Zrozumienie działania systemu ciśnieniowego wody.

bathroom guide how to plumber plumber needed plumbing toilet

Ten artykuł nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o swoim systemie ciśnieniowym.

 

water pressure system

Zrozumienie, jak działa system ciśnieniowy, jest ważne.

W celu wytworzenia ciśnienia, systemy ciśnieniowe wody składają się z kotła i zbiorników magazynujących wodę, które działają w tandemie, aby to osiągnąć. Typy systemów, które obejmują kotły grawitacyjne, kotły dwufunkcyjne i kotły niewentylowane, to trzy najczęściej używane typy systemów. Jeśli masz wodę pod niskim ciśnieniem, musisz wybrać krany, które działają przy niższym ciśnieniu wody, aby zapobiec oparzeniu palców. Normalne jest regularne oczekiwanie ciśnienia od jednego do dwóch barów. Jedną z zalet wysokociśnieniowych systemów wodnych jest to, że są one kompatybilne z szeroką gamą kranów.

Wybierz między wynajęciem hydraulika, aby przyjrzeć się, a korzystaniem z narzędzia do pomiaru ciśnienia, które możesz również kupić i używać samodzielnie, lub zrobić to samodzielnie za pomocą bezpłatnego kalkulatora online. Systemy, które działają przy lub powyżej 1,0 bara (10 m spadku) w ciśnieniu wody, określane są jako systemy wysokociśnieniowe. Prosimy o podjęcie wszelkich prób pomiaru z największą możliwą precyzją, z dokładnością do metra, ponieważ każdy metr utraty wysokości powoduje utratę 0,1 bara ciśnienia. Popraw ciśnienie wody, zmieniając instalację wodociągową, na przykład pozostawiając zawór odcinający otwarty po włączeniu wody (ale nie do końca). Pompa z podwójnym wirnikiem została zaprojektowana w celu zwiększenia ilości ciepłej i zimnej wody dostępnej w tym samym czasie.

Głowica prysznicowa powinna znajdować się na poziomie zbiornika z zimną wodą lub nad nim, aby była skuteczna. Nie jest możliwe wykorzystanie jednego wirnika z więcej niż jednym źródłem wody, ponieważ można go zainstalować tylko w jednym dopływie wody. Wybierając pompę, weź pod uwagę miejsce, w którym zostanie umieszczona. Pompy działają bardziej wydajnie, jeśli są wykorzystywane do popychania wody, a nie jej ciągnięcia.

Pomoc w podjęciu najlepszej decyzji podczas wyboru nowego kranu.

Wybierając krany, prysznice i inne urządzenia hydrauliczne do domu, bardzo ważne jest zrozumienie systemu ciśnienia wody, który został zainstalowany w Twoim domu. Jeśli wybierzesz odpowiedni kran lub prysznic do swojego ciśnienia wody, uzyskasz doskonałe wyniki — jeśli nie dopasujesz ich do siebie, możesz zauważyć, że Twoje krany działają bardzo wolno lub że gorąca i zimna woda płynie z różnymi prędkościami, co utrudnia osiągnięcie wygodnej równowagi. Systemy ciśnieniowe wody składają się z kotła (czasami znanego jako kocioł dwufunkcyjny) i zbiorników do przechowywania wody, które współpracują ze sobą w celu wytworzenia ciśnienia. W niektórych przypadkach nie będzie bojlera (wówczas woda będzie podgrzewana elementami elektrycznymi w zbiorniku lub innym podgrzewaczu), ale będą zbiorniki ciepłej i/lub zimnej wody, podczas gdy w innych przypadkach będzie kocioł, ale bez zbiorników na wodę.

Którego systemu operacyjnego używasz?

Systemy zasilane grawitacyjnie, systemy kotłów dwufunkcyjnych i systemy niewentylowane to trzy główne rodzaje systemów. System składa się z dwóch części: zbiornika na zimną wodę (lub cysterny), który często znajduje się na strychu, oraz zbiornika na gorącą wodę (lub cylindra), który zwykle znajduje się w szafce wentylacyjnej. Ten rodzaj systemu określany jest jako niskociśnieniowy system grawitacyjny, ponieważ ciśnienie wody jest utrzymywane przez wodę zasilaną grawitacyjnie dostarczaną ze cysterny.

Co to jest system ciśnieniowy i jak działa?

Gdy masz studnię na swojej posesji, która dostarcza wodę do domu, system ciśnienia wody jest odpowiedzialny za dostarczanie wody do domu oraz do instalacji i urządzeń hydraulicznych. Pompa studzienna i zbiornik ciśnieniowy wody to dwa elementy systemu ciśnieniowego wody.

System zasilany grawitacyjnie

Te systemy są najczęściej spotykane w starszych budynkach i domach.Będziesz wiedział, czy masz ten system, ponieważ będziesz miał zbiornik zimnej wody na strychu i zasobnik ciepłej wody w innym miejscu w domu (najprawdopodobniej w szafce wietrzącej) Ponieważ masz dopływ wody pod niskim ciśnieniem, będziesz należy wybrać krany, które są zbudowane do pracy z niższym ciśnieniem wody, aby uniknąć poparzenia. Ale jeśli jest wystarczająca wysokość między dnem zbiornika zimnej wody a kranem lub prysznicem, możliwe jest uzyskanie wysokiego ciśnienia na tym konkretnym wylocie. W dalszej części artykułu nauczymy Cię, jak to zmierzyć, abyś mógł dobrać odpowiednie gwintowniki do swojego ciśnienia. Jednak chociaż korzystanie z systemu grawitacyjnego może ograniczyć wybór baterii, dodanie pompy wodnej zwiększy ciśnienie i umożliwi korzystanie z szerszej gamy baterii, a także zapewni lepsze wrażenia pod prysznicem. Jako ilustrację rozważmy następujący przykład pośredniego systemu grawitacyjnego z zimną wodą: system kotła dwufunkcyjnego

Masz system bojlera dwufunkcyjnego, jeśli bojler jest umieszczony na ścianie i znajduje się w kuchni lub schowany w szafie w domu. Brak zasobnika na zimną lub gorącą wodę oznacza, że ​​w domu zainstalowano system wysokociśnieniowej wody wentylacyjnej. Ponieważ dostarcza ciepłą wodę na żądanie, system ten jest doskonałą opcją dla małych mieszkań i nowych projektów budowlanych. Kotły kombi są zasilane bezpośrednio zimną wodą z sieci, która jest następnie szybko podgrzewana i rozprowadzana po całym domu przy ciśnieniu zbliżonym do ciśnienia w sieci. Systemy wody pod wysokim ciśnieniem mają tę zaletę, że są kompatybilne z szeroką gamą kranów, co oznacza, że ​​nie musisz martwić się obliczaniem ciśnienia wody przy zakupie nowych kranów. Ciśnienia mogą się różnić w zależności od kotła, jednak należy regularnie przewidywać ciśnienie od 1 do 2 bar.

System bez wentylatora

Niewentylowany system wodny, który zapewnia wysokie ciśnienie, będzie obecny, jeśli Twój dom ma zbiornik na gorącą wodę, ale nie ma zbiornika na zimną wodę. Woda pod ciśnieniem sieciowym będzie utrzymywana we wzmocnionym zbiorniku CWU, gdzie w zależności od konfiguracji będzie podgrzewana przez grzałki zanurzeniowe podłączone do boku zbiornika lub przez kocioł c.o. Bardziej prawdopodobne jest, że zostanie odkryty w szafie lub szafce. Ta konfiguracja pozwala wybierać spośród szerokiej gamy kranów, a ponieważ ciśnienie wody jest tak wysokie, nie powinieneś martwić się obliczaniem ciśnienia wody przy zakupie nowych kranów.

Jaki jest najlepszy sposób na określenie dokładnego ciśnienia wody w moim domu?

W przypadku niskociśnieniowych systemów wodnych bardzo ważne jest określenie ciśnienia wody w celu zakupu odpowiedniego prysznica lub kranów, które będą działać z powodzeniem przy takim ciśnieniu. Ciśnienie wody jest mierzone w barach, a elementy, które są zbudowane tak, aby wytrzymać to ciśnienie, będą oznaczone jako takie. Możesz wynająć hydraulika, aby obejrzał i skorzystał z manometru, który możesz również kupić i używać samodzielnie, lub możesz zrobić to sam za pomocą kalkulatora internetowego. Alternatywnie możesz uzyskać przybliżone oszacowanie, mierząc odległość między zbiornikiem a kranem. Rozpoczynając od wysokości między dnem otwartego lub wentylowanego zbiornika na wodę a wylotem kranu, zmierz odległość między tymi dwoma punktami. Być może odkryjesz, że oznacza to pomiar od kranu do sufitu, a następnie od podłogi na poddaszu do dna zbiornika. Jeśli między tymi dwoma lokalizacjami jest kilka poziomów, zmierz wysokość od podłogi do sufitu i dodaj to wszystko razem. Pamiętaj również, aby uwzględnić głębokość każdego poziomu. Dokładaj wszelkich starań, aby mierzyć jak najdokładniej, z dokładnością do metra. Na każdy metr spadku wysokości traci się 0,1 bara ciśnienia (patrz tabela poniżej). Systemy wodne pod wysokim ciśnieniem są definiowane jako te, które działają przy lub powyżej 1,0 bara (10 m spadku) ciśnienia wody. Odczyty ciśnienia mniejsze niż 1.0 barów jest uważane za niskie ciśnienie Zawsze, gdy będziesz gotowy do wyboru kranu lub prysznica, zauważysz, że ciśnienie wody, dla którego jest przeznaczony, będzie wyraźnie oznaczone. Upewnienie się, że wybrane przez Ciebie przedmioty są zgodne z Twoją presją, zagwarantuje, że sprawdzą się skutecznie w Twoim domu. Zmiana instalacji wodociągowej może również pomóc w poprawie ciśnienia wody, na przykład poprzez pozostawienie otwartego zaworu odcinającego po włączeniu wody (ale nie do końca).

Jakiego rodzaju kranów powinienem używać w zależności od ciśnienia wody?

Jeśli w domu panuje niskie ciśnienie wody, należy poszukać baterii kuchennych oznaczonych jako odpowiednie zarówno dla systemów wysokiego, jak i niskiego ciśnienia wody. Sprawdź, czy minimalne ciśnienie wody jest takie samo lub nieco niższe od obecnego poziomu ciśnienia wody. Możliwe jest wybranie kranów, które są odpowiednie zarówno dla systemów wysokiego, jak i niskiego ciśnienia wody, lub kranów, które nadają się tylko do systemów wysokiego i niskiego ciśnienia, jeśli masz wysokie ciśnienie wody.

Którego prysznica powinienem używać w zależności od ciśnienia wody?

System niskociśnieniowy zapewnia szeroką gamę opcji prysznicowych. Aby zapewnić wymagane ciśnienie, prysznice z mieszaczem (z pompą lub bez), prysznice cyfrowe (z pompą lub bez), prysznice elektryczne i prysznice z hydromasażem są akceptowalnymi opcjami. System wysokiego ciśnienia (z pompą lub bez) zapewni wyższy przepływ, co pozwoli na korzystanie z większych głowic prysznicowych i innych funkcji, takich jak dysze do ciała oraz możliwość posiadania dwóch lub więcej kranów lub pryszniców działających na w tym samym czasie. System wysokociśnieniowy sprawdzi się zarówno z natryskiem mikserowym, jak i natryskiem elektrycznym czy cyfrowym systemem natryskowym. Nie ma potrzeby budowania pompy, ponieważ ciśnienie wody powinno już w tej sytuacji być wystarczające.

Zwiększ oktan.

W celu poprawy wydajności dodanie pompy pomoże w podniesieniu ciśnienia w systemach niskiego ciśnienia wody; jednak musisz upewnić się, że wybrałeś odpowiednią pompę. Pompy wyporowe są przeznaczone do zasilania grawitacyjnego i dlatego są tak nazwane. Muszą mieć co najmniej metr odstępu między dnem zbiornika zimnej wody a pompą, aby działały prawidłowo. Pompy uniwersalne (znane również jako pompy ujemne) to pompy wodne, które do działania nie wymagają ciągłego przepływu wody. Są odpowiednie w sytuacjach, gdy głowica prysznicowa znajduje się na poziomie lub nad zbiornikiem zimnej wody, np. przy przebudowie strychu lub renowacji łazienki. W zależności od potrzeb można również wybrać pomiędzy pompą dwuwirnikową a pompą jednowirnikową. Aby równomiernie zwiększyć dopływ ciepłej i zimnej wody, w obu przewodach wodnych należy zainstalować pompę dwuwirnikową. Z drugiej strony, pojedynczy wirnik może być zamontowany tylko w jednym dopływie wody – ciepłej lub zimnej – i nie może być używany z więcej niż jednym źródłem wody. Wybierając pompę, weź pod uwagę, gdzie zostanie zainstalowana. Pompy będą działać wydajniej, jeśli są używane do tłoczenia wody, a nie jej pobierania. Aby zapewnić łatwy dostęp do pompy w przypadku przyszłych napraw, pompę należy umieścić na podłodze w pobliżu zasobnika ciepłej wody, jeśli to możliwe.

Najważniejsze aspekty systemu ciśnieniowego wody.

 • W celu wytworzenia ciśnienia, systemy ciśnieniowe wody składają się z kotła i zbiorników wody, które działają w tandemie, aby to osiągnąć.
 • Typy systemów, które obejmują kotły grawitacyjne, dwufunkcyjne i niewentylowane, to trzy najczęściej używane typy systemów.
 • Jeśli masz dopływ wody pod niskim ciśnieniem, musisz wybrać krany, które działają przy niższym ciśnieniu wody, aby zapobiec oparzeniu palców.
 • Normalne jest regularne oczekiwanie ciśnienia od jednego do dwóch barów.
 • Jedną z zalet wysokociśnieniowych systemów wodnych jest ich kompatybilność z szeroką gamą baterii
 • Wybierz między wynajęciem hydraulika do obejrzenia a korzystaniem z narzędzia do pomiaru ciśnienia, które możesz również kupić i używać samodzielnie, lub zrobić to sam za pomocą bezpłatnego kalkulatora online.
 • Systemy, które działają przy lub powyżej 1,0 bar (10 m spadku) ciśnienia wody, są określane jako systemy wysokociśnieniowe.
 • Prosimy o podjęcie wszelkich prób pomiaru z największą możliwą precyzją, z dokładnością do najbliższego metra, ponieważ każdy metr utraty wysokości powoduje utratę 0,1 bara ciśnienia.
 • Popraw ciśnienie wody, zmieniając instalację wodociągową, na przykład pozostawiając otwarty zawór odcinający po włączeniu wody (ale nie do końca).
 • Pompa z podwójnym wirnikiem została zaprojektowana w celu zwiększenia ilości ciepłej i zimnej wody dostępnej w tym samym czasie.
 • Głowica prysznicowa powinna znajdować się na poziomie lub nad zbiornikiem zimnej wody, aby była skuteczna.
 • Nie można używać jednego wirnika z więcej niż jednym źródłem wody, ponieważ można go zainstalować tylko w jednym wodociągu.
 • Wybierając pompę należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym zostanie umieszczona.
 • Działalność pomp jest bardziej wydajna, jeśli są one wykorzystywane do tłoczenia wody, a nie jej wyciągania.

Napisane przez
BrookPad Team

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals