Jak zabrać się za tworzenie stawu?

DIY garden home home improvement how to pond

Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić oczko wodne.

How does one go about creating a pond?

 

Jak zrobić staw?

Dowiedz się, jak zbudować staw tutaj. Małe dzieci mogą utonąć w zaledwie kilku centymetrach wody. Nigdy nie zostawiaj ich samych w pobliżu wody. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby hodować własne ryby, żaby i traszki. Jeśli chcesz zbudować oczko wodne na gąbczastej lub mokrej ziemi, najpierw rozważ drenaż.

Unikaj regionów wietrznych, ponieważ rośliny stawowe mogą być zakłócone, a parowanie powierzchni wody może wzrosnąć. Pamiętaj, że niektóre gatunki drzew mogą szkodzić stawom i zamieszkującemu je organizmowi wodnemu. Jeśli chcesz mieć nieregularny staw, wybierz nieregularny wzór. Najłatwiejszą metodą wykopania utwardzonej krawędzi jest najpierw wykopanie rowu wokół stawu. Jeśli podłoże nie jest równe, podkładka betonowa i płyty krawędziowe muszą być wyrównane.

Po zainstalowaniu wykładziny do wykopu możesz wylać na nią podkładkę betonową. Wykop środek stawu na żądaną głębokość za pomocą łopaty i kilofa. Podkładka betonowa powinna mieć głębokość 75 mm plus grubość płyt krawędziowych plus 15 mm zaprawy między nimi. Wbij kołki w odległości metra od wykopu i wyrównaj poziomicą lub laserową poziomicą. Instalacja wykładziny stawu Nałóż 25 mm warstwę wilgotnego piasku na powierzchnię wykopanego stawu.

Jeśli podłoże jest szorstkie lub ma ostre krawędzie, przykryj wykładzinę starym dywanem. Jeśli chcesz go zakopać i trawę aż do krawędzi stawu, najpierw przykryj folię brudem. Opróżnij staw przed obrzeżami fontanny. Przetnij płyty 50 mm nad podszewką za pomocą młotka maczugowego i dłuta. Po opróżnieniu stawu dokładnie wyczyść wykładzinę, aby uniknąć zatrucia roślin i ryb.

Jeśli nie masz pewności co do możliwości dokończenia instalacji, skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem. Chroń podziemne kable pompy, umieszczając przewód niskiego napięcia w skale obok stawu. Użyj klipsa jubileuszowego, aby połączyć rurkę 25 mm z lampą UV i filtrem biologicznym. Aby uniknąć wzrostu glonów w stawie, pokryj około jedną trzecią powierzchni roślinnością. Jeśli uważasz, że Twoja roślina może wkrótce wyrosnąć z pojemnika, przesadź ją.

Czysty żwir może być użyty do przykrycia łodygi rośliny, aby zapobiec ucieczce brudu. Następnie delikatnie umieść roślinę w swoim stawie. Woda jest wykorzystywana w ogrodnictwie krajobrazowym od setek lat, a staw nada Twojemu ogrodowi relaksujący nowy wymiar, jednocześnie zapewniając dom dla ryb, żab, traszek i wielu innych gatunków. Duże stawy i elementy wodne można znaleźć w różnych rozmiarach, od dużych jezior po małe, samodzielne fontanny z kamykami.

Tworzenie projektu dla Twojego stawu.

Wytrzymałe, wstępnie uformowane plastikowe stawy z wbudowaną półką do sadzenia można kupić w różnych formach i rozmiarach od różnych producentów. Nie są też zbyt trudne do wprowadzenia; wszystko, co musisz zrobić, to wykopać otwór wystarczająco duży, aby pasował do formy, sprawdzić, czy staw jest dokładnie wypoziomowany, a następnie zasypać obszar wokół formy. Z drugiej strony elastyczne plastikowe wkładki pozwalają dostosować formę i rozmiar pojemnika do twoich specyfikacji.

Po pierwsze, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nigdy nie zapominaj, że nawet w kilku centymetrach wody maluchy mogą utonąć. W rezultacie nie zostawiaj ich samych nawet na chwilę, gdy są w pobliżu stawu. Zainstaluj bezpieczne ogrodzenie i bramę wokół nieruchomości, dopóki dzieci nie będą starsze, dla własnego spokoju.

Jaką głębokość Twoim zdaniem powinien mieć Twój staw?

Pomimo faktu, że ryby mogą żyć w zaledwie 400–600 mm wody, ciepło i światło słoneczne łatwiej dostanie się do płytkiego stawu, co skutkuje zwiększonym rozwojem glonów i większą szansą na choroby. Jednak nie jest konieczne, aby Twój staw był głębszy niż jeden metr.

Obrzeża.

Twój staw będzie również potrzebował obrzeża, ale unikaj umieszczania drobnych kawałków kamienia bezpośrednio na krawędzi, ponieważ mogą przypadkowo wpaść i spowodować uszkodzenie Płyty chodnikowe są jedną z najprostszych i najskuteczniejszych opcji obrzeży, ale Ty może również użyć dużych zaokrąglonych kamyków. Zamiast tego możesz zasypać murawę aż do brzegu stawu; w tym przypadku wąski pas traw nadbrzeżnych będzie wyglądał bardziej naturalnie, niż gdybyś nic nie robił.

Gdzie powinien znajdować się Twój staw?

Bardzo ważne jest, abyś dokładnie rozważył, gdzie umieścisz swój staw w swoim ogrodzie, aby z czasem rozkwitał. Różnorodność zmiennych może mieć wpływ na jego zdrowie i długoterminową żywotność.

Słońce i wiatr.

Ponieważ większość roślin stawowych potrzebuje światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać, dobrym pomysłem jest umieszczenie stawu w miejscu, w którym będzie wystarczająco dużo światła słonecznego w miesiącach letnich. Unikaj również obszarów wietrznych, ponieważ rośliny stawowe mogą zostać przemieszczone podczas wichur, a w tych warunkach nastąpi większe parowanie z powierzchni wody.

Sytuacja na ziemi.

Jeśli chcesz zbudować oczko wodne na gąbczastej lub podmokłej ziemi, powinieneś najpierw rozważyć zainstalowanie systemu odwadniającego. Elastyczna wyściółka może falować i wznosić się do góry, jeśli pod powierzchnią nagromadzi się woda. Jest również w stanie usunąć wstępnie uformowaną wkładkę.

Drzewo?

Powinna znajdować się w odległości co najmniej 5m-6m od stawu, aby zapewnić prawidłowy drenaż. Zapobiegnie to umieszczaniu go w cieniu i uszkodzeniu wykładziny przez korzenie, a także zapobiega zablokowaniu wody przez opadające liście. Należy pamiętać, że niektóre gatunki drzew mogą być szkodliwe dla stawów i żyjącego w nich życia wodnego. Drzewa kochające wodę, takie jak wierzby, kasztanowce, topole i cisy, mają silny, spragniony system korzeniowy, a rozkładające się liście wierzb zawierają związki toksyczne dla ryb. Wszystkie toksyczne rośliny, w tym złotokapy, cisy i rododendrony, mogą gromadzić się na drzewach śliwy i wiśni. Na tych drzewach mogą również gromadzić się mszyce lilii wodnej.

Pompy?

 W przypadku stawów mieszkalnych mogą być używane do zasilania wodospadów i fontann, a także do uruchamiania filtrów i cyrkulacji przez nie wody. Zanim ustalisz, ile wody musi przepłynąć przez staw, musisz najpierw obliczyć jego objętość, mnożąc średnią długość (m) przez średnią głębokość (m) przez średnią szerokość (m) (m). Ta technika zapewni Ci objętość w metrach sześciennych, której szukasz. Jeśli chcesz przeliczyć to na litry, wszystko, co musisz zrobić, to zwiększyć tę liczbę o 1000. Poza tym musisz wiedzieć, ile wody może obsłużyć system filtracji twojego stawu, rozmiar dowolnego wodospadu do zbudowania oraz wysokość, z której woda zostanie wypchnięta, aby dotrzeć do wybranego przez Ciebie wodospadu. Ogólnie rzecz biorąc, do uruchomienia wodospadu o średnicy 150 mm i wysokości 150 mm, zgodnie ze standardami branżowymi, potrzebna jest pompa o wydajności 2750 litrów na godzinę.

Jak wytyczyć granice stawu.

Utwórz podstawowy rysunek swojego krajobrazu, w tym kształt nowego stawu i jego otoczenia, a także wszelkie rośliny, które tam będą. Jeśli chcesz bardziej formalnego wyglądu, wybierz zamiast tego symetryczny wzór. Alternatywnie możesz zaprojektować nierówny, nieformalny staw, który wydaje się naturalny i wtapia się w otaczające środowisko.

Jak oznaczyć swój staw.

Zrób wstępny szkic swojego ogrodu i narysuj zarys nowego stawu i jego otoczenia, w tym wszelkie rośliny. Wybierz symetryczny kształt, jeśli chcesz uzyskać bardziej formalny efekt. Możesz też stworzyć nieregularny, nieformalny staw, który wygląda naturalnie i pasuje do krajobrazu.

 1. Za pomocą węża lub kawałka liny zaznacz miejsce, w którym chcesz zbudować staw.Eksperymentuj z różnymi kształtami i rozmiarami, aż znajdziesz taki, który Ci się podoba
 2. Utwórz czystą linię wokół obwodu stawu za pomocą łopaty. Zdejmij wąż i narysuj kolejną linię poza obwodem stawu, aby wskazać, gdzie krawędź zostanie umieszczona na zewnętrznej krawędzi, aby ją wykończyć. Odległość między początkową linią a płytami powinna być mniejsza niż szerokość płyty plus 50 mm, tak aby płyty wystawały łącznie z krawędzi stawu o 50 mm. Pomaga to nie tylko ukryć wyściółkę, ale także chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jaki jest najlepszy sposób na wykopanie stawu?

Aby upewnić się, że utwardzona krawędź będzie solidna, wykop rów wokół stawu, zanim zaczniesz go kopać i kopać. Następnie można wylać betonową podkładkę na warstwę wykładziny w wykopie po jej zainstalowaniu. Pomaga to utrzymać wykładzinę na miejscu i zapewnia solidną podstawę, na której można umieścić płyty chodnikowe. Nawet jeśli powierzchnia gruntu nie jest równa, bardzo ważne jest, aby wypoziomować podkładkę betonową i płyty krawędziowe. Aby upewnić się, że tak jest, musisz wyciąć kołki poziomujące o wymiarach 50 mm x 50 mm i długości około 300 mm, z jednym końcem wypolerowanym na szpic. Wbij je w rów, w odległości nie większej niż metr od siebie, na całym obwodzie twojego stawu.

 1. Wykop rów między dwiema prowadnicami, jeśli to konieczne, używając łopaty i kilofa. Głębokość płyty betonowej powinna wynosić 75 mm plus grubość płyt krawędziowych i 15 mm połączenia zaprawy między płytami. Podczas pracy staraj się, aby wykop był jak najbardziej wyrównany.
 2. Aby wyrównać wykop, wbij kołek poziomujący w środek wykopu, aż do ukończonego poziomu wody. Ze względu na głębokość obrzeża będzie ona niższa niż poziom gruntu (przy płycie o grubości 25 mm i spoinie na zaprawie 15 mm, wierzchołki kołków powinny znajdować się 40 mm poniżej poziomu gruntu). Zrób znak na pierwszym kołku, abyś mógł użyć go jako odniesienia do późniejszego wyrównania pozostałych kołków. Następnie, używając długiej poziomicy lub poziomicy laserowej, wbij kołki w odległości nie większej niż metr wokół wykopu i wypoziomuj je poziomicą lub poziomicą laserową.
 3. Kiedy wewnętrzna linia służy jako przewodnik, zacznij kopać staw, aż znajdzie się na poziomie lub w pobliżu poziomu marginalnej półki do sadzenia. Półka powinna znajdować się około 230mm pod powierzchnią wody i mieć szerokość 250mm. Dla stabilności preferowane jest, aby krawędzie stawu nie były pochylone pionowo, ale raczej łagodnie do wewnątrz pod kątem 20 stopni (lub więcej w miękkim, kruchym podłożu).
 4. Używając łopaty, wykop środkową część stawu na wymaganą głębokość, z bokami stawu między krawędzią półki a dnem stawu nachylonym pod kątem 20 stopni, aby umożliwić parowanie. Zbadaj ziemię, aby upewnić się, że nie ma z niej wystających kamieni. W środku stawu wbij kołek w ziemię, a następnie użyj poziomicy i linijki (lub poziomicy laserowej), aby wyrównać wszystko z początkowym kołkiem. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie pozostałe kołki są na poziomie stawki i w razie potrzeby dokonaj drobnych korekt stawki.
 5. Aby upewnić się, że wszystkie kołki są na odpowiednim poziomie, przygotuj dość sztywną zaprawę, mieszając trzy części piasku z jedną częścią cementu i układając równą warstwę wokół wszystkich kołków. Sprawdź, czy górna część linii zaprawy jest wyrównana z kołkami, a krawędzie linii są zaokrąglone, a powierzchnia linii jest gładka. Następnie za pomocą kołka środkowego sprawdź poziom na całym obwodzie stawu, aby upewnić się, że jest prawidłowy. Następnie pozostaw zaprawę do utwardzenia przez 24 godziny przed kontynuowaniem.
 6. Za pomocą pacy tynkarskiej nałóż 25mm warstwę mokrego piasku na powierzchnię wykopanego stawu.Wykładzina powinna być chroniona przed ziemią za pomocą podkładu do stawu lub kawałków starego dywanu na piasku, jeśli podłoże jest bardzo kamieniste lub ma ostre krawędzie

Jak prawidłowo zainstalować folię do oczka wodnego

Pozwól na zachodzenie na siebie co najmniej 150 mm wzdłuż obwodu stawu, aby można było przymocować wyściółkę pod krawędzią podczas obliczania potrzebnej wyściółki. Nakładka będzie musiała być większa, jeśli chcesz ją zakopać i trawę aż do krawędzi stawu. Aby określić długość wkładki, zmierz maksymalną długość (łącznie z zakładkami) i pomnóż długość przez dwukrotność maksymalnej głębokości pojemnika. Obliczając szerokość, weź maksymalną szerokość (łącznie z zakładkami) i pomnóż ją przez dwukrotność maksymalnej głębokości, aby uzyskać szerokość. Umieść arkusz na wykopanym obszarze, pozostawiając dużo miejsca ze wszystkich stron. Delikatnie rozciągnij, wygładź i złóż go na wykopanym obszarze. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie przebić go ostrymi kamieniami. Wszelkie znalezione dziury należy naprawić za pomocą odciętych kawałków wkładki i kleju sugerowanego przez producenta, jeśli takowe znajdzie.

 1. Umieść wkładkę w otworze, zabezpieczając ją kamieniami lub cegłami na obwodzie, aby zapobiec jej przesuwaniu się. Umieść drugi koniec węża w dnie stawu i zabezpiecz go czymś solidnym, aby zapobiec wyciekowi (ale nie ostrym). Następnie napełnij staw wodą, uważając, aby przesuwać kamienie lub cegły, gdy woda wypełnia staw, aby zwolnić wkładkę i umożliwić jej przejście przez otwór.
 2. Wygładź wykładzinę nad krawędzią zaprawy i do wykopu – powinna pokrywać około połowy długości wykopu. Następnie za pomocą nożyczek lub ostrego noża odetnij nadmiar materiału.

Jak zainstalować obrzeże stawu na swojej posesji

Wypełnij wykop na całym obwodzie stawu betonem, podnosząc go do poziomu krawędzi zaprawy. Ustaw rów z powrotem na miejscu. Stosując tę ​​metodę, można zabezpieczyć wykładzinę w miejscu i zapewnić stabilny fundament, na którym można ułożyć płyty krawędziowe. Pozostawić beton na około 24 godziny schnięcia.

 1. Połóż płyty na betonie w ciągłym warstwie zaprawy, z płytami zwisającymi z wykładziny o 50 mm. Następnie, używając czterech części ostrego piasku na jedną część cementu, wymieszaj zaprawę, aż będzie gładka. Aby umożliwić połączenie zaprawy o grubości 10 mm między płytami, należy pozostawić 10 mm między płytami. Do wycięcia każdej płyty w celu dopasowania do krzywizny oczka wodnego potrzebny będzie młotek maczugowy i dłuto walcowe lub szlifierka kątowa. Podczas cięcia płyt pamiętaj o ochronie rąk za pomocą wytrzymałych rękawiczek, okularów ochronnych i maski przeciwpyłowej.
 2. Opróżnienie stawu będzie konieczne przed ukończeniem obrzeża. Albo użyj wężyka do odprowadzenia wody, albo użyj pompy - wystarczy podłączyć wąż do wyjścia pompy. Aby upewnić się, że pompa jest całkowicie zanurzona w wodzie przez cały czas pracy, musisz zgarnąć resztę pozostałej wody.
 3. Natychmiast po osuszeniu stawu należy wskazać połączenie między płytami a wykładziną. Po zakończeniu pamiętaj o odpowiednim wyczyszczeniu wykładziny, ponieważ zaprawa jest toksyczna dla roślin i ryb.

Instalacja pompy stawowej i filtrów to prosty proces.

Gdy Twój staw jest całkowicie pusty, instalacja pompy będzie znacznie prostsza. Musisz podnieść pompę z dna zbiornika, aby zapobiec zatykaniu filtra przez zanieczyszczenia i ułatwić dostęp do niego w celu czyszczenia. Pompa na tym zdjęciu jest pompą niskonapięciową z przymocowaną do niej głowicą fontannową. Do systemu dołączony jest filtr ultrafioletowy i biologiczny filtr do zbiornika. Można go podłączyć do sieci elektrycznej w taki sam sposób, jak oświetlenie ogrodowe niskonapięciowe jest podłączone do sieci elektrycznej.

 1. Instalacja i podłączenie pompy niskonapięciowej jest bardzo proste, ale pamiętaj, że woda i elektryczność to potencjalnie śmiertelna kombinacja Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości samodzielnego zakończenia instalacji, powinieneś skonsultować z profesjonalnym elektrykiem.
 2. Aby zachować powłokę, połóż na niej kawałek podkładu do stawu i podeprzyj go dwoma cegłami.
 3. Połóż płytę lub płaski kamień na cegłach i umieść na nich pompę. Następnie za pomocą poziomicy ustawionej na brzegu stawu zdecyduj, gdzie ma się znajdować głowica fontanny. Powinien być umieszczony około 3 mm-5 mm nad powierzchnią wody.
 4. Upewnij się, że podziemne przewody pompy są zabezpieczone. Przechodząc przez skałę wzdłuż stawu, poprowadziliśmy przewód niskiego napięcia widoczny na obrazie przez plastikowy przewód, który zbudowaliśmy.
 5. Za pomocą opaski jubileuszowej podłącz rurkę 25 mm do wyjścia pompy na drugim końcu. Ta fajka trafi do klarownika ultrafioletowego i filtra biologicznego, po której będzie następna fajka.
 6. Odetnij końcówkę nasadki do fajki na klarowniku ultrafioletowym za pomocą piły do ​​metalu tak, aby pasowała do rozmiaru fajki i umożliwiała podłączenie jej do klarownika. Pamiętaj, że klarownik ultrafioletowy wymaga własnego źródła zasilania i upewnij się, że podłączasz go zgodnie z instrukcjami producenta.
 7. Umieść filtr zbiornika na wysokości wyższej niż powierzchnia stawu (w tym przypadku jego wylot będzie zasilał wodospad). Za pomocą rury podłącz wyjście urządzenia ultrafioletowego do wlotu zbiornika.

Jak wybrać odpowiednie rośliny do swojego stawu

Mimo że Twój staw jest wyposażony w filtry, nadal konieczne jest posiadanie w nim roślin, aby utrzymać zdrową wodę. W sezonie wegetacyjnym postaraj się pokryć około jedną trzecią powierzchni stawu liśćmi, aby zapobiec rozwojowi glonów. To odmówi glonom światła, którego potrzebują, aby się rozwijać. Doskonale nadają się do tego kwiaty o dużych liściach, takie jak lilie. Jako dodatkowy bonus zalecane są głębokowodne rośliny wodne i rośliny pływające, ponieważ zubożają one glony w niezbędne minerały i składniki odżywcze. Ponieważ rośliny wodne nie potrzebują żyznej gleby, zamiast tego można użyć kompostu wodnego lub grubej gleby ogrodowej. Unikaj jednak gleb, które są nadmiernie piaszczyste lub zawierają obornik, jeśli to w ogóle możliwe.

 1. Aby prawidłowo przymocować rośliny do większości stawów ozdobnych, musisz użyć specjalnych koszy do sadzenia z bokami ażurowymi. Pomagają one zatrzymać glebę, jednocześnie przepuszczając wodę. Nowoczesne kosze posiadają również boki z mikrosiateczki, które zapobiegają przedostawaniu się ziemi do wody i jej zanieczyszczeniu. Jeśli dziury w Twoim koszu są bardzo duże, dobrze jest wyłożyć go kawałkiem juty przed napełnieniem go kompostem. Jeśli masz w koszu wysokie rośliny, takie jak sitowie, umieść blok na dnie kosza przed napełnieniem go kompostem i posadzeniem. Pomoże to utrzymać je na stałym poziomie.
 2. Jeśli uważasz, że wybrana roślina stawowa wkrótce przepełni swój koszyk, przesadź ją do większego pojemnika, aby pomieścić jej wzrost. Czysty żwir może być użyty jako przykrycie wokół łodygi rośliny, aby zapobiec wydostawaniu się brudu z powierzchni doniczki. Następnie ostrożnie wrzuć roślinę do stawu.

Co należy wziąć pod uwagę przy budowie stawu?

 • Tutaj dowiedz się, jak zbudować staw.
 • Małe dzieci mogą utonąć tylko w kilku centymetrach wody.
 • Nigdy nie zostawiaj ich samych w pobliżu wody.
 • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby hodować własne ryby, żaby i traszki.
 • Jeśli chcesz zbudować oczko wodne na gąbczastej lub mokrej ziemi, najpierw rozważ drenaż.
 • Pamiętaj, że niektóre gatunki drzew mogą szkodzić stawom i zamieszkującemu je organizmowi wodnemu
 • Jeśli chcesz mieć nieregularny staw, wybierz nieregularny projekt.
 • Najłatwiejszą metodą wykopania utwardzonej krawędzi jest najpierw wykopanie rowu wokół stawu.
 • Jeżeli grunt nie jest równy, podkładka betonowa i płyty krawędziowe muszą być wypoziomowane.
 • Po zainstalowaniu wykładziny do wykopu możesz wylać na nią podkładkę betonową.
 • Wykop środek stawu na żądaną głębokość za pomocą łopaty i kilofa.
 • Podkładka betonowa powinna mieć głębokość 75mm plus grubość płyt krawędziowych plus 15mm zaprawy między nimi.
 • Montaż folii do stawu Nałóż 25-milimetrową warstwę wilgotnego piasku na powierzchnię wykopanego stawu.
 • Jeśli chcesz go zakopać i trawę aż do krawędzi stawu, najpierw przykryj wykładzinę brudem.
 • Opróżnij staw przed obrzeżem fontanny.
 • Wytnij płyty 50mm nad podszewką za pomocą młotka i dłuta.
 • Jeśli nie masz pewności co do możliwości dokończenia instalacji, skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem.
 • Chroń podziemne kable pompy, umieszczając przewód niskiego napięcia w skale obok stawu.
 • Użyj klipsa jubileuszowego, aby podłączyć rurkę 25 mm do lampy UV i filtra biologicznego.
 • Aby uniknąć wzrostu glonów w stawie, pokryj około jedną trzecią powierzchni roślinnością.
 • Jeśli uważasz, że Twoja roślina może wkrótce wyrosnąć z pojemnika, przesadź ją.
 • Czysty żwir może być użyty do przykrycia łodygi rośliny, aby zapobiec wydostawaniu się brudu.
 • Następnie delikatnie umieść roślinę w swoim stawie.

Napisane przez
BrookPad Team

 

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals