Czwarta rewolucja przemysłowa Klausa Schwab

Business Economic Conditions Economic History Economic Policy Histories Klaus Schwab The Fourth Industrial Revolution

Nowa transformacja w technologii i przemyśle

The Fourth Industrial Revolution by Klaus Schwab

Kupuj książkę - Czwarta rewolucja przemysłowa Klausa Schwaba

Co jest tematem książki Czwarta rewolucja przemysłowa?

Film Czwarta rewolucja przemysłowa (2016) opowiada historię nowej ery przemian technologicznych i przemysłowych. W tych notatkach dowiesz się o wielkich rewolucjach przemysłowych z przeszłości, a także o tym, jak współczesna rewolucja przemysłowa generuje nowe technologie, które łączą obszary, które wcześniej były odrębne - z niesamowitymi konsekwencjami.

Kto czyta książkę Czwarta rewolucja przemysłowa?

  • Ci, którzy zdobywają stopnie naukowe z nauk politycznych, technologii lub ekonomii
  • Osoby na stanowiskach władzy i edukacji
  • Pracownicy, którzy martwią się o swoje bezpieczeństwo pracy

Kim jest Klaus Schwab i czym się zajmuje?

Klaus Schwab zdobył wykształcenie jako ekonomista i inżynier. Jako twórca Światowego Forum Ekonomicznego pracował nad tym, aby świat był lepszym miejscem, łącząc osoby ze świata polityki, przemysłu i naukowców, aby wspólnie pracować nad uczynieniem świata lepszym. Jest także autorem książki Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem w inżynierii mechanicznej, opublikowanej w 2004 r. (1971).

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Dowiedz się, jak być o krok przed krzywą, aby zrozumieć przyszłą generację technologii i życia.

 Kiedy większość ludzi słyszy termin „rewolucja przemysłowa”, od razu myśli o wynalezieniu maszyn parowych i rozwoju kolei w XIX wieku. Nie jest to jednak pierwsza ani jedyna rewolucja przemysłowa. Do tej pory mieliśmy naprawdę trzy z nich, a teraz jesteśmy w trakcie czwartego. Obecna rewolucja przemysłowa, podobnie jak poprzednie, zmienia świat, ale robi to w znacznie ważniejszy sposób niż jakakolwiek poprzednia rewolucja przemysłowa; występuje w szybszym tempie, na większą skalę i ma znacznie większy wpływ na życie i przemysł.

Obecnie obserwujemy rozwój niesamowitych technologii, takich jak autonomiczne pojazdy, drukowanie 3D i roboty, które są w stanie podążać bardzo dokładnymi wskazówkami. W międzyczasie sektory, które nigdy wcześniej nie wchodziły w interakcję, łączą się, aby stworzyć niezgłębione wyniki. Wraz z początkiem czwartej rewolucji przemysłowej rozpoczęła się nowa era i bardzo ważne jest, abyś zrozumiał, co to dla ciebie oznacza. Odkryj w tych notatkach nowy nanomateriał, który jest mocniejszy niż stal i cieńszy niż pasmo włosów, a także dlaczego automatyzacja faktycznie zwiększy zatrudnienie i przyniesie korzyści gospodarce, a także czego można się spodziewać w przyszłości.

Nasza planeta została już zmieniona przez trzy rewolucje przemysłowe, a ludzkość przechodzi obecnie czwarty taki wstrząs.

 Ludzie zaczęli uprawiać ziemię około 10 000 lat temu, wyznaczając przełomowy moment w historii ludzkości. To odejście od żerowania i polowania miało znaczący wpływ. W rzeczywistości sygnalizował początek okresu rewolucyjnego w historii ludzkości — rewolucji rolniczej. Była to dopiero pierwsza z serii rewolucji, które całkowicie zmieniły sposób, w jaki ludzie żyli na Ziemi w przyszłości. W historii ludzkości miały miejsce trzy rewolucje przemysłowe, z których pierwsza miała miejsce w XVIII wieku. Po raz pierwszy ludzkość zaczęła polegać na mocy mechanicznej, a nie na czystych ludzkich mięśniach. Miało to miejsce w latach 1760-1840 i było napędzane m.in. rozwojem energetyki parowej i budową kolei.

To rozwój masowej produkcji pod koniec XIX wieku oznaczał początek drugiej rewolucji przemysłowej, która trwała do pierwszej połowy XX wieku Linia montażowa i energia elektryczna były dwiema cechami definiującymi tej rewolucji przemysłowej. Wreszcie trzecia rewolucja przemysłowa nazywana jest albo rewolucją komputerową, albo rewolucją cyfrową, w zależności od tego, kto o niej mówi. Jej wkład obejmuje wynalezienie komputerów, a także rozwój półprzewodników i Internetu, które powstały w drugiej połowie XX wieku.

Należy jednak zauważyć, że nie była to ostateczna rewolucja przemysłowa, jaka miała miejsce. W rzeczywistości jesteśmy w trakcie Czwartej Rewolucji Przemysłowej, która rozpoczęła się na początku XXI wieku i będzie trwać do 2050 roku. Rewolucja ta zaowocowała o wiele bardziej mobilnym internetem, a także lepszym, tańszym, oraz mniejsze czujniki, z których wszystkie umożliwiają tworzenie nowych innowacji technologicznych. Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja również odnotowały znaczny wzrost w ostatnich latach.

Jednak inteligentne roboty to tylko jeden z aspektów tej nowej rewolucji przemysłowej. Obejmuje również różnorodne dyscypliny, od materiałoznawstwa po nanotechnologię, energię i biologię. Tym, co naprawdę odróżnia tę czwartą rewolucję przemysłową od innych, które miały miejsce przed nią, jest sposób, w jaki łączy ona różne dyscypliny i łączy je na platformach cyfrowych, fizycznych i biologicznych, aby stworzyć nowe możliwości. Istnieje oczywiście wiele dodatkowych funkcji, które odróżniają czwartą rewolucję przemysłową od poprzednich. W następnej notatce omówimy tę zmianę bardziej szczegółowo, próbując wyjaśnić, co sprawia, że ​​jest ona tak inna od innych, które pojawiły się przed nią.

Czwarta rewolucja przemysłowa jest szybsza, bardziej rozpowszechniona i ważniejsza niż którakolwiek z trzech poprzednich.

Jak być może wiesz, Czwarta Rewolucja Przemysłowa właśnie trwa. Dzieje się to w szybszym tempie i na większą skalę niż poprzednie rewolucje i wywiera większy wpływ na kulę ziemską. Przede wszystkim porusza się z zawrotną prędkością. Ma to sens, biorąc pod uwagę fakt, że współczesny świat jest bardziej powiązany i bardziej zaawansowany technologicznie niż kiedykolwiek w historii. Z tych wszystkich powodów ta rewolucja może postępować wykładniczo, a nie liniowo. Weźmy na przykład smartfon. Zaledwie osiem lat po premierze iPhone'a w 2015 roku na całym świecie było używanych około dwóch miliardów smartfonów. Co więcej, w ciągu tych kilku lat technologia ta znacznie się rozwinęła i ulepszyła.

W rezultacie rewolucja ta charakteryzuje się nie tylko szybkością, ale także nadzwyczajnymi zwrotami na skali, które umożliwiają firmom generowanie takiej samej lub większej wartości przy znacznie mniejszych kosztach związanych z zatrudnieniem. Cyfryzacja i automatyzacja produkcji to siły napędowe tej transformacji. Weźmy pod uwagę fakt, że po połączeniu trzy odnoszących największe sukcesy firmy w Detroit w 1990 r. – kiedy miasto było jeszcze prężnym ośrodkiem przemysłowym – miały łączną wartość rynkową 36 miliardów dolarów, wygenerowały sprzedaż 250 miliardów dolarów i zatrudniały 1,2 miliona osób. Podczas gdy trzy największe firmy z Doliny Krzemowej wygenerowały łączną sprzedaż 247 miliardów dolarów i wartość rynkową ponad bilion dolarów w 2014 roku, zatrudniały tylko 137 000 osób. Stanowi to nieco ponad jedną dziesiątą całkowitej siły roboczej zatrudnionej przez firmy z siedzibą w Detroit w 1990 roku.

Na koniec, łącząc różnorodne obszary i dyscypliny, ta rewolucja ma znaczący wpływ na dzisiejszy świat.Dyscypliny, takie jak na przykład druk 3D, projektowanie obliczeniowe, inżynieria materiałowa i biologia syntetyczna, są obecnie łączone w sposób, który może pewnego dnia pozwolić na stworzenie zupełnie nowych narządów dla osób, które rozpaczliwie ich potrzebują

Z powodu czwartej rewolucji przemysłowej otworzyła się niesamowita liczba nowych fizycznych możliwości.

 Ok, więc czwarta rewolucja przemysłowa jest oczywiście różna od poprzednich trzech rewolucji. Ale konkretniej, jak jest napędzany? Ponadto istnieją pewne godne uwagi osiągnięcia fizyczne, takie jak autonomiczne samochody, druk 3D, zaawansowana robotyka i nowatorskie materiały, które zachodzą w parze ze zwiększoną wydajnością przetwarzania cyfrowego, która jest sercem współczesnej technologii informacyjnej i cyfryzacji. Samochód bez kierowcy to jeden rodzaj pojazdu autonomicznego, ale są też inne typy, takie jak ciężarówki, łodzie, a nawet samoloty. Te nowe sposoby mobilności są możliwe dzięki przełomowym technologiom, takim jak sztuczna inteligencja i czujniki, które są niezbędnymi elementami Czwartej Rewolucji Przemysłowej i przenikają do wielu branż i sektorów.

Na przykład zaawansowana technologia czujników umożliwiła dronom nawigację znacznie bardziej efektywnie w odpowiedzi na otoczenie, co pozwala na wykorzystanie ich do różnych nowych zadań, takich jak zrzucanie leków na strefy działań wojennych i pomaganie rolnikom w określaniu zapotrzebowanie swoich upraw na wodę lub nawóz. Drugim fizycznym trendem czwartej rewolucji przemysłowej jest druk 3D, często znany jako produkcja addytywna lub technologia wytwarzania addytywnego. Zaawansowane komputery, takie jak cyfrowe szkicowanie i modelowanie, umożliwiły opracowanie tej nowej technologii. Druk 3D jest już wykorzystywany w tak różnych dziedzinach, jak zdrowie i produkcja energii, tworząc wszystko, od maleńkich implantów medycznych po ogromne turbiny wiatrowe, co jest niesamowite, biorąc pod uwagę, jak nowa jest ta technologia.

Postępy w robotach, trzeci trend, rozprzestrzeniają się lotem błyskawicy we wszystkich branżach, od pielęgniarstwa po precyzyjne rolnictwo. W ostatnich latach roboty stały się bardziej przystosowalne do otoczenia, ponieważ nie potrzebują już niezależnego kierowania i mogą zamiast tego pobierać informacje z chmury. Są nawet w stanie współpracować z ludźmi. Wreszcie, nowe materiały mają ogromny wpływ, ponieważ są mocniejsze, lżejsze, bardziej podatne na recykling i bardziej elastyczne niż materiały stosowane w poprzedniej generacji. Niektórzy ludzie potrafią się leczyć lub oczyszczać. Weźmy na przykład grafen, niedawno odkryty nanomateriał. Jest 200 razy mocniejszy niż stal i milion razy cieńszy niż pojedynczy ludzki włos, co czyni go najmocniejszym i najcieńszym znanym materiałem. Poza tym jest bardzo efektywnym przewodnikiem zarówno prądu jak i ciepła.

Jednak nie każdy rozwój związany z czwartą rewolucją przemysłową ma charakter fizyczny. Następnie dowiesz się o kilku, które mają znacznie bardziej eteryczny charakter.

Obecna rewolucja przemysłowa obejmuje zarówno cyfrowe, jak i biologiczne tendencje, które zmieniają świat.

 Podczas gdy wynalazki fizyczne są istotną częścią czwartej rewolucji przemysłowej, równie ważne są przełomowe odkrycia cyfrowe. Jeden z nich nazywany jest w skrócie Internetem Rzeczy lub IoT. Internet rzeczy (IoT) to fundamentalna idea, która łączy aplikacje fizyczne i cyfrowe. Odnosi się do sieci istniejącej między przedmiotami fizycznymi – takimi jak telefony komórkowe lub sprzęt AGD – a osobami, które używają tych urządzeń do komunikowania się ze sobą. Postęp technologii, takich jak nadajniki i czujniki, umożliwił zbudowanie takiej sieci.Przykładami są paczki wysyłane pocztą, które często są wyposażone w czujnik, nadajnik lub inną technologię identyfikacji radiowej, dzięki czemu możemy śledzić ich podróż, gdy są dostarczane do naszych domów lub innych lokalizacji

Uber i Airbnb to dwa kolejne przykłady usług na żądanie. Firmy te łączą prawdziwe rzeczy, takie jak samochody i domy, z ludźmi, którzy ich potrzebują, za pomocą platform cyfrowych. Wreszcie, podczas czwartej rewolucji przemysłowej, istnieje szereg trendów biologicznych i postępów skoncentrowanych na tematach takich jak genetyka, które są obecnie badane. Szczególnie inżynieria genetyczna będzie miała ogromny wpływ na rasę ludzką. W porównaniu z Human Genome Project, który trwał 10 lat i kosztował miliardy dolarów, genom można teraz odczytać w kilka godzin za mniej niż tysiąc dolarów, oszczędzając czas i pieniądze. Ten postęp przypisujemy postępowi mocy komputera. Współcześni genetycy mogą badać warianty genetyczne za pomocą modeli, które pozwalają im ocenić je znacznie szybciej niż mogliby wcześniej za pomocą podejścia prób i błędów.

W rzeczywistości nauka może być bliska rozwinięcia umiejętności dostarczania precyzyjnej medycyny. W rezultacie naukowcy mogli wykonywać takie zadania, jak dekodowanie składu genetycznego guza i opracowywanie terapii przeciwnowotworowej dostosowanej do konkretnego przypadku danego raka. A to dopiero początek tego, co może zrobić innowacja genetyczna. Ta technologia pozwoli nam również tworzyć rośliny, zwierzęta, a nawet niemowlęta, które mają pożądane cechy. Nie można już sobie wyobrazić takich technicznych zastosowań jak science fiction. Chociaż takie interwencje oczywiście budzą obawy natury etycznej i regulacyjnej, technologia niezbędna do ich urzeczywistnienia została już stworzona lub jest w trakcie opracowywania.

Automatyzacja będzie stymulować gospodarkę, eliminując niektóre miejsca pracy, jednocześnie generując dużą liczbę nowych.

 W rezultacie czwarta rewolucja przemysłowa jest bez wątpienia silnym motorem postępu i rozwoju. Ale jaki będzie to miało wpływ na otaczający nas świat? Jest wiele sektorów, które będą szczególnie dotknięte, z których pierwszym jest gospodarka, która będzie pierwszą z nich. Dla uszczegółowienia, ta rewolucja przemysłowa prawie na pewno będzie miała bardzo korzystny wpływ na gospodarkę światową, przede wszystkim poprzez stymulację wzrostu gospodarczego. Podczas gdy niektórzy pesymiści twierdzą, że wciąż jesteśmy w ferworze recesji wywołanej kryzysem finansowym z 2008 roku, w rzeczywistości znajdujemy się w środku ogromnego boomu gospodarczego wywołanego przez czwartą rewolucję przemysłową. Co więcej, ten postęp technologiczny dopiero się zaczyna; z czasem przekształci się w prawdziwy rozwój gospodarczy.

Inwestycje w energię odnawialną, magazynowanie energii i bardziej wydajne paliwa, na przykład, stają się coraz bardziej przystępne w wyniku udoskonalonej technologii i cyfryzacji. Efektem będzie znaczny wzrost opłacalności inwestycji, co zmniejszy potrzebę uzależnienia przedsiębiorstw od dotacji rządowych. W konsekwencji PKB wzrośnie, a my zminimalizujemy zagrożenia, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. Chociaż tak jest, należy zauważyć, że światowa gospodarka może ucierpieć w wyniku tych nowych technologii stanowiących wyzwanie dla istniejącego sektora pracy. Dokładniej, czwarta rewolucja może mieć dewastacyjny wpływ na rynek pracy, ponieważ jednostki stracą pracę w wyniku skomputeryzowanych procesów produkcyjnych.

W rzeczywistości widzimy już, jak komputery przejmują różne stanowiska pracy, takie jak operatorzy telefoniczni i księgowi. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości ten sam los spotka więcej zawodów, takich jak zawód sekretarzy prawnych, sporządzających podatki i pośredników w obrocie nieruchomościami.Jednak ta sama rewolucja przemysłowa, która odpowiada za automatyzację gospodarki, będzie również odpowiedzialna za wystąpienie efektu kapitalizacji Innymi słowy, wzrost automatyzacji spowoduje wzrost zamożności, co zwiększy popyt i doprowadzi do powstania nowe zatrudnienie i firmy.

Innymi słowy, chociaż krytycy mogą przedstawiać to jako konflikt między ludźmi a robotami, nie jest to całkowicie dokładne. Ludzie są bardzo adaptacyjnymi stworzeniami, których ta zmiana nie powinna niepokoić. Zamiast tego powinniśmy skoncentrować się na pomocy osobom, które są zagrożone utratą pracy, aby pomóc im w przejściu do innego zatrudnienia, a także edukować się w zakresie najlepszych sposobów współpracy z maszynami.

Postęp technologiczny ma również wpływ na instytucje publiczne.

 Teraz, gdy lepiej rozumiesz czwartą rewolucję przemysłową, cofnijmy się o krok i spójrzmy na nią z perspektywy krajowej i globalnej. W świetle faktu, że ta zmiana technologiczna wpływa na podmioty publiczne, a zwłaszcza rządy, ważne jest, aby mieć tak szeroką perspektywę. W końcu pojawiające się technologie grożą destabilizacją starych, scentralizowanych systemów zasilania. Na przykład sektor prywatny i osoby fizyczne były w stanie wyrażać swoje poglądy na temat platform cyfrowych ze względną łatwością i widocznością publiczną, a jednocześnie były w stanie połączyć siły, a być może nawet działać w opozycji do konwencjonalnych instytucji rządowych. WikiLeaks jest tego doskonałą ilustracją. Ta maleńka firma była w stanie skutecznie konkurować z całym państwem. Powiedziawszy to, można sobie również wyobrazić, że rządy wykorzystują nową technologię – na przykład systemy nadzoru – w celu zrównoważenia rosnącej siły obywateli.

Bez względu na ostateczny wynik, nieuniknione jest, że nowe technologie będą miały wpływ na instytucje publiczne i będą zmuszone do opracowania innowacyjnych metod angażowania swoich obywateli. Dlatego w czwartej rewolucji przemysłowej rządy muszą dostosowywać swoje prawa w czasie rzeczywistym do ciągłych zmian zachodzących w ich otoczeniu lub napotykają na to reperkusje. Rządy mogłyby na przykład przyjąć całkowicie odgórne podejście do regulacji przed rewolucją przemysłową; mogli poświęcić swój czas na opracowanie, modyfikację i egzekwowanie wszelkiego rodzaju praw przemysłowych przed rewolucją przemysłową. Chociaż technologia rozwija się teraz w niesamowitym tempie, przepisy muszą być aktualizowane znacznie szybciej niż w przeszłości, a szybki cykl informacyjny oznacza, że ​​przywódcy są pod ciągłą presją dokonywania szybkich wyborów.

Rządy muszą współpracować ze swoimi ludźmi i organizacjami komercyjnymi na zupełnie nowe sposoby, aby reagować na ciągłe zmiany, które istnieją. Przykładem takiej inwestycji jest inwestycja w e-administrację, która wykorzystuje technologię cyfrową do zwiększenia zaangażowania społecznego i skuteczności rządu. Niezależnie od formy, jaką przyjmą te nowe metody, pojawienie się Czwartej Rewolucji Przemysłowej i generowanej przez nią technologii może sugerować tylko jedno: przyszłość będzie radykalnie inna niż przeszłość.

Książka Czwarta rewolucja przemysłowa dobiega końca podsumowaniem.

Jednym z najważniejszych przesłań zawartych w tej książce jest to, że cywilizacja ludzka została scharakteryzowana przez sekwencję trzech rewolucji przemysłowych, a teraz doświadczamy czwartej. Odróżnia się od swoich poprzedników, działając z zawrotną prędkością, na masową skalę i wywierając niezrównany wpływ na wszystko, od przemysłu po nasze codzienne życie.

Kupuj książkę - Czwarta rewolucja przemysłowa Klausa Schwaba

Napisane przez BrookPad Team na podstawie Czwartej rewolucji przemysłowej Klausa Schwaba

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals