How does one go about creating a pond?

Jak można tworzyć staw?

Dowiedz się, jak zrobić staw w tym artykule.

Jak można tworzyć staw?

 

Jak zrobić staw?

Dowiedz się, jak zbudować staw tutaj. Małe dzieci mogą tonąć zaledwie kilka cali wody. Nigdy nie zostawiaj ich w spokoju w pobliżu wody. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby wychować własne ryby, żaby i NEWTS. Jeśli chcesz zbudować staw na gąbczastej lub mokrej ziemi, najpierw rozważ drenaż.

Unikaj wietrznych regionów, ponieważ rośliny stawowe mogą być zaburzone, a odparowanie powierzchni wody może wzrosnąć. Pamiętaj, że niektóre gatunki drzew mogą zaszkodzić stawom i życiem wodnym, które je zamieszkuje. Jeśli chcesz nieregularny staw, wybierz nieregularny projekt. Najłatwiejszą metodą wykopania brutalnej krawędzi jest najpierw wykopanie wykopu wokół stawu. Jeśli podłoże nie jest wyrównane, podkładka betonowa i płyty krawędzi muszą zostać wyrównane.

Po zainstalowaniu wyściółki do wykopu możesz wlać na nią betonową podkładkę. Wykop środek stawu do pożądanej głębokości za pomocą pik i pickaxe. Betonowa podkładka powinna mieć głębokość 75 mm plus grubość płyt krawędzi plus 15 mm zaprawy między nimi. Jeździsz w kołkach o metrach wokół wykopu i wyrównać z poziomem ducha lub lasera. Instalowanie wkładki stawowej nałóż warstwę wilgotnego piasku 25 mm na powierzchni wykopanego stawu.

Jeśli ziemia jest szorstka lub ma ostre krawędzie, przykryj wkładkę starym dywanem. Jeśli chcesz go pochować i trawić aż do krawędzi stawu, najpierw przykryj wkładkę brudem. Odcedź staw przed obróceniem funkcji wody. Wytnij płyty 50 mm na podszewce młotkiem klubowym i dłuto. Po opróżnieniu stawu dokładnie wyczyść wkładkę, aby uniknąć zatrucia roślin i ryb.

Jeśli nie masz pewności co do możliwości zakończenia instalacji, skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem. Chroń podziemne kable pompy, przekładając drut niskiego napięcia przez skalę obok stawu. Użyj klipsu jubileuszowego, aby podłączyć rurę 25 mm z klastrowaniem UV i filtrem biologicznym. Aby uniknąć wzrostu glonów w stawie, przykryj około jedną trzecią powierzchni roślinnością. Jeśli uważasz, że Twoja roślina może wkrótce wyrastać swój pojemnik, ponownie ją zatrzymaj.

Czysty żwir może być używany do pokrycia łodygi rośliny, aby zapobiec ucieczce brudu. Następnie delikatnie umieść roślinę w stawie. Woda jest wykorzystywana w ogrodnictwie krajobrazowym od setek lat, a staw przyniesie do twojego ogrodu relaksujący nowy wymiar, zapewniając jednocześnie dom dla ryb, żab, Newtów i różnych innych gatunków. Duże stawy i cechy wody można znaleźć w różnych rozmiarach, od dużych jezior po małe samodzielne fontanny kamyków.

Tworzenie projektu dla twojego stawu.

Solidne, wstępnie utworzone plastikowe stawy z wbudowaną półką do sadzenia można kupić w szeregu form i rozmiarów od różnych producentów. Nie są też zbyt trudne do umieszczenia; Wszystko, co musisz zrobić, to wykopać dziurę wystarczająco dużą, aby zmieścić formę, sprawdzić, czy staw jest dokładnie poziom, a następnie wypełnij obszar wokół formy. Z drugiej strony elastyczne plastikowe wkładki pozwalają dostosować formularz i rozmiar pojemnika do specyfikacji.

Po pierwsze, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nigdy nie zapominaj, że nawet w kilku calach wody małe małe dzieci mogą utonąć. W rezultacie nie zostawiaj ich w spokoju przez trochę czasu, gdy są w pobliżu stawu. Zainstaluj bezpieczne ogrodzenie i bramę wokół nieruchomości, aż dzieci będą starsze dla własnego umysłu.

Jak myślisz, jaka głębokość powinien być twój staw?

Pomimo faktu, że ryby mogą żyć w zaledwie 400 mm-600 mm wody, ciepło i światło ze słońca łatwiej wejdą do płytkiego stawu, co powoduje zwiększenie rozwoju glonów i większą szansę na chorobę. Jednak nie jest konieczne, aby twój staw był głębszy niż jeden metr.

Pieci.

Twój staw będzie również wymagał obrzeża, ale unikaj umieszczania małych kawałków kamienia bezpośrednio na krawędzi, ponieważ mogą one przypadkowo wpaść i wyrządzić obrażenia. Płyty brukowe są jedną z najprostszych i najprostszych opcji obrzeża, ale możesz również użyć dużych zaokrąglonych kamyków. Zamiast tego możesz zbierać się aż do krawędzi stawu; W tym przypadku wąski pasek traw wodnych dałby bardziej naturalny wygląd niż gdybyś nic nie zrobił.

Gdzie powinien znajdować się twój staw?

Bardzo ważne jest, aby ostrożnie zastanowić się, gdzie zlokalizujesz staw w ogrodzie, aby z czasem rozkwitł. Różnorodne zmienne mogą mieć wpływ na jego zdrowie i długoterminową żywotność.

Słońce i wiatr.

Ponieważ większość roślin stawów potrzebuje światła słonecznego, aby się rozwijać, dobrym pomysłem jest zlokalizować staw w obszarze, w którym będzie miał wystarczającą ilość światła słonecznego przez miesiące letnie. Unikaj również wietrznych obszarów, ponieważ rośliny stawowe mogą zostać przemieszczone w wieżowcach, a w tych warunkach będzie większe parowanie z powierzchni wody.

Sytuacja na ziemi.

Jeśli chcesz zbudować staw na gąbczastej lub rozmoczonej ziemi, najpierw należy rozważyć zainstalowanie systemu drenażu. Elastyczna wkładka może naciskać i wznieść się na górę, jeśli pod powierzchnią wkładki występuje nagromadzenie wody. Jest również zdolny do przemieszczenia wstępnie uformowanej wkładki.

Drzewo?

Powinien być co najmniej 5 mlm od stawu, aby zapewnić odpowiedni drenaż. Zapobiegnie to umieszczeniu go w cieniu i uszkodzeniu wkładki przez korzenie, a także zapobieganie zablokowaniu wody z jesiennymi liśćmi. Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre gatunki drzew mogą być szkodliwe dla stawów i życia wodnego, które w nich żyje. Drzewa kochające wodę, takie jak wierzby, kasztany konne, topole i ciski, mają mocne, spragnione systemy korzeniowe, a rozkładające się liście wierzb zawierają związki, które są toksyczne dla łowiących ryby. Wszystkie toksyczne rośliny, w tym Laburnums, Ciss i Rhododendrons, mogą skupić się na drzewach śliwkowych i wiśni. Mszyce lilii wodnej mogą również gromadzić się na tych drzewach.

Lakierki?

W przypadku stawów mieszkalnych może być stosowane do zasilania wodospadów i fontann, a także do prowadzenia filtrów i krążenia przez nich wody. Przed ustaleniem, ile wody musi przepływać przez staw, musisz najpierw obliczyć jego objętość, pomnożając średnią długość (m) przez średnią głębokość (m) przez średnią szerokość (m) (m). Ta technika zapewni objętość w metrach sześciennych, których szukasz. Jeśli chcesz przekonwertować to na litrów, wszystko, co musisz zrobić, to zwiększyć liczbę o 1000. Poza tym musisz wiedzieć, ile wody może być obsługiwane przez system filtracyjny stawu, wielkość dowolnego wodospadu, który chcesz Aby zbudować i wysokość, z której woda zostanie popchnięta, aby dotrzeć do wybranego wodospadu. Ogólnie rzecz biorąc, pompa o pojemności 2750 litrów na godzinę jest potrzebna do uruchomienia wodospadu o średnicy 150 mm i wysokości 150 mm, zgodnie ze standardami branżowymi.

Jak nakreślić granice twojego stawu.

Utwórz podstawowy rysunek swojego krajobrazu, w tym kształt nowego stawu i jego otoczenia, a także wszelkie rośliny, które tam będą. Jeśli chcesz bardziej formalny wygląd, zamiast tego wybierz symetryczny projekt. Alternatywnie możesz zaprojektować nierówny, nieformalny staw, który wydaje się naturalny i łączy się z otaczającym środowiskiem.

Jak zaznaczyć staw.

Zrób szorstki szkic swojego ogrodu i narysuj zarys nowego stawu i jego otoczenia, w tym wszelkie rośliny. Wybierz symetryczny kształt, jeśli chcesz bardziej formalny efekt. Lub możesz stworzyć nieregularny, nieformalny staw, który wygląda naturalnie i pasuje do krajobrazu.

 1. Za pomocą węża lub kawałka liny zaznacz obszar, w którym chcesz zbudować staw. Eksperymentuj z różnymi kształtami i rozmiarami, aż znajdziesz taki, który lubisz.
 2. Zrób czystą linię wokół obwodu stawu za pomocą pik. Zabierz wąż i narysuj kolejną linię przed obwodem stawu, aby wskazać, gdzie obrzeże zostanie umieszczone na zewnętrznej krawędzi, aby go zakończyć. Odległość między linią początkową a płytami powinna być mniejsza niż szerokość płyty plus 50 mm, tak aby płyty zwisały krawędź stawu o łącznie 50 mm. To nie tylko pomaga ukryć wkładkę, ale także pomaga chronić ją przed bezpośrednią ekspozycją na słońce.

Jaki jest najlepszy sposób na wykopanie stawu?

Aby upewnić się, że twoja brutalna krawędź będzie solidna, wykop wykop wokół stawu, zanim zaczniesz go kopać i wykopać. Następnie możesz wlać betonową podkładkę na wkładkę w wykopie po jego zainstalowaniu. Pomaga to utrzymać wkładkę na miejscu i zapewnia solidne podkład, na którym można umieścić płyty nawierzchniowe. Nawet jeśli powierzchnia gruntu nie jest wyrównana, ważne jest, aby beton podkładka i płyty krawędzi zostaną wyrównane. Aby upewnić się, że tak jest, musisz wyciąć kołki wyrównujące o długości 50 mm x 50 mm i około 300 mm, z jednym końcem wypolerowanym do punktu. Wbij je w wykop, rozstawiając ich nie bardziej niż metr, wokół obwodu obwodu stawu.

 1. W razie potrzeby wykop wykop między dwoma wytycznymi, używając pik i pickakse. Głębokość betonowej podkładki powinna wynosić 75 mm, a także grubość płyt krawędzi i połączenie zaprawy 15 mm między dwiema płytami. Podczas pracy staraj się zachować wykop jak to możliwe.
 2. Aby wyrównać wykop, poprowadź kołek wyrównywania w środku wykopu do zakończonego poziomu wody. Ze względu na głębokość obrzeża będzie to niższy niż poziom gruntu (z płytą o grubości 25 mm i stawem moździerzowym 15 mm, wierzchołki kołków powinny mieć 40 mm poniżej poziomu gruntu). Złóż znak na pierwszym kołka, abyś mógł go użyć jako odniesienia do wyrównywania reszty kołków później. Następnie, używając długiego poziomu ducha lub poziomu lasera, jeździ w kołkach nie więcej niż metr wokół wykopu i wyrównaj je z poziomem ducha lub poziomu lasera.
 3. Gdy linia wewnętrzna służy jako przewodnik, zacznij wykopać staw, aż znajdzie się on na poziomie marginalnej półki do sadzenia lub w jej pobliżu. Półka powinna znajdować się około 230 mm poniżej powierzchni wody i szerokości 250 mm. W przypadku stabilności krawędzie stawu nie nachylają się pionowo, ale raczej delikatnie do wewnątrz na skłonność 20 stopni (lub więcej w miękkim, kruchych podłoży).
 4. Za pomocą łopata wykop środkową część stawu na potrzebną głębokość, z bokami stawu między marginalną półką a dnem stawu na poziomie 20 stopni, aby pomieścić parowanie. Zbadaj ziemię, aby upewnić się, że nie wyrzucają z niego żadnych kamieni. Na środku stawu wbij kołek w ziemię, a następnie użyj poziomu ducha i prostego (lub poziomu lasera), aby wyrównać wszystko z początkowym kołkiem. Sprawdź dwukrotnie, że wszystkie inne kołki są wyrównane ze stawką i w razie potrzeby dokonaj drobnych korekt.
 5. Aby upewnić się, że wszystkie kołki są na odpowiednim poziomie, przygotuj dość sztywną zaprawę, mieszając trzy części piasku z cementem jednej części i układając równomierną warstwę wokół wszystkich kołków. Sprawdź, czy górna linia zapraw jest wyrównana z kołkami i że krawędzie linii są zaokrąglone, a powierzchnia linii jest gładka. Następnie, korzystając z środka, zweryfikuj poziom wokół obręczy stawu, aby upewnić się, że jest on poprawny. Następnie pozwól zaprawowi leczyć przez 24 godziny przed kontynuowaniem.
 6. Za pomocą pielniczki nałóż warstwę mokrego piasku 25 mm na powierzchni wykopanego stawu. Wkładka powinna być chroniona przed ziemią za pomocą podkładu stawu lub długości starego dywanu na piasku, jeśli ziemia jest wyjątkowo skalista lub są ostre krawędzie.

Jak poprawnie zainstalować wkładkę stawową

Pozwól na nakładanie się co najmniej 150 mm wzdłuż obwodu stawu, abyś mógł przymocować wkładkę pod obrzeżem przy obliczaniu, ile potrzebujesz wkładki. Nakładanie się będzie musiało być większe, jeśli chcesz je pochować i trawić aż do krawędzi stawu. Aby określić długość wkładki, zmierz maksymalną długość (w tym nakładanie się) i pomnóż długość przez dwukrotność maksymalnej głębokości pojemnika. Podczas obliczania szerokości weź maksymalną szerokość (w tym nakładanie się) i pomnóż ją dwukrotnie maksymalną głębokość, aby uzyskać szerokość. Umieść arkusz na wykopanym obszarze, umożliwiając dużo miejsca ze wszystkich stron. Delikatnie rozciągnij, gładkie i złóż go na miejscu nad wykopanym obszarem. Należy jednak zachować ostrożność, aby uniknąć przebicia go na ostrych kamieniach. Powinieneś naprawić dowolne otwory, które można znaleźć za pomocą wycięcia wkładki i kleju sugerowanego przez producenta, jeśli je znajdziesz.

 1. Umieść wkładkę w otworze, zabezpieczając ją kamieniami lub cegłą wokół obwodu, aby zapobiec ślizganiu się. Umieść drugi koniec węża na dnie stawu i zabezpiecz go czymś znaczącym, aby zapobiec mu wyciekaniu (ale nie ostrym). Następnie napełnij staw wodą, starając się przesunąć kamienie lub cegły, gdy woda wypełnia staw, aby zwolnić wkładkę i umożliwić dopasowanie otworu.
 2. Wygadnij wkładkę nad krawędzią zaprawy do wykopu - powinien pokryć około połowy długości wykopu. Następnie, za pomocą nożyczek lub ostrego noża, odetnij dodatkowy materiał.

Jak zainstalować obrzeża stawu na swojej nieruchomości

Wypełnij wykop wokół obwodu stawu betonem, zwiększając go do poziomu szczytu zapraw. Odłóż wykop z powrotem na miejscu. Za pomocą tej metody możesz zabezpieczyć wkładkę na miejscu i zapewnić stabilny podkład, na którym można układać płyty krawędziowe. Pozwól na około 24 godziny czasu suszenia dla betonu.

 1. Połóż płyty na betonie w ciągłym łóżku zaprawy, a płyty zwisały wkładkę o 50 mm. Następnie, używając czterech części ostrego piasku do jednego cementu, wymieszaj zaprawę, aż będzie gładka. Aby umożliwić połączenie moździerza 10 mm między płytami, pozwól 10 mm między płytami. Klubowy młotek i dłuto bolące lub młynek do kątów będzie wymagany, aby wyciąć każdą płytę w celu dopasowania krzywizny stawu funkcji wody. Podczas cięcia płyt pamiętaj, aby chronić ręce ciężkimi rękawiczkami, okularami bezpieczeństwa i maską przeciwpyłową.
 2. Odpuszczenie stawu będzie konieczne przed ukończeniem obrzeża. Albo użyj długości węża, aby wysuszyć wodę lub użyj pompy - po prostu podłącz węża do wyjścia pompy. Aby upewnić się, że pompa jest całkowicie zanurzona w wodzie przez cały czas podczas jej biegania, będziesz musiał ustalić resztę pozostałej wody.
 3. Zaraz po wyczerpaniu stawu powinieneś wskazać połączenie między płytami a wkładką. Po zakończeniu należy odpowiednio wyczyścić wkładkę, ponieważ zaprawa jest toksyczna dla roślin i ryb.

Instalowanie pompy i filtrów stawowych jest prostym procesem.

Gdy staw jest całkowicie pusty, zainstalowanie pompy będzie znacznie prostsze. Musisz podnieść pompę z dna zbiornika, aby zapobiec zatykaniu resztek filtra i ułatwienia dostępu do czyszczenia. Pompa na tym zdjęciu jest typem niskiego napięcia z przymocowaną do niej głowicą fontanny. Klitr ultrafioletowy i biologiczny filtr zbiornika są przymocowane do systemu. Może być podłączony do zasilania sieciowego w taki sam sposób, jak oświetlenie ogrodowe o niskim napięciu jest podłączone do elektryczności sieciowej.

 1. Instalowanie i podłączenie pompy o niskim napięciu jest bardzo proste, ale pamiętaj, że woda i prąd są potencjalnie śmiertelną kombinacją. Jeśli masz wątpliwości co do samodzielnej instalacji, powinieneś skonsultować się z profesjonalnym elektrykiem.
 2. Aby zachować wkładkę, umieść na nim kawałek podkładu stawu i wspierać go dwiema cegieł.
 3. Umieść płytę lub płaski kamień na szczycie cegieł i umieść na nim pompę. Następnie, używając poziomu ducha, który został ustawiony na krawędzi stawu, zdecyduj, gdzie ma się zlokalizować głowę fontanny. Należy to umieścić około 3 mm-5 mm nad powierzchnią wody.
 4. Upewnij się, że podziemne przewody pompy są zabezpieczone. Przechodząc przez skalę wzdłuż stawu, uruchomiliśmy drut niskiego napięcia widoczny na obrazie przez zbudowany przez nas plastikowy kanał.
 5. Za pomocą klipu jubileuszowego podłącz rurę 25 mm do wyjścia pompy na drugim końcu. Ta rura zostanie przeznaczona do ultra-przemysłu klarowskiego i filtra biologicznego, po którym nastąpi kolejna rura.
 6. Wytnij koniec mocowania rury na ultra-fioletowym klastrisie za pomocą piłowania do piłowania, aby pasował do rozmiaru rury i pozwala podłączyć ją do klarownika. Należy pamiętać, że ultra-ciekawostka wymaga własnego źródła zasilania i upewnij się, że dołączasz go zgodnie z instrukcjami producenta.
 7. Umieść filtr zbiornika na wysokości wyższej niż powierzchnia stawu (w tym przypadku jego wylot będzie zasilał wodospad). Za pomocą rury podłącz wyjście urządzenia ultra ciekawego do spożycia zbiornika.

Jak wybrać odpowiednie rośliny do stawu

Mimo że twój staw jest wyposażony w filtry, nadal konieczne jest posiadanie w nim roślin, aby utrzymać zdrową wodę. W sezonie wzrostu staraj się pokryć około jedną trzecią powierzchni stawu za pomocą liści, aby zapobiec rozwojowi glonów. To zaprzeczy glonom światła, których potrzebują, aby się rozwijać. Kwiaty z dużymi liśćmi, takimi jak lilie, są do tego doskonałe. Jako dodatkowy bonus zaleca się akwatykę głębinową i pływające rośliny, ponieważ wyczerpują glony niezbędnych minerałów i składników odżywczych. Ponieważ rośliny wodne nie potrzebują bogatej gleby, zamiast tego można użyć kompostu wodnego lub grubej gleby ogrodowej. Unikaj jednak gleb, które są nadmiernie piaszczyste lub obejmują obornik Farmyard, jeśli w ogóle to możliwe.

 1. Aby właściwie przymocować rośliny w większości ozdobnych stawów, musisz użyć określonych koszy sadzenia z stronami sieci. Pomagają one zatrzymać glebę, a jednocześnie pozwalają przejść przez wodę. Współczesne kosze zawierają również strony mikro-siatków, które uniemożliwiają glebę wsiadania do wody i jej zanieczyszczenie. Jeśli dziury w koszyku są bardzo duże, dobrym pomysłem jest opracowanie go z kawałkiem Hessiana przed wypełnieniem go kompostem. Jeśli masz wysokie rośliny w koszyku, takie jak sulzorki, umieść blok na dnie kosza przed wypełnieniem go kompostem i sadzeniem. Pomoże to utrzymać je stabilne.
 2. Jeśli uważasz, że wybrana przez ciebie zakład stawów wkrótce przepełni swój koszyk, ponownie włóż go do większego pojemnika, aby uwzględnić jego wzrost. Czysty żwir może być używany jako polewa wokół łodygi rośliny, aby zapobiec ucieczce brudu z powierzchni garnka. Następnie ostrożnie upuść roślinę do stawu.

Punkty do rozważenia podczas konstruowania stawu?

 • Dowiedz się, jak zbudować staw tutaj.
 • Małe dzieci mogą tonąć zaledwie kilka cali wody.
 • Nigdy nie zostawiaj ich w spokoju w pobliżu wody.
 • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby wychować własne ryby, żaby i NEWTS.
 • Jeśli chcesz zbudować staw na gąbczastej lub mokrej ziemi, najpierw rozważ drenaż.
 • Pamiętaj, że niektóre gatunki drzew mogą zaszkodzić stawom i życiem wodnym, które je zamieszkuje.
 • Jeśli chcesz nieregularny staw, wybierz nieregularny projekt.
 • Najłatwiejszą metodą wykopania brutalnej krawędzi jest najpierw wykopanie wykopu wokół stawu.
 • Jeśli podłoże nie jest wyrównane, podkładka betonowa i płyty krawędzi muszą zostać wyrównane.
 • Po zainstalowaniu wyściółki do wykopu możesz wlać na nią betonową podkładkę.
 • Wykop środek stawu do pożądanej głębokości za pomocą pik i pickaxe.
 • Betonowa podkładka powinna mieć głębokość 75 mm plus grubość płyt krawędzi plus 15 mm zaprawy między nimi.
 • Instalowanie wkładki stawowej nałóż warstwę wilgotnego piasku 25 mm na powierzchni wykopanego stawu.
 • Jeśli chcesz go pochować i trawić aż do krawędzi stawu, najpierw przykryj wkładkę brudem.
 • Odcedź staw przed obróceniem funkcji wody.
 • Wytnij płyty 50 mm na podszewce młotkiem klubowym i dłuto.
 • Jeśli nie masz pewności co do możliwości zakończenia instalacji, skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem.
 • Chroń podziemne kable pompy, przekładając drut niskiego napięcia przez skalę obok stawu.
 • Użyj klipsu jubileuszowego, aby podłączyć rurę 25 mm z klastrowaniem UV i filtrem biologicznym.
 • Aby uniknąć wzrostu glonów w stawie, przykryj około jedną trzecią powierzchni roślinnością.
 • Jeśli uważasz, że Twoja roślina może wkrótce wyrastać swój pojemnik, ponownie ją zatrzymaj.
 • Czysty żwir może być używany do pokrycia łodygi rośliny, aby zapobiec ucieczce brudu.
 • Następnie delikatnie umieść roślinę w stawie.

Scenariusz
BrookPad Zespół

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.