Czarny łabędź - Nassim Nicholas Taleb

Business Chaos Mathematics Corporate Finance Finance Forecasting Management Management Skills Nassim Nicholas Taleb The Black Swan

Wpływ wysoce nieprawdopodobnego

The Black Swan - Nassim Nicholas Taleb

Kup książkę – Czarny łabędź autorstwa Nassima Nicholasa Taleba

Jaka jest fabuła powieści Czarny łabędź?

Film Czarny łabędź (2010) dostarcza wglądu w to, jak postrzegamy przypadkowość i ograniczenia, jakie napotykamy, próbując przewidzieć przyszłość. Nasze nadmierne poleganie na metodach, które przemawiają do naszej intuicji, kosztem dokładności, nasza fundamentalna niezdolność do rozumienia i definiowania przypadkowości, a nawet nasza biologia, wszystko to przyczynia się do złego podejmowania decyzji, a czasami do „Czarnych łabędzi” – wydarzeń które wcześniej uważano za niemożliwe, ale które mają potencjał, aby całkowicie zmienić nasze rozumienie świata.

Kto czyta powieść Czarny łabędź?

  • Każdy, kogo praca obejmuje badanie wykresów i trendów, jest kwalifikowany.
  • Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o sposobach zmniejszenia narażenia na ryzyko.
  • Każdy, kto jest zainteresowany epistemologią

Kim jest Nassim Nicholas Taleb i jakie jest jego pochodzenie?

Jego liczne eseje ukazywały się w różnych magazynach i czasopismach, a uważany jest za jednego z najbardziej płodnych współczesnych ekonomistów i myślicieli. Jest autorem wielu uznanych przez krytyków książek, takich jak Fooled by Randomness, a także licznych esejów, które ukazały się w różnych magazynach i czasopismach. Taleb jest wybitnym profesorem inżynierii ryzyka w Instytucie Politechnicznym Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie wykłada również na Uniwersytecie Columbia.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Dowiedz się, dlaczego trzymanie się swoich poglądów może prowadzić do nieprzyjemnej niespodzianki.

 Nassim „Czarny łabędź”, książka Nicholasa Taleba, zagłębia się w naturę tego, co uważamy za przypadkowe zdarzenia, a także w logiczne błędy, które prowadzą nas do utraty z oczu szerszego obrazu. Nazywa te pozornie losowe zdarzenia „Czarnymi Łabędziami”, ponieważ często mają one daleko idące konsekwencje dla jednostki, a w niektórych przypadkach dla całych cywilizacji. Taleb pomaga nam mieć lepszą świadomość własnych ograniczeń, jeśli chodzi o prognozowanie. Zdolność do wykrycia, kiedy na nasz osąd wpływa chęć dopasowania faktów do uporządkowanych, łatwych do zrozumienia narracji, może być przydatna w identyfikacji, kiedy jesteśmy oszukiwani. Jeśli uważnie przeczytasz ten rozdział, dowiesz się, jak uniknąć pomylenia hałasu z wiedzą, a także jak lepiej wykorzystać swoją ignorancję. W tym artykule dowiesz się, dlaczego myślenie jak indyk może być szkodliwe dla zdrowia. Dowiesz się również, dlaczego najpoważniejsze zagrożenie dla kasyna może wcale nie być związane z grami.

Pod koniec książki dowiesz się również, dlaczego „wiedza o tym, czego nie wiesz” może zapobiec utracie oszczędności całego życia.

"Czarne łabędzie" to zdarzenia, które są uważane za wykraczające poza zakres możliwości, ale które mimo to występują.

 Jeśli chodzi o przekształcanie wszystkich danych wejściowych z naszego otoczenia w znaczące informacje, ludzie są szczególnie biegli. Posiadamy umiejętność, która pozwoliła nam rozwinąć metodę naukową, filozofować na temat istoty bytu i wymyślić wyrafinowane modele matematyczne. Jednak to, że mamy zdolność do refleksji i organizowania otaczającego nas środowiska, nie oznacza, że ​​jesteśmy w tym szczególnie uzdolnieni. Po pierwsze, mamy tendencję do ograniczania się, jeśli chodzi o nasze poglądy na sposób funkcjonowania świata. Kiedy już mamy ogólne zrozumienie tego, jak działa świat, mamy tendencję do trzymania się go.

Jednak ze względu na fakt, że ludzka wiedza stale się rozwija i zmienia, przyjmowanie dogmatycznego podejścia jest nielogiczne.Na przykład lekarze i naukowcy byli bardzo pewni swojego zrozumienia medycyny zaledwie dwieście lat temu, ale teraz ich zapewnienie wydaje się absurdalne: wyobraź sobie, że idziesz do lekarza narzekającego na zwykłe przeziębienie i zamiast tego dostaje receptę na węże i pijawki! Bycie dogmatycznym w stosunku do naszych idei powoduje, że stajemy się nieświadomi pojęć, które nie pasują do paradygmatów, które już przyjęliśmy jako prawdziwe w naszych umysłach. Wyobraź sobie, że próbujesz zrozumieć medycynę, nie zdając sobie sprawy, że istnieją zarazki. Jak byś podszedł do nauki o medycynie, nie będąc świadomym zarazków? Można opracować rozsądne wyjaśnienie choroby, ale będzie ono błędne ze względu na brak krytycznych faktów.

Ten rodzaj dogmatycznego myślenia może prowadzić do nieoczekiwanych rezultatów. Często jesteśmy zaskoczeni zdarzeniami, nie dlatego, że zdarzają się przypadkowo, ale dlatego, że nasza perspektywa jest zbyt ograniczona. Takie wstrząsy są określane jako „czarne łabędzie” i mogą spowodować, że radykalnie przemyślimy nasz światopogląd: przy braku jakichkolwiek przeciwnych dowodów ludzie wierzyli, że łabędzie są wyłącznie białe. Aby to odzwierciedlić, wszystkie ich przedstawienia i wyobrażeniowe wizerunki łabędzia były białe, co sugeruje, że biel jest ważnym składnikiem „łabędzia”. Oznaczało to, że odkrycie pierwszego na świecie czarnego łabędzia na zawsze zmieniło sposób myślenia ludzi o gatunku (i nadal tak się dzieje). Zgodnie z tym, co odkryjesz, Czarne Łabędzie mogą być tak nieistotne, jak stwierdzenie, że nie wszystkie łabędzie są białe, lub tak zmieniające życie, jak utrata wszystkiego w wyniku załamania na giełdzie.

Wystąpienia Czarnego Łabędzia mogą mieć wpływ na życie osób, które ich nie rozpoznają lub nie przygotują się na nie.

Konsekwencje Czarnego Łabędzia nie są takie same dla wszystkich. Niektóre będą poważnie dotknięte, podczas gdy inne mogą w ogóle nie zostać dotknięte. Siła ich oddziaływania jest głównie kontrolowana przez Twój dostęp do odpowiedniej wiedzy: im więcej posiadasz informacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniesz uderzony przez Czarnego Łabędzia; a im bardziej jesteś ignorantem, tym bardziej jesteś podatny na uderzenie Czarnego Łabędzia. Dobrą ilustracją tego jest następujący scenariusz: Rozważ możliwość postawienia zakładu na twojego ulubionego konia, Rocketa. Ze względu na budowę Rocket, jej osiągnięcia, kompetencje jej dżokeja i brak konkurencji, czujesz, że Rocket jest najbezpieczniejszą opcją i przeznaczaj wszystkie swoje pieniądze na konia, aby wygrać wyścig. Możesz sobie tylko wyobrazić swoje zdziwienie, gdy wystrzelono z pistoletu startowego, a Rocket odmawia opuszczenia bramy, decydując się po prostu położyć się na torze wyścigowym zamiast biec.

To zostałoby uznane za wystąpienie Czarnego Łabędzia. Na podstawie zebranych faktów byłeś pewien, że Rocket wygra, ale myliłeś się i przegrałeś wszystko w momencie rozpoczęcia wyścigu. Nie będzie to jednak katastrofa dla wszystkich zaangażowanych. Na przykład właściciel Rocketa zarobił fortunę, obstawiając zakłady przeciwko własnemu koniowi o imieniu Rocket. Jego wiedza przewyższała twoją, ponieważ wiedział, że Rocket miał rozpocząć strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt. Sam fakt, że miał tę odrobinę wiedzy, oszczędził mu radzenia sobie z wystąpieniem Czarnego Łabędzia.

Wielkość wpływu czarnych łabędzi również może się znacznie różnić. Pojawienie się Czarnego Łabędzia może mieć dalekosiężne konsekwencje dla całych cywilizacji, a nie tylko dla jednostek. Kiedy tak się dzieje, Czarny Łabędź ma potencjał, by fundamentalnie zmienić sposób, w jaki działa świat, z implikacjami dla wielu sektorów cywilizacji, w tym filozofii, religii i fizyki. Rozważmy implikacje odkrycia Kopernika, że ​​Ziemia nie była centrum kosmosu.Jego odkrycia podważyły ​​zarówno autorytet panującego Kościoła katolickiego, jak i historyczny autorytet samej Biblii. W ostatecznym rozrachunku ten konkretny Czarny Łabędź przyczynił się do ustanowienia nowego początku dla całej europejskiej cywilizacji.

Nawet najbardziej fundamentalny błąd logiczny może nas zwieść, abyśmy uwierzyli w to, w co chcemy wierzyć.

 Pomimo faktu, że ludzie wydają się być najbardziej intelektualnymi stworzeniami na planecie, wciąż czeka nas długa droga, zanim całkowicie wyrośniemy ze wszystkich naszych negatywnych nawyków i zachowań. Wymyślanie historii na podstawie tego, co wiemy o przeszłości, jest przykładem tego typu zachowań. Chociaż mamy naturalną tendencję do myślenia, że ​​przeszłość jest dobrym prognostykiem przyszłości, często jest to błędne. W rezultacie jesteśmy bardziej podatni na popełnianie błędów, ponieważ istnieje zbyt wiele nieznanych zmiennych, które mogą działać przeciwko naszej narracji. Rozważ następujący scenariusz: Jesteś indykiem żyjącym na farmie. Rolnik przez lata dostarczał Ci pożywienia, pozwalał na swobodne wędrowanie i miejsce, które można nazwać domem. Mając za przewodnika przeszłość, nie ma powodu, by sądzić, że jutro będzie się różnić od poprzedniego.

Zostajesz ścięty, zanim zostaniesz nadziewany przyprawami i pieczony w piekarniku, zanim zostaniesz zjedzony przez ludzi, którzy się tobą opiekowali i zapewnili ci dom i jedzenie. Jak pokazuje ten przykład, przekonanie, że możemy przewidywać przyszłość na podstawie wiedzy o przeszłości, jest błędem o potencjalnie katastrofalnych skutkach, jak zobaczymy poniżej. Analogicznym błędem jest błąd konfirmacji, zgodnie z którym często szukamy informacji wyłącznie w celu poparcia poglądów, które już ukształtowaliśmy, nawet do tego stopnia, że ​​ignorujemy dowody, które przeczą tym przekonaniom. Rzadko przyjmiemy informacje, które są sprzeczne z naszymi wcześniejszymi przekonaniami, a jeszcze mniej prawdopodobne jest, że będziemy dalej badać te informacje. Jeśli przeprowadzimy dochodzenie, z pewnością poszukamy źródeł, które zaprzeczają temu twierdzeniu.

Rozważ następujący scenariusz: Jeśli mocno myślisz, że „zmiana klimatu” to spisek, a następnie szansa na obejrzenie filmu zatytułowanego „Niezaprzeczalny dowód na zmieniający się klimat”, prawdopodobnie będziesz zły. Jeśli po tym wejdziesz do Internetu i poszukasz informacji na temat zmian klimatycznych, bardziej prawdopodobne jest, że użyjesz frazy wyszukiwania „oszustwo związane ze zmianą klimatu” zamiast „dowody za i przeciw zmianom klimatu”. Okazuje się, że chociaż oba te błędy są antynaukowe, niewiele możemy zrobić, aby zapobiec złemu myśleniu, ponieważ jest to po prostu część naszej ludzkiej natury.

Ze względu na sposób, w jaki nasze mózgi klasyfikują informacje, bardzo trudno jest dokonywać dokładnych prognoz.

 W ciągu naszej historii ewolucyjnej mózg ludzki wyewoluował pewne metody kategoryzacji informacji. Nawet jeśli są korzystne dla życia na wolności, kiedy ludzie muszą się uczyć i szybko dostosowywać do naszego niebezpiecznego otoczenia, są szkodliwe w dzisiejszych skomplikowanych warunkach. W przypadku tzw. błędu narracyjnego konstruujemy linearne opowieści, aby wyjaśnić naszą obecną kondycję, co jest przykładem niewłaściwej kategoryzacji informacji. Wynika to z ogromnej ilości informacji, z którymi jesteśmy na co dzień narażeni. Aby to wszystko zrozumieć, nasze mózgi selektywnie przechowują tylko te informacje, które uznają za niezbędne. Na przykład, chociaż prawdopodobnie pamiętasz, co jadłeś dziś rano na śniadanie, jest mało prawdopodobne, że przypomnisz sobie kolor butów wszystkich osób w pociągu tego ranka.

Aby nadać znaczenie tym pozornie niepowiązanym fragmentom informacji, musimy utkać je razem w spójną strukturę narracyjną.Kiedy myślisz i zastanawiasz się na przykład nad własnym życiem, prawdopodobnie wybierasz tylko określone wydarzenia, które mają dla ciebie znaczenie i układasz je w narrację, która wyjaśnia, jak i dlaczego stałeś się tym, kim jesteś. Na przykład możesz polubić muzyki, ponieważ twoja matka śpiewała ci piosenki The Beatles co wieczór przed snem. Z drugiej strony tworzenie takich narracji to straszna metoda zdobywania jakiejkolwiek realnej wiedzy o świecie. Wynika to z faktu, że proces ten działa tylko przez cofnięcie się w czasie i nie uwzględnia niemal nieograniczonej liczby potencjalnych wyjaśnień danego zdarzenia. W rzeczywistości nawet pozornie drobne zdarzenia mogą mieć nieprzewidywalnie duże i dalekosiężne skutki.

Weźmy jako przykład możliwość, że motyl trzepoczący skrzydłami w Indiach wywoła burzę w Nowym Jorku miesiąc później. Jeśli będziemy śledzić każdy etap przyczyny i skutku w tym procesie, gdy się rozwija, będziemy w stanie ustalić wyraźny, przyczynowy związek między zdarzeniami. Ponieważ jednak obserwujemy tylko wynik — w tym przypadku burzę — możemy jedynie oszacować, które ze współbieżnie występujących zdarzeń miało największy wpływ na wynik.

Nie jesteśmy w stanie odróżnić informacji, które są skalowalne od informacji, które nie są skalowalne.

 Wiele różnych technik i modeli klasyfikacji informacji i zrozumienia środowiska zostało stworzonych przez ludzi na przestrzeni czasu. Niestety, ludzie nie są szczególnie dobrzy w rozróżnianiu różnych rodzajów informacji — co najważniejsze, między informacjami „skalowalnymi” a informacjami „nieskalowalnymi”. Istnieje jednak znacząca różnica między tymi dwoma rodzajami. Informacje nieskalowalne, takie jak masa ciała i wzrost, mają określony górny i dolny limit statystyczny, którego nie można przekroczyć. Istnieją fizyczne ograniczenia co do tego, ile dana osoba może ważyć, więc chociaż można sobie wyobrazić, że ktoś waży 1000 funtów, nie jest możliwe, aby czyjakolwiek waga przekroczyła 10 000 funtów ze względu na ograniczenia możliwości fizycznych. Ponieważ charakterystyka informacji nieskalowalnych jest wyraźnie ograniczona, możliwe jest, że możemy dokonywać sensownych przewidywań dotyczących średnich na podstawie posiadanych przez nas informacji.

Zjawiska niefizyczne lub zasadniczo abstrakcyjne, takie jak dystrybucja bogactwa lub sprzedaż płyt, z drugiej strony mają możliwość skalowania. Rozważmy następujący scenariusz: Jeśli sprzedajesz swoją płytę w formie cyfrowej za pośrednictwem iTunes, nie ma ograniczeń co do liczby sprzedaży, których możesz się spodziewać, ponieważ dystrybucja nie jest ograniczona liczbą fizycznych kopii, które możesz ewentualnie wyprodukować. Ponieważ transakcje są przeprowadzane online, nie ma niedoboru prawdziwych pieniędzy, który zabroniłby Ci sprzedaży bilionów płyt. Jeśli chcesz mieć dokładny obraz świata, zrozumienie rozróżnienia między skalowalną i nieskalowalną informacją ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia świata. Co więcej, próba zastosowania zasad, które są skuteczne z nieskalowanymi informacjami do skalowalnych danych, po prostu skutkowałaby błędami i nieefektywnością.

Rozważ następujący scenariusz: chcesz określić bogactwo mieszkańców Anglii. Ich majątek per capita najłatwiej obliczyć, sumując cały dochód i dzieląc tę ​​kwotę przez całkowitą liczbę osób w kraju. Z drugiej strony bogactwo jest naprawdę skalowalne: można sobie wyobrazić, że niewielka część ludzi posiada niezwykle wysoki procent bogactwa na świecie. Używając tylko statystyk dochodu na mieszkańca, możesz stworzyć obraz rozkładu dochodu, który prawdopodobnie będzie niedokładnie reprezentatywny dla rzeczywistej rzeczywistości doświadczanej przez mieszkańców Anglii.

Mamy nieproporcjonalnie duże zaufanie do tego, co myślimy, że wiemy.

 Jako ludzie wszyscy chcemy chronić się przed uszkodzeniami, a jednym ze sposobów, w jaki to osiągamy, jest ocena i kontrola potencjału ryzyka. Aby tego uniknąć, kupujemy takie przedmioty, jak ubezpieczenie wypadkowe i staraj się nie „wkładać wszystkich naszych jajek do jednego koszyka”. Większość z nas dokłada wszelkich starań, aby jak najdokładniej ocenić ryzyko, aby uniknąć utraty szans, a jednocześnie uniknąć robienia czegokolwiek, czego później możemy żałować. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest oszacowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń, a następnie obliczenie prawdopodobieństwa ich materializacji.

Rozważ następujący scenariusz: chcesz kupić ubezpieczenie. Chcesz uzyskać taką ochronę ubezpieczeniową, która ochroni Cię przed najgorszą sytuacją, a jednocześnie nie będzie obciążać Twoich zasobów finansowych. W takiej sytuacji musiałbyś porównać niebezpieczeństwo choroby lub wypadku z konsekwencjami tych wydarzeń, a następnie dokonać świadomego wyboru w oparciu o swoje ustalenia. Niestety, jesteśmy zbyt pewni, że jesteśmy świadomi wszystkich potencjalnych niebezpieczeństw, przed którymi musimy podjąć środki ostrożności, aby się chronić. Znany jako błąd ludyczny, głosi, że wolimy traktować ryzyko w taki sam sposób, w jaki traktujemy je w grze, w której istnieje zestaw zasad i prawdopodobieństw, które można określić przed rozpoczęciem.

Jednak zajmowanie się niebezpieczeństwem tak, jakby było grą, jest samo w sobie niebezpiecznym przedsięwzięciem. Na przykład kasyna są motywowane chęcią zarobienia jak największej ilości pieniędzy, dlatego stosują wyrafinowane środki bezpieczeństwa i zabraniają graczom, którzy wygrywają nadmiernie i często. Z drugiej strony ich metoda opiera się na logicznym błędzie. Najpoważniejszym zagrożeniem dla kasyn mogą nie być szczęśliwi gracze lub włamywacze, ale porywacze, którzy uprowadzają dziecko właściciela lub pracownika, który nie zgłasza zysków kasyna do Urzędu Skarbowego. Najbardziej niebezpieczne zagrożenia w kasynie mogą być zupełnie nieoczekiwane. Jak pokazuje ten przykład, bez względu na to, jak bardzo się staramy, nigdy nie będziemy w stanie poprawnie przewidzieć każdego niebezpieczeństwa. Następnie odkryjemy, że bycie świadomym naszej ignorancji jest znacznie lepsze niż pozostawanie w ignorancji.

Sporządzenie listy tego, czego nie wiesz, może pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących ryzyka.

 Wszyscy słyszeliśmy wyrażenie „wiedza to potęga” i to prawda. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ogranicza nas nasza wiedza i to właśnie w takich momentach zrozumienie tego, czego nie wiesz, jest o wiele bardziej korzystne. Zamiast zawężać swoje spojrzenie na wszystkie potencjalne skutki danego wydarzenia, koncentrując się wyłącznie na tym, co wiesz, tworzysz podatny grunt dla występowania Czarnego Łabędzia. Rozważ następujący scenariusz: Chcesz zainwestować w firmę, ale Twoja wiedza na temat danych giełdowych jest ograniczona do okresu 1920-1928 – na rok przed najgorszym załamaniem się giełdy w historii USA. W takim scenariuszu zobaczysz kilka małych spadków i szczytów, ale ogólny trend będzie rosnąć, jak można by się tego spodziewać. W rezultacie decydujesz się zainwestować swoje życiowe oszczędności w akcje, wierząc, że trend się utrzyma. Jednak następnego dnia giełda załamuje się i tracisz wszystko, na co tak ciężko pracowałeś.

Gdybyś przeprowadził trochę więcej badań w branży, zobaczyłbyś wiele boomów i załamań, które miały miejsce w całej historii. Koncentrując się tylko na tym, co już wiemy, narażamy się na znaczące i niewymierne niebezpieczeństwa. Z drugiej strony, jeśli możesz przynajmniej dowiedzieć się, czego nie wiesz, będziesz w stanie znacznie zmniejszyć swoją szansę na ujawnienie się. Dobrzy pokerzyści są w pełni świadomi tej koncepcji, która ma kluczowe znaczenie dla ich zdolności do odniesienia sukcesu w grze.Podczas gdy dzieci są świadome zasad gry i prawdopodobieństwa, że ​​ich przeciwnicy będą mieli mocniejsze karty niż oni, są również świadome faktu, że istnieją pewne ważne informacje, których nie znają – takie jak strategia przeciwnika i ile jego przeciwnik może sobie pozwolić na stratę

Ich zrozumienie tych niewiadomych pozwala im opracować strategię, która nie skupia się po prostu na ich własnych kartach, pozwalając im na znacznie bardziej wykształconą ocenę ryzyka, które podejmują.

Posiadanie jasnej wiedzy na temat własnych ograniczeń jako istot ludzkich może pomóc nam w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji.

 Najprawdopodobniej największą ochroną przed wpadnięciem w opisane powyżej pułapki poznawcze jest dogłębna znajomość narzędzi, których używamy do przewidywania, a także ograniczeń tych instrumentów. Chociaż świadomość własnych ograniczeń może nie przeszkodzić nam w popełnianiu błędów w przyszłości, to przynajmniej pomoże nam w podejmowaniu lepszych decyzji w teraźniejszości. Rozważ następujący przykład: Kiedy zdajesz sobie sprawę, że podobnie jak wszyscy inni jesteś podatny na błędy poznawcze, znacznie łatwiej jest zidentyfikować, kiedy po prostu szukasz dowodów na poparcie tego, co już uważasz za prawdziwe. Podobnie, jeśli zdajesz sobie sprawę, że ludzie lubią organizować rzeczy w uporządkowane, przyczynowe narracje i że tego typu podejście zmniejsza złożoność wszechświata, będziesz bardziej skłonny do poszukiwania większej wiedzy, aby uzyskać głębsze zrozumienie „pełnego obrazu”. ”.

Nawet odrobina krytycznej samoanalizy może pomóc Ci w zdobyciu przewagi konkurencyjnej nad innymi w Twojej dziedzinie. Niewątpliwie lepiej być świadomym swoich wad. Innymi słowy, jeśli masz świadomość, że zawsze będą nieprzewidziane niebezpieczeństwa związane z pogonią za jakąkolwiek szansą, niezależnie od tego, jak dobra wydaje się ta możliwość, będziesz mniej skłonny do znaczącego zaangażowania się w tę okazję. Chociaż nigdy nie będziemy w stanie pokonać przypadku lub naszej ograniczonej zdolności do zrozumienia ogromnej złożoności naszego wszechświata, możemy przynajmniej zminimalizować szkody spowodowane naszą ignorancją.

Podsumowanie na koniec

Chociaż nieustannie przewidujemy przyszłość, jesteśmy w tym naprawdę okropni, jak pokazuje główny temat tej książki. Za bardzo wierzymy w naszą własną wiedzę, ao wiele za mało we własną głupotę. Nawet nasza biologia, która obejmuje nadmierne poleganie na metodach, które wydają się mieć sens, i fundamentalną niezdolność do zrozumienia i zdefiniowania losowości, wszystkie przyczyniają się do kiepskiego podejmowania decyzji i występowania „Czarnych łabędzi”, zdarzeń, które w tamtym czasie wydają się niemożliwe ale w końcu na nowo definiujemy nasze rozumienie świata. Rady, które można zastosować w praktyce: Wypatruj słowa „ponieważ”. Aby zrozumieć ten skomplikowany wszechświat, zdecydowanie w naszej naturze leży poszukiwanie liniowych, przyczynowych związków między zdarzeniami. Prawda jest jednak taka, że ​​ludzie są całkowicie beznadziejni zarówno w przewidywaniu przyszłości, jak i identyfikowaniu przyczyn bieżących wydarzeń. Zamiast tego powinniśmy badać różne alternatywy, nie skupiając się na żadnej z nich, zamiast podsycać naszą potrzebę patrzenia na wydarzenia w kategoriach przyczyny i skutku. Zrozum to, czego nie wiesz. Po prostu nie wystarczy wziąć pod uwagę wszystkie „wiadome” dla każdego, kto chce dokonać sensownych prognoz dotyczących przyszłości – co jest czymś, co każdy chce robić, niezależnie od tego, czy kupuje ubezpieczenie, dokonuje inwestycji, czy uczęszcza na studia, czy zmienia pracę, prowadzi badań lub po prostu bycie człowiekiem. W wyniku tego pozostaje ci tylko ograniczona wiedza na temat niebezpieczeństw związanych z twoją prognozą. Zamiast tego powinieneś być świadomy tego, czego nie wiesz, aby niepotrzebnie nie ograniczać ilości wiedzy, którą masz do dyspozycji.

Kup książkę – Czarny łabędź autorstwa Nassima Nicholasa Taleba

Napisany przez BrookPad Team na podstawie Czarnego łabędzia autorstwa Nassima Nicholasa Taleba

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals