Czym jest projektowanie współczesnej architektury?

architecture contemporary architecture design guide history modern modern design

Więcej informacji na temat współczesnego projektowania architektonicznego można znaleźć tutaj.

Contemporary architecture design

Czym jest współczesna architektura?

Nowoczesna architektura to najpopularniejszy styl architektoniczny XXI wieku. Modernistyczna i postmodernistyczna architektura, która zdominowała drugą połowę XX wieku, oferuje modernistyczną alternatywę. Nowoczesna architektura jest zjawiskiem globalnym; główne nowe budynki zbudowano w Chinach, Rosji, Ameryce Łacińskiej, a zwłaszcza w krajach arabskich Zatoki Perskiej. W niektórych konstrukcjach znajdują się elementy betonowe pokryte szklanymi lub aluminiowymi ekranami, niezwykle asymetryczne elewacje i sekcje wiszące nad chodnikiem. Isbjerget, co w języku duńskim oznacza „góra lodowa”, to kompleks składający się z czterech budynków w Aarhus w Danii, który ma 210 mieszkań, zarówno wynajmowanych, jak i własnych.

Gazometr to seria czterech ogromnych ceglanych wież produkujących gaz w Wiedniu w Austrii, zbudowanych pod koniec XIX wieku. Wzniesienie przy Roebling's Bridge, 22-piętrowym apartamentowcu w Covington w stanie Kentucky, ma ostrą krawędź i lekko odchyla się na zewnątrz, gdy wznosi się na panoramę. Niektóre mieszkania znajdują się w wieżach, inne w nowych budynkach połączonych z wieżami. One World Trade Center w Nowym Jorku jest najwyższym budynkiem na Zachodzie (1 776 stóp (541 metrów) Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej ma osiągnąć 1008 metrów (3307 stóp) do 2020 roku. Shanghai Tower w Chinach jest drugim najwyższym budynkiem na świecie , wysoki na 632 metry (2073 ft) Burj Khalifa w Dubaju, wysoki na 829,8 m, jest najwyższym drapaczem chmur na świecie i zostanie ukończony do 2020 roku.

Centrum Paula Klee, zbudowane przez Renzo Piano, to muzeum sztuki w Bernie w Szwajcarii. Whitney ma fasadę w stylu industrialnym, która pasuje do otaczającej okolicy. Imperial War Museum North w Manchesterze w Anglii ma naśladować ogromne i połamane kawałki ziemi lub płyty pancerne. Fundacja Louis Vuitton to galeria sztuki współczesnej w Paryżu. Walt Disney Concert Hall w Los Angeles to jedno z najważniejszych dzieł kalifornijskiego architekta Gehry'ego.

Audytorium Tenerife, zaprojektowane przez Santiago Calatrava, ma skrzydło przypominające muszlę ze zbrojonego betonu. Casa da Musica w Porto w Portugalii ma dwie ściany ze szkła. Eko-architektura XXI wieku staje się coraz bardziej modna. Wiele drapaczy chmur w metropoliach ma drugą warstwę szkła zewnętrznego, która pomaga oszczędzać energię w ciągu dnia. CaixaForum Madrid to opuszczona ceglana elektrownia, do której dodano dodatkowe piętra, aby zapewnić więcej miejsca.

W sumie 2874 paneli powietrznych z folii ETFE jest wykorzystywanych do budowy całorocznej, wypełnionej suchym powietrzem hali Allianz Arena w Monachium w Niemczech. Londyński ratusz, zbudowany przez Normana Fostera w 2002 roku, jest prawdopodobnie najlepszym przykładem nowoczesnej architektury. Renzo Piano zaprojektował budynki Parlamentu w Valletcie na Malcie w 2015 roku. Vrindavan Chandrodaya Mandir to hinduska świątynia w Uttar Pradesh w Indiach. Rafael Moneo, hiszpański architekt, otrzymał zlecenie na budowę nowej katedry w stylu postmodernistycznym dla Los Angeles w Kalifornii.

Wiadukt Millau w południowej Francji to najwyższy most na świecie, wznoszący się na wysokość 343,0 metrów (1,125 stopy) nad podstawą konstrukcji. Pawilon żelbetowo-szklany Zahy Hadid w Saragossie w Hiszpanii. W 2004 roku Michel Virlogeux stworzył Gateshead River Bridge w Anglii dla międzynarodowego lotniska Gateshead. Bibliotheca Alexandrina w Aleksandrii w Egipcie jest współczesną próbą odtworzenia słynnej Aleksandryjskiej Biblioteki Starożytności. World Trade Center Transportation Hub to drugi co do wielkości terminal na świecie.

Budynek o płaskim dachu wydaje się być elementem pasa startowego lotniska z góry. Terminal znajduje się pod pomnikową fontanną i placem poświęconym ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września w Nowym Jorku.

Czym jest współczesny projekt architektoniczny i czym różni się od tradycyjnego projektowania architektonicznego?

Architektura nowoczesna to styl architektoniczny najbardziej rozpowszechniony w XXI wieku.Nie ma stylu dominującego; można tu znaleźć wszystko, od postmodernizmu i zaawansowanych technologii po wysoce konceptualne kształty i wzory, które przypominają rzeźbę na ogromną skalę. Budynki można teraz planować i modelować w trzech wymiarach na komputerach, a dzięki nowoczesnym technologia. W przeciwieństwie do postmodernizmu, który jest zupełnie nową interpretacją starożytnej architektury, współczesne wersje architektury klasycznej opierają się na naturalnych i przyjaznych dla środowiska elementach, takich jak kamień, drewno i wapno.

Na początku XXI wieku powstało mnóstwo organizacji zajmujących się promocją lokalnej i/lub tradycyjnej architektury, z których wiele działa do dziś. Michael Graves, Léon Krier, Yasmeen Lari, Robert Stern i Abdel-Wahed El-Wakil to jedni z najbardziej znanych architektów związanych z nową tradycyjną falą. Została założona przez architekta Yasmeen LaManno w formie Międzynarodowej Sieci Budownictwa Tradycyjnego, Architektury i Urbanistyki (INTBAU). Po roku założenia nazwano go ruchem architektury komplementarnej. W przeciwieństwie do architektury modernistycznej i postmodernistycznej, która zdominowała drugą połowę XX wieku, reprezentuje modernistyczną alternatywę.

Burdż Chalifa w Dubaju był najwyższym budynkiem na świecie w 2019 roku, a Shanghai Tower w Chinach był drugim najwyższym na świecie w tym samym roku. Nowoczesna architektura jest fenomenem światowym; znaczące nowe struktury zostały zbudowane w Chinach, Rosji, Ameryce Łacińskiej, a zwłaszcza w krajach arabskich Zatoki Perskiej. Niektóre budynki zawierają elementy betonowe pokryte szklanymi lub aluminiowymi ekranami, wysoce asymetryczne fasady i części wspornikowe zwisające nad chodnikiem.

Praca ograniczonej liczby architektów, którzy współpracują przy projektach na skalę światową, zaowocowała powstaniem większości współczesnych zabytków architektury. Wiele z tych budowli wybudowali znani już pod koniec XX wieku architekci, m.in. Mario Botta, Frank Gehry, Jeanne Nouvel, Norman Foster, Ieoh Ming Pei czy Renzo Piano. Inne są dziełem nowej generacji architektów, którzy urodzili się podczas lub po II wojnie światowej, takich jak między innymi Zaha Hadid, Santiago Calatrava, Daniel Libeskind, Jacques Herzog, Pierre de Meuron, Rem Koolhaas i Shigeru Ban.

Jaki jest projekt architektoniczny budynków mieszkalnych?

Luksusowe kondominium z niezwykle drogimi apartamentami na sprzedaż zaprojektowane przez „starchitetów” są powszechne we współczesnej architekturze mieszkaniowej, szczególnie w przebudowie starszych dzielnic w dużych miastach. Te wieże są często uważane za sygnowane dzieła ich architektów. Architektura budynków nie ma nic wspólnego z architekturą ich otoczenia, a jednak wyróżniają się jakby były sygnaturą ich twórcy.

Gazometr to zestaw czterech ogromnych ceglanych wież produkcyjnych gazu zlokalizowanych w Wiedniu w Austrii, które zostały zbudowane pod koniec XIX wieku. W jego obrębie wybudowano osiedle wielofunkcyjne z elementami mieszkalnymi, biurowymi i komercyjnymi. Niektóre z mieszkań znajdują się wewnątrz wież, podczas gdy inne znajdują się w nowych strukturach, które są połączone z wieżami. Mieszkania na wyższych kondygnacjach znajdują się na wyższych kondygnacjach, na pośrednich kondygnacjach znajdują się biura, a dolna kondygnacja przeznaczona jest na centra rozrywkowo-handlowe.

Daniel Libeskind był profesorem architektury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Był pionierem ruchu dekonstruktywistycznego, który powstał w latach 60. XX wieku. Jest najbardziej znany ze swoich muzeów, ale zbudował także znaczący kompleks budynków mieszkalnych w Singapurze (2011), a także The Ascent at Roebling's Bridge, 22-piętrowy apartamentowiec w Covington w stanie Kentucky.Urodził się w Nowym Jorku i wychował w Covington w stanie Kentucky (2008) W przeciwieństwie do kabli prowadzących na górę, ta konstrukcja ma ostrą krawędź i lekko odchyla się na zewnątrz, gdy budynek wznosi się na panoramę

Isbjerget, co w języku duńskim oznacza „góra lodowa”, to kompleks czterech budynków w Aarhus w Danii, w których znajduje się 210 mieszkań, zarówno wynajmowanych, jak i własnych. Przy projektowaniu kompleksu współpracowały duńskie firmy CEBRA i JDS Architects, a także francuski architekt Louis Paillard i holenderska firma SeARCH. Budynki są skonstruowane w taki sposób, że wszystkie jednostki, nawet te z tyłu, mają widok na morze.

Jaki jest projekt architektoniczny współczesnych drapaczy chmur?

Drapacz chmur (często określany jako konstrukcja powyżej 40 pięter)[26] pojawił się początkowo w Chicago w latach 90. XIX wieku i był kojarzony głównie ze Stanami Zjednoczonymi w połowie XX wieku. Drapacze chmur można było znaleźć praktycznie w każdej większej metropolii na każdym kontynencie w XXI wieku. Ramowa konstrukcja rurowa, nowatorska technika budowlana wynaleziona przez inżyniera budowlanego Fazlura Rahmana Khana z Skimore, Owings i Merrill w 1963 roku, była pierwszą tego rodzaju. To z kolei umożliwiło budowę superwysokich konstrukcji, które wymagały znacznie mniej ścian wewnętrznych, miały znacznie więcej miejsca na okna i były bardziej odporne na naciski boczne, takie jak silne wiatry.

One World Trade Center, które zostało ukończone w 2015 roku i ma wysokość 1776 stóp (541 metrów), jest najwyższym wieżowcem na półkuli zachodniej. Jednym z najbardziej znanych współczesnych zabytków Londynu jest 30 St Mary Axe, często znany jako „Korniszon”, który został zbudowany przez Normana Fostera w 2004 roku i jest jednym z najbardziej znanych budynków w mieście. Kiedy w 2017 roku ukończono budowę Federation Tower w Moskwie, która ma 373 metry wysokości, była to w tym czasie najwyższa konstrukcja w Europie.

Burdż Chalifa w Dubaju, który ma 829,8 metrów wysokości, jest najwyższym budynkiem na świecie (2722 stóp) Wieża Jeddah w Arabii Saudyjskiej, która ma osiągnąć 1008 metrów (3307 stóp) wysokości po ukończeniu w 2020 roku, będzie być najwyższą budowlą na świecie. Będzie to pierwsza konstrukcja na świecie, która osiągnie wysokość ponad jednego kilometra (1008 stóp). Budowa rozpoczęła się w 2013 roku i zgodnie z harmonogramem projektu ma się zakończyć do 2020 roku. Adrian Smith i jego własna firma są architektami wieżowca, który ma zostać ukończony w 2020 roku i przejąć jako najwyższą na świecie konstrukcję Burdż Chalifa.

Szanghaj Tower w Chinach o wysokości 632 metrów jest drugą co do wysokości budowlą na świecie (2073 stopy). Windy w tym budynku poruszają się z prędkością 20,5 metra (40 stóp) na sekundę, czyli 74 kilometry na godzinę , co czyni ją najszybszą windą na świecie. W większości budynków podkreśla się nowoczesność; Godnym uwagi wyjątkiem jest Abraj Al Bait, kompleks siedmiu hoteli w wieżowcach, zbudowanych przez rząd saudyjski, aby pomieścić pielgrzymów podróżujących do świętego miejsca w Mekce.

Jaki jest projekt architektoniczny Muzeów Współczesnych?

Madrycki architekt Santiago Calatrava stworzył Pawilon Quadracci dla Muzeum Sztuki Milwaukee w Wisconsin, które zostało otwarte w 2009 roku. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech budynku jest jego ruchoma, przypominająca skrzydło podeszwa, która otwiera się na rozpiętość skrzydeł 217 stóp (66 m) w ciągu dnia i składa się nad wysoką, łukowatą konstrukcją w nocy lub podczas złej pogody. Otwarte w 2005 roku Walker Art Center w Minneapolis zostało zbudowane przez szwajcarskich architektów Herzoga i de Meurona, którzy byli również odpowiedzialni za muzeum Tate Modern w Londynie. Dodatkowa pięciopiętrowa wieża, pokryta drobno rzeźbionym szarym metalem, aktualizuje się i kontrastuje z surowym starszym modernistycznym budynkiem zbudowanym przez Edwarda Larrabee Barnesa, zapewniając mile widzianą aktualizację i kontrast. Łączy się również z dwoma kamiennymi kościołami po drugiej stronie ulicy.

Za projekt Muzeum De Younga w San Francisco odpowiedzialni byli szwajcarscy architekci Herzog i de Meuron. Nowe muzeum miało wpisywać się w naturalne środowisko parku, a jednocześnie wytrzymać trzęsienia ziemi o znacznej sile. Jest on wspierany przez płyty ślizgowe z łożyskami kulkowymi i amortyzatory z lepkim płynem, które pochłaniają energię kinetyczną, umożliwiając mu poruszanie się do trzech stóp (91 cm). Zentrum Paul Klee, zaprojektowane przez Renzo Piano, to muzeum sztuki w szwajcarskim Bernie. Muzeum, które składa się z trzech pofałdowanych wzgórz ze stali i szkła, zostało zaprojektowane tak, aby pasowało do otaczającego środowiska. Wystawa (która znajduje się prawie całkowicie pod ziemią, aby chronić delikatne rysunki Klee przed działaniem promieni słonecznych) mieści się w jednym budynku, podczas gdy na pozostałych dwóch „wzgórzach” znajduje się centrum edukacyjne i biura administracyjne.

Daniel Libeskind to amerykański architekt urodzony w Polsce. Wcześniej pracował jako naukowiec, zanim zwrócił uwagę na architekturę i był członkiem-założycielem ruchu architektonicznego znanego jako dekonstruktywizm. Fasada jego Imperial War Museum North w Manchesterze w Anglii (2002) ma przypominać masywne i roztrzaskane kawałki ziemi lub płyt pancernych i ma reprezentować zniszczenia spowodowane działaniami wojennymi. Ukończony w 2006 roku budynek Hamilton Building w Denver Art Museum w Denver w stanie Kolorado, który składa się z dwudziestu nachylonych płaszczyzn, z których żadna nie jest równoległa ani prostopadła do siebie, i jest pokryty panelami tytanowymi o powierzchni 230 000 stóp kwadratowych. Ściany galerii są wyraźne, pochyłe i asymetryczne w środku, podobnie jak sufit.

To radykalne odejście od muzeów rzeźby Franka Gehry'ego, aby zaprojektować nowe Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, zaprojektowane przez Renzo Piano w 2015 roku. Whitney ma fasadę w stylu industrialnym, która dobrze komponuje się z otoczeniem powierzchnia. Krytyk architektoniczny New York Times, Michael Kimmelman, opisał konstrukcję jako „mieszankę form”, ale zwrócił uwagę, że przypomina ona Centre Pompidou architekta Renzo Piano w Paryżu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco składa się z dwóch budynków, z których każdy został zaprojektowany przez innego architekta. Oprócz oryginalnego pięciopiętrowego postmodernistycznego budynku zaprojektowanego przez szwajcarskiego architekta Mario Bottę, norweska firma architektoniczna Snhetta dodała do kompleksu znacznie większą dziesięciopiętrową białą galerię (2016). szklane ściany o wysokości 7,6 metra, które pozwolą pieszym zobaczyć dzieła sztuki, oraz szklane świetliki, które zapewnią wystarczającą ilość naturalnego światła na najwyższe poziomy powierzchni biurowej (ale nie do galerii) w nowej konstrukcji.

Stworzył go Shigeru Ban, japoński architekt, który w 2014 roku otrzymał nagrodę Pritzkera w dziedzinie architektury za pracę nad Centrum Pompidou-Metz, które znajduje się w Metz we Francji. Oprócz szerokości 90 metrów (300 stóp) dach ma powierzchnię 8000 metrów kwadratowych (86 000 stóp kwadratowych) i składa się z kilometrów klejonego drewna warstwowego. Fundacja Louis Vuitton, zaprojektowana przez Franka Gehry'ego, to galeria sztuki nowoczesnej w Paryżu, która znajduje się w sąsiedztwie parku Bois de Boulogne. Gehry opisał swoją architekturę jako inspirowaną szklanym Grand Palais z Wystawy Paryskiej z 1900 roku, a także ogromnymi szklanymi szklarniami Jardin des Serres d'Auteuil, które znajdują się w pobliżu parku i zostały zbudowane przez Jean-Camille Formigé w 1894- 95. „Zainspirował mnie szklany Grand Palais z wystawy paryskiej z 1900 roku” – powiedział Gehry. Konstrukcja pokryta jest zakrzywionymi szklanymi panelami, które przypominają żagle rozwierane przez wiatr, co przypomina projekt Gehry's Walt Disney Concert Hall.

architecture and design of contemporary

Jaka jest architektura i wystrój współczesnych sal koncertowych?

Audiorio de Tenerife, zbudowany przez Santiago Calatrava, charakteryzuje się skrzydłem przypominającym muszlę ze zbrojonego betonu. Zewnętrzna część wykonana jest ze stali nierdzewnej i ma kształt żagla. Wnętrze jest urządzone w stylu Vineyard, a publiczność siedzi w kręgu wokół sceny. Ukończona w 2003 roku sala koncertowa Walta Disneya w Los Angeles jest jednym z najważniejszych dzieł kalifornijskiego architekta Franka Gehry'ego w Stanach Zjednoczonych.

Casa da Musica w Porto w Portugalii, zaprojektowana przez holenderskiego architekta Rema Koolhaasa w 2005 roku, jest wyjątkowa wśród sal muzycznych, ponieważ ma dwie ściany, które są w całości wykonane ze szkła, a nie jak zwykle w jednej trzeciej. Neoklasyczna konstrukcja w Nashville w stanie Tennessee, zaprojektowana przez Davida M. Schwarza i Earla Swenssona (2006) i oparta na modelach ze starożytnego Rzymu i Grecji, Schermerhorn Symphony Center jest doskonałym przykładem tego stylu.

Sala muzyczna Elbphilharmonie w Hamburgu w Niemczech, zaprojektowana przez Herzoga i de Meurona, to najwyżej położona zamieszkana budowla w mieście i największa sala koncertowa na świecie. Szklana sala muzyczna, zaprojektowana w stylu Vineyard i mieszcząca 2100 osób, znajduje się na szczycie nieczynnego magazynu. Budynek sali muzycznej ma z jednej strony hotel, a po drugiej stronie znajduje się czterdzieści pięć mieszkań. Obszar pośrodku konstrukcji oddzielony jest od reszty budynku „skorupą jajka” z płyt gipsowo-papierowych oraz izolacją przypominającą puszyste puchowe poduszki.

Philharmonie de Paris, zaprojektowana przez francuskiego architekta Jeana Nouvela, oficjalnie otworzyła swoje podwoje w 2015 roku. Zewnętrzna część konstrukcji ma kształt olśniewającej, nierównej skały, z poziomymi żebrami przecinającymi ją, aby odsłonić wzmacniacz wznoszący się do góry . Został on porównany do statku kosmicznego, który rozbił się na obrzeżach miasta przez krytyka architektonicznego londyńskiego Guardiana, kiedy po raz pierwszy otworzył swoje podwoje w 2003 roku.

Czym jest nowoczesna architektura eko-architektury i czym różni się od tradycyjnej architektury?

Eko-architektura staje się coraz bardziej popularna w XXI wieku. Budynki, które mają cechy pozwalające oszczędzać ciepło i energię lub które wytwarzają własną energię za pomocą ogniw słonecznych i wiatraków oraz które wykorzystują ciepło słoneczne do podgrzewania wody, nazywane są domami pasywnymi. Wiele miejskich drapaczy chmur, takich jak 30 Saint Mary Axe w Londynie, ma na zewnątrz podwójną warstwę szkła, która pomaga oszczędzać energię w ciągu dnia. Niektóre budynki uwzględniają ogrody, zielone ściany i zielone dachy w projekcie swoich budynków.

Cała społeczność osiemdziesięciu dwóch domów w Hackbridge pod Londynem, zbudowanych zgodnie z zasadami eko-architektury, BedZED jest wzorem zrównoważonego życia. Domy są zorientowane na południe, aby wykorzystać dostępne światło słoneczne, a okna z potrójnymi szybami zapewniają izolację. Panele słoneczne zapewniają większą część energii elektrycznej, woda deszczowa jest zbierana i ponownie wykorzystywana, a pojazdy mają zakaz wjazdu na obszar. W 2010 r. BedZED był w stanie zmniejszyć zużycie energii o 45 procent, a zużycie ciepłej wody o 81 procent w porównaniu ze średnią gminną.

CaixaForum Madrid to muzeum i centrum kulturalne w Madrycie w Hiszpanii, zaprojektowane przez szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron i zlokalizowane przy Paseo del Prado 36. Główny budynek to opuszczona ceglana elektrownia, na której budowane są nowe poziomy na górze, aby zapewnić więcej miejsca. Czasami istnieje możliwość recyklingu nietypowych materiałów w celu wykorzystania ich w eko-architekturze; na przykład dżins ze starych niebieskich dżinsów może być używany jako izolacja, a płatki papieru mogą być używane do tworzenia paneli.

Jaki jest projekt architektoniczny stadionów?

W sumie 2874 paneli powietrznych z folii ETFE jest wykorzystywanych do budowy Allianz Arena w Monachium, Niemcy, która jest napompowana suchym powietrzem przez cały rok.Według architekta Stadion Narodowy Toyo Ito w Kaohsiung na Tajwanie został zaprojektowany w kształcie smoka. jego inna cecha wyróżniająca.

Pekiński Stadion Narodowy został stworzony przez szwajcarską firmę architektoniczną Herzog & de Meuron we współpracy z chińskim architektem Li Xinggang i został otwarty w 2008 roku. Wzór na chińskiej ceramice posłużył jako inspiracja dla projektu „Ptasie gniazdo” na zewnątrz budynek. Kiedy został ukończony, stadion był największym zamkniętym obszarem na świecie, a także największym stalowym budynkiem na świecie, z 26 kilometrami nieowiniętej stali w swojej konstrukcji.

Jaki jest projekt architektoniczny budynków użyteczności publicznej?

Pod koniec XX wieku budynki rządowe, niegdyś niemal jednolicie uroczyste i ponure, zaczęły przybierać bardziej rzeźbiarskie, a nawet humorystyczne kształty. Londyński Ratusz, zaprojektowany przez Normana Fostera w 2002 roku i będący siedzibą Greater London Authority, jest prawdopodobnie najbardziej uderzającym przykładem współczesnej architektury. Budynki parlamentu w Valletcie na Malcie, zaprojektowane przez Renzo Piano w 2015 roku, wywołały debatę ze względu na kontrast między ich współczesnym stylem a starożytnymi budynkami wokół nich.

Jest to budynek przypominający statek ze szkła i stali, który stoi na cokole z białego betonu, zaprojektowanym przez Zahę Hadid dla Zarządu Portu w Antwerpii w Belgii w 2016 roku. Konstrukcja ze szkła fasetowanego ma również wygląd diamentu , który jest symbolem pozycji Antferta jako największego rynku diamentów w Europie. Było to jedno z ostatnich dzieł sztuki Hadida przed jego śmiercią w 2016 roku.

Jaki jest projekt architektury sakralnej?

Rafael Moneo, hiszpański architekt, otrzymał zlecenie na budowę nowej katedry dla miasta Los Angeles w Kalifornii w stylu postmodernistycznym. Katedra Zorzy Polarnej, zaprojektowana przez międzynarodową firmę Schmidt, Hammer and Lassen z siedzibą w Danii, znajduje się w Alcie w Norwegii, jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast świata. Duńska Biblioteka Narodowa w Kopenhadze, zaprojektowana przez tę samą firmę, która stworzyła Duńską Bibliotekę Narodową w Kopenhadze, znajduje się w mieście.

Vrindavan Chandrodaya Mandir to hinduska świątynia położona w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Po ukończeniu będzie to najwyższy budynek religijny na świecie, mający po ukończeniu 700 stóp (213 metrów lub 70 pięter) wysokości. Anglikańska katedra św. Judy w kształcie igloo w Iqaluit, stolicy Nunavut w Kanadzie, jest wyjątkowym osiągnięciem architektonicznym. Shigeru Ban, japoński architekt, stworzył Katedrę Tekturową w Christchurch w Nowej Zelandii, która jest w całości wykonana z tektury.

Jak dzisiaj wygląda nowoczesna architektura Bridges?

Wiadukt Millau w południowej Francji jest najwyższym mostem na świecie, z jednym masztem wznoszącym się do 343,0 metrów (1125 stóp) nad podstawą konstrukcji, co czyni go najwyższym mostem na świecie. Został stworzony przez architektów Normana Fostera i Michela Virlogeux, którzy pracowali razem jako inżynierowie konstrukcji. Wiadukt Millau obejmuje dolinę Tarn i jest częścią autostrady A75-A71, która łączy Paryż z Béziers, Montpellier i innymi miejscami. Betonowa konstrukcja z zewnętrzną powłoką z włókna szklanego w różnych odcieniach szarości, pawilon mostowy Zahy Hadid w Saragossie w Hiszpanii, wykonana jest ze zbrojonego betonu i włókna szklanego. Aby umożliwić łodziom przepływ pod mostem Gateshead Millennium Bridge, który znajduje się w Newcastle upon Tyne, most przechyla się na jedną stronę. Gateshead River Bridge w Anglii został zaprojektowany przez Michela Virlogeux w 2004 roku dla międzynarodowego lotniska Gateshead.

Jaki jest projekt architektoniczny budynków uniwersyteckich?

Zaprojektowany przez Franka Gehry'ego i ukończony w 2015 roku budynek Dr Chau Chak Wing to budynek Szkoły Biznesu na University of Technology Sydney w Sydney w Australii. Budynek mieści Szkołę Biznesu i został ukończony w 2015 roku. Jest to pierwszy budynek Gehry'ego budynku w Australii i jest to również jego pierwszy międzynarodowy projekt. W 2013 roku chilijski architekt Alejandro Aravena (ur. 1967) zbudował Siamese Twins Towers na Papieskim Katolickim Uniwersytecie Chile w Santiago w Chile. Wieże zostały zaprojektowane przez firmę Aravena i ukończone w 2013 roku.

Jaki jest projekt architektoniczny nowoczesnych bibliotek?

Bibliotheca Alexandrina w Aleksandrii w Egipcie, zaprojektowana przez norweską firmę Snhetta (2002), jest próbą odtworzenia we współczesnej formie renomowanej Biblioteki Aleksandryjskiej w starożytności. Ukończono ją w 2002 roku. Główna czytelnia o obwodzie około 160 metrów jest zwieńczona szklanym dachem o wysokości 32 metrów, który jest pochylony w stronę morza jak zegar słoneczny i mierzy około 32 metrów wysokości. Ściany wykonane są z szarego granitu Asuanu, na którym wyrzeźbiono postacie ze 120 różnych ludzkich pism, aby stworzyć niepowtarzalny projekt.

Jaki jest projekt architektoniczny nowoczesnych centrów handlowych i sklepów detalicznych?

Centra handlowe to ogromne budynki, które dominują w architekturze komercyjnej, skupiając pod jednym dachem sklepy detaliczne, punkty gastronomiczne i rozrywkę, aby służyć potrzebom publiczności. Domy towarowe w śródmieściu i butiki określonych markowych marek konkurują z centrami handlowymi o uwagę klientów. Budynki takie jak ten mają zwykle na celu przyciągnięcie uwagi i odzwierciedlenie technologicznego zaawansowania oferowanych przez nie towarów. Designerskie sklepy firmowe starają się wyeksponować swoją markę i wyróżnić się na tle domów towarowych poprzez oferowanie wyjątkowych towarów. Sklep Louis Vuitton w tokijskiej dzielnicy Ginza wyróżnia się wzorzystą i perforowaną muszlą w stylu emblematu marki.

Jaki jest projekt architektoniczny nowoczesnych węzłów komunikacyjnych?

Aby pomieścić większą liczbę osób przybywających na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 r., Norman Foster zbudował nowy terminal o nazwie Terminal Trzeci. Terminal, który znajduje się w pobliżu Waszyngtonu, jest drugim co do wielkości na świecie po lotnisku Dulles International Airport. Z góry konstrukcja z płaskim dachem wydaje się być elementem pasa startowego lotniska. Zlokalizowany pod pomnikową fontanną i placem poświęconym ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września w Nowym Jorku, World Trade Center Transportation Hub służy jako węzeł komunikacyjny.

Główne punkty współczesnej architektury?

 • Nie ma stylu dominującego; można tu znaleźć wszystko, od postmodernizmu i zaawansowanych technologii po wysoce konceptualne formy i wzory na ogromną skalę.
 • Luksusowe kondominium z bardzo kosztownymi apartamentami wybudowanymi przez „starchitektów” są popularne w nowoczesnej architekturze mieszkaniowej, zwłaszcza w rekonstrukcji historycznych dzielnic dużych miast.
 • One World Trade Center, wybudowane w 2015 roku, jest najwyższym budynkiem na półkuli zachodniej o wysokości 1776 stóp (541 metrów).
 • Jednym z najbardziej znanych współczesnych zabytków Londynu jest 30 St Mary Axe, powszechnie znany jako „Korniszon”, zbudowany przez Normana Fostera w 2004 roku i jeden z najsłynniejszych drapaczy chmur w mieście.
 • Burdż Chalifa w Dubaju, wysoki na 829,8 metrów, jest najwyższym wieżowcem na świecie (2722 stóp). Wieża Jeddah w Arabii Saudyjskiej, która po ukończeniu w 2020 r. ma osiągnąć 1008 metrów (3307 stóp), będzie najwyższą konstrukcją na świecie.
 • Muzeum De Young w San Francisco zostało zaprojektowane przez szwajcarskich architektów Herzoga i de Meuron.
 • Nowe muzeum zostało zaprojektowane tak, aby pasowało do naturalnego otoczenia parku, a jednocześnie było odporne na silne trzęsienia ziemi.
 • Został zaprojektowany przez Shigeru Ban, japońskiego architekta, który zdobył nagrodę Pritzker Architecture 2014 za pracę w Centrum Pompidou-Metz w Metz we Francji
 • Oprócz szerokości 90 metrów (300 stóp), dach ma powierzchnię 8000 metrów kwadratowych (86 000 stóp kwadratowych), składającą się z kilometrów klejonego drewna warstwowego.
 • Paryska Filharmonia, zbudowana przez francuskiego architekta Jeana Nouvela, została otwarta w 2015 roku.
 • Zewnętrzna strona konstrukcji jest ukształtowana jak błyszcząca, nierówna skała, z poziomymi żebrami przecinającymi ją, ukazując wzmacniacz powyżej.
 • Stworzony przez szwajcarską firmę architektoniczną Herzog & de Meuron we współpracy z chińskim architektem Li Xinggang, Stadion Narodowy w Pekinie został otwarty w 2008 roku.
 • Wzór na chińskiej ceramice zainspirował projekt „Ptasie gniazdo” na zewnątrz konstrukcji.
 • Wiadukt Millau w południowej Francji jest najwyższym mostem na świecie, wznoszącym się do 343,0 metrów (1,125 stopy) nad podstawą konstrukcji, co czyni go najwyższym mostem na świecie.
 • Zaprojektowali go architekci Norman Foster i Michel Virlogeux, którzy pracowali jako inżynierowie budowlani.
 • Wiadukt Millau przecina dolinę Tarn i jest częścią autostrady A75-A71 łączącej Paryż z Béziers, Montpellier i innymi lokalizacjami.
 • Aby obsłużyć rosnącą liczbę pasażerów przybywających na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2008, Norman Foster zbudował nowy Terminal Trzeci.
 • Terminal, położony w pobliżu Waszyngtonu, jest drugim co do wielkości na świecie po obiektach międzynarodowego lotniska Dulles.
 • Budynek z płaskim dachem wydaje się być częścią pasa startowego lotniska.

Napisane przez
BrookPad Team

 

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals