XX Mózg autorstwa dr Lisy Mosconi

Health Lifestyle Lisa Mosconi Neurology Neuroscience Popular Medicine The XX Brain

Przełomowa nauka umożliwiająca kobietom maksymalizację zdrowia poznawczego i zapobieganie chorobie Alzheimera

The XX Brain by Lisa Mosconi, PhD

Kup książkę - The XX Brain autorstwa dr Lisy Mosconi

Jaki jest temat książki The XX Brain?

Ten praktyczny przewodnik dotyczący poprawy zdrowia mózgu kobiet i unikania choroby Alzheimera opiera się na ustaleniach XX Brain (2020). Według nowego raportu kobiety cierpią na pandemię Alzheimera, ale profesja medyczna nic z tym nie robi. Przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem, żądając opieki medycznej, na którą zasługujesz, i podejmij rzeczywiste działania, aby pomóc uniknąć rozwoju choroby Alzheimera, zgodnie z XX Brain.

Kto czyta książkę XX Mózg?

  • Kobiety, które chcą podjąć środki zapobiegawcze w celu zabezpieczenia mózgu przed chorobami
  • Kobiety, które mają skłonność do zapominania o rzeczach i skorzystałyby na większej jasności umysłu
  • Pracownicy opieki zdrowotnej, którzy chcą poprawić swoje podejście do opieki zdrowotnej kobiet, powinni przeczytać tę książkę.

Kim jest dr Lisa Mosconi i czym się zajmuje?

Dr. Dr Lisa Mosconi jest szefową Women's Brain Initiative w Weill Cornell Medical College i zastępcą dyrektora Kliniki Profilaktyki Alzheimera. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Pensylwanii. Jej wcześniejsza książka, Brain Food, badała związek między tym, co jemy, a funkcjonowaniem naszego mózgu.

Co dokładnie w tym jest dla mnie? Przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem, dokonując zmian w stylu życia.

 Czy wiesz, że w Wielkiej Brytanii i Australii choroba Alzheimera pochłania więcej kobiet niż rak piersi? Albo że u 45-letniej kobiety ryzyko zachorowania na Alzheimera przed śmiercią wynosi jedno na pięć, podczas gdy prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę u mężczyzny wynosi jedno na dziesięć? Jeśli którykolwiek z tych faktów jest ci nieznany, nie jesteś zdany na siebie. Kraj ogarnia kobieca pandemia Alzheimera, a sytuacja gwałtownie się pogarsza. Niestety, sprawa ta spotkała się z minimalnym zainteresowaniem w mediach i jak dotąd przyciągnęła jedynie ograniczoną uwagę środowiska medycznego. Jaka jest główna przyczyna tej epidemii? A może ważniejsze, co można zrobić, aby temu zapobiec? Notatki te rzucają światło na te problemy i dostarczają inspirującego i praktycznego zestawu narzędzi, które zapewnią, że zdrowie Twojego mózgu rozkwitnie w każdym wieku - bez względu na wiek.

Wśród tematów poruszanych w tych notatkach znajdują się: dlaczego umiarkowane ćwiczenia są bardziej pomocne niż stukanie w chodnik aż do utraty przytomności, jak nauka gry na instrumencie może przynieść korzyści mózgowi i dlaczego kobiety są często błędnie diagnozowane, gdy mają zawał serca.

Zdrowie kobiet znajduje się w stanie kryzysu w wyniku nierówności w zawodzie lekarza.

 Rozważ scenariusz, w którym meteor pędzi w kierunku Ziemi. Trzydzieści milionów ludzi żyjących w strefie wpływu jest na skraju wyginięcia. Oczekuje się, że badania kosmiczne przyspieszą, szalone nagłówki pojawią się we wszystkich mediach i skoordynowany wysiłek, aby zrobić wszystko, co konieczne, aby zapobiec nadchodzącej katastrofie, miałby miejsce. Weź pod uwagę fakt, że porównywalna liczba kobiet umrze na chorobę Alzheimera w ciągu najbliższych 30 lat, a jednak nikt nie robi nic, aby temu zapobiec: nikt. Jaki jest tego powód? Tak się składa, że ​​działa tu bardzo szczególny rodzaj uprzedzeń, a konsekwencje są bardzo poważne. Najważniejszym przesłaniem jest to, że zdrowie kobiet przeżywa kryzys w wyniku nierówności w zawodzie lekarza.

Historycznie w medycynie dominowali mężczyźni.Lekarze-mężczyźni zasięgnęli porady naukowców-mężczyzn, którzy przeprowadzili badania na nieproporcjonalnie dużej liczbie pacjentów płci męskiej. Profesja medyczna ewoluowała w kierunku postrzegania ludzkiego ciała jako de facto męskiego. Ponieważ ciała kobiet i mężczyzn różnią się składem, jest to problem. Na przykład, gdy kobieta ma zawał serca, nie ma ona wszystkich takich samych objawów jak mężczyzna. Kobiety częściej niż mężczyźni mają objawy grypopodobne, takie jak pocenie się i nudności, zamiast dyskomfortu w klatce piersiowej. A to oznacza, że ​​mają siedmiokrotnie większą szansę na błędną diagnozę i odesłanie do domu z powodu zawału serca. Kobiety mają również inny sposób metabolizowania leków niż mężczyźni. Jak można się spodziewać, naukowcy odkryli, że kobiety są narażone na uszkodzenia wynikające z zalecanej dziennej dawki leku nasennego Ambien. Zostało to odkryte po przetestowaniu dawki na samcach.

Zdrowie kobiet od dawna zajmuje się medycyną, używając tak zwanej „medycyny bikini”, która opiera się na założeniu, że kobiety różnią się pod względem narządów rozrodczych, ale poza tym są biologicznie podobne do mężczyzn. Jednak pomija to krytyczny punkt różnicowania: mózg. Jeśli chodzi o depresję i lęk, kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni cierpią na te schorzenia. Mają czterokrotnie więcej migren i są trzykrotnie bardziej narażone na rozwój chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, niż w populacji ogólnej. Fakt, że dwóch na trzech pacjentów z chorobą Alzheimera to kobiety, jest najbardziej niepokojącą statystyką. Choroba jest tak powszechna, że ​​u kobiety w wieku powyżej 45 lat ryzyko zachorowania w ciągu życia wynosi jedno na pięć. Facet w tym samym wieku ma jedną na dziesięć szans na wygranie na loterii.

Dbanie o zdrowie kobiet to znacznie więcej niż tylko noszenie bikini. To więcej niż tylko problem medyczny; to także kwestia równości. Zdrowie kobiet powinno być traktowane jako najwyższy priorytet, podobnie jak meteor ścigający się na Ziemię należy traktować tak, jakby był to stan zagrożenia życia.

Zmiany hormonalne, takie jak menopauza, mają znaczący wpływ na zdrowie mózgu.

 Fakt, że hormony wpływają na mózg, nie będzie zaskoczeniem, jeśli kiedykolwiek miałaś do czynienia ze wzlotami i upadkami zespołu napięcia przedmiesiączkowego, często znanego jako PMS. Możesz być zszokowany, gdy dowiesz się, ile to pieniędzy. Estrogen to hormon, który ma najwięcej efektów. Estrogen, często nazywany „głównym regulatorem”, ma wpływ na prawie każdą podstawową funkcję mózgu. Dodatkowo pomaga w wytwarzaniu energii, utrzymaniu zdrowia komórek i aktywacji obszarów mózgu, które są ważne dla pamięci i uwagi. Pomaga również w obronie mózgu poprzez wzmocnienie układu odpornościowego i pomaga utrzymać stabilny nastrój, pomagając mózgowi w produkcji endorfin (hormonów szczęścia). Właśnie dlatego jest to tak bolesne dla kobiet, gdy przechodzą menopauzę, a ich poziom estrogenu spada do niebezpiecznie niskiego poziomu. Najważniejsza lekcja, którą należy z tego wyciągnąć, brzmi: zmiany hormonalne, takie jak menopauza, mają znaczący wpływ na zdrowie mózgu.

Kobieta przechodzi menopauzę, gdy przeszła ostatni cykl menstruacyjny i nie jest już płodna – zazwyczaj po czterdziestce lub pięćdziesiątce, ale kobieta po usunięciu macicy może osiągnąć ten etap wcześniej. Oprócz typowych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, spadek estrogenu ma znaczący wpływ na mózg. Wiele kobiet twierdzi, że dotyka ich smutek i niepokój. U niektórych osób po raz pierwszy w trakcie leczenia mogą wystąpić objawy afektywne dwubiegunowe lub schizofrenia. Ponadto kobiety przechodzące menopauzę są bardziej podatne na choroby serca, otyłość i cukrzycę typu 2.

Badania mózgów kobiet przed i po menopauzie wykazały, że aktywność zmniejsza się, gdy spada poziom estrogenu.Jednocześnie wzrasta ilość blaszek amyloidowych w mózgu, które są kluczowym wskaźnikiem choroby Alzheimera. Ponadto obszary pamięci w mózgu znacznie się skurczyły. Okazuje się, że dla 80 procent kobiet menopauza zwiększa ich szanse rozwoju demencji. Wydaje się, że choroba Alzheimera objawia się nagle, chociaż choroba rozwija się od dziesięcioleci. Chociaż najbardziej oczywiste oznaki i objawy mogą pojawić się dopiero w późniejszym życiu, fundamenty buduje się, gdy jesteśmy młodzi. Menopauza to początek końca wielu kobiet. Co to wszystko oznacza? Czy to możliwe, że masz na plecach cel hormonalny, który musisz po prostu zaakceptować? Nie, nie sądzę. Musisz być świadomy konsekwencji tych zmian hormonalnych, a także jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Konsekwencje menopauzy mogą być kontrolowane przez odpowiednie środki zapobiegawcze, zapewniające zdrowy mózg podczas menopauzy i poza nią.

Choroba Alzheimera nie jest normalną częścią starzenia się ani nie jest koniecznie dziedziczona; w większości przypadków można tego uniknąć.

 Rozważ wszystkie bajki, które słyszałeś jako dziecko, a także wszystkie fantazje i mity, które zaakceptowałeś bez pytania. Pomimo tego, że jesteś dorosły, wiele opowieści zostanie z tobą. Takie są mity; są wokół nas. A w dziedzinie zdrowia kobiet jest ich wiele. Jednak w przeciwieństwie do uroczej historii, te błędne przekonania są szkodliwe, ponieważ wpływają na sposób, w jaki myślimy i radzimy sobie z problemami zdrowotnymi i leczniczymi kobiet. Jednym z najczęstszych nieporozumień dotyczących choroby Alzheimera jest to, że kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na tę chorobę, ponieważ mają określoną mutację genu Alzheimera. Pomysł ten sprawia wrażenie, że choroba Alzheimera jest zjawiskiem naturalnym lub z góry określonym i że nic nie można zrobić, aby jej uniknąć. To jest niepoprawne.

Najważniejszą lekcją, jaką należy z tego wyciągnąć, jest to, że choroba Alzheimera nie jest normalną częścią starzenia się ani nie jest koniecznie dziedziczona – prawie zawsze można jej uniknąć. Prawda jest trudna do zrozumienia. Niektóre geny zwiększają szanse rozwoju choroby: Choroba Alzheimera jest wywoływana przez rzadką mutację genetyczną w 1 do 2 procent przypadków, a inne geny mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na tę chorobę. Pochodzenie etniczne jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Według najnowszych badań, jeśli jesteś Afroamerykanką, prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera lub udaru mózgu jest dwa razy większe niż u białej kobiety. Jeśli jesteś Latynosem, masz półtora raza większą szansę zachorowania na chorobę Alzheimera. Jednak predyspozycje genetyczne nie oznaczają, że choroba jest z góry określonym wynikiem. Według badań poprawa zdrowia i dokonywanie lepszych wyborów dotyczących stylu życia może zapobiec co najmniej jednej trzeciej wszystkich przypadków choroby Alzheimera.

Drugim nieporozumieniem, które należy rozwiać, jest pogląd, że kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na chorobę Alzheimera w wyniku dłuższego życia. Zgodnie z tym błędnym przekonaniem jest to choroba dotykająca osoby starsze. Biorąc pod uwagę, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, ma się rozumieć, że częściej zapadają na chorobę Alzheimera. Na pozór wydaje się to rozsądne, ale po głębszej analizie fakty tego nie potwierdzają. Po pierwsze, kobiety nie żyją znacznie dłużej niż mężczyźni — przeciętnie żyją tylko trzy do pięciu lat dłużej. Ponadto kobiety częściej niż mężczyźni rozwijają chorobę Alzheimera w młodszym wieku. Ponadto kobiety nie są bardziej podatne na inne choroby związane z wiekiem, takie jak choroba Parkinsona czy udar mózgu, niż mężczyźni. Dlatego ktoś inny musi być odpowiedzialny za tę katastrofalną pandemię. Wydaje się logiczne założenie tego.

Już minął czas, aby odrzucić bajki, które skłoniłyby nas do myślenia, że ​​choroba Alzheimera jest chorobą naturalną lub z góry ustaloną, a zamiast tego traktować ją jako katastrofę, jaką jest – kryzys, którego można i należy uniknąć, jeśli działaj szybko

Spójrz na swój ogólny stan zdrowia, aby sprawdzić, czy jesteś zagrożony chorobą Alzheimera.

 Jeśli grasz w pokera i dostaniesz rękę, która ma tylko króle i asy, możesz sądzić, że masz zwycięskie rozdanie. Ci, którzy otrzymali pewne rozdanie, a jednak przegrali, zrozumieją, że nic nie jest pewne, dopóki karty nie zostaną rozdane i rozdane poprawnie. To samo można powiedzieć o czynnikach ryzyka choroby Alzheimera. Możesz mieć różne czynniki ryzyka rozwoju choroby, ale żaden z nich nie gwarantuje, że w końcu zachorujesz. To tylko czerwone sygnały, które należy obserwować i sobie z nimi radzić. Medycyna precyzyjna, która staje się coraz bardziej popularna, pozwala dostosować terapie do twoich szczególnych wymagań - co oznacza, że ​​bez względu na to, jaką rękę otrzymałeś, możesz teraz zwiększyć swoje szanse. Najważniejszą lekcją, którą należy z tego wyciągnąć, jest: spójrz na swój ogólny stan zdrowia, aby zobaczyć, czy jesteś zagrożony chorobą Alzheimera.

Możesz zacząć oceniać ryzyko rozwoju choroby mózgu, biorąc pod uwagę swój skład genetyczny, otoczenie i styl życia. Twój mózg i ciało są ze sobą misternie splecione. Masz problem z wagą? Cierpisz na chorobę serca lub cukrzycę? Wszystkie te rzeczy są czynnikami ryzyka. Inną kwestią są TBI, ponieważ uraz tępym narzędziem może zmniejszyć przepływ krwi do mózgu i wywołać stan zapalny. Chociaż jest to naturalna i zdrowa reakcja, w pewnych okolicznościach organizm może nie być w stanie wyłączyć odpowiedzi zapalnej. Skutkuje to trwałym stanem zapalnym o niskim nasileniu, który z czasem wyczerpuje zasoby hormonów mózgowych w organizmie.

Inne czynniki ryzyka mogą również zostać wykryte w twoim otoczeniu. Możliwe, że szkodliwe substancje są obecne w spożywanej żywności, pojemnikach, w których je spożywasz, oraz przedmiotach, których używasz na skórze. Przy określaniu ryzyka bardzo ważna jest dokładna ocena trucizn obecnych w twoim otoczeniu. Oczywiście palenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wprowadzania do organizmu szkodliwych substancji chemicznych. Jeśli chodzi o problemy z sercem i mózgiem, kobiety palące są znacznie bardziej zagrożone. Wzięcie pod uwagę tych zmiennych ryzyka może być przerażającym procesem. Z drugiej strony ryzyko to nie to samo co przeznaczenie. Umów się na wizytę u lekarza, aby przeprowadzić pełne badanie fizykalne, a także testy na poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, czynność tarczycy i infekcje. Wiedza o tym, jaką rękę otrzymałeś, pozwala ci być uprzedzonym – i uzbrojonym – w walce z chorobą Alzheimera i innymi demencjami.

Leczenie hormonalne menopauzy ma swoich krytyków, ale nie jest to coś, co należy całkowicie wykluczyć.

 Położyliśmy duże zaufanie w branży farmaceutycznej, aby rozwiązać wszystkie nasze problemy za nas. Skoro choroba Alzheimera jest tak poważnym problemem dla kobiet, to z pewnością musi być jakiś lek, który złagodzi ten problem? Niestety nie jest to takie proste. Zdumiewające 99,6 procent leków na Alzheimera kończy się niepowodzeniem w badaniach klinicznych, co czyni je najskuteczniejszymi spośród wszystkich testowanych leków. Co więcej, jak widzieliśmy, szczególne doświadczenia kobiet z chorobą Alzheimera przyciągnęły mniej uwagi badaczy medycznych. Terapie hormonalne menopauzy, powszechnie znane jako MHT, są opcją terapeutyczną, która okazała się obiecująca.Jeśli spadek poziomu estrogenu i progesteronu po menopauzie przyczynia się do postępu choroby Alzheimera, wydaje się rozsądne, że sztuczne uzupełnianie estrogenu i progesteronu może pomóc w leczeniu choroby. Z drugiej strony terapie te dzielą.

Najważniejsze jest to, że chociaż hormonoterapia menopauzy ma swoich krytyków, nie należy jej od razu odrzucać. W 1993 roku rozpoczęto badanie kliniczne mające na celu zbadanie wpływu MHT na organizm ludzki. Badanie, które obejmowało 160 000 kobiet i miało objąć 15 lat, miało zebrać dane na temat 160 000 kobiet. Jednak 10 lat później, w 2003 roku, projekt został nagle anulowany. Wykazano, że MHT zwiększają ryzyko udaru, zakrzepów, raka i demencji u kobiet, które je stosowały w badaniach przeprowadzonych przez American Heart Association. Ludzie byli, co zrozumiałe, zaniepokojeni, a kobiety zaczęły masowo rezygnować z tych zabiegów.

Jednak w badaniu pojawiło się kilka problemów, które podważały słuszność wyników. Na początek badaniu poddano tylko kobiety po sześćdziesiątce i siedemdziesiątce, które były daleko w okresie menopauzy. Wiele z tych kobiet prawdopodobnie cierpiało już na problemy, takie jak pogrubienie tętnic, które mogą prowadzić do chorób serca. Ponadto badanie dotyczyło jedynie długotrwałego stosowania MHT w wysokich dawkach, a nie niskich. Nie dostarczyło żadnego wglądu w to, czy krótsze stosowanie w niskich dawkach może być korzystne lub bezpieczne na dłuższą metę.

Z uwagi na fakt, że kwestie te nigdy nie zostały poruszone w badaniach na dużą skalę, wiele pytań dotyczących MHT pozostaje bez odpowiedzi. Jednak niektóre zachęcające wyniki pojawiły się w mniejszych badaniach przeprowadzonych z kobietami, które przyjmowały MHT przez krótki czas przed 60 rokiem życia iw ciągu pięciu lat po menopauzie. Udowodniono również, że MHT zmniejszają ryzyko chorób serca u kobiet po histerektomii, a także poprawiają zdrowie ich mózgu. W związku z tym palącym problemem jest to, czy powinieneś je brać. Jak powinno być oczywiste, jest to skomplikowany problem, który najlepiej rozwiąże Twój lekarz, który może ocenić Twoje konkretne czynniki ryzyka i zrównoważyć potencjalne korzyści z tymi zagrożeniami.

Równowaga dietetyczna i bogactwo składników odżywczych są niezbędne do utrzymania optymalnej funkcji mózgu.

 Prawdopodobnie widziałeś siebie idącego na filiżankę kawy, gdy czujesz się zmęczony. Dzieje się tak, ponieważ spożywane pokarmy i napoje mają wpływ na Twój mózg. Nasze mózgi polegają na pożywieniu, aby przywracać energię i pomagać w wykonywaniu ważnych zadań. Jeśli chcesz zachować zdrowy mózg, pierwszą rzeczą, na której powinieneś się skupić, jest odżywianie. Konwencjonalna wiedza o tym, co powinniśmy jeść, ciągle się zmienia. Diety bogate w tłuszcze, takie jak diety „keto”, były popularne na początku lat 90-tych. Obecnie popularne są wysokotłuszczowe diety „keto”. W rzeczywistości żadna ekstremalna dieta nie jest korzystna dla twojego zdrowia psychicznego. Zamiast tego zwracaj uwagę na jakość spożywanego jedzenia. Najważniejszą lekcją, jaką należy z tego wyciągnąć, jest to, że dobrze zbilansowana, zdrowa dieta jest najlepszym podejściem do poprawy funkcjonowania mózgu.

Niektóre tłuszcze są szkodliwe dla zdrowia, podczas gdy inne są niezbędne. Weźmy na przykład tłuszcze trans. Ponieważ zostały poddane intensywnej obróbce, w każdej ilości są szkodliwe dla organizmu. Z drugiej strony nienasycone tłuszcze znajdujące się w awokado, migdałach i rybach są korzystne dla serca i mózgu, szczególnie jeśli spożywasz je regularnie. Węglowodany nie są wyjątkiem od tej reguły. Spożywanie słodkich pokarmów, takich jak biały chleb, spaghetti i ciasta, powoduje wzrost, a następnie spadek poziomu cukru we krwi, co utrudnia organizmowi utrzymanie zdrowej równowagi energetycznej.Z drugiej strony węglowodany złożone, takie jak te znajdujące się w warzywach, brązowym ryżu i komosie ryżowej, są bogate w błonnik, który pomaga kontrolować poziom estrogenu i cukru we krwi

Ciecierzyca, siemię lniane i morele to pożywne produkty, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu estrogenu. A jeśli chcesz aktywnie poprawić zdrowie swojego mózgu, powinieneś regularnie spożywać pożywienie bogate w przeciwutleniacze. W porze posiłków połowa talerza powinna być wypełniona warzywami — im bardziej kolorowe warzywa, tym lepszy posiłek. Aby pomóc organizmowi w trawieniu wszystkich tych składników odżywczych, musisz także zmaksymalizować ilość pożytecznych bakterii w jelitach. Aby to osiągnąć, prebiotyki (pokarmy, które służą jako rodzaj „nawozu”, takie jak cebula, banany i czosnek) i probiotyki (znajdujące się w jogurcie) powinny być spożywane w dużych ilościach.

Jednak nawet przy najlepszej diecie możesz od czasu do czasu potrzebować dodatkowej pomocy. Jeśli czujesz się przygnębiony lub nadmiernie zmęczony, poproś swojego lekarza o sprawdzenie poziomu witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych Omega 3, które mają kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego, a także zdrowia i funkcjonowania mózgu. Możliwe jest umożliwienie rozwoju Twojemu ciału – i mózgowi – poprzez spożywanie dobrze zbilansowanej diety wysokiej jakości żywności i suplementów w razie potrzeby.

Zdrowie mózgu wymaga regularnych ćwiczeń o niskiej intensywności. A im wolniej jedziesz, tym lepiej z wiekiem.

 Czy nie istnieje słynna opowieść o tym, jak zając biegnie obok żółwia w wyścigu i wydaje się wygrywać, ale potem staje się zmęczony, a żółw, który utrzymuje stałe tempo, w końcu wygrywa i przekracza pierwsza linia mety? Okazuje się, że jeśli chodzi o ćwiczenia, kobiety powinny przyjąć bardziej żółwie podejście niż w przypadku zajęcy. Regularne ćwiczenia o niskiej lub umiarkowanej intensywności mają wiele zalet zdrowotnych, ale są szczególnie korzystne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia mózgu. Zasadniczo przesłanie jest takie, że regularne ćwiczenia o niskiej intensywności mają kluczowe znaczenie dla utrzymania funkcji mózgu. A im wolniej idziesz, tym lepiej, gdy się starzejesz. Ćwiczenia mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Pomaga zachować zdrowe serce poprzez zmniejszenie gromadzenia się płytki nazębnej w tętnicach i poprawia samopoczucie, powodując produkcję endorfin. Ale, co może ważniejsze, pomaga zachować młodość umysłową.

Ponieważ ćwiczenia powodują wytwarzanie hormonów wzrostu, które pomagają w naprawie i tworzeniu nowych połączeń między neuronami, być może nieoczekiwane jest to, że kobiety, które często ćwiczą, mają bardzo niskie ryzyko zachorowania na demencję w późniejszym życiu. Jeśli jednak pomysł ćwiczeń przywodzi na myśl wyczerpujące godziny spędzone na pompowaniu żelaza na siłowni, nie obawiaj się: ciała kobiet rozwijają się dzięki regularnym ćwiczeniom o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Jednak chociaż nie ma czegoś takiego jak uniwersalny trening, dobrym pomysłem jest dostosowanie programu fitness do konkretnej grupy wiekowej. Kobiety w wieku dwudziestu i trzydziestu lat mogą odnieść korzyści z połączenia zwiększonych ćwiczeń aerobowych, które pomogą opóźnić proces starzenia i utrzymać optymalny poziom estrogenu. Kobiety w tym wieku powinny ćwiczyć przez około 45 minut trzy razy w tygodniu w idealnej sytuacji.

Po menopauzie zaleca się zwiększenie częstotliwości aktywności przy jednoczesnym zmniejszeniu intensywności, mając na celu około 30 minut ćwiczeń pięć razy w tygodniu. Istnieje wiele powodów, dla których ta technika jest najbardziej skuteczna. Przede wszystkim ćwiczenia o wysokiej intensywności zwiększają poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu, co może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego i bólu mięśni lub stawów.Po drugie, intensywne ćwiczenia wymagają dłuższego czasu rekonwalescencji, który jest zależny od wystarczającej ilości snu – co jest trudne dla wielu kobiet po menopauzie. Wreszcie, ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą powodować urazy mięśni i zwiększać ryzyko złamań kości u starszych kobiet. Zamiast tego wypróbuj jogę, pilates, trochę prac w ogrodzie lub półgodzinną przejażdżkę rowerem, aby poprawić tętno. Najkorzystniejszym ćwiczeniem jest rutyna i regularne wykonywanie. A twój mózg będzie ci za to wdzięczny.

Już minął czas, aby zająć się pandemią stresu, która sieje spustoszenie w zdrowiu kobiet.

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, w której kilka osób prosi cię o zrobienie różnych rzeczy w tym samym czasie, a ty kręcisz się w zawrotach głowy, próbując jednocześnie zaspokoić wymagania wszystkich? Wtedy jesteś jak większość współczesnych kobiet, które często muszą balansować między obowiązkami pracy na etacie a potrzebami swoich rodzin i dzieci. Kiedy zrzucasz na siebie odpowiedzialność za opiekę nad starszymi rodzicami, masz przepis na katastrofę. A to jest szkodliwe dla mózgu. Głównym przesłaniem jest to, że nadszedł czas, aby zająć się pandemią stresu, która sieje spustoszenie w zdrowiu kobiet.

Osiągnięcie równości w miejscu pracy nie zostało przeniesione na równość w domu. Kobiety są przepracowane i nie mają wsparcia w swojej karierze. Wysoki poziom przewlekłego stresu jest normą, ale tak nie powinno być. Stres wiąże się ze złym snem, obniżonym nastrojem i zwiększoną szansą na rozwój depresji. Wykazano nawet, że powoduje kurczenie się mózgu! W rezultacie musimy kontrolować poziom stresu. Ale jak to robisz? Pozwolenie naszemu mózgowi na przerwę od ciągłej stymulacji umysłowej jest jedną z metod robienia tego. W dzisiejszych czasach przez cały dzień jesteśmy stale powiązani z przygnębiającymi wiadomościami i e-mailami biznesowymi. Wyćwicz nawyk przyjmowania cyfrowego detoksu i ograniczania czasu spędzanego na telefonie oraz sprawdzania poczty służbowej poza godzinami pracy.

Jeśli twoje myśli cały czas gonią, medytacja lub uważność to wspaniała technika do nauki i zastosowania w praktyce. Jednak efekt końcowy jest zawsze spójny: pozwalasz uspokoić swój umysł. Ponadto korzyści zdrowotne są ogromne: według ostatnich badań osoby, które medytowały konsekwentnie przez wiele lat, zmniejszyły ryzyko zgonu z powodu chorób serca o 48 procent! Oczywiście najskuteczniejszą metodą na relaks umysłu jest sen. Niezbędna jest wystarczająca ilość snu, aby umożliwić organizmowi i mózgowi naprawę i naprawę. Podczas gdy niektórym udaje się przetrwać mało snu, wielu innych cierpi na melancholię i drażliwość w wyniku nieodpowiedniego odpoczynku.

Spróbuj półgodzinnego wyciszenia przed snem bez korzystania z technologii lub innych form stymulacji, aby sprawdzić, czy pomaga to lepiej spać. Spraw, aby sypialnia była jak najbardziej ciemna i upewnij się, że nie jest zbyt ciepło. Jeśli jednak żadna z tych strategii nie działa, autor zaleca skonsultowanie się z lekarzem w sprawie przyjmowania tabletek melatoniny i/lub spożywania przed nocą pokarmów, takich jak pistacje, które są naturalnie bogate w melatoninę. Stres zaczął być akceptowany jako normalna część naszego życia, ale nie ma nic naturalnego w naturze. W rzeczywistości jest to zabójcza broń zabójcza. W rezultacie musimy nadać jej najwyższy priorytet.

Stymulacja twojego intelektu pomoże w rozwoju twojego mózgu.

 Kiedy ostatnio zaskoczyło Cię coś, czego się nie spodziewałeś? A może skorzystałeś z okazji, by zrobić coś, co wykraczało poza twoją strefę komfortu? Kiedy jesteśmy młodsi, wydaje się, że zawsze próbujemy nowych rzeczy. Jednak wraz z wiekiem mamy tendencję do stania się w naszych starych nawykach i tracimy zainteresowanie próbowaniem nowych rzeczy.To straszna wiadomość dla zdrowia naszych mózgów Krótko mówiąc, aby zachować zdrowy mózg, musisz regularnie z niego korzystać. Najważniejszą lekcją do wyciągnięcia z tego jest to, że stymulacja intelektualna pomoże w rozwoju mózgu.

W ciągu 15 lat naukowcy prześledzili aktywność 900 osób i odkryli, że ci, którzy mieli fascynujące zawody lub stopnie naukowe, mieli znacznie więcej rezerw poznawczych. Badanie 400 seniorów wykazało porównywalne korzystne wyniki: ci, którzy byli aktywni intelektualnie, mieli o 54% mniejsze szanse na pogorszenie stanu psychicznego niż ci, którzy nie byli zaangażowani intelektualnie. Pacjenci z rzadką mutacją genu, która powoduje chorobę Alzheimera, mogą mieć opóźnione objawy, a być może nawet całkowicie im zapobiegać, jeśli są zaangażowani intelektualnie. Dobrze stymulowany mózg ma lepsze połączenia między komórkami mózgowymi, co czyni go bardziej elastycznym i wytrzymałym oraz może szybciej reagować na bodźce w wyniku stymulacji.

Niestety, kobiety tradycyjnie miały mniejsze szanse na zdobycie wyższego stopnia naukowego lub pracę w trudnych warunkach, w wyniku czego wiele z nich nie jest w stanie czerpać korzyści z tych wzmacniających mózg działań. To się stopniowo zmienia, ale w dzisiejszym społeczeństwie wciąż jest nierówne. Na szczęście istnieją alternatywne metody stymulacji mózgu. I chociaż nie udowodniono naukowo, że obecny wzrost popularności gier online jest korzystny, istnieje wiele skutecznych metod offline.

Czytanie gazety lub porządnej książki może pobudzić twoje neurony. Chodzenie do teatru, oglądanie filmu dokumentalnego lub granie w grę planszową z przyjaciółmi może pomóc Ci się zrelaksować. Ale pamiętaj, że chcesz zmusić siebie – a także swój intelekt – do tego ćwiczenia. Jeśli jesteś już mistrzem szachów, rozgałęź się i wypróbuj nową grę strategiczną. Jeśli twój typowy materiał do czytania składa się z beztroskich romansów, spróbuj klasycznej powieści, aby zmienić tempo. Podjęcie nowego wyzwania to jedna z najskuteczniejszych metod na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Czy kiedykolwiek chciałeś nauczyć się tworzyć piękne wypieki od podstaw? Alternatywnie, co powiesz na naukę gry na skrzypcach? Jeśli tak, to teraz jest na to doskonały moment.

Im szybciej zaczniesz zdrowo się odżywiać, ćwiczyć, minimalizować stres i angażować swój intelekt, tym większe masz szanse na późniejszy sukces. Czas już minął, aby świat usiadł i zwrócił uwagę na stan zdrowia mózgu kobiet, ale już teraz masz możliwość przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem, zaczynając od siebie i swojej rodziny.

Podsumowanie książki The XX Brain w całości.

Najważniejszym przesłaniem w tych notatkach jest to, że zdrowie mózgu kobiet znajduje się w stanie kryzysu, ale można uniknąć pandemii Alzheimera. Ponadto, proaktywnie oceniając swój ogólny stan zdrowia, możesz opóźnić lub nawet całkowicie zapobiec wystąpieniu choroby. Jest to najważniejsza zmiana stylu życia, jaką możesz wprowadzić, jeśli chcesz znacznie poprawić zdrowie swojego mózgu. Dieta, ćwiczenia, redukcja stresu i stymulacja intelektualna to najważniejsze zmiany, jakie możesz wprowadzić. Rady, które można zastosować: Czy rano budzisz się z zawrotami głowy? Wypij szklankę ciepłej wody, aby się odświeżyć. Nasze mózgi składają się głównie z wody. W rezultacie nawet umiarkowane odwodnienie ma na nie znaczący wpływ. W rzeczywistości badania wykazały, że picie odpowiedniej ilości wody może poprawić wydajność mózgu nawet o 30%! Ciepła woda natomiast może być znacznie efektywniej przyswajana przez organizm. W związku z tym, jeśli chcesz zacząć dzień pozytywnie, wypij szklankę ciepłej wody zaraz po wstaniu z łóżka rano.

Kup książkę - The XX Brain autorstwa dr Lisy Mosconi

Napisane przez BrookPad Team na podstawie The XX Brain autorstwa dr Lisy MosconiStarszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals