Jaki jest najlepszy sposób układania płytek na ścianie?

bathroom bathroom tiles guide how to how to use tiles

W tym samouczku dowiesz się, jak kafelkować ścianę.

how to tile a wall?

Jak prawidłowo wykafelkować ścianę?

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci uzyskać najlepsze możliwe wykończenie instalacji płytek ściennych. Poniższe pomysły pomogą Ci wykafelkować łazienkę, kabinę prysznicową, backsplash kuchni lub po prostu niewielką przestrzeń wokół niej. Ważne jest, aby przygotować się z wyprzedzeniem i oszacować potrzebną ilość płytek i kleju. Narysuj poziomą linię o wysokości jednej płytki na wszystkich czterech ścianach od najwyższego pochyłego narożnika. Aby chronić oczy i twarz przed spadającymi płytkami i ostrymi krawędziami, używaj okularów ochronnych i maski przeciwpyłowej.

W razie potrzeby przytnij listwę do płytek za pomocą piły do ​​metalu. układanie narożników Umieść płytkę w rogu i mocno dociśnij płytkę do ściany. Przetrzyj płytki wilgotną gąbką, aby usunąć nagromadzony klej. Zwiększ liczbę płytek powyżej i obok poprzedniej. Zmontuj je mocno, aby później móc je zacementować. Istnieją dwa rodzaje narożników: przyścienne i z przeszkodami.

W niektórych przypadkach można dopasować całe płytki do ściany bez przycinania płytki narożnej. Plastikowe wykończenia narożne z płytek mogą pomóc w uporządkowaniu wyglądu. Zamiast fugowania wypełnij przestrzenie wokół rogów. Jak kafelkować wewnętrzne narożniki pokoju Plik kafelkowy jest przydatny przy niewielkich modyfikacjach.

Granice płytek po przeciwnej stronie ukryją wszelkie wady pracy płytek. Jak wykafelkować narożniki budynku? Listwy do płytek mogą być wykorzystane do czystego wykończenia zewnętrznego narożnika konstrukcyjnego. Nałożyć klej do płytek na wykończoną ścianę za pomocą pacy zębatej. Rozprowadź zaprawę między płytkami za pomocą długich ukośnych pociągnięć.

Zetrzeć nadmiar fugi z płytek wilgotną gąbką. Jeśli potrzebujesz fugować dużą powierzchnię płytki, usuń nadmiar i wyczyść. Powierzchnie kafelków działa nabojowego są uszczelnione szczeliwem. Nałożenie szczeliwa może zająć do dwóch godzin i nie zawsze jest skuteczne.

Stwórz piękną ścianę za pomocą płytek ściennych, które są atrakcyjne wizualnie, funkcjonalne i trwałe.

Układanie płytek to profesjonalna praca, ale jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci w uzyskaniu jak najlepszego wykończenia instalacji płytek ściennych. Poniższe wskazówki pomogą Ci uzyskać fantastyczne wykończenie, niezależnie od tego, czy układasz płytki w całej łazience, kabinie prysznicowej, całej kuchni, całej obudowie kominka lub niewielkim obszarze wokół niego. Bardzo ważne jest zaplanowanie projektu kafelkowania przed rozpoczęciem. Należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, w tym obliczenie potrzebnej ilości płytek i kleju, przygotowanie ściany i rozmieszczenie płytek. Nasz przewodnik dotyczący układania płytek ściennych nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz układać ściany. Ten samouczek przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces układania płytek. Nasz przykład obejmuje układanie całej ściany kwadratowymi płytkami w linii prostej, aby zademonstrować koncepcję układania liniowego. Szczegółowo omówimy, jak to zrobić:

 1. Przymocuj całe płytki do ściany.
 2. Płytki należy przyciąć tak, aby pasowały do ​​narożników i przeszkód, a także zastosować przycinanie płytek narożnych.
 3. Płytki ścienne powinny być fugowane i wykończone.
 4. Płytka na obwodzie pomieszczenia za pomocą uszczelniacza.

Jakich materiałów potrzebuję do układania płytek?

Wypełniacz będzie wymagany, jeśli w ścianie są jakieś dziury, które wymagają naprawy lub naprawy. Szczeliwo zapobiegające pleśni jest wysoce zalecane w celu uzyskania trwałego wykończenia (dostępne w większości sklepów z narzędziami). W przypadku tego projektu sugerujemy użycie gotowej zaprawy zamiast mieszania własnej. Jeśli to możliwe, sugerujemy, aby zatrudnić specjalistę, który wykona naprawy za Ciebie.

 1. Płytki na ściany
 2. Jeśli w ścianie są jakieś dziury, które wymagają wypełnienia, będziesz potrzebować wypełniacza.
 3. W przypadku dziur w ścianie większych niż twoja pięść, zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który wykona za ciebie naprawy
 4. Klej do płytek - zaleca się gotową mieszankę kleju do płytek w celu zaoszczędzenia czasu.
 5. Przekładki dystansowe do płytek służą do oddzielania płytek na ścianie.
 6. W celu uzyskania trwałego wykończenia zalecamy uszczelniacz przeciw pleśni (dostępny w większości sklepów z narzędziami).
 7. Do tego projektu zalecamy użycie gotowej zaprawy.
 8. Ubrania, które można wykorzystać do różnych zadań
 9. Wykończenie płytek można dodać w razie potrzeby.

Jakiego sprzętu potrzebuję do układania płytek?

Taśma miernicza to narzędzie, za pomocą którego można zmierzyć prawie wszystko, co można sobie wyobrazić. W razie potrzeby przytnij listwę z płytek piłą do metalu, aby uzyskać czyste wykończenie. Do rozprowadzania fugi między płytkami korzystne może być użycie kielni z nacięciem (zwanej również pacą zębatą). Niektóre uszczelniacze są dostępne w pistoletach ze spustem, które nie wymagają użycia pistoletu na naboje do prawidłowego nałożenia. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją na pudełku.

 1. Zasada
 2. Taśma miernicza to narzędzie służące do mierzenia czegokolwiek.
 3. Ołówek Chinagraph lub pisak - w razie potrzeby, aby oznaczyć płytki do wycięcia przed wycięciem.
 4. Kielnia
 5. kielnia z nacięciem (zwana również pacą zębatą)
 6. Sztućce do płytek
 7. W razie potrzeby utwórz plik kafelków.
 8. W razie potrzeby użyj piły do ​​metalu, aby przyciąć wykończenie płytek.
 9. Rozrzutnik fugi (znany również jako pływak do fug)
 10. wykończenie fugi (znane również jako frezarka do fug)
 11. Młotek z pazurem
 12. Gąbka
 13. Wiadro
 14. Pomiar
 15. W razie potrzeby można użyć pistoletu na naboje. Niektóre uszczelniacze są dostępne jako pistolety ze spustem i nie wymagają użycia pistoletu na naboje. Przed użyciem sprawdź wskazówki na opakowaniu uszczelniacza.
 16. Gładszy uszczelniacz

Jakie środki bezpieczeństwa polecacie do układania płytek?

 • Rękawice do ochrony
 • Zalecane jest noszenie maski przeciwpyłowej.
 • Podczas cięcia płytek należy używać okularów ochronnych i maski przeciwpyłowej, aby chronić oczy i twarz przed odpryskami i ostrymi krawędziami.

Jak ułożyć całą ścianę od góry do dołu?

Po zakończeniu układania płytek, przygotowaniu ściany i instalacji listew drewnianych, rozpocznij układanie kompletnych płytek, postępując zgodnie z procedurami opisanymi poniżej. Poziomą linię należy narysować na wszystkich czterech ścianach na jednej wysokości płytek od najwyższego pochyłego narożnika ściany. Uważa się to za najlepszą praktykę. Teoretycznie płytki należy układać od góry do dołu, ale w praktyce jest to trudne ze względu na wymienione wyżej czynniki.

Czy lepiej zacząć kafelkowanie od góry czy od dołu?

Nie zaczynaj na dole schodów. Zamiast tego podnieś go do około 3/4 wysokości twoich płytek, w zależności od ich rozmiaru. Na przykład, jeśli pracujesz z czterocalowymi płytkami, twoja deska listwowa zaczynałaby się trzy cale nad podłogą. Więc masz tę płytkę w dolnym rzędzie podłogi. Za pomocą ząbkowanej kielni rozprowadzić trochę kleju do płytek na ścianie poziomymi pociągnięciami, aby zapewnić jego równomierne rozprowadzenie. Ponieważ grzbiety w kleju zapewniają, że każda płytka jest równa, każda płytka będzie miała za sobą taką samą ilość kleju jak inne płytki. Upewnij się, że są mocno przymocowane do ściany i przylegają płasko do ściany, aby można je było później zacementować. Wskazówki dotyczące układania naroży Należy pozostawić klej do płytek do utwardzenia przez czas wskazany na opakowaniu kleju do płytek.Aby usunąć pionową drewnianą listwę z ramy nośnej, podważ gwoździe za pomocą pazura młotka i wybij je Sekcja zatytułowana „Jak układać narożniki” zawiera instrukcje dotyczące układania płytek na krawędziach i narożach.

 1. Zacznij od narożnika utworzonego przez drewniane listwy i idź w górę ściany, nabierając trochę kleju do płytek za pomocą kielni i wciskając ją na miejsce. Następnie rozprowadź go za pomocą zębatej kielni, oddalając się od narożnika poziomymi pociągnięciami, aby upewnić się, że jest dobrze rozprowadzony. Trzymaj krawędź zębatej kielni pod kątem 45 stopni do powierzchni roboczej. Każda płytka będzie miała za sobą taką samą ilość kleju, ponieważ grzbiety w kleju gwarantują, że każda płytka jest równa. Utrzymuj swoją pracę na jednym metrze kwadratowym lub mniejszym, ponieważ klej może zacząć twardnieć, zanim skończysz układać płytki na większej powierzchni. Kleje do płytek należy dobrać do rodzaju układanej płytki: do płytek ceramicznych należy użyć gotowego lub sproszkowanego kleju do płytek; w przypadku płytek porcelanowych należy użyć kleju w proszku do płytek. Dobrym pomysłem jest użycie kleju z tyłu płytek i na ścianie, jeśli Twoje płytki są większe niż 20 na 20 cali.
 2. Umieść pierwszą płytkę w rogu, mocno dociskając krawędzie płytki do rogów narożnika, a całą płytkę mocno do ściany. Następnie umieść płytkę nad nią i kolejną sąsiadującą z oryginalną płytką, mocno dociskając je do kleju ruchem obrotowym, aby je zabezpieczyć. Podczas pracy użyj wilgotnej gąbki, aby usunąć klej, który nagromadził się na płytkach. Jeśli pozwolisz jej wyschnąć, będzie niezwykle trudno ją usunąć. Gdy klej będzie wystarczająco mokry, połóż kawałek deski na płytkach i delikatnie uderz płytkę gumowym młotkiem, aby przykleić płytki do ściany. Dzięki temu płytki będą miały równe i jednolite wykończenie. Niektóre mozaiki są umieszczane na różnych wysokościach, w takim przypadku należy sprawdzić ręką, czy wszystkie są indywidualnie osadzone w kleju przed przejściem do następnego kroku.
 3. W rogach między płytkami wstaw przekładki między płytkami, aby umożliwić modyfikowanie rozmieszczenia płytek w razie potrzeby. Upewnij się, że są na swoim miejscu i płasko przylegają do ściany, aby można było je później zacementować.
 4. Zwiększ liczbę kafelków, które masz nad i obok już nałożonej. Kontynuuj nakładanie płytek w ten sposób, aż pokryjesz całą powierzchnię pokrytą klejem do płytek. Kontynuuj nakładanie kolejnego metra kwadratowego kleju i płytek, aż zakończysz instalację wszystkich płytek. Umieść jedną nogę dystansera między płytkami na granicach ściany tak, aby pozostała część dystansu była widoczna - usuniemy ją później, przed fugowaniem ściany.
 5. Pozwól, aby klej do płytek utwardził się przez czas określony w instrukcji kleju do płytek.
 6. Wyważ gwoździe pionowej łaty drewnianej pazurem młotka, aby uwolnić ją z konstrukcji nośnej.
 7. Używając kompletnych płytek, przymocuj każdą część ściany do drugiej części ściany, zaczynając od rogu przylegającego do płytek, które wcześniej przymocowałeś.
 8. Usuń poziomą listwę drewnianą po przymocowaniu wszystkich płytek i pozostawieniu ich do wyschnięcia. Teraz, po zakończeniu montażu wszystkich płytek, możesz przystąpić do wypełniania granic i narożników ściany. Aby dowiedzieć się, jak kafelkować rogi, przejdź do sekcji „Jak kafelkować rogi”.

Wskazówki dotyczące układania narożników?

W tej sekcji przeprowadzimy Cię przez proces kafelkowania narożników. Narożnik wewnętrzny różni się od narożnika zewnętrznego tym, że jest mniejszy. Istnieją dwa rodzaje narożników: te tworzone przez ściany oraz te generowane przez przeszkody. Plastikowe listwy narożne z płytek mogą być użyte, aby zapewnić schludny wygląd.Wypełnij szczeliny wokół rogów zamiast fugowania i pozwól na poszerzenie płytki

Narożnik na zewnątrz?

Narożnik wystający do pomieszczenia z zewnątrz, taki jak narożnik ściany ozdobnej lub krawędź wnęki okiennej, nazywany jest narożnikiem skierowanym na zewnątrz. W tej części omówimy obie techniki, ponieważ każda ma swoje wady i zalety. Możliwe, że w niektórych przypadkach będziesz w stanie dopasować całe płytki do ściany bez konieczności przycinania płytki w narożniku. W większości przypadków będziesz musiał przyciąć kafelek, aby pasował do rogu pokoju.

Jak mierzysz i przycinasz przycinanie płytek?

Rozważ zaplanowanie instalacji wykończenia płytek w połączeniu z instalacją samej płytki. Zmierz sekcje, które zostaną pokryte płytkami, a następnie zmierz je ponownie, aby mieć absolutną pewność co do wymiarów. Podczas cięcia listew przy krawędziach ścian i listwach przypodłogowych użyj piły do ​​metalu lub obcinaka do listew, aby przyciąć je pod kątem 45 stopni. Upewnij się, że każdy element pasuje do siebie pod kątem 90 stopni.

Instrukcje dotyczące mierzenia i oznaczania płytek przed ich przycięciem?

Przygotuj obszar do dekoracji, wykonując dwa niezależne pomiary u góry iu dołu przestrzeni, którą chcesz ozdobić. Narysuj linię między dwiema liniami na kwadracie za pomocą ołówka lub pisaka, aby wyrównać kwadrat z dwoma oznaczeniami. Teraz, gdy ślady zostały wykonane, nadszedł czas na cięcie płytek. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem o tym, jak tniemy płytki, aby uzyskać więcej informacji na temat procesu cięcia płytek.

1. Przytrzymaj płytkę, którą będziesz ciąć, nad ostatnią kompletną płytką w rzędzie, gdy nad nią pracujesz. Zainstaluj drugi przy ścianie i zaznacz miejsca, w których zachodzi na ten poniżej, używając rysika do płytek, ołówka chinograficznego lub pisaka, aby wskazać miejsce nałożenia.

2. Za pomocą taśmy mierniczej wykonaj niezależne pomiary u góry iu dołu obszaru, który chcesz ozdobić. Zrób znak na górze i na dole płytki z wymiarami. Wyrównaj kwadrat z dwoma oznaczeniami i narysuj między nimi linię ołówkiem lub pisakiem, tworząc pionową linię, którą możesz wyciąć ostrym nożem. Po utworzeniu oznaczeń nadszedł czas na cięcie płytek. Aby uzyskać więcej informacji na temat cięcia płytek, zobacz naszą stronę na temat cięcia płytek.

Po przycięciu płytki sprawdź dwukrotnie, czy będzie pasować. Jeśli musisz wprowadzić jakieś drobne zmiany, przyda się plik kafelków. Jeśli układasz również kolejną ścianę, nie musisz być tak dokładny, ponieważ granice płytek po drugiej stronie ukryją wszelkie niedoskonałości w pracy z płytkami.

Jak wykafelkować wewnętrzne narożniki pokoju?

Ponieważ krawędzie płytek po przeciwnej stronie ukryją wszelkie wady w pracy z płytkami, jeśli układasz więcej niż jedną ścianę w tym samym czasie, nie musisz być tak dokładny. W razie potrzeby wstawiaj spacje między wyrażeniami, aby podzielić myśli. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz rozpocząć fugowanie płytek i w razie potrzeby dokończyć projekt.

 1. Po przycięciu płytki sprawdź dwukrotnie, aby upewnić się, że będzie pasować. Jeśli musisz wprowadzić jakieś drobne zmiany, przyda się plik kafelków. Jeśli układasz również kolejną ścianę, nie musisz być tak dokładny, ponieważ granice płytek po drugiej stronie ukryją wszelkie niedoskonałości w pracy z płytkami.
 2. Po nałożeniu kleju na spód przyciętej płytki, użyj wąskiego końca ząbkowanej szpachli, aby go nałożyć. Następnie wepchnij go na miejsce, aby znalazł się na poziomie sąsiadującego z nim kafelka. W razie potrzeby użyj spacji, aby podzielić zdania.
 3. W przypadku, gdy układasz więcej niż jedną ścianę, przejdź do następnej ściany. Jesteś teraz gotowy do rozpoczęcia fugowania i uzupełniania płytek, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Jak wykafelkować zewnętrzne narożniki budynku?

Ozdóbki z płytek mogą być stosowane w celu zapewnienia czystego wykończenia zewnętrznych narożników budynku. Krawędzie płytek są również chronione przed uderzeniem, które może spowodować ich odpryski. Listwa jest dostępna w wielu różnych materiałach, rozmiarach, kolorach i formach. W tym przypadku wykorzystujemy białe zewnętrzne wykończenie krawędzi 1 1/4 cala.

 1. Dokończ układanie płytek na swojej pierwszej ścianie.
 2. Weź taśmę mierniczą i zmierz długość krawędzi, do której zostanie przymocowana listwa kafelkowa, i zapisz wyniki.
 3. Oblicz przycięcie płytki, aby było tego samego rozmiaru co płytka i umieść na nim notatkę, aby wskazać, gdzie zostanie wykonane cięcie. Przytnij listwę do płytek na dokładnie taką długość, jakiej potrzebujesz, używając piły do ​​metalu.
 4. Następnie za pomocą pacy zębatej nałóż cienki pasek kleju do płytek na wykończoną ścianę i wciśnij listwę w klej.
 5. Dopasuj wykończenie do płytek na pierwszej ścianie domu. Umieść dwie przekładki między listwą a każdą płytką (jedną u góry płytki i jedną u dołu płytki), aby zapewnić szczelinę, przez którą może przejść fuga.
 6. Za pomocą pacy zębatej nałóż dodatkowy klej do płytek na wyżłobioną ścianę, aby ją uszczelnić. Aby zapobiec wybijaniu listwy z płytek zębami zębatej kielni, nakładaj klej pionowo od góry do dołu od góry do dołu.
 7. Połóż płytki na drugiej ścianie, zaczynając od przycięcia narożnika i wychodząc. Pamiętaj, aby podczas układania pozostawić trochę miejsca na fugę między płytkami a wykończeniem. Zainstaluj przekładki i dopasuj płytki w trakcie instalacji, aby zapewnić, że odstępy pozostają takie same, a listwa pozostaje na swoim miejscu przez cały czas instalacji.

Jak prawidłowo fugować i polerować płytki ścienne?

Po zamocowaniu płytek i stwardnieniu kleju nadszedł czas, aby rozpocząć nakładanie fugi na spoiny. To narzędzie służy do równomiernego rozprowadzania fugi między płytkami na podłodze Twojego domu. Nadmiar fugi należy zetrzeć gąbką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed użyciem płytek. Ponieważ fuga twardnieje w krótkim czasie, wykonaj to zadanie tak szybko, jak to możliwe.

 1. Usuń wystające elementy dystansowe płytek, które są widoczne wokół granic ściany i w rogach pomieszczenia.
 2. Rozpocznij od wciśnięcia niewielkiej ilości fugi w powierzchnię płytek za pomocą kielni, zaczynając od lewego dolnego rogu pomieszczenia. Wykonuj długie, ukośne ruchy za pomocą pacy do fugowania (znanej również jako paca do fugowania), aby rozprowadzić fugę między płytkami, wpychając ją w spoiny między płytkami. Kontynuuj, aż zacementujesz wszystkie spoiny w swoim domu. Ponieważ fuga twardnieje w krótkim czasie, wykonaj to zadanie tak szybko, jak to możliwe. Podziel obszar do spoinowania na części i fuguj każdą sekcję pojedynczo, jeśli jest to duży obszar. Odbywa się to w celu zapobieżenia nadmiernemu stwardnieniu fugi po zakończeniu fugowania całego obszaru.
 3. W celu usunięcia nadmiaru fugi z płytek należy je przetrzeć wilgotną gąbką (ale nie za mokrą, ponieważ może to spowodować przebarwienia). Uważaj, aby nie usunąć fugi z fug, przeciągając ją.
 4. Poczekaj na całkowite utwardzenie zaprawy. Przy użyciu gąbki na płytkach tworzy się pylista warstwa, która jest spowodowana ilością zużytej wody. Usuń go z powierzchni delikatną, czystą szmatką.

Jak układać płytki na obwodzie instalacji układania płytek

Uszczelnienie wokół krawędzi płytek jest konieczne, aby zapobiec przedostawaniu się wody pod płytki, co jest szczególnie ważne w przypadku blatów roboczych, umywalek i zlewozmywaków kuchennych. Woda uwięziona pod płytkami może spowodować uszkodzenie ściany, a także osprzętu i wyposażenia w pomieszczeniu.Przeprowadzimy Cię przez proces uszczelniania krawędzi płytki za pomocą uszczelniacza sanitarnego

 1. Zgodnie z instrukcją produktu, przymocuj dyszę do szczeliwa i odetnij końcówkę szczeliwa. W razie potrzeby umieść szczeliwo w armacie naboju.
 2. Pracując od jednego końca kafelkowego obszaru do drugiego, od lewej do prawej, nałóż ciągłą warstwę szczeliwa na powierzchnię. Staraj się przy tym utrzymywać stały nacisk na spust pistoletu oraz stałą szybkostrzelność.
 3. Podczas pracy z wygładzaczem do szczeliwa (lub mokrym palcem) należy uważać, aby nie oderwać szczeliwa od powierzchni powierzchni ściegu.
 4. Poczekaj, aż szczeliwo całkowicie wyschnie.

Jak wykafelkować ścianę?

 • Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci uzyskać najlepsze możliwe wykończenie instalacji płytek ściennych.
 • Poniższe pomysły pomogą Ci wykafelkować łazienkę, kabinę prysznicową, backsplash kuchni lub po prostu małą przestrzeń wokół niej.
 • Ważne jest, aby przygotować się z wyprzedzeniem i oszacować ilość potrzebnych płytek i kleju.
 • Narysuj linię poziomu o wysokości jednej płytki na wszystkich czterech ścianach od najwyższego pochyłego narożnika.
 • W razie potrzeby przytnij listwę do płytek za pomocą piły do ​​metalu.
 • kafelki narożne
 • Umieść płytkę w rogu i mocno dociśnij płytkę do ściany.
 • Wytrzyj płytki wilgotną gąbką, aby usunąć nagromadzony klej.
 • Zwiększ liczbę kafelków powyżej i obok poprzedniej.
 • Zamontuj je mocno, aby później móc je zacementować.
 • Istnieją dwa rodzaje narożników: przyścienne i z przeszkodami.
 • W niektórych przypadkach można dopasować całe płytki do ściany bez przycinania płytki narożnej.
 • Wypełnij przestrzenie wokół rogów zamiast ich fugowania.
 • Jak wykafelkować wewnętrzne narożniki pomieszczenia
 • Plik kafelków jest przydatny przy niewielkich modyfikacjach.
 • Granice płytek po przeciwnej stronie ukryją wszelkie wady pracy płytek.
 • Jak wykafelkować narożniki budynku?
 • Wykończenia płytek mogą być wykorzystane do czystego wykończenia zewnętrznego narożnika konstrukcyjnego.
 • Nałóż klej do płytek na wykończoną ścianę za pomocą pacy zębatej.
 • Rozprowadź zaprawę między płytkami za pomocą długich ukośnych pociągnięć.

Napisane przez
BrookPad Team

.


Starszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Judge.me Review Medals