Make Time Jake Knapp i John Zeratsky

Business Creativity Skills Jake Knapp John Zeratsky Make Time Management Skills Operational Productivity Time Management

Jak skoncentrować się na tym, co ma znaczenie każdego dnia

Make Time by Jake Knapp and John Zeratsky

Kup książkę – Jake Knapp i John Zeratsky – Make Time

Jaki jest temat książki Make Time?

Make Time (2018) sprawia, że ​​pozornie nieosiągalne wydaje się wykonalne, a następnie spełnia swoje obietnice. Te wskazówki pomogą ci zrobić to, co sugeruje tytuł: zyskać więcej czasu dla siebie. Oczywiście w ciągu dnia jest tylko tyle godzin, a straconego czasu nie można nadrobić, tworząc więcej. W zamian za wnikliwą diagnozę tego, jak i dlaczego tracisz czas na zajęcie i rozproszenie, oferują wysoce spersonalizowany plan i bogaty zestaw praktycznych technik odzyskiwania czasu, dzięki czemu możesz spędzać więcej czasu na robieniu rzeczy, które naprawdę lubisz. życie.

Kto jest docelowym odbiorcą książki „Make Time”?

  • Profesjonaliści, którzy są zestresowani w wyniku gorączkowego tempa współczesnego życia
  • Większość użytkowników mediów społecznościowych i smartfonów uważa, że ​​ich gadżety i aplikacje są ich właścicielami, a nie odwrotnie.
  • Kryzys ćwierć życia, kryzys wieku średniego i kryzys późnego życia, którzy czują, że ich życie umyka w nawale aktywności i rozproszenia

Kim są Jake Knapp i John Zeratsky i czym się zajmują?

Wcześniej zatrudnieni wtajemniczeni sektora IT Jake Knapp i John Zeratsky wykorzystali podejście i techniki opisane w tych notatkach, aby odzyskać swoje życie i poświęcić czas na ich prawdziwe zainteresowania, co ostatecznie zaowocowało znaczącymi zmianami na ich ścieżkach zawodowych.

John pracował w Google przez 10 lat, gdzie był kluczowym współpracownikiem w rozwoju Gmaila i Google Hangouts. Jake przez około 15 lat pracował jako projektant dla firm technologicznych, takich jak YouTube. Poznali się podczas pracy w Google Ventures, gdzie stworzyli metodologię projektowania, którą ujawnili w bestsellerowej książce New York Times Sprint: How to Solve Big Problems and Test New Ideas in Just Five Days. Są małżeństwem i mają dwoje dzieci. Ich kariery rozwinęły się do tego stopnia, że ​​obaj są zawodowymi pisarzami, a John spędza znaczną część swojego roku na rozwijaniu swojej pasji do żeglarstwa długodystansowego.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Odzyskaj swój czas z sideł czynności i rozproszeń, abyś mógł poświęcić go na rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

 Jeśli chodzi o współczesne życie, często może się wydawać, że w ciągu dnia nigdy nie ma wystarczająco dużo godzin, aby zrobić wszystko, co chcemy osiągnąć. Ostatecznie jednak, jeśli będziemy uczciwi wobec siebie, przekonamy się, że winowajcą jest nie tylko współczesny świat, ale także my sami. Mamy tendencję do nadmiernego angażowania się i przepracowania. Resztę dnia spędzamy w mediach społecznościowych, telewizji i e-mailach, gdy skończymy być zajęci! Wydaje się, że odpowiedź jest prosta: musimy przestać być bardziej zajęci niż to konieczne i unikać rozpraszania się, które wysysa naszą energię i kradnie nasz czas. Oczywiście mówienie tych rzeczy jest o wiele prostsze niż robienie ich. Zidentyfikowanie głównych przyczyn zajętości i rozproszenia uwagi będzie kluczowe dla uzyskania realistycznej szansy na ich pomyślne ukończenie. Następnie musimy opracować plan radzenia sobie z nimi. Potrzebujemy kilku rzeczywistych strategii, aby wprowadzić ten plan w życie.

W tych notatkach przeanalizujemy, dlaczego jesteśmy tak zajęci i rozproszeni, dlaczego sama produktywność i siła woli nie wystarczą, aby rozwiązać problem i jak stworzyć czteroetapowy plan, aby odzyskać nasz czas i wydajność. Kiedy nadejdzie czas, aby wprowadzić ten plan w życie, przyjrzymy się próbce 20 z 87 technik oszczędzających czas autorów, które możesz wykorzystać do opracowania własnego, spersonalizowanego podejścia do odzyskania swojego życia.W tych notatkach wyjaśniono, jak identyfikować i zwalczać dynamiczny duet marnujących czas super złoczyńców, znanych jako Busy Bandwagon i Infinity Pool; dlaczego dążenie do większej produktywności może przypominać bieganie szybciej na kole dla chomika; i genialna technika unikania awarii kofeinowych

Tracimy poczucie czasu w wyniku naszych działań i rozrywek.

 Dlaczego odnosimy wrażenie, że nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu, aby osiągnąć to, co naprawdę chcemy osiągnąć w naszym życiu? Najprostszym wyjaśnieniem wydaje się to, że w danym dniu jest po prostu zbyt wiele do zrobienia – zbyt wiele e-maili, na które można odpowiedzieć, zbyt wiele spotkań, na które trzeba wziąć udział, i zbyt wiele postów na Facebooku, o których warto wspomnieć. Jest to jednak tylko częściowo poprawne. Cała rzeczywistość jest taka, że ​​nasz brak czasu jest do pewnego stopnia wynikiem naszych własnych wyborów. W tej sytuacji działają dwa zjawiska. Pierwszym z nich jest Busy Bandwagon, jak sama nazwa wskazuje. Taka jest współczesna mentalność, która mówi nam, że aby odnieść sukces, musimy włożyć jak najwięcej pracy w każdą minutę dnia. Popycha nas do ciągłej produktywności, co skutkuje przepełnionymi skrzynkami odbiorczymi, zatłoczonymi harmonogramami i niekończącymi się listami rzeczy do zrobienia na naszych telefonach i komputerach.

Drugim zjawiskiem jest wzrost liczby budowanych Infinity Pools. Najprawdopodobniej, o ile nie mieszkałeś w tajnym podziemnym bunkrze przez ostatnią dekadę, znasz już następujące terminy. Weź pod uwagę platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Netflix i serwisy informacyjne. Za jednym dotknięciem lub kliknięciem myszy są w zasadzie nieograniczone, niewyczerpane i stale uzupełniane źródła materiałów – niezależnie od tego, czy jest to wiedza, rozrywka, czy połączenie tych dwóch.

Jak potwierdzi każdy, kto spotkał się z jedną z tych pul Infinity Pool, mogą one znacząco zmarnować czas — a statystyki to potwierdzają. Przeciętnie spędzamy cztery godziny dziennie oglądając telewizję i kolejne cztery godziny dziennie patrząc na nasze telefony komórkowe, co odpowiada pracy na pełen etat. Rozważ dodatkowy stres związany z tą drugą pracą, oprócz naszego regularnego zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, które jest już wystarczająco zajęte i które często przenosi się na nasze godziny wolne od pracy w wyniku Busy Bandwagon. To dość oczywiste, gdzie upływa cały czas, prawda?

Pogorszy się, gdy weźmiesz pod uwagę, że Busy Bandwagon i Infinity Pools połączyły siły, aby stworzyć własną, niszczącą czas kombinację tag-teaming. Wyczerpani jazdą na ruchliwym wózku, chętnie wskakujemy do Infinity Pools i biernie przyswajamy informacje, które mają do zaoferowania. W konsekwencji jesteśmy obciążeni nieskończoną ilością obowiązków i rozrywek, skacząc tam i z powrotem przez cały dzień – dzień w dzień. Problem polega na tym, jak możemy wyjść z tej sytuacji? W końcu o to chodzi w pozostałych notatkach! Najpierw przyjrzymy się, czego powinieneś unikać. Potem dowiemy się, co robić.

Wydajność sama w sobie tylko zwiększa ilość czasu spędzanego na byciu zajętym.

 Kiedy Busy Bandwagon porusza się po autostradzie współczesnego życia, podąża za nim wielu guru sprzedających różne systemy organizacyjne, z których każdy obiecuje bardziej wydajną metodę wykonania pracy. Rozumowanie tych systemów opiera się na bardzo prostej formule. Masz do wykonania określoną ilość pracy; nazwijmy to X w tym przypadku. Jeśli X pracy pochłania cały Twój dostępny czas, odpowiedź wydaje się prosta: pracuj X szybciej, aby mieć więcej wolnego czasu! Niestety, ponieważ X jest zmienną, a nie stałą, sprawy nie są tak proste.Dzisiejszy, zawsze wymagający świat ma nieskończoną liczbę zadań, które możemy wykonywać w dowolnym momencie, więc gdy tylko wykonasz jeden obowiązek, natychmiast zastąpisz go innym, i tak dalej i tak dalej. nadchodzi kolejny e-mail. Odpowiadasz na jedną prośbę, a potem przychodzi kolejna od współpracownika.

W rezultacie możesz jak najszybciej przejść przez listę rzeczy do zrobienia w nadziei na dotarcie do nieuchwytnej linii mety, ale atrament na ostatnim znaczniku wyboru ledwo zdąży wyschnąć przed inna pozycja pojawia się na liście. Im więcej osiągniesz, tym więcej odkryjesz, że trzeba to zrobić. Przypomina to ściganie marchewki na kole chomika w wyścigu szczurów. Możesz biec coraz szybciej, ale nigdy nie będziesz w stanie ich dosięgnąć, ponieważ koło będzie się obracać z taką samą prędkością jak ty. W rezultacie zwiększona produkcja prowadzi do zwiększonej aktywności. Służy również wzmocnieniu nastawienia, które skłoniło cię do przejścia na „zajęty” modę. Nie tylko narażasz się na porażkę, wyznaczając sobie nierealistyczny cel, ale także podnosisz status zajęty w swoim życiu w wyniku nadmiernego nacisku na wykonanie wszystkiego na czas.

Dodatkowo zajmujesz ostatnie miejsce na liście priorytetów. Zastanów się, skąd pochodzą elementy na Twojej liście rzeczy do zrobienia, aby zrozumieć, dlaczego. Czy to są rzeczy, które byś podjął, gdybyś miał taką możliwość? Nie, w większości przypadków nie. Są to rzeczy, które zostały na ciebie narzucone przez innych. To nie są twoje priorytety; są priorytetami innych. Pozbawiasz siebie, stawiając innych nad sobą. Poświęcając swój czas i energię na cele innych ludzi, tracisz czas i energię na własne zainteresowania i inicjatywy. Nieuniknione jest, że odkładasz sprawy na „kolejny dzień”, który nigdy nie nadejdzie. Wyczerpanie się ściganiem na chomiku produktywności i brak postępów w kierunku prawdziwego powołania sprawi, że będziesz szczególnie narażony na ześlizgiwanie się do pul nieskończoności rozproszenia, które omówimy bardziej szczegółowo.

Sama siła woli nie wystarczy, aby nie rozpraszać się.

 Zamiast być uwięzionym w nieskończonej puli rozrywek, takich jak Facebook lub Twitter, nie możesz po prostu całkowicie uniknąć wejścia do puli? Wykorzystaj swoją determinację i po prostu powiedz nie. Szkoda, że ​​koncepcja „po prostu powiedzenia nie” jest mrzonką. Baseny Infinity zostały umiejętnie zaprojektowane, aby pokonać Twój opór i wciągnąć Cię w ich pozornie nieograniczoną zawartość i otoczenie. Firmy, które je produkują, są bardzo zainteresowane tym, aby tak się stało. Im więcej razy korzystasz z ich aplikacji, tym więcej zarabiają. Armie błyskotliwych techników o dobrych intencjach wkraczają do akcji, używając wyrafinowanych metod pomiaru danych, aby określić, co przykuwa Twoją uwagę. O wiele prostsze jest przebudowanie i ponowne uruchomienie aplikacji niż, powiedzmy, pojazdu, co pozwala im przechodzić przez wiele wersji aplikacji, aż odkryją tę, która jest najbardziej atrakcyjna dla ich docelowych odbiorców.

Ale staraj się nie wpadać w złość na nich lub prezesów firm IT. Po prostu próbują wypełniać swoje obowiązki, kierując się prawdziwą pasją do technologii i presją hiperkonkurencyjnego biznesu. Zamiast tego możesz zrzucić winę na swoich przodków i pramatki. To po prostu wykorzystanie sposobu, w jaki nasze umysły były ewolucyjnie zaprogramowane w czasach starożytnych, że istnieją Infinity Pools. Było dla nas korzystne, gdybyśmy się wtedy łatwo rozpraszali. Uratował nas przed pożarciem tygrys szablozębny, ponieważ utrzymywał nas w pogotowiu na nieoczekiwane zmiany w naszym otoczeniu, takie jak szeleszczący krzew.Ponieważ żyliśmy w tamtych czasach w zwartych plemionach, zaintrygowały nas opowieści, plotki i status społeczny, co pozwoliło nam uczyć się od siebie nawzajem, być na bieżąco z wieściami plemiennymi i rozumieć naszą pozycję w plemieniu kolejność dziobania m.in.

Na koniec, ponieważ zabijanie mastodontów lub zbieranie jagód oznacza, że ​​nigdy nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie możesz mieć szczęście, nasze mózgi ewoluowały, aby kierować się możliwością otrzymania nieoczekiwanych nagród. W ten sposób, nawet jeśli konkretna dolina lub kępa krzewów okazałaby się pozbawiona mastodontów czy jagód, moglibyśmy kontynuować polowanie na pożywienie. Te predyspozycje były dla nas wtedy bardzo przydatne. Te elementy rozpraszające uwagę sprawiają, że jesteśmy podatni na powiadomienia telefoniczne, które wzbudzają nasze zainteresowanie, nagłówki typu clickbait, które kuszą nas historiami, tweety, które rozpowszechniają plotki, liczbę obserwujących na Instagramie, która określa ilościowo nasz status społeczny, oraz niekończące się kanały na Facebooku, które obiecują nieprzewidywalne nagrody w postaci interesujących linków ukrytych wśród nudnych posty. Dzięki połączeniu profesjonalnie zaprojektowanych aplikacji i mózgów, które zostały ukształtowane przez starożytne okoliczności, nie będziemy w stanie oprzeć się tylko dzięki naszej sile woli. Potrzebujemy planów i technik, które omówimy bardziej szczegółowo później!

Musisz zmienić domyślne ustawienia swojego zachowania, jeśli chcesz przezwyciężyć skutki działań i objazdów.

 Jeśli sama siła woli nie wystarczy do pokonania Infinity Pools i jeśli produktywność służy tylko wzmocnieniu uścisku Busy Bandwagon, co możemy zrobić, aby uwolnić się z ich uścisku? Podobnie jak w przypadku pokonania supervillain, rozwiązanie polega na znalezieniu ostatecznego źródła ich supermocy i usunięciu go z ich posiadania. W skrócie, źródło problemu można określić następująco: reaktywność. Infinity Pools i Busy Bandwagon czerpią swoją siłę z naszej zdolności do reagowania na bodźce środowiskowe bez myślenia o tym, co robimy. Twoim obowiązkiem zawodowym jest odpowiedzieć na wiadomość e-mail od kolegi, który od razu zadał Ci pytanie. Ekran Twojego telefonu miga z powiadomieniem i masz ochotę na niego spojrzeć.

Robisz te rzeczy, nawet nie zauważając, że je robisz – i to jest właśnie problem. Jazda w ruchliwym pociągu i kąpiele w basenach Infinity Pools stały się naszymi naturalnymi reakcjami behawioralnymi na presję naszego życia zawodowego i postęp technologii cyfrowej. Biorąc pod uwagę nasze mózgi jako komputery i nasze działania jako programy, możemy argumentować, że bezmyślnie reaktywne zachowania zajęły miejsce świadomego podejmowania decyzji w naszym życiu. W ten sposób jesteśmy już przygotowani do reagowania na bodźce związane z wymaganiami i technologią, których będziemy doświadczać przez cały dzień, gdy wstaniemy rano. Na przykład po pierwszym włączeniu telefon wyśle ​​​​określone powiadomienia, wyświetli określone obrazy tła i odtworzy określone dzwonki. Jest to podobne do tego, jak po pierwszym włączeniu telefon domyślnie wysyła określone powiadomienia, wyświetla określone tła i odtwarza określone dzwonki.

Ci, którzy wiedzą, jak korzystać z telefonu, znają również proces przeprogramowywania jego podstawowych ustawień w celu dostosowania alertów, tapety i dzwonków do swoich preferencji. Naszą intencją w poniższych notatkach jest omówienie procesu przeprogramowania własnych ustawień domyślnych, aby uniknąć nieświadomej reakcji, co może prowadzić do wpadnięcia w pułapki Busy Bandwagon i Infinity Pools. W tym momencie możesz się zastanawiać, dokąd z tym zmierzamy. W końcu, jeśli nasze domyślne ustawienia powodują nieuważną reaktywność, to uważna proaktywność jest rozwiązaniem. W poniższej notatce lepiej zrozumiemy, co to jest i jak to rozwijać.

Jeśli chodzi o zmianę ustawień domyślnych, będziesz potrzebować strategii i planu stawiania przeszkód między tobą a marnowaniem czasu nawyków

W Odysei Homera Odyseusz staje w obliczu własnej wersji Infinity Pools: Syren, które grożą, że go utopią. Statki zostały wciągnięte w klify przez ich uwodzicielski wokal, co spowodowało, że rozbijały się o skały, na których śpiewały. Grecki bohater Odyseusz był świadomy własnych ograniczeń, gdy płynął w ich kierunku. Doskonale zdawał sobie sprawę, że nie będzie w stanie oprzeć się syrenom tylko dzięki swojemu postanowieniu. W wyniku chęci usłyszenia melodii Syren, a jednocześnie uniknięcia zderzenia ze skałami, Odyseusz wymyślił proste, ale pomysłowe rozwiązanie. W ramach proaktywnego środka przykuł się do masztu swojego statku i nakazał członkom załogi włożyć im wosk pszczeli do uszu, uniemożliwiając im reagowanie na wezwanie syren.

Mówiąc prosto, myślenie i działanie jak Odyseusz to najłatwiejszy sposób na opisanie, jak być świadomie proaktywnym. Busy Bandwagon i Infinity Pools mogą być tak samo kuszące jak syreny, jeśli chodzi o przyciąganie uwagi. Aby nie dać się zwabić ich melodiami, a nawet słyszeć, możemy wznosić mury między nami a nimi, podobnie jak zrobił to Odyseusz w historii Odysei. Istnieje kilka prostych, ale skutecznych strategii, których możesz użyć do wzniesienia tych barier. Zajmiemy się tym bardziej szczegółowo później, ale na razie rozważmy następujący przykład: Utwórz blokadę witryn, aby nie ulec pokusie przeglądania Facebooka! W tym momencie możesz pomyśleć: „wystarczy, po prostu daj mi strategię!” Poczekaj jeszcze trochę, ponieważ oferowanie mnóstwa pomysłów i technik przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego. Wynika to z faktu, że same strategie nie wystarczą. Będziesz potrzebować planu, aby utrzymać ich na dobrej drodze.

Ponieważ nie ma jednego uniwersalnego zestawu technik, które będą działać dla wszystkich, jest to szczególnie prawdziwe w tym przypadku. Każda osoba jest wyjątkowa i potrzebujesz zestawu technik dostosowanych do konturów Twojej konkretnej osobowości. Poniższe podejście pomoże Ci zidentyfikować zbiór strategii, które są dla Ciebie najskuteczniejsze. W najprostszych terminach podejście to jest niezwykle proste i można je podzielić na cztery proste kroki: reflektor, skupienie, energetyzowanie i refleksja. O każdym z tych etapów możesz przeczytać w poniższych notatkach, a na ich zakończenie będziesz przygotowany do zidentyfikowania strategii, którymi można uciec przed współczesnymi syrenami, które kuszą do marnowania czasu i pieniędzy.

Rozważ wybór działania lub projektu, który będzie punktem kulminacyjnym Twojego dnia, aby pomóc Ci skupić się na tu i teraz.

 Jak widać, samo zwiększenie produktywności nie rozwiązuje problemu przeciążenia. W rzeczywistości, ponieważ twoja lista rzeczy do zrobienia nigdy się nie kończy, może to pogorszyć sytuację, przyczyniając się do mentalności „Zajęty modą”. Przypisując sobie coraz więcej krótkoterminowych obowiązków, nie będziesz w stanie wygospodarować więcej czasu na realizację rzeczy, które naprawdę chcesz robić. Ponadto próba robienia jak najwięcej lub neurotycznego zarządzania harmonogramem, aby zakończyć rzeczy tak skutecznie, jak to możliwe, nie przyniesie rezultatów. Ale zamiast tego, po prostu będziesz bardziej zajęty, co sprawi, że twoje dni będą mijać szybciej i sprawią, że będziesz zmęczony do czasu, gdy skończysz pracę i obowiązki – prawie nie jesteś gotowy do zrobienia rzeczy, takich jak napisanie książki, o której zawsze marzyłeś pisać lub spędzać czas z rodziną.

Jeżeli koncentracja na realizacji krótkoterminowych działań nie jest odpowiedzią, to być może konieczne jest skoncentrowanie się na celach długoterminowych. Nie są one jednak zbyt pomocne.Zamiast być obecnymi w teraźniejszości, są nieobecni, zbyt zajęci odległą przyszłością. Nic z tego nie ma zniechęcać do tworzenia list rzeczy do zrobienia, tworzenia kalendarzy, wypełniania obowiązków lub wyznaczania celów. Cele długoterminowe pomagają ci w ukierunkowaniu ścieżki twojego życia. Tworzenie list rzeczy do zrobienia, tworzenie harmonogramów i wyznaczanie celów krótkoterminowych może pomóc w śledzeniu postępów i wykonywaniu zadań po drodze. Są one konieczne, ale niewystarczające, aby pomóc Ci odzyskać utracony czas.

Pomiędzy celami krótkoterminowymi i długoterminowymi znajduje się złoty środek: cel, na którym możesz się dzisiaj skoncentrować, ale który może również działać jako światło przewodnie podczas nawigacji przez resztę swoich życie. Codzienna atrakcja to coś, na co możesz z dumą patrzeć pod koniec dnia. Może to być wszystko, od długotrwałej aktywności lub projektu do czegoś tak prostego, jak sprzątanie domu. Jeśli kiedykolwiek zadano Ci to pytanie, prawdopodobnie je znasz: „Jaka była atrakcja Twojego dnia?” Jeśli chcesz wiedzieć, jakie będzie najważniejsze wydarzenie dnia przed zakończeniem dnia, możesz wymyślić odpowiedź z wyprzedzeniem, nieznacznie modyfikując pytanie: Co chcesz, aby było najważniejszym wydarzeniem Twojego dnia? Oczywiście o wiele prościej jest zadać pytanie niż udzielić odpowiedzi. Następnie przyjrzymy się kilku strategiom pomagania sobie w odpowiedzi na pytanie.

Wybierz znaczące, satysfakcjonujące lub radosne wydarzenie, które można zrealizować w ciągu 60 do 90 minut, aby upamiętnić tę okazję.

 Podkreślenia są dostępne w trzech podstawowych smakach, podobnych do lodów neapolitańskich: znaczących, znaczących i radosnych. Ponieważ każda z nich wymaga innej metody, omówimy je po kolei. Jeśli wybierzesz pierwszą metodę, zastanów się nad pytaniem: „Jakie jest najpilniejsze, absolutnie niezbędne zadanie lub projekt, w który jestem dzisiaj zaangażowany?” Rzuć okiem na swoją listę rzeczy do zrobienia, skrzynkę odbiorczą poczty e-mail lub harmonogram, aby zidentyfikować te ważne punkty. Być może masz klienta, który oczekuje dziś na propozycję, a może Twoje dziecko potrzebuje pomocy z dzisiejszym kostiumem na Halloween. Rozważ następujący scenariusz: Masz dzisiaj do wypełnienia dziesięciominutowy formularz. Zakończ formularz za wszelką cenę, ale nie rób z niego najważniejszego dnia! Chcesz, aby wszystko, co zajmie od 60 do 90 minut, było główną atrakcją. Krótsze aktywności nie pozwalają na spędzenie wystarczającej ilości czasu na dostanie się do strefy. Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie utrzymać koncentrację przez dłuższy czas.

Druga metoda polega na zadaniu sobie pytania „co sprawi, że pod koniec dnia będę najbardziej zadowolony?”. Nie to, co musisz zrobić, ale to, co chcesz zrobić, jest przedmiotem tej dyskusji. Są to projekty, które są idealnymi kandydatami do tego rodzaju reflektorów, ponieważ nie są wrażliwe na czas i można je ukończyć w rozsądnym czasie. Zazwyczaj będziesz czerpać tę przyjemność ze wszystkiego, co albo zapewnia ujście dla talentu, który chcesz rozwijać, albo pozwala osiągnąć coś, co jest dla ciebie ważne osobiście. Na przykład, może masz w pracy długoletni projekt pasji, o którym marzyłeś, aby zacząć, lub może chcesz zbadać możliwe miejsca na wakacje, o których myślałeś.

Inną metodą jest zadanie sobie pytania: „Co zaoferuje mi największą radość?” jako trzecie pytanie. Bycie mniej bezmyślnie reaktywnym i bardziej świadomym proaktywnym nie polega na tworzeniu jakiegoś doskonale zaplanowanego dnia z nastawieniem na cel; chodzi raczej o życie bardziej satysfakcjonującym i szczęśliwym. Aby żyć tym życiem, czasami musisz odpuścić i zrobić coś tylko dlatego, że kochasz to robić, niezależnie od tego, czy jest to nauka grania nowej piosenki na gitarze, czy czytanie powieści.Cokolwiek chcesz osiągnąć, daj sobie pozwolenie na zrobienie tego! A więc masz to: trzy różne rodzaje pasemek, każdy w innym stylu. Który z nich wybierzesz? Każdego dnia powinieneś podążać za swoim instynktem i wybierać opcję, która wydaje Ci się najbardziej naturalna.

Poeksperymentuj z kilkoma strategiami, które pomogą Ci wybrać najciekawsze momenty.

Możliwe, że nadal będziesz potrzebować pomocy przy wyborze najciekawszych momentów. Zaraz potem przyjrzymy się niektórym potencjalnie korzystnym podejściom. Ale najpierw przejrzyjmy kilka sugestii, jak wprowadzić je w życie. Jednym słowem, unikaj prób jednoczesnego wdrażania wszystkich tych strategii. Będziesz przytłoczony i najprawdopodobniej zrezygnujesz. Dzieje się tak, ponieważ istnieje zbyt wiele strategii do wykonania w jednym posiedzeniu! Co więcej, nie musisz wykonywać wszystkich z nich; raczej musisz poeksperymentować z kilkoma z nich. Zbadaj, które z nich są skuteczne, a które nieskuteczne dla ciebie, a następnie zachowaj te, które są skuteczne, a pozostałe odrzuć. Przejdźmy do naszego początkowego zestawu rozważań taktycznych. Niektóre z nich nie wymagają wyjaśnień, więc po prostu przejrzymy je ze względów praktycznych. Inne zostaną omówione bardziej szczegółowo.

Jedną ze strategii identyfikacji najważniejszych punktów jest sporządzenie listy priorytetów, a następnie uszeregowanie ich w celu przypomnienia sobie, na którym z nich należy się skoncentrować. „Jak mogę się zająć tym dzisiaj?” możesz się zastanawiać. Jeśli jesteś podzielony na dwie możliwe najważniejsze informacje, możesz wykorzystać swoją listę rankingową, aby zdecydować, która z nich jest najważniejsza. Inną strategią jest powtórzenie wczorajszego najważniejszego wydarzenia, jeśli nie dotarłeś do niego, nie ukończyłeś go, chcesz nauczyć się nowej umiejętności lub nawyku, lub po prostu podoba ci się to tak bardzo, że chcesz to zrobić ponownie.

Możesz również połączyć kilka małych, irytujących zadań w jedno duże, złożone zadanie na trzecim miejscu. Stosowanie tej strategii ma dwie zalety. Przede wszystkim zapewnia przyjemność wykonywania prac, które ciążą na Twojej głowie. Po drugie, wzbudzając w tobie pewność, że w końcu się do nich udasz, te niepilne czynności mogą się kumulować bez ciągłego konkurowania o twoją uwagę, powstrzymując rozpęd Busy Bandwagon. Inną strategią jest przyjrzenie się swojej liście rzeczy do zrobienia i wykonanie pracy, która jest dla Ciebie najważniejsza w danym momencie. Wreszcie, jeśli masz najciekawszy projekt, który jest dłuższy, możesz podzielić go na etapy i powiązać te części, aby utworzyć wielodniowy element. Mamy nadzieję, że na zakończenie jednej z tych strategii osiągniesz punkt kulminacyjny. Teraz czas wprowadzić plan w życie, o czym mowa w kolejnej notatce.

Skorzystaj ze strategii zarządzania czasem, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo czasu na najważniejsze wydarzenia.

 Mając cel, który nie jest ani za mały, ani za duży, i deklarowanie, że „dzisiaj będzie to najważniejszy punkt mojego dnia” to jedno; posiadanie celu, który nie jest ani za mały, ani za duży, to zupełnie inna sprawa. Ale to zupełnie inna sprawa, aby zająć się tym. Aby to zrobić, musisz zaplanować czas na swoje najważniejsze wydarzenia. Oto kilka strategii, które mogą być pomocne. Możesz oszacować, ile czasu zajmie Ci ukończenie najważniejszych wydarzeń i zaplanowanie ich na swój dzień. Zastanów się nad pójściem o krok dalej i zaplanowaniem regularnych godzin w kalendarzu dla zadań wysokiego poziomu. Alternatywnie, zrób krok dalej i stwórz kompleksowy plan na swój dzień – może nawet pół godziny po pół godziny, w tym podstawowe zadania, takie jak „picie kawy” w odpowiednich gniazdach. Dzięki temu możesz wycisnąć jak najwięcej czasu w ciągu dnia – pamiętaj tylko, aby oprócz obowiązków uwzględnić najważniejsze wydarzenia!

Alternatywnie, jeśli to możliwe, zmień lub anuluj swoje zobowiązania, aby zwolnić trochę czasu w kalendarzu.Jeśli zmienisz kolejność niektórych spotkań, może się okazać, że zyskałeś zaskakująco dużo czasu. Wreszcie, jeśli chcesz odzyskać czas dla siebie na początku lub na końcu każdego dnia, możesz albo nauczyć się być rannym człowiekiem, albo stać się bardziej udana osoba nocna. Oznacza to, że ktoś, kto nie zaczyna po prostu marnować czasu w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook czy YouTube, gdy zegar wybija dwunastą.

Te dwie ostatnie strategie są trudniejsze do wdrożenia, niż się wydaje. Dlatego potrzebne są dodatkowe wskazówki. Aby wyrobić w sobie nawyk wczesnego wstawania, warto wykorzystać światło do odtworzenia okoliczności życia naszych przodków – zasypiania o zachodzie słońca i budzenia się o świcie. na kilka godzin przed snem ustaw gadżety na ekranie w tryb nocny i wyłącz je, gdy wejdziesz do sypialni, aby uzyskać ten sam efekt. Ważne jest, aby poprzedniego wieczoru wysypiać się, aby uniknąć wczesnego wstawania następnego dnia, co może ułatwić zapewnienie sobie wystarczającej ilości światła poprzedniej nocy. Na szczęście może to zrobić symulator świtu, który jest gadżetem, który stopniowo kąpie Cię w silniejszym i jaśniejszym świetle przez cały poranek.

Jeśli chcesz stać się odnoszącym większe sukcesy nocnym markiem, rozważ zaplanowanie czasu na zajęcia późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Zanim nadejdzie czas, zrób coś, aby uzupełnić baterie, a następnie, gdy nadejdzie czas na główne wydarzenie, wyłącz swoje konta w mediach społecznościowych, aby zachować koncentrację. Jak naładować baterie, pozostać podłączonym do internetu i utrzymać koncentrację? Przyjrzymy się temu dalej.

Skorzystaj ze strategii, aby nie dopuścić do rozproszenia uwagi i skupić się na najważniejszych wydarzeniach.

 Teraz, gdy widzieliśmy już kilka strategii znajdowania czasu na najważniejsze wydarzenia, przyjrzyjmy się niektórym strategiom pozostawania na nich skupionym, unikania rozpraszania uwagi i rzeczywistego wykorzystania czasu, który wyznaczyliśmy. Przede wszystkim możesz usunąć aplikacje na smartfony związane z Infinity Pool, takie jak Twitter i Facebook. Nie musisz się martwić; Twój GPS, muzyka i inne niezbędne aplikacje pozostaną dostępne. - - Możesz nawet usunąć aplikację e-mail z telefonu, jeśli chcesz pójść o krok dalej. Może się to wydawać absurdalne, ale zastanów się: jak często naprawdę komponujesz odpowiedź na e-mail na swoim telefonie z małą i niewygodną klawiaturą? Prawdopodobnie nie regularnie. W większości przypadków aplikacja poczty e-mail służy jako aplikacja do powiadamiania o niepokoju. Więc postaraj się go pozbyć. Alternatywnie możesz zainstalować oprogramowanie i narzędzia do blokowania witryn internetowych na swoim komputerze, aby ograniczyć ilość czasu, jaką możesz spędzać w mediach społecznościowych lub e-mailach na swoim urządzeniu.

Możesz również spróbować bardziej umiarkowanego podejścia, takiego jak wylogowanie się z dowolnego konta sieci społecznościowych, które możesz mieć. W ten sposób za każdym razem, gdy będziesz musiał je sprawdzić, nie będziesz musiał pamiętać o wprowadzaniu danych logowania. Będziesz zniechęcony do korzystania z mediów społecznościowych w niepotrzebny sposób w wyniku drobnych niedogodności i będziesz miał okazję zatrzymać się i zastanowić, czy naprawdę chcesz spędzać czas w ten sposób.

Ponadto, zamiast śledzić wiadomości codziennie lub nawet co godzinę, możesz nadrobić zaległości raz w tygodniu, jeśli chcesz. Tak, przez chwilę będziesz trochę poza pętlą. Jednak to, jak wiele informacji, które otrzymujesz z wiadomości, ma związek z wyborami, których musisz dokonać w chwili obecnej, jest dyskusyjne. Czy nie da się większości z nich odłożyć na tydzień? Część naprawdę zagraża życiu, ale prawie na pewno usłyszysz o tych opowieściach w takiej czy innej formie, czy to nad chłodnicą wody, czy w sms-ie alarm ostrzegający, że wulkan jest gotowy do erupcji.

Ponadto, gdy masz przypadkowe, przelotne zapytanie, takie jak „kto jest tą aktorką w tym programie telewizyjnym?” lub „jak się nazywa ten program telewizyjny?” Zamiast od razu cokolwiek wyszukiwać w Google, zapisz to na kartce papieru i odłóż w bezpieczne miejsce na później. W rezultacie będziesz w stanie uniknąć wpadnięcia do króliczej nory Google podczas jednego zapytania uzupełniającego za drugim, jednocześnie zachowując pewność że będziesz miał czas na wykonanie swoich bardzo „istotnych” badań później. Mając nadzieję, że niektóre z tych strategii pomogą ci zachować koncentrację, pamiętaj, że nawet jeśli tak się stanie, nie będą one przydatne, jeśli będziesz zbyt wyczerpany, aby wykorzystać czas, który udostępniają. zachowaj energię przez cały dzień.

Dbaj o swoje ciało, aby zachować energię psychiczną.

W dzisiejszym społeczeństwie ludzie często zachowują się tak, jakby umysł i ciało były różnymi bytami, tak jakby jedyną funkcją ciała było przenoszenie umysłu z miejsca na miejsce. W międzyczasie zajmujesz swój czas głównie czynnościami umysłowymi związanymi ze współczesnym życiem, takimi jak nawigacja przed monitorami komputerów. Oczywiście każdy, kto ma fizyczne ciało, doskonale zdaje sobie sprawę, że tak nie jest. Można z pierwszej ręki zobaczyć związek między umysłem a ciałem, niezależnie od tego, czy czujesz się psychicznie zmęczony po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia, czy psychicznie pobudzony po sesji ćwiczeń. W rezultacie jest oczywiste, że troska o jednego wymaga troski o drugiego. Jeśli chcesz mieć energiczny umysł, musisz dbać o swoje ciało - ale jak możesz to zrobić? Dostępnych jest mnóstwo sprzecznych porad. Jaki jest najlepszy sposób na przesianie się przez to wszystko?

Na szczęście większość potrzebnych informacji jest prosta i pochodzi bezpośrednio z prehistorycznego okresu ewolucji człowieka. Sposób, w jaki żyjemy dzisiaj, zależy od kilku prostych, ale ważnych czynników związanych ze stylem życia naszych przodków: zróżnicowana i oszczędna dieta, wzorce snu odzwierciedlające rytm dnia, mnóstwo interakcji społecznych i prawie ciągłe, mało istotne ruchy, takie jak chodzenie , przerywane wybuchami bardziej intensywnej aktywności, takiej jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, żeby wymienić tylko kilka. W ten sposób ludzie żyli przez 188 000 z 200 000 lat na Ziemi, od początku rewolucji rolniczej około 12 000 lat temu do dnia dzisiejszego. Pomimo tego, że ludzie wciąż są przeznaczeni do wszystkich wyżej wymienionych czynności, domyślne ustawienia współczesnego życia już ich nie promują. Alternatywą jest wylegiwanie się i oglądanie ekranów, spożywanie przetworzonej żywności i wciskanie jak największej ilości czasu na sen.

Styl życia stał się w rezultacie niezsynchronizowany z wymaganiami fizycznymi, a ciała – a tym samym umysły – cierpią z powodu konsekwencji, które są znaczące w ich zakresie. Poza oczywistymi problemami zdrowotnymi, niski poziom energii sprawia, że ​​jesteś bardziej podatny na odwracanie uwagi i marnowanie czasu, a bycie energicznym sprawia, że ​​czujesz się gotowy do wykonania prawie każdego zadania. Dbanie o swoje ciało wymaga powrotu do zasad, na których opierał się styl życia naszych przodków, przy jednoczesnym zachowaniu walorów współczesnego życia, będącego sekretem dobrego zdrowia. Nie, nie chodzi o przyjęcie ścisłej diety paleo ani nic w tym rodzaju; chodzi raczej o dostosowanie ewolucyjnie ukształtowanych wymagań do nawyków ukształtowanych w społeczeństwie. W następnej sekcji omówiono różne strategie, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

Skorzystaj ze strategii, aby ponownie naładować zarówno umysł, jak i ciało.

 Podobnie jak nasi starożytni przodkowie zarządzali swoim życiem, strategie dbania o nasze mózgi i ciała można podzielić na cztery kategorie: ćwiczenia, jedzenie, interakcje społeczne i sen. Dla każdego z nich przyjrzymy się jednej lub dwóm różnym strategiom.Pamiętaj, że nie musimy brać udziału w triathlonie ani żadnych innych ciężkich ćwiczeń, aby ćwiczyć Proste codzienne czynności, takie jak bieganie lub pływanie przez 20 minut, zostały naukowo udowodnione, że oferują znaczące korzyści dla naszych zdolności poznawczych, emocji i ogólnego stanu zdrowia. Gdy liczy się czas, nie musimy spędzać nawet całych 20 minut. Wyniki ostatnich badań wskazują, że siedem minut intensywnego treningu interwałowego może zapewnić nam jeszcze większe korzyści niż godzina umiarkowanego wysiłku fizycznego. Sprinty, pompki, podciąganie, przysiady i podnoszenie ciężarów można wykonać w ciągu 5 do 10 minut, zapewniając ćwiczenie przywracające energię, które sprawi, że poczujesz się świetnie.

Jeśli chodzi o odżywianie, spożywamy prawdziwą żywność z umiarem, tak jak robili to nasi przodkowie: warzywa, orzechy, ryby i mięso. Wielkość porcji można zmniejszyć, aby osoba nie czuła się pokrzywdzona, stosując tę ​​prostą sztuczkę: Najpierw umieść sałatkę na talerzu, na środku półmiska. Następnie ułóż wokół niego resztę posiłku. W ten sposób całe danie będzie pełne, ale większość będzie składać się z zieleniny. Dodatkowo wypadki z kofeiną mogą mieć negatywny wpływ na nasz poziom energii. Jeśli chcesz im zapobiec, rozważ powtórną kofeinę około 30 minut przed wypadkiem, czyli zwykle tuż po obiedzie. Jeśli poczekamy, aż się rozbijemy, będzie za późno, by się ratować. Trochę trudno jest wyjaśnić działające tutaj zasady molekularne, ale podstawową zasadą jest to, że musimy uzupełnić starą kofeinę świeżą kofeiną, zanim armia wywołujących senność chemikaliów znanych jako adenozyna będzie mogła wkroczyć i przejąć kontrolę nad mózgiem.

Jeśli chodzi o sen, oprzyj się pokusie nadrabiania straconego czasu. To powoduje nieprawidłowe działanie naszego wewnętrznego zegara, co z kolei powoduje zakłócenie naszego wzorca snu. Zaangażuj się w siebie. Wstawaj codziennie o tej samej godzinie — nawet w weekendy — i trzymaj się tego. Pamiętaj, że podobnie jak nasi starożytni przodkowie, którzy żyli w małych, zwartych plemionach, mamy wrodzoną chęć nawiązywania kontaktów towarzyskich, dlatego pociągają nas inni ludzie. W dzisiejszych czasach nasze „plemię” składa się z naszych przyjaciół, współpracowników i członków dalszej rodziny. Możliwe jest zaspokojenie naszego pragnienia kontaktu, spędzając czas z którąkolwiek z tych osób – ale niektóre z nich są szczególnie biegłe w poprawianiu naszego nastroju. Spędź czas w szczególności z tymi osobami.

Lub jeszcze lepiej usiądź z nimi i zjedz razem pożywny posiłek — zostawiając telefony w domu. Jednocześnie można osiągnąć wiele celów, takich jak łączenie się z naszym plemieniem, prawidłowe odżywianie, unikanie Infinity Pools i wysiadanie z Busy Bandwagon, żeby wymienić tylko kilka.

Rozważ wynik przetestowania tych strategii.

 W tym zestawie notatek znajduje się łącznie 20 strategii dotyczących wykonywania pierwszych trzech etapów strategii „Zrób czas”: identyfikacji, koncentracji i energii. Z wszystkimi tymi strategiami warto poeksperymentować! Możesz czuć się trochę przytłoczony wszystkimi dostępnymi opcjami. Nawet jeśli przypomnisz sobie sugestię, aby wypróbować tylko jedną nową technikę na raz, nadal możesz mieć wrażenie, że jest wiele rzeczy, do których się nie udajesz. Oto strategia radzenia sobie z tym doznaniem. Strategie powinny być postrzegane jako przepisy w książce kucharskiej, a pierwsze trzy etapy strategii powinny być postrzegane jako śniadanie, obiad i kolacja. Możesz eksperymentować najwyżej z jednym daniem na każdy posiłek dziennie. W taki sam sposób, w jaki nie czułbyś się zobowiązany do przebrnięcia przez całą książkę kucharską, nie powinieneś czuć się zobowiązany do korzystania z tych technik.

Celem książki kucharskiej jest po prostu udostępnienie różnorodnych opcji do wypróbowania. Możesz wybrać i wybrać te, które są najbardziej odpowiednie dla Twoich wymagań.Poddajesz je próbie, smakujesz wyniki i decydujesz, od czego zacząć. To samo można powiedzieć o „przepisach”, które są podawane przez te podejścia. Cel jest prosty: określić, które z nich są dla Ciebie najlepsze. Dlatego wypróbuj je, a następnie zapisz, oceń i zgłoś swoje ustalenia. Aby to zrobić, po prostu przeznacz kilka minut każdego dnia na zastanowienie się nad swoimi najlepszymi punktami, czy znalazłeś dla nich czas, jakie strategie zastosowałeś, co zadziałało, a co nie dla nich, jakie ulepszenia możesz wprowadzić i jaką taktykę wykorzystasz kolejny dzień na osiągnięcie swoich celów. Ostatnim etapem metody Make Time jest zaplanowanie czasu dla siebie.

Możesz także ocenić swój poziom koncentracji i energii w skali od 1 do 10, co pomoże ci śledzić, jak sobie radzisz. Aby mieć dobre nastawienie podczas tego procesu, możesz zapisać wspomnienie czegoś, za co jesteś wdzięczny. Będziesz bardziej wrażliwy na wszelkie dobre wydarzenia, które w wyniku tego mogą się wydarzyć w twoim życiu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, te postępy będą znaczące. Uwolnią więcej czasu, energii i koncentracji, które możesz poświęcić na działania, inicjatywy i osoby, które są dla Ciebie najważniejsze. Możesz nawet ożywić starą pasję lub znaleźć nową w wyniku uwolnienia się od podążania za swoimi zainteresowaniami. Być może będziesz mógł realizować swoje zawodowe cele ze świeżą energią. Możliwe, że jedno z twoich zainteresowań lub zainteresowań może przekształcić się w zupełnie nowe powołanie.

Tak właśnie było w przypadku pisarzy. Jeden z nich zdecydował się opuścić Google, aby rozpocząć karierę pisarską. Drugi zrezygnował z YouTube, aby rozpocząć karierę w wyścigach żaglówek. Jaki jest ostateczny cel Twojej podróży? Aby go odkryć, jest tylko jeden sposób, aby się tego dowiedzieć, a jest nim zacząć!

Make Time kończy się końcowym podsumowaniem.

Istotnym punktem w tych notatkach jest to, że Busy Bandwagon i Infinity Pools to główne powody, dla których czujemy, że nigdy nie mamy wystarczająco dużo czasu: postawa, która promuje aktywność we własnym celu i aplikacje, które zajmują nas nieograniczona komunikacja i rozrywka. Aby zwalczyć te dwie przeciwstawne siły marnowania czasu, sama produktywność i determinacja nie wystarczają. Zamiast tego musimy przyjąć świadome i proaktywne podejście do radzenia sobie z nimi. Aby to zrobić, możesz skorzystać z kilku strategii, aby wykonać czteroetapowe podejście, które obejmuje wybór codziennej atrakcji, skoncentrowanie się na niej, naładowanie baterii i komentowanie wyników. Praktyczna rada: jak najszybciej rozpocznij stosowanie tego podejścia. Wróć do tych notatek, wybierz jedną technikę dla każdego z pierwszych trzech etapów i zacznij wybierać najważniejsze wydarzenie, skoncentruj się na nim i dodaj sobie energii już teraz.

Kup książkę – Jake Knapp i John Zeratsky – Make Time

Napisane przez BrookPad Team na podstawie Make Time Jake'a Knappa i Johna Zeratsky'ego

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals