The Great Mental Models Tom 2 autorstwa Shane'a Parrisha, Rhiannon Beaubien

Business Finance Management Skills Rhiannon Beaubien Shane Parrish The Great Mental Models

Fizyka, chemia i biologia

The Great Mental Models Volume 2 by Shane Parrish, Rhiannon Beaubien

Kup książkę – The Great Mental Models, tom 2 autorstwa Shane'a Parrisha, Rhiannon Beaubien

Jaki jest temat książki The Great Mental Models, tom 2?

Tworzenie nieoczekiwanych połączeń jest głównym tematem drugiego tomu The Great Mental Models (2019), który jest już dostępny. Jest mocno zakorzeniony w naukach „twardych” i dekonstruuje podstawowe idee z fizyki, chemii i biologii. Ale nie chodzi tylko o elektrony, atomy i ewolucję. To o wiele więcej. Koncepcje omawiane w tej interesującej historii intelektualnej można zastosować w życiu codziennym, jak również w badaniach naukowych.

Kto jest docelowym odbiorcą książki The Great Mental Models, tom 2?

  • Osoby z umiejętnościami myślenia lateralnego
  • Naukowcy, którzy szukają świeżego spojrzenia na znane tematy
  • Każdy, kto szuka przyzwoitego ćwiczenia mózgu, może z tego skorzystać.

Rhiannon Beaubien, czy wiesz kim jest Shane Parrish?

W swojej poprzedniej karierze Shane Parish pracował jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa dla czołowej kanadyjskiej agencji wywiadowczej, zanim założył Farnam Street, organizację zajmującą się pomaganiem osobom w bardziej krytycznym myśleniu w stale zmieniającym się środowisku. Jego prace ukazały się w różnych publikacjach, między innymi w The New York Times, The Wall Street Journal, The Huffington Post i Forbes. Ponadto jest gospodarzem projektu Knowledge Project, podcastu, który do tej pory został pobrany ponad 10 milionów razy.

Oprócz bycia pisarką, Rhiannon Beaubien jest autorką Alone Among Spies, książki o szpiegostwie, która opiera się na jej wcześniejszych doświadczeniach w pracy w wywiadzie. Oprócz współtworzenia bloga Farnam Street i zarządzania tworzeniem serii książek Great Mental Models, Beaubien jest ważną częścią zespołu kierowniczego firmy.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Poznaj naukę leżącą u podstaw interakcji społecznych.

 Kiedy ludzie po raz pierwszy zaczęli eksplorować Arktykę, napotkali problem: ich łodzie były podatne na uwięzienie w gęstym lodzie. Taranowanie nie działało – w rzeczywistości miało złą reputację, powodując utonięcie statków. Była jednak opcja. Ściśnij zakrzywioną miskę od dołu, a wypłynie na powierzchnię. To jest fundamentalna fizyka. Fram, pierwsza łódź, która przemierzyła Ocean Arktyczny, miała płytki kadłub w kształcie misy, opływowy kil i ster, który można było podnieść bezpośrednio z wody, aby pokonać lód. Wyskoczył i przysiadł na szczycie statku, gdy został zmiażdżony przez górę lodową. Innymi słowy, korzystanie z nauki pozwala na współpracę z naturą. Chociaż jest to przydatne przy planowaniu podróży na Biegun Północny, może być również wykorzystane do lepszego zrozumienia ludzkiej cywilizacji i historii jako całości.

W tych notatkach przeanalizujemy siedem podstawowych pojęć z fizyki, biologii i chemii w celu skonstruowania zestawu modeli mentalnych, które można wykorzystać w różnych tematach, od rewolucji francuskiej po współczesne wojny i upadek języka łacińskiego. W tych notatkach odkryjesz, dlaczego zebry są szybkie i dlaczego Portugalczycy nie mówią po łacinie; jak pchły pomogły w odrodzeniu cywilizacji europejskiej; i co wspólnego ma produkcja brązu i prowadzenie pojazdu w tym zbiorze notatek.

Jeśli chodzi o transformację społeczną, liczy się liczba osób.

 Rok to 1905, a miejscem akcji jest Paryż. Kawiarnie są kompletnie przepełnione. Kelnerzy biegają od stolika do stolika, przynosząc małe kieliszki zielonego trunku na stolik każdego gościa. W powietrzu przenikają aromatyczne nuty anyżu. Podawany płyn to absynt, popularny aperitif, który zyskał reputację bardzo silnego.Od początku XX wieku w publikacjach zaczęły pojawiać się ekstrawaganckie opowieści o wpływie absyntu na organizm człowieka. Ma on takie same właściwości uzależniające jak opium! W rezultacie pijący szaleją! Opowieści odnosiły się do tragedii Jeana Lanfraya, człowieka, który zabił swoją rodzinę, rozwścieczony używaniem absyntu. Ludzie zaczęli organizować kampanie przeciwko absyntom, argumentując, że powinien on być nielegalny.

Tymczasem nic nie zostało napisane o ołowiu, niebezpiecznym metalu, który był używany do produkcji rur doprowadzających wodę pitną od źródła do kranu. Ołów znaleziono również w setkach innych towarów, m.in. w farbach, szkle i kosmetykach. Jednak pomimo niebezpieczeństw związanych z ołowiem, nie było ruchu, aby go zakazać. Nadrzędnym tematem tego listu jest to, że jeśli chodzi o zmiany społeczne, liczby są ważne. Twierdzenia dotyczące absyntu były całkowicie fałszywe. Nie był bardziej niebezpieczny niż inne wysokoprocentowe napoje alkoholowe i na pewno nie doprowadzał do szału, jak niektórzy inni. Niemniej jednak, po „zabójstwach absyntu” Lanfray'a, napis wisiał na ścianie. Został zakazany w Szwajcarii w 1908 roku, a Francja poszła w jego ślady w 1914.

Z kolei prowadzenie było inne. Dowody przeciwko temu nie były przesadzone; raczej po prostu odrzucono go jako nieistotny. Około 15 roku p.n.e. rzymski architekt Witruwiusz ostrzegał współczesnych przed niebezpieczeństwem umieszczania wody w ołowianych rurach. Alice Hamilton, amerykańska toksykolog przemysłowy, która pracowała w latach 1910, była pierwszą, która dała przekonujące dowody na zagrożenia związane z narażeniem na ołów. Nie miało to znaczenia: ołów był nadal używany w farbach i benzynie jeszcze w latach 80. Więc co powoduje różnice w reakcjach na absynt i ołów?

Na to pytanie można odpowiedzieć przy pomocy fizyki. Pomyśl o pojęciu bezwładności, które wyjaśnia odporność rzeczy na zmiany ich stanu ruchu, gdy zmienia się ich położenie. O ile nie wejdą w kontakt z przeciwną siłą, taką jak napęd lub tarcie, nieruchome rzeczy pozostaną nieruchome, a poruszające się obiekty będą nadal się poruszać. W tym przypadku liczy się liczba osób. Im większy rozmiar przedmiotu, tym większa siła wymagana do jego przesunięcia lub zatrzymania.

To samo prawo dotyczy substancji takich jak ołów i absynt, które mają rodzaj „masy społecznej”. Zatrzymanie go – to znaczy pozbycie się go – wymagało zmiany wszystkiego, od sposobu malowania ścian po sposób, w jaki pojazdy były tankowane przez tysiące lat. Absynt, z drugiej strony, nie był bytem: nie istniał od bardzo dawna i jedyne, co robił, to upijanie ludzi – coś, co inne napoje alkoholowe robiły równie dobrze, nie inspirując mężczyzn do zabijania żon i dzieci. Innymi słowy, ołów miał znaczną masę społeczną, podczas gdy absynt miał stosunkowo niewiele.

Rzeczy, które są przydatne, przetrwają i są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Zery pasą się na trawie na równinach południowej Afryki. W oddali lew przykucnął w wysokiej trawie. Skrada się do przodu, nieświadomy faktu, że jest bliski złapania kolejnej zdobyczy. Kiedy podejdzie wystarczająco blisko, wyjdzie z ukrycia i zacznie biec. Zebra od razu to zauważyła. Zasygnalizowany został start wyścigu. Stawka jest bardzo wysoka. Zebra, która została sprowadzona na ziemię, nie będzie miała drugiej szansy na ucieczkę. Zasada w tej grze jest prosta: zebry poruszające się powoli są pożerane. Szybkość, jakiej wymaga ten pręgowany koń, jest zatem niezbędna.

Wiele zależy od tej zasady. Szybkie zebry żyją dłużej niż ich wolniejsze odpowiedniki i są bardziej skłonne do rozmnażania się ze względu na ich większą prędkość.Ponieważ ta korzystna cecha jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, populacja zebr jako całość staje się z czasem szybsza. . Dobór naturalny to kolejne określenie tego zjawiska. Głównym punktem tego listu jest to, że użyteczne rzeczy przetrwają i są przekazywane z pokolenia na pokolenie, co jest dobrą rzeczą. Według niektórych badaczy dobór naturalny nie tylko wyjaśnia szybkość zebr, ale może być również stosowany do opisu ewolucji kulturowych „organizmów”, takich jak języki.

Rozważ język łaciński. Według dowodów archeologicznych pierwszy znany okaz łaciny pisanej pochodzi z VII wieku p.n.e. Na półwyspie włoskim mówiło się wówczas wieloma innymi językami, ale łacina stała się de facto językiem imperium rzymskiego ze względu na swoją uniwersalność. Wraz z rozwojem imperium rosła również użyteczność łaciny. Umiejętność skutecznego porozumiewania się w języku miała kluczowe znaczenie dla przetrwania. Żołnierze nie mogli zrozumieć rozkazów, dopóki ich nie mieli, a kupcy polegają na nich, aby komunikować się ze swoimi klientami. Nawet plemiona na obrzeżach cywilizacji uznały to za pomocne. Byłeś w stanie handlować i zawierać traktaty pokojowe z Rzymianami z powodu łacinników.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w V wieku n.e. krajobraz językowy uległ przeobrażeniu. Wspólnoty w całej Europie nie podlegały już władzy Rzymu, co oznaczało, że nie musiały już porozumiewać się po łacinie. Z powodu braku scentralizowanego autorytetu łacina skurczyła się sama w sobie, spychając się do kilku nisz środowiskowych, w których nadal mówili nią autorytety religijne i naukowcy. Gatunki roślin i zwierząt mogą wyginąć w świecie przyrody, ale ich gatunki potomne mogą przetrwać i rozwijać się na ich miejscu. W rzeczywistości to właśnie stało się z Latynosami. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego cywilizacje uciekały się do komunikowania się z łaciną — językami romańskimi, takimi jak portugalski, hiszpański i włoski. Ta grupa języków zawierała dużą ilość słownictwa łacińskiego, ale posiadała znacznie prostszą gramatykę, co czyniło je znacznie łatwiejszymi do nauczenia i w konsekwencji znacznie bardziej wartościowymi.

Wcześnie adoptujący to ci, którzy odnoszą sukces.

Skrzydła i ciało brytyjskiej ćmy pieprzowej są beżowo-szare, z maleńkimi czarnymi kropkami — dokładnie w tym samym kolorze i wzorze, co cętkowane, pokryte porostami pnie drzew na brytyjskiej wsi. To się przydaje. Kiedy ćma przysiada na pniu drzewa, jest prawie niewykrywalna dla drapieżników. Przydał się, mówiąc inaczej. Podczas rewolucji przemysłowej przemysł zaczął wyrzucać do atmosfery kłęby sadzy. Powoli, ale systematycznie, na gałęziach drzew zaczęła gromadzić się gruba warstwa czarnego brudu. Wzory ćmy już nie służyły jej wtapianiu się w otoczenie; zamiast tego uczynili go dostępnym celem dla drapieżników.

Mole z lekkim pieprzem były łatwo usuwane. Pozostały tylko znacznie rzadziej spotykane ćmy z czarnym pieprzem, które były dobrze przystosowane do tego nowego środowiska. Lepiej radzili sobie pod względem przetrwania i reprodukcji, a także generowali więcej potomstwa. Z powodu przypadkowej mutacji genetycznej ćmy te zyskały ewolucyjną przewagę: w wyniku mutacji były lepiej przystosowane do nowego środowiska. Zdolność do przystosowania się do nowych środowisk jest niezbędna dla ewolucji. Zapewnia również wgląd w historię ludzkości. Najważniejszą lekcją z tego listu jest to, że pierwsi użytkownicy wyjdą na szczyt. Po I wojnie światowej Francja całkowicie opanowała sytuację.Niemcy nie tylko zostały pobite, ale zostały również zmuszone do zaakceptowania warunków traktatu wersalskiego, który zredukował niemieckie wojsko do gołej kości i nałożył surowe ograniczenia wydatków na wydatki wojskowe

Linia Maginota, system połączonych fortyfikacji zbudowanych wokół granic Francji w celu powstrzymania inwazji w przyszłości, został ukończony w 1815 roku. Jej wojsko wydaje dużo pieniędzy na najnowocześniejszą technologię. naród wydawał się być więcej niż zdolny do radzenia sobie z niemieckim zagrożeniem. Oczywiście wszyscy wiemy, co wydarzyło się później. Niemcy ominęły Linię Maginota w 1940 roku i rozpoczęły katastrofalny atak, w wyniku którego zginęły miliony. Miasto Paryż zostało zniszczone niecały miesiąc później. Więc co dokładnie poszło nie tak? Z drugiej strony Francja była jak lżejsza ćma pieprzowa. Nie zaaklimatyzował się do nowego siedliska, jak oczekiwano. Francuscy stratedzy przewidzieli, że nadchodząca bitwa będzie podobna do poprzedniej i odpowiednio przygotowali się... Ponieważ przewidywali statyczną walkę w okopach, zbudowali Linię Maginota i wydali swoje zasoby na piechotę, zamiast kupować samoloty lub zwiększać rozmiar opancerzenia podziały.

Niemiecki strateg, generał Guderian, jest w tej opowieści reprezentowany przez ćmę z czarnym pieprzem. Guderian uznał, że mobilność i szybkość będą kluczowymi czynnikami w nadchodzącej bitwie. Dowódca postanowił nie polegać na wolno poruszającej się dywizji, która wymagała długich i skomplikowanych linii zaopatrzenia, ale zamiast tego stworzyć oddzielne dywizje czołgów zdolne do głębokiej i szybkiej strategicznej penetracji. Czołgi Guderiana były w stanie dotrzeć do serca Francji tylko dzięki adaptacyjnej zmianie strategii. Alianci zajęli cztery lata, aby powstrzymać napływ niemieckiej agresji.

Katalizatory to substancje, które pomagają przyspieszyć przemiany chemiczne i społeczne.

 W 1340 r. zatłoczony port we Włoszech. Statek jest rozładowywany przez dokerów. Mimo obfitości towarów jest jednak reprezentacją bogactwa wytworzonego przez nowo powstałe szlaki handlowe między Europą a Azją. Szczur wdycha powietrze w ładowni. Drapie się, wspina po linie i biegnie po piasku, by dotrzeć do suchej ziemi. Przewozi własny ładunek - setki pcheł zarażonych szczególnie śmiercionośnym szczepem bakterii. Gdziekolwiek ludzie są ugryzieni, śmierć jest prawie zawsze rezultatem. Do końca wieku świat stanie w obliczu niezrównanej pandemii, która pochłonie życie setek milionów ludzi.

Po Czarnej Śmierci Europa była zupełnie innym miejscem. Ponieważ było mniej ludzi, było więcej ziemi, niż można było produktywnie wykorzystać. W konsekwencji obniżono czynsz. Trudniej było też zastąpić pracowników, co skutkowało wyższymi zarobkami. Obie ulepszenia powodują, że w portfelach zwykłych ludzi trafia więcej pieniędzy. W efekcie nastąpił wzrost popytu na nowe produkty konsumenckie, które przedsiębiorcy chętnie dostarczali. Oni z kolei byli w stanie utrzymać niskie ceny, opracowując nowe technologie oszczędzające pracę. Od razu Europa znalazła się u progu kulturowego i gospodarczego renesansu zwanego renesansem. Głównym celem tego eseju jest to, że katalizatory pomagają przyspieszyć przemiany chemiczne i społeczne. Czy to możliwe, że czarna śmierć była przyczyną renesansu? Chociaż niewielu historyków uważa, że ​​pandemia była bezpośrednio odpowiedzialna za te ogromne wydarzenia, nie ma wątpliwości, że miała znaczący wpływ.

Takie pozycje są określane przez chemików jako „role”. Nazywa się je katalizatorami. Katalizator to materiał, który przyspiesza proces zmian w chemii. Fakt, że tak się dzieje, nie powoduje niczego, co w innym przypadku by nie nastąpiło, ale skraca czas potrzebny na pojawienie się odpowiedzi lub zmian.Katalizatory można znaleźć prawie wszędzie Jeden z tych związków przyspieszających jest potrzebny do produkcji np. papieru, jogurtu lub detergentu. Drożdże, mikroskopijny grzyb, były jednym z najwcześniejszych katalizatorów celowo stosowanych przez ludzi. Nasi przodkowie zdali sobie sprawę, że dodanie drożdży do słodkich płynów spowodowało produkcję alkoholu około 10 000 lat temu. Byli również w stanie nadać więcej powietrza i tekstury grubym, przaśnym bochenkom, które upiekli na ogniu.

Jak widzieliśmy, katalizatory zwykle nie występują w postaci chemicznej w świecie przyrody. Weźmy na przykład prasę drukarską, która przyspieszyła społeczną „reakcję” – rozpowszechnianie informacji, która była kamieniem węgielnym renesansu – o rzędy wielkości. Przed powstaniem maszyny drukarskiej trudno było uzyskać informacje o czymkolwiek. Większość bibliotek miała do zaoferowania maleńki zbiór niewiarygodnych, ręcznie pisanych dokumentów, a te, które istniały, często nie były niczym więcej. Dzięki wynalezieniu prasy drukarskiej powstał niezawodny i powtarzalny sposób rozpowszechniania informacji – książka. Pozyskiwanie i przesyłanie informacji nigdy nie było tańsze, prostsze ani szybsze niż dzięki temu wynalazkowi.

Wiedza jest stopem, podobnie jak brąz czy stal i tak powinna być traktowana.

 Nienasycone pragnienie wiedzy Leonarda da Vinci było nie do zaspokojenia. Był zainteresowany nauką wszystkiego. Poza tym było bardzo dużo do przestudiowania – w rzeczywistości tak wiele, że aby to wszystko śledzić, robił notatki w swoim zeszycie, które służyły jako przypomnienia. Jaki jest właściwy sposób podniesienia do kwadratu trójkąta? Aby to zademonstrować, poprosiłby o pomoc mistrza matematyki. Jak mieszkańcy Flandrii poruszają się po lodzie? Benedetto, jego przyjaciel, powinien być świadomy. A co z renowacją śluz, młynów i kanałów, które są specjalnością mieszkańców Lombardii? Co myślisz? Musiał skonsultować się z ekspertem od hydrauliki, żeby dowiedzieć się, o czym mówi. Lista ciągnęła się w nieskończoność. Dlaczego Leonardo potrzebował tak ogromnej wiedzy? Jego zrozumienie, w jaki sposób można połączyć różne źródła informacji, aby stworzyć coś, co jest większe niż suma jego części, było jasne.

Najważniejsze przesłanie tego listu jest następujące: Wiedza jest stopem, podobnie jak brąz czy stal i tak powinna być traktowana. Kiedy dwa metaliczne pierwiastki łączą się, tworząc materiał, który może pełnić więcej funkcji niż każdy z nich z osobna, naukowcy odnoszą się do powstałej jednostki jako stopu. Weźmy pod uwagę metaliczny brąz, który jest mieszanką miedzi i cyny. Brąz został po raz pierwszy wyprodukowany przez starożytnych Sumerów około 5000 lat temu. Miedź była pomocna, ale miała kilka wad, w tym fakt, że metal był miękki i zardzewiały. Z kolei brąz był materiałem znacznie trwalszym. Ponieważ jest to bardzo silna substancja, możesz jej użyć do produkcji broni i narzędzi, które nie pękną, gdy zostaną użyte. Inną opcją jest stal, stop żelaza i węgla, który jest zarówno twardszy, jak i bardziej elastyczny niż samo żelazo. Możesz wytworzyć nierdzewną stal nierdzewną, łącząc takie pierwiastki jak magnez, nikiel i chrom.

Wiedza, z drugiej strony, może być traktowana jako stop. Jak zauważył grecki filozof Arystoteles, składa się ona również z wielu składników, które połączone razem dają coś, co jest silniejsze niż suma jego części. To jest coś, co widzimy i czujemy na co dzień. Zastanów się nad jazdą. Aby prowadzić pojazd, musisz znać przepisy ruchu drogowego. To właśnie Arystoteles nazywa episteme, czyli wiedzą teoretyczną. Zrozumienie funkcji różnych pedałów i przycisków ma również kluczowe znaczenie. Nazywa się to technologią, co oznacza „wiedza rzemieślnicza”.Ponieważ nie jesteś sam na drodze, musisz również przewidzieć, co zrobią inni kierowcy, co wymusza stosowanie nous – intuicyjnej percepcji. podróż trwa zawsze 20 minut, niezależnie od tego, czy pędzisz przez skrzyżowanie na zielonym świetle.

Razem te składniki tworzą stop, który umożliwia nam robienie rzeczy, które byłyby niemożliwe z samym pojedynczym pierwiastkiem.

W fizyce, tak jak w życiu, otrzymujesz z powrotem to, co wydałeś.

Norman Bethune chciał służyć innym. Utalentowany chirurg, taki jak Bethune, na początku XX wieku miał mnóstwo okazji, aby dokładnie to osiągnąć. Koszty leczenia w ojczystym kraju Bethune, Kanadzie, były nadal zbyt wysokie dla ludzi z klasy robotniczej, co skłoniło go do założenia bezpłatnej kliniki i nacisku na ogólnokrajowe powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Przez te dziesięciolecia wojna była nieuniknioną rzeczywistością. Podczas I wojny światowej Bethune była członkiem kanadyjskiego korpusu medycznego, który walczył na polach bitew Europy. Kiedy w 1936 roku wybuchła hiszpańska wojna domowa, zgłosił się na ochotnika do służby jako chirurg urazowy dla strony republikańskiej. Pracował tam przez kilka lat, gdzie wynalazł pierwsze na świecie mobilne urządzenie do transfuzji krwi. Dwa lata później był w Chinach, gdzie założył szpital, wykształcił lekarzy i znacznie zwiększył przeżywalność chińskich żołnierzy w terenie.

Oddanie i odwaga Bethune nie przyniosły mu ani sławy, ani bogactwa. Jego śmierć nastąpiła w wyniku posocznicy, którą nabawił się w 1939 roku. W chwili śmierci miał zaledwie 49 lat. Tyle karmy, nie sądzisz? To nie do końca prawda... Najważniejsza lekcja tego listu jest taka: Otrzymujesz to, co dajesz — zarówno w fizyce, jak iw życiu, oczywiście. Jaki jest najlepszy sposób na zrozumienie życia Bethune? Fizyka może być kluczem do rozwiązania zagadki. Rozważmy koncepcję wzajemności, która jest zawarta w trzeciej regule ruchu Izaaka Newtona. Mówi, że gdy obiekt A wywiera siłę na obiekt B, obiekt B powróci lub „odwzajemni się” poprzez wywarcie równej siły na obiekt A. Jest to znane jako zasada wzajemności.

Kiedy na przykład skaczesz na ziemię, wywierasz siłę na ziemię, która z kolei wywiera siłę na twoje ciało w ten sam sposób. Grawitacja to nazwa nadana tej sile. Wzajemność pomaga również zrozumieć, jak działa broń. Spalanie paliwa w zamkniętym cylindrze popycha materię – gaz – w jednym kierunku. Podobny ruch popycha pocisk w kierunku przeciwnym do jego pierwotnej trajektorii. Niestety, ta fizyczna zasada nie ma moralnego odpowiednika: doskonałe działania nie zawsze skutkują równie korzystnymi konsekwencjami, jak pokazuje przykład Noego. Jednak koncepcja wzajemności może nadal pomóc nam w zrozumieniu narracji życiowej Bethune.

W czasopiśmie BMC Health naukowcy opublikowali wyniki intrygującego badania, które przeprowadzili w 2017 roku. Wykazano, że wolontariat jest wysoce predyktorem poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego, a także zadowolenia z życia, samo- szacunek i ogólną przyjemność i dobre samopoczucie. Innymi słowy, bezinteresowność może równie dobrze być własną nagrodą dla osób takich jak Norman Bethune, zapewniając im energię, motywację i poczucie celu w ich życiu i życiu innych. Choć życie w służbie nie zawsze skutkuje długowiecznością lub sławą, jest nagradzane równie potężną siłą: pozytywnym poczuciem dobrostanu.

Pomimo tego, że ludzie nie są w stanie funkcjonować bez hierarchii, mogą wybierać lepszych liderów.

 Wiejska Francja w roku 1788. Jesteśmy na farmie i przyglądamy się kurnikowi. Nie jest trudno ustalić, kto tu rządzi.Niektóre kury objadają się pożywieniem i dziobią resztę stada, aby przyciągnąć ich uwagę. Inne kury poddają się tej ptasiej arystokracji. Podklasa znajduje się na samym dole hierarchii społecznej. Te kurczęta nigdy nie są agresywne w stosunku do innych kur. Kiedy cofniesz się o krok, zobaczysz, że francuskie społeczeństwo bardzo przypomina ten spółdzielczy projekt mieszkaniowy. On również ma hierarchię ważności. Król jest na samym szczycie hierarchii, a jego słowo jest prawem. Za nim plasuje się duchowieństwo i arystokracja. Są winni królowi wierność, ale nie są winni monarchy nic więcej. Na dole piramidy znajduje się tak zwany majątek trzeci, który składa się z milionów chłopów i robotników pozbawionych praw i poddanych nadmiernym podatkom.

Wydaje się, że hierarchia jest podstawowym elementem egzystencji, zarówno u ludzi, jak iu zwierząt. To oczywiście przesłanie, które francuski monarcha, księża i arystokracja próbują dotrzeć do chłopów. Jednakże, chociaż kury mogą być skłonne zaakceptować te ustalenia, dlaczego ludzie mieliby to robić? Chociaż ludzie mogą nie być w stanie istnieć bez hierarchii, mogą wybrać lepszych przywódców, co jest główną lekcją tego listu. Prawie wszystkie zwierzęta żyją w hierarchicznych strukturach, które są rygorystycznie egzekwowane. Pomagają one w utrzymaniu pokoju i stabilności. Jednak wiążą się z wysokimi kosztami. Reżimy odgórne są szkodliwe dla ludzi znajdujących się na samym dole hierarchii. Są również nieefektywne w pracy. Odkrycie znacznie lepszej techniki zbierania pokarmu przez szympansa niższej rangi spowoduje odmowę przyjęcia jej przez inne szympansy o wyższej randze.

Przeciążeni rolnicy z niewystarczającą ilością ziemi, w przeciwieństwie do uciskanych szympansów, powstaną w buncie. Trzeci stan powstał w buncie w 1789 roku. Monarcha i wielu jego arystokratycznych sprzymierzeńców stracono, a ci, którzy przeżyli, zostali pozbawieni praw. Rewolucja Francuska ogłosiła, że ​​każdy mężczyzna i każda kobieta we Francji jest równym członkiem społeczeństwa. Nie było jednak łatwo wprowadzić tę koncepcję w życie. Nowi władcy powstali z popiołów poprzedniego reżimu. Napoleon ostatecznie ogłosił się cesarzem Francji i ustanowił własny system hierarchiczny wewnątrz kraju. Rządy Napoleona były ulepszeniem poprzedniego systemu, ale pokazały, jak trudno jest całkowicie wyeliminować struktury hierarchiczne. Wydaje się, że regularnie pojawiają się nowi przywódcy polityczni, aby wypełnić polityczną pustkę. Ale chociaż nie jesteśmy w stanie zmienić tej pozornej zasady ludzkiej egzystencji, mamy nad nią pewną kontrolę: zawsze możemy wybrać lepszych przywódców.

Kwestia nieefektywnych liderów jest bardzo prosta. Podobnie jak Napoleon, osoby, które stawiają się na role przywódcze, same w sobie są silnymi konkurentami. Są znakomici w zdobywaniu władzy, ale są mniej zdolni do jej wywierania. Czemu? Zastanów się, co powiedzieliśmy wcześniej o potrzebie wydajności. Umiejętność słuchania, gdy ktoś ma genialny pomysł, to wszystko, czego wymaga się od dobrych liderów – nie muszą mieć wszystkich rozwiązań. Takich osób powinniśmy szukać.

Tom 2 Great Mental Models kończy się końcowym podsumowaniem.

Najważniejszą kwestią w tych notatkach jest: dlaczego zebry są tak szybkie i dlaczego nikt nie ma łaciny jako pierwszego języka? Dlaczego rząd zakazał absyntu, milcząc na temat ryzyka zatrucia ołowiem? Ponadto, co mają wspólnego te zapchlone szczury z włoskim renesansem? Nauki „twarde” – takie jak fizyka, biologia i chemia – mogą nam pomóc w odpowiedzi na te pytania, co jest miłą niespodzianką! Wynika to z faktu, że te dyscypliny są zbudowane wokół zestawu podstawowych idei, które można wykorzystać do wyjaśnienia czegoś więcej niż tylko natury; można je również wykorzystać do lepszego zrozumienia własnego świata i jego historii

Kup książkę – The Great Mental Models, tom 2 autorstwa Shane'a Parrisha, Rhiannon Beaubien

Napisane przez BrookPad Team na podstawie The Great Mental Models Volume 2 autorstwa Shane'a Parrisha, Rhiannon Beaubien

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals