnym ze Stanów Zjednoczonych. Jego prace pojawiały się w publikacjach takich jak Columbia Journalism Review i Psychology Today. Jest autorem wielu książek, m.in. The Obstacle is the Way i Stillness is the Key.

Stephen Hanselman jest autorem i wydawcą mieszkającym w Nowym Jorku. Uzyskał stopień licencjata na Fresno Pacific University oraz tytuł magistra w Harvard Divinity School. Jego wcześniejsze prace to The Daily Stoic, który ukazał się w 2011 roku.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Czyny mówią głośniej niż słowa.

 Powinniśmy studiować filozofię, według Nietzschego, jeśli chcemy stać się lepszymi ludźmi na dłuższą metę. Stoicyzm nie przypomina żadnej innej szkoły filozoficznej, ponieważ pomaga nam w pragnieniu stawania się lepszymi. Ponad dwa tysiące lat temu ta szkoła myślenia powstała w starożytnej Grecji i podkreśla znaczenie czynów nad słowami – życia we właściwy sposób, a nie tylko mówienia właściwych rzeczy – zamiast po prostu mówienia właściwych rzeczy. Aby poznać stoicyzm, zagłębimy się w życie i doświadczenia samych stoików i właśnie to zrobimy. Cofnij się w czasie do starożytnej Grecji i Rzymu, czytając intrygujące historie najbardziej płodnych stoickich filozofów w tym zbiorze notatek z wykładów.

Dowiesz się, jak ci historyczni ludzie wcielają w życie stoickie cechy wiedzy, sprawiedliwości i odwagi, patrząc na swoje życie. Dowiesz się również, w jaki sposób ich gotowość do cierpienia umożliwiła im radzenie sobie z tymi samymi zmartwieniami, niepewnościami i pragnieniami, które są plagą naszego dzisiejszego życia, i jak to pozwoliło im przetrwać. Powody, dla których Kleantes napisał swoją filozofię na muszlach ostryg, jak Marek Aureliusz poradził sobie z pandemią i jak najbardziej znany stoik na świecie skończył z krwią na rękach, są opisane w tym zestawie notatek.

Stocyzm człowieka rozwija się poprzez próby i udręki.

 Filozofia stoicyzmu mogła ewoluować w potężną globalną siłę, ale miała skromne początki. Początki tej ważnej szkoły myślenia można doszukiwać się w historii jednego człowieka, straszliwego wraku statku i małej werandy. Nasza opowieść zaczyna się na Morzu Śródziemnym, w IV wieku p.n.e., od bogatego biznesmena Zenona. Zeno jest bohaterem naszej historii. Zeno zarabiał solidny dochód, mając do czynienia z rzadkim fioletowym barwnikiem wytwarzanym z krwi ślimaka morskiego, na który w tamtych czasach było duże zapotrzebowanie. Jednak pewnego dnia, gdy statek przewożący jego cenny ładunek zatonął w oceanie, jego luksusowa egzystencja runęła wokół niego. Zeno i jego rodzina odebrano im wszystko. Najważniejszą lekcją jest to, że stoicyzm ukształtował się w piecu przeciwności

Inni mogli być zdruzgotani tym strasznym obrotem wydarzeń, ale Zenon nie miał na to wpływu.Ze swoim nieszczęściem radził sobie z wytrwałością i męstwem, dokładnie tymi cechami, które w przyszłości kojarzą się z filozofią stoicką. Aby nie pogrążać się w nędzy swojej sytuacji, Zenon przeniósł się do Aten, pulsującego centrum starożytnej Grecji, gdzie przekształcił się w myśliciela filozoficznego. Dokonał właściwego wyboru pod względem lokalizacji. Ateny w IV wieku były tętniącym życiem ośrodkiem handlu, a także, niestety, handlu niewolnikami. Ze względu na dobrobyt gospodarczy miasta i niewolniczą siłę roboczą miasta, wykształcona elita miasta miała mnóstwo czasu na kontemplację najtrudniejszych problemów filozoficznych życia. Zenon został wprowadzony w podstawy filozofii przez Crates of Thebes, który był znanym i cenionym instruktorem w starożytnej Grecji.

Crates nie tracił czasu, ucząc Zenona niezwykłej pierwszej lekcji, którą udzielił w postaci garnka zupy z soczewicy. Crates zażądał, aby przetransportował tę zupę po mieście. Zeno uniknął bycia zauważonym, niosąc zupę tylnymi uliczkami, ponieważ czuł, że wykonanie tak trudnej pracy jest poniżej niego. Zupa została wylana na niego przez Cratesa, który zobaczył, jak się skrada i wykorzystał to jako lekcję, aby nie martwić się zbytnio o to, co myślą inni ludzie. Zeno szybko awansował po szczeblach kariery, by stać się szanowanym filozofem. Ustanowił nową filozofię, znaną jako stoicyzm, i zdefiniował jej cztery zasady przewodnie, którymi są: odwaga, mądrość, umiarkowanie i sprawiedliwość (lub sprawiedliwość).

Stoicy, podobnie jak Zeno, uważali, że filozofia nie powinna ograniczać się do zajęć lekcyjnych, ale powinna być stosowana w praktyce w życiu codziennym, czego dowodzą ich działania. W rezultacie, zamiast krzyczeć z dzwonnicy lub wykładać we wspaniałej sali wykładowej, Zenon i jego uczniowie zebrali się na ganku w centrum Aten, znanym jako Stoa Poikile, aby przedyskutować swoje poglądy. Pokorę Zenona chyba najlepiej pokazuje fakt, że nazwał swoją filozofię po tej konkretnej werandzie, a nie po sobie.

Prowadzenie spartańskiego stylu życia, pomyślał Kleantes, jest własną nagrodą.

 W dzisiejszych czasach społeczeństwo nie jest zbytnio zainteresowane tym, jak profesor filozofii prowadzi swoje życie. Ale filozofowie byli źródłem ciekawości dla swoich bliźnich przez cały czas starożytnej kultury greckiej. Każdy z nas ma swoje zdanie na temat naszych pomysłów i naszych postaci, aw przypadku naszego kolejnego stoika takie poglądy nie zawsze są miłe do słuchania. Kleantes urodził się na wybrzeżu Morza Egejskiego około 330 p.n.e. i według legendy stał się jednym z najbardziej oddanych uczniów Zenona. Kleantes urodził się w domu robotniczym i przez całe życie pracował i trudził się. Z kolei sprzątaczki podjęły ciężką pracę, podczas gdy większość z nas nie. Najważniejszą lekcją tutaj jest to, że Kleantes uważał, że życie spartańskie było nagrodą samą w sobie.

W ciągu dnia kontynuował naukę stoicyzmu, a nocami pracował jako nosiciel wody dla zamożnych Ateńczyków, mimo że jego reputacja jako filozofa zyskiwała na popularności. Mógłby z łatwością wyjść z pracy fizycznej, gdyby chciał — było mnóstwo ludzi, którzy byli gotowi wynagrodzić Kleantesowi jego czas i wiedzę. Kleantes natomiast konsekwentnie odrzucał takie oferty, nawet gdy macedoński monarcha Antygon II Gonatas poprosił Kleantesa, by służył jako jego osobisty nauczyciel.

Jako stoik, Kleantes zdawał sobie sprawę, że w ciężkiej pracy jest godność i że nawet tak służalcze zadanie, jak noszenie wody, może być honorowe i cnotliwe, jeśli jest wykonywane z perfekcją. Kleantesowi nie przyszło do głowy, że miał konflikt między swoimi dwoma zawodami: filozofem i robotnikiem. W rzeczywistości wierzył, że jego doświadczenie jako przewoźnika wody pomogło mu w jego dążeniu do stania się bardziej utalentowanym filozofem. Kiedy zatrzymujemy się i myślimy o tym, nietrudno zrozumieć dlaczego.Pomimo tego, że praca fizyczna jest męcząca, pozwala nam wędrować myślami i obserwować inne osoby. Zapewnia nam mentalną przestrzeń do zastanowienia się nad naszymi myślami w spokoju podczas wykonywania naszych obowiązków.

Cleanthes, podobnie jak wielu innych prawdziwych stoików, był znany z prowadzenia niezwykle oszczędnego trybu życia. Mówiono nawet, że pisał swoje pomysły na muszlach ostryg i kościach krów, a nie na papierze papirusowym, aby zaoszczędzić pieniądze na papierze papirusowym. Kleantes wykazywał stoicką cnotę obojętności na niewygody poprzez swój surowy sposób życia. Jednak nie wszyscy podziwiali tego studenta filozofii, który był bardzo pracowity i bardzo oszczędny w posiadaniu pieniędzy. Był wyśmiewany przez kolegów Ateńczyków, ponieważ spędził 20 lat ucząc się pod okiem Zenona, jego instruktora przez ostatnie 20 lat. Nazywano go prostakiem, ponieważ był jak powolna bryła kamienia, z której nie można było nic ukształtować. Z kolei Kleantes z poczuciem humoru radził sobie ze swoimi przeciwnikami. Zamiast denerwować się, gdy inni wyśmiewali się z niego, często reagował naśmiewaniem się z siebie i innych. Cleanthes, podobnie jak wielu innych stoików, wykorzystywał humor, aby odwrócić uwagę od jęczenia lub skupienia się na swoim bólu.

Nie każdy stoik spełniał ideały, których nauczono.

 Cyceron, który urodził się w starożytnym Rzymie w 106 p.n.e., jest dziś najbardziej znany ze swojej pracy Stoic Paradoxes, która jest zbiorem filozoficznych paradoksów. Podstawowe zasady stoicyzmu zostały omówione w tej interesującej książce Cycerona, który wyjaśnia ich paradoksalny charakter. Na przykład, dlaczego stoicy twierdzą, że cnota to wszystko, czego potrzebujemy, podczas gdy pieniądze i zdrowie są również niezbędne do dobrego samopoczucia w życiu? Ponadto, jak stoicy mogli myśleć, że tylko inteligentni ludzie są bogaci, podczas gdy tak wielu filozofów żyje w nędznych warunkach? Dzieła Cycerona zachowały wiele stoickich koncepcji i paradoksów, które w przeciwnym razie zostałyby utracone dla współczesnych czytelników. Jednak pomimo faktu, że oddał ogromną przysługę stoicyzmowi, uwieczniając jego zasady atramentem, Cyceron kilkakrotnie nie przestrzegał jego zasad.

Najważniejszą lekcją, jaką można z tego wyciągnąć, jest to, że nie każdy stoik sprostał swoim ideałom. Cicero, który urodził się w nieznanej rodzinie w maleńkiej wiosce poza Rzymem, wczesne dorosłe życie wspinał się po drabinie korporacyjnej w zawrotnie szybkim tempie. W pewnym momencie został wyniesiony na stanowisko konsula i dowódcy armii rzymskiej. Cyceron zyskał rozgłos podczas swojego szybkiego awansu, kiedy skutecznie ukarał skorumpowanego sędziego imieniem Werres, który ukradł duże sumy pieniędzy mieszkańcom Sycylii. W tym czasie Cicero zyskał reputację twardego sędziego. Nawet jeśli jego czyny odzwierciedlały stoickie ideały sprawiedliwości i odwagi, jego motywacje były nieco mniej honorowe niż powinny. W rzeczywistości Cyceron kierował się przede wszystkim próżnością, osobistymi ambicjami oraz pragnieniem sławy i bogactwa – a wszystko to było diametralnie sprzeczne z ideałami stoików.

Oczywista pogarda Cycerona dla stoickich zasad wkrótce będzie miała dla niego katastrofalne reperkusje. Cyceron został skonfrontowany z potencjalnie śmiertelnym przeciwnikiem w postaci rzymskiego senatora Katyliny, niedługo po objęciu stanowiska konsula. Kiedy Katylina próbowała zorganizować zamach stanu i rozmieścić armię poza Rzymem, Cyceron zareagował szybko i zdecydowanie, choć w nieetyczny sposób. Postanowił zabić zwolenników Catiline w wyniku ich buntu - bez pociągania ich do odpowiedzialności. Szacuje się, że do czasu śmierci Cycerona zginęło setki żołnierzy. W wyniku tego haniebnego wydarzenia Cyceron pozwolił, by kierowała nim wściekłość. Jednak jako student stoicyzmu powinien był zdać sobie sprawę, że sprawiedliwość, a nie pasja, jest najskuteczniejszym nauczycielem, od którego można się uczyć.Cyceron, w ostatnich latach życia, również oblałby najważniejszy sprawdzian swojego życia, ponieważ brakowało mu niezbędnej odwagi

W tym czasie Juliusz Cezar i jego bezwzględna armia byli bliscy przejęcia kontroli nad Rzymem, a Cyceron został poproszony o udział w wojskowej kontrofensywie Republiki. Z drugiej strony Cyceron postanowił nic nie robić. Zamiast mieć odwagę, by przeciwstawić się tyranii, zdecydował się usiąść i zaakceptować Cezara, kiedy ostatecznie został władcą miasta Rzym.

Kato Młodszy wolał stoicyzm ponad pragmatyzm jako swoją filozofię życia.

 Niektóre osoby rodzą się odważne, a inne nie. Podczas gdy większość z nas wybierze mniej trudną, bardziej prawdziwą drogę zamiast trudniejszej, bardziej prawdziwej, ci wyjątkowi ludzie zawsze pozostaną wierni swoim przekonaniom, nawet w obliczu niebezpieczeństwa. Aby dać przykład osoby, która posiada takie cechy, nasza kolejna postać historyczna dała przykład stoickiej cnoty odwagi. Jednak, jak zobaczysz, jego silne poczucie przekonania czasami prowadziło go do podejmowania błędnych decyzji. Katon Młodszy, który urodził się w Rzymie w 95 roku p.n.e., był rówieśnikiem Cycerona. Pomimo podobieństw wieku, ci dwaj faceci nie mogli bardziej różnić się w swoim spojrzeniu na życie. Podczas gdy Cyceron troszczył się wyłącznie o swoje osobiste interesy, Cato zajmował się tylko robieniem tego, co słuszne. Katon Młodszy wybrał stoicyzm ponad praktyczność i jest to najważniejsza lekcja, jaką należy z tego wyciągnąć.

Kiedy był jeszcze dzieckiem, Cato odmówił przemawiania w imieniu pozbawionego skrupułów żołnierza, który go skrzywdził. W reakcji i próbując zmusić go do uległości, żołnierz zwisał mu za kostki z wysokiej balustrady balkonu. Cato, trzeba przyznać, pozostał nieustraszony, ani nie błagał o życie, ani nawet nie wyrażał zaniepokojenia możliwością jego śmierci. W końcu żołnierzowi udało się go podnieść i rozpoznać, że to czteroletnie dziecko ma większą wolę niż on sam. Stoicki przekonanie Cato prowadziło go przez całe dorosłe życie. Cato był wybitnym politykiem, który przez całą swoją karierę poświęcił swoje życie walce z chroniczną korupcją Rzymu i obronie praw plebsu — klas niższych Rzymu. Chociaż inne elity gardziły jego pryncypialnym stanowiskiem, Cato martwił się jedynie faktem, że jego czyny były moralnie poprawne. To właśnie, powiedział, jest przykładem tego, co to znaczy być prawdziwym filozofem i prawdziwym stoikiem.

Z drugiej strony niezłomne oddanie Cato cnocie przyniosłoby ostatecznie katastrofalne reperkusje dla kraju. Kłopoty Cato zaczęły się, gdy Pompejusz, członek elity politycznej, zwrócił się do niego o poślubienie jego córki, Cato. W wyniku pragnienia Pompejusza, by w ten sposób zjednoczyć swoje dwie rodziny, Katon zdał sobie sprawę, że Pompejusz był tym zainteresowany jedynie w celu zawarcia z nim sojuszu politycznego. Cato uważał, że małżeństwo byłoby najwłaściwszym sposobem działania, ale układ wydawał się niesprawiedliwy i podejrzany. W rezultacie odmówił. Cato zrozumiałby ryzyko odmowy, gdyby na chwilę odłożył swoje przekonania na bok i rozważył sprawę z bardziej realistycznego punktu widzenia.

Po odrzuceniu przez Cato, Pompejusz postanowił poślubić Julię, córkę Juliusza Cezara. Małżeństwo zapewniło Cezarowi znaczący impuls polityczny, a obaj mężczyźni pracowali razem, aby stworzyć nowy i autorytarny los dla Rzymu. Cezar zaatakuje Rzym i zniszczy Republikę, zanim zostanie powstrzymana. Istnieje możliwość, że można by temu zapobiec, gdyby Katon zdecydował się choć trochę upaść ze swoich moralnych wyżyn, aby zawrzeć sojusz z Pompejuszem.

Jest tylko jedna stoiczka, której waleczne czyny zostały udokumentowane w zapiskach historycznych.

 Możliwe, że zastanawiasz się, gdzie są wszystkie kobiety, gdy podróżujemy po intelektualnym krajobrazie starożytności. historia. Ale nie ma lepszego przykładu stoickiego męstwa niż niezapowiedziane kobiety, które cierpiały z powodu tej samej tyranii, wojen i prób, co ich męscy odpowiednicy. Urodzili Catos, Cyceros i Zenos ze starożytnego Rzymu i Grecji, bez znieczulenia, ale ich trudy i ofiary pozostały niezauważone i nierozpoznane przez podręczniki historii. Najważniejszą lekcją, jaką można z tego wyciągnąć, jest to, że istnieje tylko jedna stoiczka, której bohaterskie czyny zostały udokumentowane. Porcia Cato to imię kobiety, o której mowa, i była ona córką Cato Młodszego.

Wyszła ponownie za mąż, tym razem za mężczyznę o imieniu Brutus, po stracie pierwszego męża podczas wojny domowej w Rzymie w I wieku naszej ery. Brutus i jego koledzy spiskowcy planowali zamordować Juliusza Cezara, który w czasie ich małżeństwa wyrósł na cesarza i dyktatora Rzymu. Porcia, świadoma, że ​​jej mąż coś szykuje, ale niepewna czego, podjęła decyzję o podjęciu ekstremalnych środków, aby zademonstrować Brutusowi, że jest godną powiernicą i sojusznikiem. Zamiast po prostu zapytać, jaka była fabuła, Porcia dźgnęła się nożem w udo, ruch, który zostałby uznany za normalny.

Kiedy Brutus wrócił do domu, zobaczył ją w stanie obfitego krwawienia. „Spójrz, ile bólu mogę wytrzymać” – zauważyła Porcia. Miała nadzieję, że zademonstruje sobie, że ma silny i stoicki charakter i w rezultacie będzie w stanie znieść ciężką agonię, jeśli będzie to konieczne, wyrządzając sobie tego rodzaju krzywdę. Jeśli kiedykolwiek była torturowana za informacje, chciała mu pokazać, że nie rozpadnie się pod przymusem podczas przesłuchania. Kiedy Brutus odkrył ten dowód żelaznej woli swojej żony, szybko poinformował ją o szczegółach spisku. Potem, gdy on i inni faceci bezlitośnie dźgali Cezara na śmierć, Porcia była w domu, mając nadzieję, że wszystko poszło zgodnie z planem. Szkoda, że ​​nie będzie to ostatni raz, kiedy Porcia pokaże swoją stoicką odwagę i obojętność na cierpienie.

Po zaledwie dwóch latach od śmierci Cezara, Brutus został zamordowany w wojnie domowej, którą wywołał Marek Antoniusz, jeden z najzagorzalszych sojuszników Cezara. Pomimo tego, że istnieją sprzeczne wersje tego, co się wydarzyło, jeden z pisarzy twierdzi, że kiedy Porcia usłyszała o śmierci męża, podbiegła do kominka i połknęła płonące węgle. W konsekwencji popełniła samobójstwo, aby ponownie połączyć się z mężem w zaświatach, czego dokonała w spektakularny sposób.

Stoickie dziedzictwo Seneki zostało zszargane przez rozlew krwi.

 Co robisz, gdy przyjęcie jednej stoickiej cnoty wymaga odrzucenia innej? Właśnie z tym problemem stanął Seneka Młodszy, najsłynniejszy stoicki filozof wszech czasów. Seneka, podobnie jak Cyceron, jest najbardziej znany ze swoich osiągnięć literackich, zwłaszcza ze zbioru listów i esejów O moralności, który uważany jest za jego najważniejsze dzieło. Jednak pomimo tego, że Seneka jest szanowany za uwagi na ten temat, przez cały czas spędzony na ziemi wykazywał słaby osąd moralny. Zgodnie z filozofią stoicką, wszyscy mamy moralny obowiązek angażowania się w politykę, aby wnieść pozytywny wkład w ogólny dobrobyt. Być może to właśnie ta stoicka filozofia zmusiła Senekę w 50 roku n.e. do przyjęcia oferty nauczania 12-letniego chłopca — chłopca, który miał zostać następnym cesarzem Rzymu. Klaudiusz adoptował dziecko, które nazywało się Nero, i był przybranym synem cesarza.

Najważniejszą lekcją jest to, że stoickie dziedzictwo Seneki splamione krwią Nerona było z drugiej strony surowe i prawowite, a także leniwe i egoistyczne. Seneka próbował wpoić mu stoickie ideały wiedzy, sprawiedliwości i współczucia, ale nie zrobił na nim wrażenia. Nero wykazywał oczywiste cechy mężczyzny i władcy, którym dorastał już jako dziecko. Matka Nerona, Agrypina, cztery lata później zabiła jego ojca Klaudiusza, torując drogę 16-letniemu Neronowi do wstąpienia do tron Rzymu. I nie zajęło dużo czasu temu nowemu chłopcu-imperatorowi zademonstrowanie własnych nikczemnych cech. Nero zaczął od zamordowania swojej matki, a następnie przystąpił do zabijania każdego męskiego krewnego, który mógłby być potencjalnym pretendentem do tronu.

Seneki nigdzie nie było widać podczas całej tej rzezi. Niestety, był wtedy u boku Nerona jako jego lojalny instruktor. Seneka pozostała wierna Neronowi przez kolejne 15 lat, mimo że młody cesarz przez cały ten czas wykazywał się psychopatą dyktatorskim. Podczas gdy Seneka próbował przekonać Nerona, by okazał współczucie swoim przeciwnikom, kiedy to się nie powiodło, brakowało mu odwagi i samodyscypliny, by po prostu odejść. Zamiast tego wykorzystał szansę zdobycia większej ilości pieniędzy niż jakikolwiek inny filozof w historii i prowadzenia luksusowego stylu życia, który nie miał sobie równych w historii. Być może przekonał sam siebie, że pozostając tak blisko władzy, wypełnia swoje stoickie zobowiązanie polityczne, ale jego bogactwo zostało zbudowane na okrucieństwach Nerona.

Po tym, jak wszystko zostało powiedziane i zrobione, Senece brakowało moralnego hartu innych stoików, takich jak Kleantes i Cato. Zamiast stosować swoją teorię w praktyce, zdecydował się o niej napisać. Będziesz musiał sam zdecydować, czy to wystarczy.

Marcus Aurelius był stoickim przywódcą, który prowadził imperium rzymskie z pokorą i współczuciem.

Często mówi się, że całkowita władza całkowicie niszczy wszystko. To z pewnością prawda. I niestety historia wielokrotnie pokazała, że ​​tak właśnie jest. Niemniej jednak nasza ostatnia postać stoicka wydaje się być wyjątkiem od normy. Zademonstrował nam wspaniałym przykładem własnego życia i przywództwa, do czego tak naprawdę zdolna jest ludzkość. I pod wieloma względami to jego stoicyzm umożliwił mu osiągnięcie takiej wielkości. W szczególności mówimy o Marku Aureliuszu, który jest uważany za pierwszego króla filozofa na świecie.

Marcus miał zaledwie 17 lat, kiedy bezdziedziczny cesarz Hadrian wybrał go na swojego następcę i poprosił, aby został członkiem cesarskiej rodziny. Urodził się w szanowanej rzymskiej rodzinie w 121 n.e. Podczas gdy wielu młodych mężczyzn czułoby pokusę, by tak znacząca zmiana bogactwa uderzyła im do głowy, Marcus pozostał miłym i skromnym młodzieńcem, którym był od samego początku. Nawet kiedy wprowadził się do pałacu, nadal chodził do domów swoich wychowawców, zamiast zapraszać ich do swojej rezydencji. Główną ideą jest to, że Marek Aureliusz rządził Cesarstwem Rzymskim ze stoicką pokorą i współczuciem, co jest tutaj główną lekcją.

Co zdumiewające, jednym z jego pierwszych działań było dzielenie się władzą z przybranym bratem Lucjuszem, mianując go współcesarzem, co było wówczas bezprecedensowe. Zastanów się, jak rewolucyjne było to w świetle faktu, że poprzedni cesarze, tacy jak Neron, zabili swoich przeciwników politycznych. Z drugiej strony hojność Marcusa na tym się nie skończyła. Natychmiast wybaczył spiskowcom ich zdradę, gdy dowiedział się, że jeden z jego najbliższych przyjaciół politycznych, Kasjusz, planował bunt przeciwko niemu. Płakał, gdy Cassius został zamordowany w odwecie za ich działania.

Marcus, jak prawdziwy stoik, upewnił się, że jego wyborami zawsze kierowały interesy zwykłych Rzymian, a nie jego osobista przyjemność i wygoda. Pomyśl o jego działaniach podczas Plagi Antoniny, która siała spustoszenie w całym Rzymie. imperium. Marek mógł po prostu zwiększyć podatki swojego ludu, aby uzupełnić uszczuplające się skarbiec Rzymu, ale zdecydował się tego nie robić. Zamiast tego przejął wszystkie odznaczenia ze swojej cesarskiej rezydencji i sprzedał je temu, kto zaoferował najwyższą cenę w czasie licytacji. Pisma Marcusa ujawniają, że włożył wiele wysiłku, aby żyć zgodnie ze swoją stoicką filozofią. W swojej książce Medytacje wyraża między innymi uczucia zazdrości, wściekłości i pożądania. Z drugiej strony Marcus próbował kontrolować swoje emocje, podczas gdy wielu z nas uległo im. Według jego pism znalazł kierunek w wiedzy stoickiej i wykorzystał ją do zbudowania moralnego fundamentu dla własnego stylu przywództwa.

Życie i twórczość Marka Aureliusza służą ostatecznie jako prawdopodobnie najpotężniejszy dowód potęgi stoicyzmu, jaki kiedykolwiek powstał. Dzieje się tak, ponieważ ta filozofia dotyczy rozwijania naszych wadliwych ludzkich jaźni, aby móc trzymać się naszych zasad moralnych niezależnie od okoliczności naszego życia.

Taka jest konkluzja książki, Żywoty stoików.

Najważniejszą lekcją płynącą z tych notatek jest to, że stoicyzm uczy nas cech odwagi i sprawiedliwości oraz że błaga nas, abyśmy wypełniali nasze obywatelskie obowiązki dla większej korzyści dla wszystkich. Chociaż założyciele założycieli stoicyzmu nie zawsze żyli zgodnie z własną filozofią, możemy uczyć się z ich życia i błędów o znaczeniu bezinteresownej integralności, a także o niebezpieczeństwach próżności i dekadencji, studiując ich życie i błędy.< /p>

Kup książkę - Lives of the Stoics Ryan Holiday, Stephen Hansel

Napisane przez BrookPad Team na podstawie Lives of the Stoics autorstwa Ryana Holidaya, Stephena Hansela

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals