Zapamiętaj przez Lisę Genova

Health Lifestyle Lisa Genova Memory Improvement Neurology Popular Psychology Remember Self Help

Nauka o pamięci i sztuka zapominania

Remember by Lisa Genova

Kup książkę – pamiętaj Lisa Genova

Co dokładnie jest tematem książki Pamiętaj?

Remember (2021) to dokument, który bada naszą niezwykłą i niedoskonałą zdolność do tworzenia wspomnień. Zagłębia się w wiele typów wspomnień, które generujemy, jak mózg je tworzy, dlaczego tak często zawodzą i co możemy zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać naszą niesamowitą i problematyczną zdolność przypominania sobie szczegółów naszego życia.< /p>

Kto jest docelowym odbiorcą książki Pamiętaj?

  • Ludzie, którzy są zainteresowani tym, jak działają nasze mózgi
  • Kto chce dowiedzieć się więcej o ludzkiej zdolności przypominania i zapominania.
  • Ludzie, którzy martwią się o to, co dzieje się z naszą pamięcią, gdy się starzejemy

Kim jest Lisa Genova i jakie jest jej pochodzenie?

Lise Genova jest neurobiologiem, która odbyła szkolenie na Uniwersytecie Harvarda. Jest autorką kilku najlepiej sprzedających się powieści, które dotyczą chorób ludzkiego mózgu, w tym Still Alice, który został nagrodzony Oscarem w filmie z Julianne Moore i zaadaptowany na serial telewizyjny.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Dowiedz się wszystkiego o mocnych stronach i ograniczeniach swojej niesamowitej, ale podatnej na błędy pamięci.

 Czy dobrze pamiętasz, gdzie umieściłeś kluczyki do pojazdu? Lub, jeśli o to chodzi, gdzie zaparkowałeś swój pojazd. Jak nazywał się aktor, który grał tę rolę w tym filmie – czy wiedziałeś, kim on był? Zaniki pamięci pojawiają się w ciągu dnia, a jeśli jesteś w pewnym wieku, mogą być źródłem niepokoju i niepokoju. Zastanawiamy się, czy to początek końca naszej cywilizacji. Czy demencja lub choroba Alzheimera są daleko? Mimo to nie przejmujemy się tym, że zapamiętaliśmy dziesiątki tysięcy słów. Możemy żywo i szczegółowo zapamiętać poszczególne chwile z dzieciństwa. Przypominamy sobie słowa popularnej piosenki sprzed wielu dekad. Mimo wielu wad i sprzeczności wspomnienie to jest naprawdę niezwykłe. Te notatki, które są oparte na przeglądzie najnowszych badań neurologicznych, badają siłę, słabości i funkcję mózgowych systemów pamięci.

W tych notatkach dowiesz się o procesach tworzenia, uzyskiwania dostępu i kształtowania wspomnień, a także o tym, jak i dlaczego tak wiele zapominamy. Dowiesz się również, jak pogodzić się i wykorzystać zarówno mocne, jak i ograniczenia swojej pamięci.

W świecie fizycznym pamięć jest czymś, co jest aktywowane przez uwagę i wytwarzane w procesie kodowania i konsolidacji.

Wszystko, co widzisz, znika w ciągu 15 do 30 sekund, chyba że zostanie przeniesione do hipokampu, głębokiego obszaru mózgu, który jest odpowiedzialny za łączenie aktywności neuronalnej w celu stworzenia pamięci długotrwałej.

Jako przykład rozważ następujące kwestie: Podczas okresu intensywnej koncentracji podczas określonego działania, twój mózg przekształca surowe sygnały ze zmysłów w aktywność neuronalną w korze przedczołowej. Kodowanie to termin używany do opisania tej procedury. Gdy informacja zostanie zakodowana, przechodzi do konsolidacji, gdzie jest przenoszona z kory przedczołowej do hipokampa. W tym przypadku aktywność neuronalna jest skondensowana w stabilny wzór. Ten układ neuronów stał się teraz częścią twojej pamięci o tej konkretnej chwili. Ale czym właściwie jest „pamięć” i jak w ogóle funkcjonuje? Istnieją trzy główne rodzaje funkcji pamięci, na których polegasz w swoim codziennym życiu: pamięć semantyczna, pamięć epizodyczna i pamięć mięśniowa, żeby wymienić tylko kilka. Wspomnienia konsolidowane przez hipokamp można podzielić na dwie kategorie: wspomnienia semantyczne i wspomnienia epizodyczne.Zacznijmy od wspomnień semantycznych Jeśli zdarzy ci się mieć w kieszeni pensa amerykańskiego, wyjmij go, włóż do dłoni i przez chwilę zwróć na niego uwagę. Zobaczysz, że Lincoln jest zwrócony w prawo, nad nim znajduje się fraza „In God We Trust”, rok jest przed jego klatką piersiową, a słowo Wolność wisi na jego ramieniu.

Gdy patrzysz na monetę, obraz grosza jest przechowywany w korze przedczołowej mózgu, która jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji. Pamiętaj jednak, że aby ta pamięć została zachowana, musi najpierw zostać utrwalona w hipokampie. W rezultacie bardziej przejmujesz się swoimi groszami. Zwróć szczególną uwagę na drobiazgi. Neuronowa reprezentacja pensa ostatecznie trafi do hipokampa w mózgu, gdzie zostanie połączona w stabilny wzorzec neuronowy, tworząc w ten sposób długotrwałą pamięć pensa, która będzie gotowa do uruchomienia, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba to. Pamięć semantyczna to termin używany do opisania tego rodzaju pamięci. Ten rodzaj pamięci powstaje w wyniku powtarzających się czynności w życiu codziennym lub poprzez celowe powtarzanie. Na przykład barista w kawiarni wie, czego chcą stali bywalcy, ponieważ słyszy, jak regularnie to zamawiają.

Wspomnienia epizodyczne są natomiast związane z określonym miejscem i czasem. Są to zmieniające życie, nieoczekiwane i znaczące doświadczenia, które wywarły na ciebie wpływ i które twój mózg przełożył się na stabilne wzorce neuronalne — zdarzenia, takie jak pierwsze trzymanie dziecka w ramionach lub przerażające zdarzenia, takie jak wypadek samochodowy . Ten konkretny rodzaj pamięci zostanie omówiony bardziej szczegółowo w następnej sekcji.

Nasza pamięć epizodyczna może być silna i żywa, ale prawie na pewno jest nieprawidłowa.

Dla tych z was, którzy są w pewnym wieku, może pamiętacie datę 28 stycznia 1986 roku, kiedy prom kosmiczny wzbił się wysoko w lazurowe niebo nad Florydą i rozbił się o ziemię w kuli ognia . Eksplozja promu kosmicznego Challenger, w której zginęło wszystkich siedmiu astronautów na pokładzie, była transmitowana na żywo do milionów ludzi na całym świecie. Profesor psychologii z Uniwersytetu Emory i jego kolega poprosili swoich studentów, aby zapisali, co robili, gdy widzieli lub słyszeli o eksplozji dwadzieścia cztery godziny po jej wydarzeniu. Instruktorzy podążyli za uczniami dwa i pół roku później, tym razem prosząc o opowiedzenie z pierwszej ręki o tym, co wydarzyło się tego pamiętnego styczniowego poranka. Wspomnienie prawie każdego ucznia zostało w jakiś sposób zmienione.

Po poznaniu różnic między ich wspomnieniami z dnia, w którym eksplodował Challenger, kilku uczniów stwierdziło, że ich obecna wersja wydarzeń była dokładna, a ta, którą zapisali w ciągu 24 godzin od wybuchu, była całkowicie niepoprawne. Zaskoczony? Nie martw się; to jest całkiem normalne. Jakie jest tutaj najważniejsze przesłanie? Nasza pamięć epizodyczna może być silna i żywa, ale prawie na pewno jest nieprawidłowa. Aby przekształcić bodźce czuciowe w aktywność neuronalną, nasz mózg musi przejść przez szereg etapów, które są następnie konsolidowane w stabilny wzór, który możemy przechowywać i zapamiętywać, gdy sytuacja tego wymaga. Jednak na każdym etapie pamięć jest podatna na błędy spowodowane błędem człowieka.

Po pierwsze i najważniejsze, chociaż nasza uwaga jest w stanie uchwycić ogromną ilość informacji zmysłowych, nie jest w stanie uchwycić wszystkiego. Jesteśmy ograniczeni naszym punktem widzenia i kierują się naszymi własnymi interesami i aspiracjami. Nasze opinie i uprzedzenia odgrywają znaczącą rolę w przekładaniu informacji sensorycznych na aktywność mózgu. Pod koniec procesu używamy naszej wyobraźni, aby skondensować aktywność mózgu w stabilny, możliwy do odzyskania wzór.Pod wpływem wyobraźni, uprzedzeń i zaleceń innych pomijamy pewne fakty i włączamy do naszej opowieści inne. Po tym momencie pamięć zostaje odłożona do pamięci. Jeśli połączenia neuronowe tworzące pamięć nie zostaną naprawione, pamięć fizycznie zaniknie. Są puste przestrzenie. Tracimy z oczu rzeczywistość.

Podobnie, odzyskanie pamięci nie gwarantuje, że jest ona dokładna. Zapamiętujemy wzorzec neuronalny i wypełniamy luki informacjami, które sami stworzyliśmy. Przeformułujemy również wspomnianą imprezę w świetle naszej obecnej sytuacji. Wymyślamy historię, która odpowiada naszym obecnym przekonaniom i emocjom, dzięki czemu z powodzeniem zmieniamy wczorajsze wydarzenia na rzecz teraźniejszości. Za każdym razem, gdy coś sobie przypominamy, przepisujemy i zapisujemy zmodyfikowaną wersję, a stara wersja nie jest już dostępna do użytku. Ponieważ jest to jedyna wersja, jaką mamy, nasza najnowsza wersja pamięci wydaje się nam autentyczna.

Pamięć mięśniowa wywołana wysiłkiem fizycznym jest odrębnym i niezbędnym rodzajem pamięci, która rozwija się w korze ruchowej w wyniku ciągłych ćwiczeń.

 Niezależnie od tego, czy grosz staje się pamięcią semantyczną rozwiniętą poprzez powtarzanie, czy szczegółem w epizodycznej pamięci znaczącego wydarzenia, hipokamp jest miejscem przechowywania pamięci i jest dostępny dla mózgu. Z drugiej strony pamięć mięśniowa jest niezwykle istotnym rodzajem pamięci, która istnieje w zupełnie innej części mózgu. Najważniejsza lekcja, którą należy z tego wyciągnąć, jest następująca: Pamięć mięśniowa wywołana ćwiczeniami jest odrębnym i niezbędnym rodzajem pamięci, która rozwija się w korze ruchowej w wyniku ciągłych ćwiczeń. Kiedy Henry Molaison był małym dzieckiem, jechał na rowerze, kiedy stracił kontrolę i rozbił się, łamiąc sobie czaszkę. Kilka lat później zaczął mieć drgawki, a jego stan się pogorszył. Napady stawały się coraz cięższe, aż w wieku 27 lat zdecydował się zezwolić na przeprowadzenie eksperymentalnej operacji mózgu chirurgowi Williamowi Scoville. Hipokamp Henry'ego został usunięty przez dr Scoville.

Jednakże, chociaż napady ustąpiły, wytchnienie kosztowało. Henry nie był w stanie tworzyć wspomnień długoterminowych, gdyby nie miał dostępu do hipokampu. Henry zachował jednak inny rodzaj pamięci, która jest przechowywana w obszarze mózgu znanym jako kora ruchowa. To kora ruchowa wysyła wiadomość w dół rdzenia kręgowego i do mięśni, gdy wykonujesz celowe działanie fizyczne, takie jak naciskanie palcem na nutę fortepianu lub skakanie z ziemi, aby usunąć problem. W rezultacie za każdym razem, gdy naciskasz nutę fortepianu lub przeskakujesz obręcz, aktywujesz te neurony w korze ruchowej. Połączenia między nimi stają się silniejsze w miarę upływu czasu, a droga mózgowa również staje się bardziej stabilna. Z czasem i praktyką będziesz mógł z większą łatwością aktywować trasę, a po pewnym czasie będziesz w stanie przywołać tak zwaną pamięć mięśniową bez konieczności myślenia.

Na przykład badacz, którego nazwiska ani twarzy Henry nigdy nie pamiętał, zademonstrował technikę szkicowania, która wymagała od niego, aby podczas malowania widział rysującą rękę tylko przez lustro, a nie bezpośrednio przed sobą. jego mózg musiał skierować rękę w przeciwnym kierunku niż to, co robił. Kora ruchowa Henry'ego musi zostać ponownie podłączona, aby mógł rysować lustrzane odbicia. Każda sesja wydawała się jak pierwsza, ale w miarę ćwiczeń, połączenia w jego mózgu stawały się silniejsze i stał się bardziej biegły w kontrolowaniu linii, które wypływały z jego pióra. Ponieważ pamięć mięśniowa nie zależy od hipokampa, Henry może nadal uczyć się nowych zdolności fizycznych, nawet jeśli hipokampu tam nie ma.

Zapominanie jest zdrowe, niezbędne, a nawet korzystne, pomimo tego, jak irytujące może być.

 Był kiedyś facet, który nie był w stanie niczego zapomnieć… nigdy.Używał nazwiska Salomon Shereshevsky i przez ponad trzy dekady psychiatrzy poddawali go długim i bezużytecznym listom słów i liczb, aby zobaczyć, jak zareaguje Przez cały ten proces jego pamięć była niezawodna. Z biegiem czasu Szereszewski zaczął postrzegać swoje wspomnienia jako ciężar, a nie rodzaj supermocarstwa. Mając tak wiele informacji, w większości bezwartościowych, miał niekończącą się pracę przesiewania ich wszystkich, aby zdobyć potrzebne informacje. Co więcej, Szereszewski, jak wszyscy inni, przeszedł przez rzeczy, o których wolałby nie pamiętać. Fantazjował o podpaleniu tych nieprzyjemnych wspomnień, ale byłby rozczarowany, gdyby wspomnienia zamieniły się w dym i popiół. Szereszewski nie mógł zapomnieć, co się stało. Ważną lekcją tutaj jest to, że zapominanie, choć irytujące, jest zdrowe, konieczne, a nawet korzystne w pewnych okolicznościach.

W większości przypadków domyślnie zapominamy. Nasza decyzja, by nie zwracać zbytniej uwagi na zaistniałą sytuację, opiera się na naszym obecnym stanie świadomości. Dzięki naszej pamięci roboczej jesteśmy w stanie to zrobić. Rejestruje bodźce czuciowe z naszego obecnego otoczenia i chwil oraz pomaga nam zrozumieć, co dzieje się z chwili na chwilę. Jednak chociaż nasza pamięć robocza jest niezbędna, jest ona dostępna tylko przez krótki czas. Na przykład w drodze do domu, do której regularnie dojeżdżasz, możesz zobaczyć znane już informacje, takie jak billboardy, mosty i inne pojazdy na drodze.Jeśli podczas podróży nie wydarzy się nic niezwykłego, dotrzesz do celu bez pamięci doświadczenie.

Jednak nawet jeśli zwrócisz szczególną uwagę na konkretny moment, nie ma pewności, że uchwycisz go w aparacie. Pamiętasz grosz? Czy słowo Wolność znajduje się na ramieniu Lincolna, na jego piersi, czy gdzieś pomiędzy? Nie panikuj, jeśli nic nie pamiętasz. Wydedukowałeś znaczenie notatki i doszedłeś do wniosku, że zrozumienie układu pensa jest na pewnym poziomie bezcelowe. To prawda. Te połączenia neuronowe zaczęły ulegać degradacji w przemyślany sposób. Możemy też celowo zapomnieć, co w pewnych sytuacjach może być zarówno zdrowe, jak i korzystne. Zdolność do ignorowania sygnałów ze świata rzeczywistego, które wyzwalają nieprzyjemne wspomnienia i, z wysiłkiem i praktyką, odwracają nasze myśli w inne miejsce, to coś, co wszyscy możemy zrobić. W rezultacie ścieżka mózgowa związana z tą nieprzyjemną pamięcią stopniowo zanika z czasem.

Osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego (PTSD) będzie znacznie trudniej oderwać się od tego obwodu mózgu. W tej chwili straszne wydarzenie nadal mnie dręczy. Niektóre osoby z zespołem stresu pourazowego (PTSD) osiągnęły poprawę, wykorzystując swobodę twórczą, którą zapewniamy sobie podczas przywoływania wspomnień, ponieważ nie są w stanie zignorować bólu. Celowo pamiętają to doświadczenie w kółko, ale z każdym przypomnieniem sobie wyobrażają bardziej pozytywny wynik w celu przezwyciężenia traumy. Możliwość przepisywania bolesnych wspomnień przypomina nam technikę, którą Salomon Szereszewski odkrył w późniejszym życiu i użył do przepisywania własnych wspomnień.

Okiem wyobraźni facet, który wszystko sobie przypomniał, pisał na tablicy bezsensowne gryzmoły, aby przedstawić to, o czym chciałby o tym zapomnieć. Potem wyczyścił deskę do czysta. Szereszewski kontynuował swoje wyimaginowane sprzątanie, aż w końcu mógł o tym zapomnieć.

Jeśli chodzi o pamiętanie o zrobieniu czegoś w przyszłości, jesteśmy notorycznie nierzetelni.

Muzycy klasyczni mają niesamowite wspomnienia, które wykorzystują na swoją korzyść. Setki tysięcy dźwięków z rzędu, z których każda musi być zagrana w określonym czasie i pod odpowiednim ciśnieniem, są regularnie zapamiętywane przez tych muzyków.Yo-Yo Ma, światowej sławy wiolonczelista, jest bezsprzecznie jednym z największych mistrzów pamięci na świecie, a jednak pewnej jesiennej nocy 1999 roku przypadkowo zostawił swoją wiolonczelę – instrument o wartości 25 milionów dolarów – w bagażniku nowego Taksówka w York City, gdzie została odkryta następnego dnia. Bez względu na to, czy zmęczenie, zmartwienie, czy uwaga były czynnikami, które spowodowały, że Mama nie była w stanie przypomnieć sobie, jak sprawdzić bagażnik i wyjąć skrzypce, zanim samochód odleciał w ruch uliczny na Manhattanie, incydent ilustruje istotny aspekt ludzkiego mózgu. Głównym wnioskiem z tego jest to, że nasza zdolność do pamiętania o robieniu czegokolwiek później jest całkowicie niespójna i niewiarygodna.

Pamięć prospektywna to termin używany do opisania tego rodzaju pamięci. Pamięć intencjonalna jest wiadomością dla przyszłego ja; jest to pamięć o własnym przyszłym ja. Pamięć prospektywna ma tak niekonsekwentny charakter, że najlepiej jest uważać ją za rodzaj zapomnienia. Wiele rzeczy wymyka nam się z głowy: odbieranie mleka w drodze do domu, odbieranie pralni chemicznej, a nawet anulowanie bezpłatnego okresu próbnego dla tej usługi przesyłania strumieniowego, na którą się zapisaliśmy. Mogą powodować irytację, ale w ogólnym rozrachunku są całkiem nieszkodliwe. W rzeczywistości nie zawsze tak jest. Na przykład między 2008 a 2013 r. chirurdzy w Stanach Zjednoczonych pozostawili we wnętrzu pacjentów 772 narzędzia chirurgiczne, zanim zostały zszyte.

Ze względu na naszą skłonność do zapominania, szczególnie gdy stawka jest wysoka, lepiej jest polegać na zewnętrznych urządzeniach wspomagających pamięć, które pomogą nam zapamiętywać rzeczy. Na przykład listy kontrolne są obecnie uważane za najlepszą praktykę wśród chirurgów i są nieuniknioną koniecznością dla pilotów komercyjnych w przemyśle lotniczym. Tworzenie listy rzeczy do zrobienia i trzymanie się regularnego harmonogramu jest doskonałą pomocą w zapamiętywaniu. Łącz swoją listę rzeczy do zrobienia z kalendarzem na smartfonie lub komputerze, ustawiaj alerty i alarmy oraz precyzuj, co ma zostać wykonane . Jeśli masz fizyczną wskazówkę, upewnij się, że znajduje się ona w widocznym miejscu, aby nie można jej było przeoczyć. Na przykład, jeśli chcesz przynieść wino na kolację u przyjaciela, umieść butelkę bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi, aby była łatwo dostępna. Nawet gdyby jego wiolonczela blokowała drzwi taksówki, Yo-Yo Ma nie zapomniałby zabrać jej ze sobą.

Fakt, że jesteś w stanie uczyć się i zapamiętywać wiedzę jest zarówno niesamowity, jak i przeciętny.

 Kiedy Akira Haraguchi, emerytowany inżynier, miał 69 lat, osiągnął coś naprawdę niezwykłego. Był w stanie zapamiętać pi – tę enigmatyczną stałą matematyczną – w 111 700 cyfrach bez używania żadnych zewnętrznych przypomnień. Nie, Haraguchi nie jest uczonym pamięciowym w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie jest też jakimś cudem matematycznym. Jego mózg jest pod wieloma względami identyczny z twoim pod względem budowy. Rozważmy następujący scenariusz: Z pewnością dokonałeś czegoś w rodzaju recytacji liczby pi przez Haraguchi. Weźmy na przykład fakt, że podobnie jak wiele osób, prawdopodobnie będziesz w stanie poprawnie zrozumieć, przeliterować i wymówić nawet 100 000 słów. To tylko wiedza, która została zapamiętana. To oszałamiające osiągnięcie! Ale jak możesz to wszystko osiągnąć, wciąż zapominając tak wiele, tak często? Na przykład Haraguchi wielokrotnie przyznawał się do tego, że opuścił urodziny swojej żony.

Najważniejszą lekcją, jaką należy z tego wyciągnąć, jest: fakt, że jesteś w stanie uczyć się i zapamiętywać wiedzę, jest zarówno niesamowity, jak i przeciętny. Jedna z najczęstszych i najbardziej frustrujących awarii pamięci zdarza się, że tak powiem, na końcu języka, co jest bardzo frustrujące. Rozważ następujący scenariusz: Szukasz nazwiska znanego surfera. Myślisz o tym jednym znanym surferze, prawda? Wszystko zaczyna się na literę L. To też nie jest Lance Armstrong. To ten na rowerze.Ale imię Lance Armstrong jest tak podobne do imienia Laird Hamilton, że słowo Laird Hamilton wciąż przyciąga twoją uwagę z powrotem do Lance'a Armstronga, z dala od szlaku mózgowego, który prowadzi do imienia, którego szukasz, czyli Laird Hamilton, przez sposób Jeśli sprawdzisz to w Google, w porządku. Nie ma dowodów na to, że wyszukiwanie niejasnych informacji powoduje pogorszenie pamięci. Ponieważ są abstrakcyjne, nazwy często obarczone są błędami gramatycznymi na końcu języka.

Oto przykład tego, co mam na myśli. W przypadku faceta, którego widziałeś, a później odkryłeś, że jest piekarzem, prawdopodobnie przypomnisz sobie tę informację, niż gdybyś właśnie usłyszał, że nazywa się Baker. Wynika to z faktu, że nazwisko Baker nie ma samo w sobie znaczenia; nie ma narracji, nie ma bodźców zmysłowych ani przedmiotu, który mógłby uchwycić twój mózg. Jednak pieczenie – zawód – to skarbnica powiązanych zapachów, smaków, faktur i innych doznań. Kiedy przyszło do zapamiętywania pi, Haraguchi wykorzystał naturalną skłonność mózgu do bycia znaczącym i dotykowym. Przekształcił każdą abstrakcyjną liczbę w sylabę, a następnie każdą sylabę w słowo, powtarzając proces. Odkrył, że cyfry liczby pi opowiedziały mu długą, wyjątkową i fascynującą opowieść, gdy połączył je ze sobą.

Chociaż jest to niepokojące, pogorszenie pamięci wraz z wiekiem jest zjawiskiem normalnym. Ale co z chorobą Alzheimera? To zupełnie inna historia.

Typowe przykłady częstej utraty pamięci dla wielu z nas wyglądają mniej więcej tak: Wchodzisz do pokoju, ale całkowicie się zatrzymujesz. Rozglądasz się i myślisz: „Dlaczego tu wszedłem?” Alternatywnie możesz doświadczać następujących rzeczy wiele razy dziennie. Masz zamiar wyjść frontowymi drzwiami, gdy nagle zatrzymujesz się i zatrzaskujesz kieszenie. Nie, nic tam nie ma. Zbadaj wnętrze swojego płaszcza. Pamiętasz, gdzie położyłeś klucze? Im bardziej starzejemy się, powiedzmy powyżej 50 roku życia, tym bardziej stajemy się świadomi tych potknięć, po części dlatego, że zdarzają się one częściej, ale także dlatego, że mogą spotkać się ze strachem, gdy się pojawią. Przekopując się przez szuflady w poszukiwaniu kluczyków do samochodu, zaczynamy się zastanawiać: czy tracę rozum? Najważniejszy przekaz jest następujący: Chociaż jest to niepokojące, pogorszenie pamięci wraz z wiekiem jest zjawiskiem normalnym. Ale co z chorobą Alzheimera? To zupełnie inna historia.

Z wiekiem nasza pamięć zaczyna się pogarszać. Pamięć semantyczna jest znacznie bardziej podatna na przesunięcia się języka na końcu języka. W naszej pamięci epizodycznej, która służy jako muzeum naszych przeszłych żyć, powstaje więcej pustych przestrzeni. A nasze i tak już niepewne przyszłe wspomnienia, a także mentalna lista rzeczy do zrobienia, które trzymamy w naszych umysłach, stały się znacznie bardziej. Wszystko to jest naturalne i jest głównie spowodowane spowolnieniem szybkości przetwarzania naszego mózgu, starzeniem się neuronów i ich połączeń oraz zmniejszającą się zdolnością do zwracania uwagi na chwilę obecną. Wydaje się jednak, że choroba Alzheimera ma bardziej unikalną przyczynę: nagromadzenie białek w naszych mózgach, które tworzą blaszki amyloidowe, które powodują postęp choroby.

Tworzenie płytek amyloidowych zaczyna się w hipokampie i rozprzestrzenia się na obszary mózgu odpowiedzialne za pomaganie nam w poruszaniu się po naszym środowisku i problemach. Choroba Alzheimera charakteryzuje się gromadzeniem się płytek amyloidowych w mózgu przez ponad dekadę przed zainicjowaniem kaskady niepowodzeń neurologicznych. Co więcej, ponieważ choroba Alzheimera przemieszcza się przez mózg w inny sposób niż normalne starzenie się, luki w pamięci spowodowane przez chorobę różnią się od tych spowodowanych normalnym starzeniem się. Ktoś cierpiący na chorobę Alzheimera może nie tylko zgubić klucze, ale prawdopodobnie będzie też trzymać je w dłoni i kwestionować, do czego są używane.Mamy dobre wieści na obu frontach, ponieważ chociaż starzenie się mózgu jest nieuniknione, a skutki choroby Alzheimera są druzgocące, są też doskonałe wiadomości. Ostatnia część tej sekcji omówi, jak możesz zmaksymalizować pamięć w obliczu tych trudności.

Zdrowy, aktywny tryb życia nie tylko pomoże Ci uniknąć choroby Alzheimera, ale także pomoże Ci walczyć z naturalnym pogorszeniem Twojej pamięci.

 Przez ponad dwie dekady zespół badaczy choroby Alzheimera śledził życie 678 starszych katolickich zakonnic w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy poddali zakonnice szereg badań fizycznych i poznawczych, a kiedy zmarły, każda z sióstr oddała swoje mózgi naukowcom do autopsji. Naukowcy odkryli pewne oznaki blaszki amyloidowej, prekursora choroby Alzheimera, jakich mogliby się spodziewać w każdej próbce starszych mózgów. Co ciekawe, pomimo tego, że zdawały sobie sprawę ze skurczu i splotów związanych z chorobą, wiele z tych samych zakonnic przez całe życie nie wykazywało żadnych objawów choroby. Jakie jest tutaj najważniejsze przesłanie? Zdrowy, aktywny tryb życia nie tylko pomoże Ci uniknąć choroby Alzheimera, ale także pomoże Ci walczyć z naturalnym pogorszeniem Twojej pamięci.

Według naukowców zakonnice nieustannie tworzyły nowe połączenia mózgowe w wyniku lat formalnej edukacji, intensywnego życia społecznego, znaczącej pracy i intelektualnie trudnych hobby przez całe życie. W rezultacie, gdy płytki amyloidowe zablokowały szlak nerwowy, te odporne mózgi były w stanie wykorzystać alternatywne szlaki neuronalne, aby opóźnić rozwój demencji.

Kluczowym wnioskiem z tego jest wznoszenie się zarówno intelektualnie, jak i społecznie na nowe poziomy osiągnięć. Szukaj świeżych i ekscytujących doświadczeń. Spróbuj uczyć się nowego języka lub grać na instrumencie muzycznym, aby poszerzyć swoje horyzonty. Krzyżówki, choć zabawne, nie rozwiążą problemu. Możesz też trochę się przespać. Jak wszyscy wiemy, niedospany mózg ma trudności z koncentracją uwagi. Co więcej, hipokamp nie może odpowiednio skonsolidować i zachować wspomnień dnia, jeśli nie śpi od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy. Ponadto przewlekły brak snu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Kolejnym czynnikiem ryzyka utraty pamięci jest chroniczny stres, który jest definiowany jako rodzaj stresu, który nie znika. Jeśli masz agresywnego pracodawcę, rosnące zadłużenie lub jakikolwiek inny rodzaj stresu, z którym masz do czynienia na co dzień, twój mózg zostanie przytłoczony hormonami stresu, a jego zdolność do tworzenia i przywoływania wspomnień będzie poważnie ograniczona. W konsekwencji hipokamp kurczy się w tych warunkach. Oczywiście, jeśli to możliwe, powinieneś unikać chronicznego stresu, ale jeśli nie jesteś w stanie natychmiast wyeliminować jednego z tych toksycznych stresorów, rozważ zbadanie technik medytacji i uważności, wdzięczności i współczucia. Pomagają one między innymi w obniżeniu ciśnienia krwi i lęku, redukcji hormonów stresu i promocji dużego, zdrowego hipokampu. W rezultacie, nawet jeśli te metody są skuteczne w radzeniu sobie z tym, co niematerialne, mają również konsekwencje w świecie rzeczywistym.

Oprócz prowadzenia zdrowego stylu życia, możesz stosować techniki i sztuczki poprawiające pamięć.

 Jeśli miałbyś zgadywać, co bardziej utkwi Ci w pamięci: liczba 105799 czy Albert Einstein kopiący bajgla? Jak widzieliśmy, pamięć jest notorycznie zawodna, jeśli chodzi o abstrakcyjne pojęcia, takie jak liczby. Jednak jeśli chodzi o obrazy i opowieści, pamięć ma o wiele mocniejszy uchwyt. W 2006 roku pisarz naukowy Joshua Foer wykorzystał skłonność mózgu do obrazów i historii, aby wziąć udział w Mistrzostwach Pamięci USA, które odbyły się w Nowym Jorku.Foer stworzył kod, który przekształcał liczby w reprezentacje ludzkiego życia, działań i rzeczy. Na przykład liczba 105799 może zostać przekształcona w Einsteina kopiącego bajgla. To był jego pierwszy rok udziału w turnieju i odniósł zwycięstwo. Najważniejszą lekcją tutaj jest to, że oprócz prowadzenia zdrowego stylu życia, możesz wykorzystać techniki i taktyki, aby poprawić swoją pamięć.

Chociaż prawdopodobnie nie uda nam się dopasować pamięci Foera, jego metoda pokazuje, że niektóre metody mnemoniczne mogą być skuteczne. Przede wszystkim zwracał uwagę. Aby w pełni otworzyć drzwi pamięci roboczej, musisz usunąć wszelkie rozproszenia i skoncentrować się tylko na emocjonalnych, zmysłowych i faktycznych informacjach, które są przed tobą. Po drugie, nadaj mu wizualną reprezentację. Jeśli zapisujesz coś ważnego, o czym chcesz pamiętać, zrób obok doodla i podkreśl ważne informacje na różowo. Jeśli spotkasz faceta o imieniu Baker, nie wyobrażaj sobie go jako prawdziwego piekarza w białym fartuchu; zamiast tego wyobraź sobie go stojącego na szczycie góry Duńczyków, twarzą w dół w mące!

Kolejną sugestią dotyczącą zachowania pamięci jest uczynienie jej istotnej i szczególnej dla jednostki. Stwórz narrację, która będzie zgodna z faktami. Jeszcze lepiej, zrób wszystko o sobie. Nie tylko wykorzystujesz zamiłowanie mózgu do opowiadania historii, ale także wykorzystujesz nazbyt ludzką skłonność do angażowania się we własną historię. Ponadto powtarzaj, powtarzaj i powtarzaj. Jeśli masz problemy z przypomnieniem sobie surowych faktów, zadaj sobie pytanie. Poczekaj kilka minut, a następnie przetestuj się ponownie ze wszystkimi informacjami. Nic nie przebije powtórzeń, jeśli chodzi o rozwijanie talentów fizycznych, takich jak skale fortepianowe lub płotki lekkoatletyczne. Powtarzaj ten proces w kółko, aż obwody neuronalne w korze ruchowej zostaną trwale spalone.

Na koniec, jak powiedzieliśmy w naszej sekcji dotyczącej pamięci prospektywnej, należy skorzystać z pomocy zewnętrznej. Zrób listę wszystkiego. Twórz kompleksowe powiadomienia na telefonie, aby śledzić rzeczy. Umieść butelkę wina przed drzwiami wejściowymi. Korzystanie z wyszukiwarki, aplikacji kalendarza i sygnałów dotykowych przypominających o rzeczach nie spowoduje osłabienia intelektu, jak sądzą niektórzy. Nie ma na to dowodów. Wykorzystaj technologię i rzeczywisty świat na swoją korzyść, ponieważ Twój mózg, choć sam w sobie niesamowity, potrzebuje wszelkiej pomocy, jaką może otrzymać.

Pamiętaj kończy się końcowym podsumowaniem.

Najważniejszą lekcją płynącą z tych notatek jest to, że masz niesamowitą zdolność zapamiętywania faktów, wydarzeń ze swojego życia i wszystkiego, czego nauczyłeś się osiągać. Twój mózg przekształca środowisko zewnętrzne w aktywność neuronową i poprzez kombinację zaskoczenia, znaczenia i powtarzania, rozwijasz długoterminowe wzorce neuronowe, które będziesz w stanie zapamiętać przez wiele lat. Mimo to masz w pamięci pewne dziwaczne niespójności i irytujące niepowodzenia, pomimo jej imponowania. Na szczęście możesz nauczyć się akceptować, a nawet cieszyć się ograniczeniami swojej pamięci, co może pomóc Ci uniknąć najgorszych skutków utraty pamięci. Rady, które można zastosować: Spożywaj pokarmy dobre dla mózgu. Wypróbuj dietę MIND, która wykracza poza satysfakcjonujące życie psychiczne i wykorzystuje najlepsze dostępne techniki pamięciowe. Dieta MIND łączy w sobie elementy diety śródziemnomorskiej z dietą DASH, która jak wykazano w badaniach obniża ciśnienie krwi. Dieta MIND obejmuje między innymi warzywa, warzywa liściaste, jagody i orzechy, oliwę z oliwek, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i ryby. Kilka badań wykazało, że przestrzeganie tej diety może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o połowę.

Kup książkę – pamiętaj Lisa Genova

Napisane przez BrookPad Team na podstawie Remember autorstwa Lisy GenovaStarszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals